Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

BEOGRADSKE PRIČE „Cvijeta“ čeka „renesansu“
Z. Nikolić | 28. mart 2014. 14:50 | Komentara: 0
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... -renesansu

Nove generacije uglavnom ne poznaju istorijat i važnost Paviljona na Kalemegdanu. Osnivanje centralnog okupljališta beogradskih umetnika inicirao još legendarni Branislav Nušić 1922. godine
cvij-3.jpg


ČESTO se događa da mlađi Beograđani, koji žele da prošetaju Kalemegdanom, predlažu jedni drugima da se „nađu kod Žute kuće“, jer jedino po tome prepoznaju umetnički paviljon koji je decenijama predstavljao najprestižnije mesto u kojem je prezentovana kultura ovog grada.

A prošlost ovog mesta je duhovno biserna, svečana i dostojanstvena. Udruženje prijatelja umetnosti „Cvijeta Zuzorić“, osnovano je na inicijativu besmrtnog Branislava Nušića, još 1922. godine, a njeno ime čuva sećanje na dubrovačku pesnikinju, mecenu i muzu.

Kako kaže kustos Natalija Cerović, Nušić je u tom trenutku bio načelnik Umetničkog odeljenja Ministarstva prosvete i pokrenuo je inicijativu da se podigne zdanje u kojem bi se izlagala umetnička dela, održavali koncerti i priređivali književni susreti.

BEZ GALERIJE

- U TO vreme u Beogradu nije bilo nijednog galerijskog prostora pa su umetnička dela najčešće izlagana u gimnazijskim salama - kaže Cerovićeva. - Doduše, umetnici su često pokazivali svoja dela i u svečanoj sali Kapetan-Mišinog zdanja. Tada počinje prikupljanje priloga za izgradnju umetničkog paviljona. Već u februaru 1923. godine priređen je bal u „Kasini“ pod nazivom „Hiljadu i druga noć“. Imućni pojedinci su se odazvali pozivu, pa su, između ostalih, pomogli i Luka Ćelović, Đorđe Vajfert, Miloš Savčić, Nikola Nestorović...

Pomoć izgradnji ovog važnog umetničkog okupljališta pružila je i Narodna banka, Jadranska podunavska banka, a kralj Aleksandar Karađorđević je, povodom osvećenja kamena temeljca, u novembru 1927. godine darovao veću novčanu pomoć ovom udruženju. Čak je i Mihajlo Pupin, pružajući podršku iz dalekog sveta, u dva navrata pomogao prilikom isplate zaostalih dugova.

Osnovni cilj Udruženja bio je, kako je stajalo u Pravilima, da „širi interes za umetnost i stvara uslove za njen napredak i razvitak u našem narodu“. Udruženje prijatelja „Cvijeta Zuzorić“ imalo je tri sekcije: za književnost, muziku i likovnu umetnost.

Tako je prva izložba slikara i vajara iz glavnog grada održana 1928. godine u tek dovršenom Paviljonu.

cvij-1.jpg

- Do početka Drugog svetskog rata, Udruženje je organizovalo više od 250 izložbi, od kojih 30 međunarodnih - dodaje Cerovićeva. - Posredstvom Udruženja publika je mogla da vidi na ovom mestu dela Renoara, Van Goga, Matisa, Pikasa, Šagala, Grosa, Kirhnera...

Posle Drugog svetskog rata Paviljon „Cvijeta Zuzorić“ preuzima vodeću ulogu u likovnom životu Srbije, pa se tako danas ovde nalazi središte Udruženja likovnih umetnika Srbije.

NOVI POČETAK

NA ČELU ULUS je slikar Zoran Čalija, koji objašnjava za „Novosti“ da ova asocijacija ima želju da vrati sjaj tako što će da održi niz kulturnih manifestacija multimedijalnog karaktera i da Paviljonu vrati dostojanstvo i zasluženo centralno mesto u kulturnim dešavanjima u prestonici.

