Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Istu smo ideju imali.

Ovo samo potvrdjuje moje mišljenje da koliko smo blagosloveni dobrim položajem, toliko nam je to i prokletstvo.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=c-5SyA9OQ5w[/youtube]
Објављено је 08.03.2016.
Panorama Beogradske tvrdjave Kalemegdan / Panorama of Belgrade fortress Kalemegdan
Muzika: Gde je sad moj Beograd - Nikola Kojo
 
Imam ideju o izgradnji kamenog srednjovekovnog donjeg grada ispod Kališa ka reci. Sav bi bio u kameni sa popločanim trgovima, fontanama, objektima do 2, 3 sprata, koje bi činili mali kameni hoteli, stari zanati, suvenirnice, crkvice...i ostali sredjovekovni stari objekti. Bio bi u kamenu kao recimo mini Dubrovnik, sa zidinama okolo. U sredini bi put išao ka gornjem gradu kao U Minas Tiritu iz Gospodara Prstenova, simetričnim serpentinama sa leve i desne strane. Sem Kule Nebojša imao bi još takvih kula koje bi između imale zidine kao i svaki srednjovekovni grad, čineći obruč oko grada. Izlazio bi do reke gde bi bio veliki plato sa kafićima i pogledom na reke, Ratno ostrvo. Pravo mesto za inspiraciju, umetnost. Mogao bi se nastaviti pešačkim mostom preko Ratnog ostrva do starog Zemuna. Dobila bi se pešačka ruta od zemunskog šetališta preko Ratnog ostrva, Donjeg grada, Kališa, Kneza, sve do crkve Svetog Save. Bio bi velika turističa atrakcija jer ljudi vole da obilaze takve gradove po Mediteranu masovno. Beograd bi konačno dobio svoj grad iz srednjeg veka. I to živ srednjovekovni grad koji bi bio pun usluga, zanatlija, turista... Doneo bi velike pare gradu decenijama i vekovima unapred. Zaposlio bi stotine ljudi u njemu. Lepo i korisno. Ovaj fazon, ali naravno drukčije prilagođeno terenu.
 
Друже, да ниси чуо можда за тзв. пројекат "Деспотов град"? :D
 
Ja cu post o kamenom gradu razumjeti kao sprdnju na racun despot city ludorije velikog vodje
 
Da bi Kalemegdan postao kao Dubrovnik morali bi da se u njega usele ljudi da zive, da grad zivi 24/7, to je bitna razlika, no takvu ideju je teze svariti, nego ostvariti.

Postoji u Barseloni nesto slicno, pseudo renesansni gradic "Poble Espanyol" (namenski napravljen 1929 za expo). To je kao kada bi napravili kopije raznih istorijskih zgrada, etno kuca, crkava itd. iz cele Srbije i sve gusto strpali u Doni Grad.

Poble-Espanyol-2.jpg


Sve je krasno napravljeno, ali previse je kao u muzeju.
 
To su uradili makedonci sa stilovima kuca iz cjele makedonije na jednom mjestu
 
Ideja nije sprdnja nego je zasnovana na nečemu što je već postojalo vekovima (i više) na tom prostoru. Nisam cuo za despotov grad. Nažalost pošto je često rušen, Beogradu je izbrisan njegov srednjovekovni trag. Ja bi voleo da ga ponovo vidim kao i, nadam se, mnogi drugi.
Evo par slika kako je to izgledalo u srednjovekovnoj prošlosti i kako bi nešto slično, trebalo da se obnovi.
I da, grad bi bio itekako živ jer bi u njemu ljudi radili a neki što ne i živeli, plus bi bilo mnogo gostiju, što zbog atrakcije što zbog blizine centra (Dubrovnik je suprotno, manji grad, manje živ, posebno što su zadnjih godina stanove pokupovali stranci koji tu provode jako malo vremena). Sem što bi lepo izgledao, doneo bi dugoročne lepe pare gradu i zaposlio bi dosta ljudi.
 
