Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

kale 01.jpg

kale 02.jpg
kale 03.jpg
kale 04.jpg
kale 05.jpg
kale 06.jpg
kale 07.jpg
kale 08.jpg
 
Kao da su prosuli novi asfalt u donjem gradu na stazama
 
Kao da su prosuli novi asfalt u donjem gradu na stazama

Da to im je izgleda ta "rekonstrukcija parka" koju su najavili, neverovatno da barem za Kalemegdan ne mogu da se potrude da to izgleda pristojno sa nekim kamenom, a ne da samo udare ove asfaltne stazice. Mada ovako lako mogu da organizuju razne vašare i koncerte da ne razmišljaju da li će kocke izdržati kamione, ipak je to glavno.
 
Da to im je izgleda ta "rekonstrukcija parka" koju su najavili, neverovatno da barem za Kalemegdan ne mogu da se potrude da to izgleda pristojno sa nekim kamenom, a ne da samo udare ove asfaltne stazice. Mada ovako lako mogu da organizuju razne vašare i koncerte da ne razmišljaju da li će kocke izdržati kamione, ipak je to glavno.
Крупној калдрми је пре место у Доњем граду него на тргу.
 
Niko da postavi ovo

 
Леп контраст у односу на ровове где су тенисери.
 
Užas.

Ja sam pre par godina ovde pisao kako sva ta mesta sa kojih može lako da se pas s treba da budu bolje obezbeđena... I dalje to mislim, naravno.

S obzirom na to da je Kalemegdan maltene centar cele naše države i naše lice prema svetu, jako ga loše održavamo.
 
Kad smo već kod toga kako se loše rukovodi tvrđavom i parkom...

Ovo ko je izveo* treba njegovi potomci generacijama da se stide.

* A bogami to važi i za onog ko je ovo odobrio.
20240602_200009.jpg
 
Defterdareva kapija sa stražarskom kućom i česma Mehmed-paše Sokolovića, dva prelepa objekta iz vremena osmanske vladavine Beogradom, krasi i danas stari šam-dud, koji je u vreme nastanka ove fotografije (pod austrougarskom okupacijom) bio tek drvce.
442497892_10229977560175986_3622420743167033215_n.jpg

 
Из ината, репортаже могу и да се праве по киши и лошем светлу. Мало Видин капије:
20240613_200843.jpg

20240613_200916.jpg

20240613_200957.jpg

20240613_201004.jpg


А затим, и један непопуларан лични став. Таман, миришљав, раван и свеж асфалт ми је најбоље могуће решење за стазе по парковима, и то у сваком могућем смислу.
20240613_200658.jpg

20240613_200724.jpg
 
Asfalt naravno jeste udobniji za setnju sa kolicima i biciklom.
Daleko je manji rizik fuseraja i nije mu potrebno skoro nikakvo odrzavanje. Znatno je jeftiniji i uglavnom djeluje cist dok je svijez.
Cak ima neku svoju romantiku po kisovitim danima. Ali gledajuci ove velike asfaltirane povrsine po Kalemegdanu uvijek osjecam zal.
Porazno mi je razmisljati iskljucivo prakticno i pretpostaviti da ce svako drugo rjesenje propasti zbog lose izvedbe.
Ne vidim veliki gubitak po udobnosti da je na primjer poplocan kao Obilicev Venac uz isti kvalitet radova. Ploce uz dekorativnu sitnu kocku.
Jest da je udobnost vazna za parkovske povrsine. Ali mislim barem na glavnim stazama Kalemegdana bi trebala estetika biti vaznija.
Sad da li ploce idu uz parkovske povrsine i tvrdjavu je opet pitanje za struku...
Meni se svidja ideja kontinuiteta od pjesacke zone do Kalemegdana, posto sam Kalemegdan uvijek shvatao kao dio iste.
Tako da, nikakva potreba za nove pjesacke zone oko Kalemegdana nego samo uljepsavanje postojece u Kalemegdanu.
 
Inače, pored crkve Sv. Petke se sad gradi neki objekat. Da li neko zna šta će to da bude?
 
Vrh