- Od početka maja do novembra planiramo niz manifestacija - kaže Čalija. - Već od 5. do 15. maja organizovaćemo Veliku donatorsku izložbu, kada će najpoznatiji umetnici pokloniti svoja dela za obnovu Paviljona i gde će biti pozvani svi viđeniji gosti iz političkog i kulturnog života, kao i diplomatski predstavnici.

cvij-2.jpg

ULUS će pokušati da osveži „Cvijetu“ i kroz Izložbu skulptura na otvorenom, Festival male pozorišne forme i stend-ap komedije, kroz različite koncerte na otvorenom i u zatvorenom prostoru. Sve to uz saradnju sa JP „Beogradska tvrđava“, Zvezdara teatrom, Pozorištem „Boško Buha“, Turističkom organizacijom Beograda, Muzičkom omladinom...

- Okupljanjem svih ovih važnih institucija, uz pomoć Gradskog sekretarijata za kulturu, verujemo da ćemo Paviljonu vratiti značajnu ulogu u životu našeg grada, kao što nam njegova istorija to daje u zadatak.

MUKE I PROJEKAT

POSLE raspisivanja konkursa 1925. godine, Umetničko odeljenje Ministarstva prosvete raspisalo je konkurs za paviljon koji je trebalo da bude podignut na terenu preko puta Saborne crkve, u neposrednoj blizini Konaka kneginje Ljubice.

- Prvonagrađeni je bio Branislav Kojić, drugi Milan Zloković, a treći Mihailo Radovanović - kaže Natalija Cerović.

cvij.jpg

- Prvonagrađeni projekat nikad nije bio izveden, jer je nedugo po završetku konkursa beogradska Opština ustupila Udruženju „Cvijeta Zuzorić“ zemljište na Malom Kalemegdanu.

Kojić je morao da izradi potpuno novi plan, budući da je prvobitna ideja o izgledu Paviljona trebalo da bude u vezi sa izgledom Konaka, a to je veoma smetalo ondašnjem čelniku Opštine Kosti Kumanudiju, koji je prozvao „orijentalnom mehanom“. Tako je današnji izgled prilagođen vremenu i mestu gde je Paviljon, najzad, i podignut, a polaganje kamena temeljca obavljeno je 6. novembra 1927. godine.

„BUĐENjE“

ISPRED ovog umetničkog paviljona još davne 1936. godine postavljena je skulptura „Buđenje“, u vidu nage ženske figure s golubovima, iz čijih kljunova izbijaju mlazevi vode. Ovo delo rad je Dragomira Arambašića.

OTPOČINjANjE TRADICIJE

PRVA jesenja izložba beogradskih slikara i vajara otvorena je 30. decembra 1928. godine u tek dovršenom paviljonu. Između ostalih, izlagali su slikari Beta Vukanović, Milena Pavlović Barili, Vasa Pomorišac, Uroš Predić, kao i skulptori Petar Palavičini, Toma Rosandić...
 
Auuu znaci nije bilo nicega u to vreme, ali bukvalno. Skoro je sve kao iz doba Adama i Eve.
 
^^
Snimio ruski fotograf Ivan Groman, 1876, u vreme prvog srpsko-turskog rata.
 





Толико рупа да је штета да има асфалта било где по стазама. Да није њега, странци би можда помислили да га из поштовања према наслеђу, одржавамо у стању од пре много векова :lol:
 
petak 4.04.2014.
Ponovo se otvara Sahat kula za posetioce | beogradskatvrdjava.co.rs
http://www.b92.net/putovanja/vesti.php? ... _id=832528 (ceo tekst)

Od četvrtka 10. aprila Sahat kula na Beogradskoj tvrđavi ponovo će biti otvorena za posetioce. Nakon rekonstrukcije prilaza i radova na satnom mehanizmu, Kula će ponovo biti dostupna za razgledanje svakog dana (i vikendom) od 11 do 19 časova.
620157124533e7c77d631506.jpg

470019838533e7c76d2cb664.jpg
 
www.youtube.com/watch?v=xMvVGSXR_Z0

Ево, мало сам се играо па прибележио Доњи калемегдански град. Сликао сам годину дана са истог места, забележио четири годишња доба и направио клипић... Можда вам буде занимљиво...
 