Vec smo o tome raspravljali moze 3d vizuelizacija nocu da se postavi nista vise nikakva gradnja
 
Ne treba graditi već samo vratiti ono što je Kalemegdanu oduzeto. Vratiti mu njegov prirodni izgled
Ako ne može zbog zakona ili prava, to nije problem, ljudi doneli zakon, ljudi će ga i promeniti.
A dobre ideje i treba ponovo raspravljati, ne zauvek zakopati
 
Nema tu nista dobro istoricari bi se zgranuli necemo da radimo kao makedonci oni su prvo dozdali kale svoju tvrdjavu pa onda sve ostalo
 
Aко шта треба урадити на тврђави, то је обнова и реконструкција свега што се обновити може, а пре свега зидина и капија срушених у бомбардовањима током 2. светског рата.
 
Zašto nema dobrog, meni gornja slika donjeg grada iz 1530e izgleda baš dobro, da to postoji danas to bi sigurno bio zaštitno znak Bg-a. Istoričari i arheolozi se ne moraju zgranuti, jer postoje 2 legalna pravca: jedan je održavanje zatečenog stanja (kao što su Grci odlučili sa Akropoljem npr), a drugi je izgradnja kako je nekada bilo. I jedan i drugi pravac je legitiman samo zavisi za koji se ljudi odluče. Moja, druga varijanta, daje mnogo više života prostoru od prve
 
Da, ali niti se zna tačno kako je prostor izgledao 1530-te niti postoji orginalni građevni materijal, tako da ta ideja ima mnogo protivnika.
 
Zašto, da li im je ružna ta ideja ili smo zadovoljni postojećim stanjem da dole sad bude polumrtav prostor. I to ironično, mrtav prostor na mestu na kome je zaživeo prvi deo grada pre ko zna kolko milenijuma. A sada prazan.
Možda građevinski materijal ne bi bio orginalan ali bi osećaj prisutnosti duha orginalnog Beograda bio nezamenjiv
 
Ne slažem se da je prostor "polumrtav".

A Beograd još uvek nije provincijska iskompleksirana selendra (iako su upravo takvi trenutno na vlasti) da mu na prostoru zakonom zaštićenog kulturnog dobra treba nekakav srednjovekovni Diznilend.

Jedan lep spomenik, fontana, uređen pešački prilaz iz pravca Doćola kao i stepenište od crkve Sv. Petke, nova pasarela kod Beton hale, i broj ljudi koji će da tu dolaze da uživaju će da se višestruko umnoži.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=375819#p375819:f4myjr31 je napisao(la):
Дошљак » 13 Mar 2016 04:02 pm[/url]":f4myjr31]Aко шта треба урадити на тврђави, то је обнова и реконструкција свега што се обновити може, а пре свега зидина и капија срушених у бомбардовањима током 2. светског рата.
Ovo bi svakako bilo dobro za pocetak. Treba ceniti ono sto postoji.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=375785#p375785:f4myjr31 je napisao(la):
Earthmoving » 13 Mar 2016 12:45 pm[/url]":f4myjr31]Ideja nije sprdnja nego je zasnovana na nečemu što je već postojalo vekovima (i više) na tom prostoru. Nisam cuo za despotov grad. Nažalost pošto je često rušen, Beogradu je izbrisan njegov srednjovekovni trag. Ja bi voleo da ga ponovo vidim kao i, nadam se, mnogi drugi.
Evo par slika kako je to izgledalo u srednjovekovnoj prošlosti i kako bi nešto slično, trebalo da se obnovi.
I da, grad bi bio itekako živ jer bi u njemu ljudi radili a neki što ne i živeli, plus bi bilo mnogo gostiju, što zbog atrakcije što zbog blizine centra (Dubrovnik je suprotno, manji grad, manje živ, posebno što su zadnjih godina stanove pokupovali stranci koji tu provode jako malo vremena). Sem što bi lepo izgledao, doneo bi dugoročne lepe pare gradu i zaposlio bi dosta ljudi.
file.php

Svi bi jako voleli da je Kalemegdan ostao netaknut kao sto je na ovoj grafici. Ove stare grafike nisu pak pouzdan izvor jer su netacne, neproporcionalne, idealizovane itd. Mnogo je toga u medjuvremenu ruseno i zidano, najpreciozniji opis tvrdjave je iz 18 veka, onaj koji su austrijanci gradili, a i najvise je materijala ostalo iz te epohe.
 
