Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Da, u pitanju je "Ironclad 2" (http://www.imdb.com/title/tt2404583/). Jedan deo filma sniman je na tvrđavi Maglič kod Kraljeva, a na Kalemegdanu će snimanje trajati do 20. decembra (nakon čega će kulise biti uklonjene). Ekipa posle prelazi u PFI studio u Šimanovcima.
 
Treba da se neko saplete da ovo poprave ili sta
dsc03594.jpg
 
Kalis bandera odrzavanej sad ce to ljeo da zaledi pa da pukne
dsc04777.jpg

Zatim neobezbedjeni objekit ,prvo neko moze da upane ,drugo nepise sta je tu bilo
dsc04774.jpg

dsc04772.jpg

A moglo bi da izgleda ovako kao u Smederevu
crkva203.jpg
 
Hvala!

Ne znam jesu li otišli sad kad je sneg, ali bili su napravili štalu u prolazu pored opservatorije, to je valjda Zindan-kapija?, i neki silni kotlovi i čudesa su visila na onom platou odmah ispred kule.
 
kada bi arheolozi iskopali samo dva metra dubine u gornjem gradu pronasli bi razna skrivena cudesa.
 
Neke lepe najave u Nacrtu budžeta Grada Beograda:

5.1. Рестаурација Капије Карло VI

2013. - 15,000,000

5.2. Ревитализација комплекса Сахат капије
Прва фаза

2013. - x
2014. -25,000,000

5.3.Ревитализација комплекса Сахат капије
Друга фаза

2013. - x
2014. - x
2015. - 20,000,000

Izvor: Grad Beograd
 
Kalemegdan mi je najlepsi deo Beograda, i mislim da mu malo fali da potpuno zablista :)
Da se ja pitam evo sta bih promenio:

- pod hitno bih poplocao staze na kalemegdanu... nije mi jasno da su one asfaltne...
- izmestio bih teniske i kosarkaske terene kojima nikako nije mesto u tvrdjavi... vise smetaju nego zoo vrt
- uveo bih neke nove sadrzaje u park, koji bi privlacili vise ljudi.. npr izlozbe na otvorenom... letnji bioskop (na mestima gde su sada teniski tereni)... galerije na otvorenom...
- sredio bih onaj krov na sahat kuli (planiraju li oni to da uklone uopste?) i srusio bih onu kucicu u parku gde se skupljaju sahisti (oronula kucica koja lici na WC.. zna li iko njenu namenu???
- renoviranje Cvijete Zuzoric....


a onda bi usledile i neka mala doterivanja:
- nove klupe i osvetljenje
- uredjenje travnjaka, odrzavanje travnjaka, i dosta cveca
- par turistickih info pultova sa informacijama.. prodaja suvenira....
- ukinuo bih vozic i uveo mozda fijakere sa konjima koji bi vozili turiste po celom Kalisu... mislim da su daleko primereniji od onog raspalog vozica

Treba na neki nacin bolje povezati gornji i donji grad.... mozda nekom uspinjacom ili zicarom....
- donjem gradu treba neka funkcija.... da ne bude samo zeleno polje, vec da privuce ljude....
- ukloniti saobracajnicu izmedju donjeg Kalisa i reka... srediti setaliste uz Savu i Dunav...

Mislim da bi pun pogodak bio spajanje pesacke zone Knez Mihailove sa Kalemegdanom, i premestanje saobracaja u 'podzemni prolaz'...
 
Gollum":2s4smqpd je napisao(la):
srusio bih onu kucicu u parku gde se skupljaju sahisti (oronula kucica koja lici na WC.. zna li iko njenu namenu???

Ako mislimo na istu, ta kućica čak izgleda i simpatično, jer je od Kamena. Onih nekoliko kućica levo od Zavoda za zaštitu spomenika mi ni malo nisu jasne. To bi takođe trebalo da bude javni wc, ali ne znam da li sam ikada video da radi. Pre izgleda kao neko neformalno mikro-naselje.
 
Verovatno mislimo na isto... Nije ona ne znam koliko ruzna, ali propada, nema namenu,...
Ili je srusiti ili je otvoriti i smisliti joj neku funkciju... npr taj neki turisticki pult ili slicno....
Zaboravio sam na te kucice kod Zavoda... i one bi trebalo da lete...
Ne znam kako bih sredio pitanje javnog WCa na Kalisu, trebalo bi o tome razmisljati... Nesto sto ne ugrozava ambijent, a opet mora da postoji jer je park veliki... Mislim da Kalisu fali jos jedno 2, 3 cesme ...
 