Ovo sam davno želeo da vidim. Trasu reke (možda rukavca Save?) koja je nekada tekla kroz sredinu Novog Beograda i ulevala se tačno na Ušću. Ne znam da li je ovo samo udubljenje bivšeg korita koje je visok vodostaj Dunava ispunio, ili je tada još uvek postojala cela trasa reke kojom se voda kretala i kad vodostaj nije bio visok, ali ovde se bar naslućuje gde se ona nekada nalazila.

groman187602kalemegdan.jpg


Kad se setim svih zatrpanih voda u Beogradu, uhvati me tuga. Kako je samo mogao da izgleda da smo ih sačuvali :(
 
Tacno Zuma, Beograd je bio grad na Uscu 3 reke, ali malo ko to zna.
 
Од врха Сахат куле до дна Римског бунара
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ra.sr.html

• Појачана са два обновљена туристичка бисера, Београдска тврђава очекује да ће привући и више од два милиона гостију, колико годишње обиђе највећи споменички комплекс у престоници • О безбедности посетилаца брине се 48 ненаоружаних чувара у три смене, а помажу им комунални полицајци, МУП Старог града и полицијска коњица

ksahat.jpg

Отварањем Сахат куле пре три дана и Римског бунара прошлог месеца, Београдска тврђава улази у нову туристичку сезону са две атракције којима би требало да привуче и више од два милиона гостију, колико годишње обиђе највећи споменички комплекс у престоници.
Ова два здања у Горњем граду тврђаве, саграђена у 18. веку, била су затворена седам година због оштећења. Санацију је обавило предузеће „Београдска тврђава”, у чијој је надлежности 56 хектара овог комплекса.

Адути у туристичкој понуди су и кула Небојша из 15. века, која је обновљена и претворена у музеј пре три године, захваљујући грчкој донацији од 1,4 милиона евра, као и Велики барутни магацин, који ће убудуће бити доступан посетиоцима сваког дана.

– У њему је оригинални Јонин саркофаг, а његова реплика постављена у Кнез Михаиловој улици моћи ће да се види до јуна. У Великом барутном магацину налазе се и други римски камени споменици са бројних археолошких налазишта – каже Никола Ковачевић, в. д. директора тог предузећа.

Много пута најављивани сложени рестаураторско-конзерваторски радови на здањима која су археолошки истражена, попут Југоисточног бедема са Сахат, Барокном и Јужном капијом, одлагани су због недостатка новца.

Из истог разлога изостало је и сређивање Зиндан, Јужне и капије Карла Шестог, као и Бастиона три, па прети опасност да се уруше ове грађевине, чији се делови одавно круне. Финансијска инјекција потребна је и за бројна археолошка истраживања, започета још између два светска рата.

Тренутно је ризница двомиленијумске прошлости града откривена на око осам од укупно 62 хектара, што је свега 13 процената. Истраживања су интензивирана откад се предузеће „Београдска тврђава” стара о комплексу, а у претходној деценији обновили су Мали степенишни силаз, Бастион савске падине, Мрачну, Краљ, Сава и Карађорђеву капију, Велики равелин...

На тај начин је повећана и безбедност шетача. О реду брине 48 ненаоружаних чувара, подељених у три смене. Овлашћени су да опомену суграђане који се недолично понашају или пењу на бедеме, али, не и да било шта забрањују. У контроли комплекса помажу им комунални полицајци, МУП Старог града и полицијска коњица. Инциденти се ипак дешавају, посебно лети.

Последњих година било је падова са високих бедема, на које су се пели деца и тинејџери упркос таблама упозорења. Најјезивији догађај збио се у лето 2007, када је младић упао у кавез са тибетанским медведима који су га растргли. Тада је постављена ограда изнад тог дела врта, а „Бирфест” је следеће године из Доњег града измештен на пољану код Ушћа.

За већу безбедност гостију тврђаве неопходни су видео-надзор, рестаурација свих њених делова и увођење кућног реда за кориснике комплекса. Држава је кандидовала Београдску тврђаву за упис на листу светске природне и културне баштине Унеска, а ако би се нашла у том елитном друштву, била би заштићена и од евентуалних напада агресивне транзиционе градње.