На овој гравури најзанимљивије ми је како је уметник приказао брдо на којем се налази тврђава као дупло веће него што јесте.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=375843#p375843:25tafs9k je napisao(la):
Earthmoving » Sun Mar 13, 2016 6:14 pm[/url]":25tafs9k]Zašto, da li im je ružna ta ideja ili smo zadovoljni postojećim stanjem da dole sad bude polumrtav prostor...

Stvari su malo komplikovanije...International Council on Monuments and Sites (ICOMOS), Venecijanska Povelja 1964, UNESCO, itd...
Tu je mnogo medjunarodnih organizacija koje definisu nacine restauracije istorijskih objekata i lokacija. Ako ce se strogo postovati sva ta dokumenta i nacela onda od "Dubrovnika na Dunavu" nema nista.
 
Nije ovo jedina gravura, mogao sam da zakačim još 10tak ali nisam hteo da pretrpavam forum. Međutim, njihovim upoređivanjem dobila bi se realnija slika rasporeda prostora ako je to glavni problem.
Kada kažem da je prostor ex donjeg grada danas polumrtav to znači da dok na gornjem delu Kališa dolazi masa, što domaćih što stranih ljudi, dole kad bacite pogled vidite retko koga. Ok ima po neki šetač ili sportista i zato ne kažem mrtav nego polumrtav. A očigledno je i da je u vreme postojanja donjeg grada vrveo od život. Ali vraćanjem donjeg grada je u suštini vraćanje nečeg lepog gradu, a posećivanje ljudi bi samo bila posledica toga.
Vezano za zakonom zaštićeno dobro. Kao prvo, zakon se može menjati doneli su ga ljudi, ljudi će ga promeniti. Drugo doneli su ga neki nesavršeni ljudi, moguće da su pogrešili. Treće, površina sadašnjeg donjeg grada je 10% isotijska vrednost, 90% park. Ok zaštitimo tih 10% u okviru celog projekta, a ostalim 90% vratimo istorijski ambijent.
Diznilend je nešto novo, a ovo je samo vraćanje starog. "Selendre" poput Dubrovnika i drugih srednjovekovnih gradova posećuju milioni bogatih ljudi širom sveta što je zasigurno validniji pokazatelj od mišljenja nekog našeg istoričara koji se ježi na pomisao reizgradnje dodnjeg grada.
 
Drakche jel se tebi sviđa ovo što si zakačio ? Jel si ti to odradio ili... To je u suštini to, dobro, detalji gde je koja zgrada, fontana, trg, verski objekat... su predmet razrade. Meni se u suštini sviđa, plus od mene
 
Nema nista od vracanja neceg u donji grad nekog kvazi grada kica vucic despot cityja. Zakone jesu donjeli ljudi ali u skladu sa medjarodnim obavezama drzave o ocuvanju kulturne bastine .Bolje da bgd tvrdjava dodje na listu unesko nego da imamo neke kvazi kulise
 
Secam se kada sam nekada sa istim ovakvim zarom zastupao ovo sto ti sada zastupas, pa sam promenio misljenje citajuci argumente ostalih forumasa, to naravno ne znaci da ti nisi u pravu.

I dalje mi ideja o 'restauraciji' tvrdjave nije strana, no mislim da je stetno poci od tog nekog 'makro' plana, vec partikularno, od ambijenata, sa vecom posvescenoscu prema novim i starim arheoloskim nalazistima, raditi na tome kao na slagalici. Ti bi vise hteo nesto "instant", ali to je ipak dug proces.

Nisu stari gradovi po mediteranu toliko autenticni kao sto izgledaju, mnogo je toga zidano i dozidano u 19om, pa i u 20om veku, a izgleda kao da je iz srednjeg veka. np. za izgled Budve, grada i tvrdjave, su se pobrinuli austrijanci tek pocetkom 19 veka, dok je Beograd u istom peridou izgledao ovako: http://virtuelnimuzejdunava.rs/upload/t ... 0x1495.jpg
Beogradsko naselje ("mahala") je bilo iza tvrdjave, dok je u donjem gradu vekovima bila vojna baza.
 
Vrh