Део стручне јавности верује да би тада и крајолик стриктно морао да се равна према визурама зидина, што би могло да осујети градњу хиљада стамбено-пословних квадрата планираних испод зоолошког врта, на месту некадашње „Бекове” фабрике, као и спирални објекат предвиђен да повеже савско пристаниште и калемегдански парк.

Зашто Бео зоо врт није проширен

Највећи појединачни корисник Београдске тврђаве је зоолошки врт који заузима шест хектара, постоји већ 78 година и привлачи армију посетилаца. Пре четири године када је Врт добре наде постао градско јавно предузеће најављено је да ће бити проширен на седам хектара у Доњем граду, између Видин капије и Капије Карла Шестог.

Тој идеји тадашње градске власти успротивио се део стручне јавности, а најгласнији међу њима били су Александра Бановић, архитекта и аутор важећег планског документа „Београдска тврђава – Калемегдан” из 1965. године и др Марко Поповић, научни саветник Археолошког института и један од најбољих познавалаца тврђаве.

Бановићка је тврдила да план предвиђа измештање врта као и да се пре пола века разматрало његово пресељење у Баба-Велкину шуму, некадашњи Титов гај. Осим на садашњој локацији, Генерални план Београда дозвољава врт и у Великом блату и Јелезовцу.

Померање граница врта, сматра др Поповић, затворило би пешачку комуникацију која спаја Дунавски и Савски део вароши, а која је после 60 година, успостављена 2009. обновом Сава капије.

Као аргумент више против дограђивања врта Поповић истиче да тај део тврђаве није истражен али и да Капија Карла Шестог, дело Балтазара Нојмана, једног од најпознатијих архитеката немачког барока, не може да се нађе у оквиру калемегданског животињског царства. Радна група која је требало да да последњу реч о тој идеји никада се званично није огласила, а план о проширењу врта пао је у заборав.

Културно добро од изузетног значаја

Београдска тврђава заједно са Калемегданским парком проглашена је културним добром од изузетног значаја 1979. Тврђаву чини Горњи и Доњи град, а парк испред њених бедема Мали и Велики Калемегдан, које раздваја некадашњи Цариградски друм – данас пешачка стаза поред павиљона Цвијета Зузорић.

Ризница
19 спомен биста знаменитих Срба – Јована Скерлића, Милоша Црњанског, Јована Дучића, Ђуре Даничића, Стевана Мокрањца...
18 регистрованих археолошких налазишта – потковичасте куле, остатака Митрополитског двора, Римског каструма, зграда главне страже из 18. века, пристанишна капија из 15. века...
6 споменика и спомен обележја – Победник, Споменик захвалности Француској, деспоту Стефану Лазаревићу…
4 угоститељска објекта
4 спортска терена
3 скулптуре – „Геније смрти”, „Уморни борац” и „Партизан са децом”
2 фонтане – „Буђење” и „Рибар”
2 чесме – Јапанска и Мехмед-паше Соколовића
2 цркве – Ружица и Света Петка
2 галерије – Природњачког музеја и унутрашње Стамбол капије
2 музеја – Војни и кула Небојша
Уметнички павиљон „Цвијета Зузорић”
Зграда градског Завода за заштиту споменика културе
Планетаријум астрономског друштва „Руђер Бошковић”
Забавни парк
Зоолошки врт
Народна опсерваторија
Музички павиљон
Научноистраживачки центар за тврђаву Археолошког института САНУ
Костурница бранилаца Београда изгинулих у одбрани престонице 1914–1915.
Гробница народних хероја у којој су сахрањени Моша Пијаде, Иван Милутиновић, Ђура Ђаковић и Иво Лола Рибар

Најризичније тачке
• Југоисточни бедем код Сахат куле, висок око 13 метара
• Североисточни бедем код куле у којој се налази Опсерваторија, 14 метара висине и дужине око 100 метара
• Велики равелин изнад тениских игралишта, десетак метара висок
• Бедеми изнад Звездиних и Партизанових спортских терена, високи више од десет метара

„Дани Београда”, концерти Заз, Ејми Вајнхаус
Међу најзначајнијим манифестацијама које се одржавају на тврђави су „Дани Београда”, „Ноћ музеја”, „Дунав фест”, „Дани европске баштине”. „Бирфест” је 2008. пресељен на Ушће, а Доњи град је постао престижна концертна позорница, на којој ће овог лета гостовати „Ајрон Мејдн” и Били Ајдол.

2002 – 2014.*
250 концерата
130 изложби у галеријским просторима
80 бесплатних обилазака археолошких налазишта
42 радионице старих заната
30 позоришних представа
4 међународна фестивала
*период од кад постоји ЈП „Београдска тврђава”
Далиборка Мучибабић
објављено: 13/04/2014
 
milos.tro":2mwvw0ng je napisao(la):
Држава је кандидовала Београдску тврђаву за упис на листу светске природне и културне баштине Унеска, а ако би се нашла у том елитном друштву, била би заштићена и од евентуалних напада агресивне транзиционе градње.

Део стручне јавности верује да би тада и крајолик стриктно морао да се равна према визурама зидина, што би могло да осујети градњу хиљада стамбено-пословних квадрата планираних испод зоолошког врта, на месту некадашње „Бекове” фабрике, као и спирални објекат предвиђен да повеже савско пристаниште и калемегдански парк.


Moram da zapamtim nove izraze, neko se baš potrudio da smisli kulturne verzije uobičajenih nepristojnih izraza koji nisu za štampu:

"Agresivna tranziciona gradnja" i "spiralni objekat". :lol:

:gobb:
 
Barutni magacin
dsc07815.jpg

dsc07816.jpg

nakaradno krpljenje cementom naj obicnijim
dsc07817.jpg

dsc07818.jpg

dsc07819.jpg

jos jedna vjeverica
dsc07820.jpg
 
Ne samo da je zanimljio nego izgleda fantastično. Treba obnoviti i taj deo tvrđave to uopšte ne bi bilo tako skupo (cigla). A može se raditi i u više faza. Ovo što sad imamo ipak nije tvrđava - to su ostaci tvrđave.
 
Kakava cigla? Mislis kamen?
Ne slazem se da ne bi bilo skupo.
No, nije (samo) u parama stvar. Ma koliko fantasticno izgledalo nisam siguran oko podizanja despotovog grada, ima dosta argumentata protiv ove i slicnih intervencija na Kalemegdanu.
Ono sto mi se dopada bez pogovora je ovo:

c1658edba1c1e285746606afd4af7678.jpg
 
U pravu si, treba kamen a ne cigla. Ono što ja predlažem da se obnovi je kompletna tvrđeve a ti si izdvojio samo deo. Inače, zgrada Vojnog muzeja je veštački nakalemljena (pre WWII) i ona zahteva kompletnu rekonstrukciju. Tenis i ZOO ne spadaju na Kalemegdan.
 
Teško može da se radi rekonstrukcija bilo koje faze BT, s obzirom da je arhitektura iz različitih građevinskih faza i perioda isprepletana. Despotov zamak nažalost nije očuvan, i to u potpunosti je devastiran na jugozapadnoj strani, tako da bi i tu teško nešto moglo da se uradi na temu rekonstrukcije. Stoga su 3d prezentacije najbolje rešenje, možda neki hologrami u budućnosti......
To naravno ne sprečava mogućnost sređivanja jugoistočnog bedema (fortifikacije levo i desno od Sahat kapije)......
 
Napraviti nocnu projekciju 3d zamlka rijesen problem ,necemo kao makedonci da radimo
 
Ono što realno nedostaje tvrđavi je jedna trajna postavka sa temom Beograda u vreme despotovine. Možda bi prigodno mesto bila galerija u Sahat kapiji. Ona što je sada zatvorena. Tu bi bilo prostora za materijal i makete, 3d filmove, crteže, planove i sve što bi približilo taj specifičan trenutak u razvoju BT. A na drugom mestu postavka o celom istorijatu tog prostora od neolita do danas.
 
Калемегдан у колору из 1928.г
102888011015239111192432.jpg
 
Vrh