Ta kucica pripada zelenilu beograd ,na kalisu postoje dva javna wc u funkciji malo slikaj te ljudi koristite bing
 
direktor":2rizkqh5 je napisao(la):
A moglo bi da izgleda ovako kao u Smederevu
crkva203.jpg
Hmmm kad si već spomenuo tvrđavu u Smederevu, onda bi i na njoj trebalo biti rekonstrisane zidine i bedemi, kako bi pristup posetiocima bio potpuno bezbedan i prohodan
 
Oduvek ste se pitali moze li ili ne moze, evo konacnog odgovora! :)
Enjoy:)

 
spatiotecte
+ 1 :)
bravo
kao i po ostatku Jevrope isplatiti ce se preko ulaznica, suvernira, zakupa za proslave i dr. manifestacije
veliko Z A i obavezno :) :kk: :pob:
Edit
Fali zastava na najvisljoj kuli , pa da bude vislje i domonatnije od Sahat kule i opservatorije :gobb:
E sad da vidim ko sme da ne usvoji ovaj predlog :grand:
osim Austrougara i poTuraka :p
 
Koliko je ova maketa verna originalu? Cini mi se da je gornji grad bio drugacije pozicioniran.
 
Ideja Spatiotecte je sjajna. To bi najzad dalo pravu monumentalnost Kalimegdanu. Inače prava tvrađava je bila još veća i zauzimala je onaj prostor gde je sada park. (mislim onaj iza Pobednika) . Ali to nije razlog da se ne usvoji predlog Spaciotetea.(da li si promenio mišljenje o Dobroviću?) Takođe se potpuno slažem sa predlogom gopodina Goluma uz male izuzetke. Uspinjača bi pokvarila istoriski ambijent Kalemegdana. Vozić bi ostavio samo novi i lepši. Konji bi prljali staze. Takođe treba postaviti još neki WC i česme uz strogu pažanju da se ne ugrozi ambijent. Mislim da će se saobraćaj bulevarom Petra Bojovića bez problema ukinuti kada se završi most Zemun-Borča. Bulevar se može ili jednostavno zatraviti ili ostaviti za bicikliste. Naravno, prema Dorćolu ostaje veza Pariskom i Tadeuša Košćuškog.
 
dedinje":y2izbach je napisao(la):
Inače prava tvrađava je bila još veća i zauzimala je onaj prostor gde je sada park.

Spaciote, pohvala za ideju, a najvise za kreativnost, inicijativu i trud. Originalni sadrzaji na Internetu su ne samo retki, nego i idealni za ono sto je po meni najbolje na njemu, mogucnost za brainstorming gomile nepoznatih ljudi slicnih interesovanja. Takva ekipa moze kolektivno da poseduje prosto neverovatnu kolicinu informacija i znanja. Ova recenica iz prethodne poruke mi je najzad upalila mentalnu "sijalicu". Prilicno davno, pre otprilike 7 godina, bio sam na izlozbi o istorijatu tvrdjave koja je imala nekoliko detaljnih i izuzetno precizno uradjenih maketa, izmedju ostalih i rekonstrukciju ove trvrdjave iz 15. veka. Uz kratke i jasne opise, sa sitnim detaljima koje nigde ranije nisam video, to je toliko dobro izgledalo da sam se sledeci dan vratio da je slikam. Posto je maketa ocigledno "3D" objekat, pa su vazni pogledi iz raznih uglova, toga ima dosta, 30 do 40 slika. Ako se slazete, mogu da ih sredim i sve postavim ovde. Bilo bi sjajno kao neka vrsta svima ocigledne i jezgrovito izlozene vizuelne reference o istoriji Tvrdjave i Beograda.
 
Malo je potrajalo dok sam ih pronašao i sortirao u hronološki redosled. Neke fotografije nisu preterano oštre. Svetlo je bilo slabo, a blic nisam mogao koristiti zbog refleksije, ali je svejedno ispalo sasvim pristojno. Evo i ključnih reci da bi nam Gugl bio srećan pa povezao slike sa tekstom, a nama doveo još ljudi. Isto ovo sam napisao na slajdu, za one koji gledaju direktno foto album (tamo je max rezolucija 1024 px). Direktan link na album je:

http://s1144.beta.photobucket.com/user/Zuma-z/library/Public/2013/Kalemegdan_Tvrdjava_Ist

Kalemegdanska Tvrđava kroz istoriju

Dani Evropske baštine - Beograd
Septembar 2005.

Galerija Beogradske Tvrđave
ispod Sahat kule - Barokna kapija

Foto reportaža sa jednog dela davno održane ali izuzetno kvalitetne izložbe posvećene istoriji Beogradske Tvrđave.

Više podataka o Beogradskoj Tvrđavi možete naći u samoj galeriji i na sajtu:
http://www.beogradskatvrdjava.co.rs

Malo detaljniji opis istorije Beogradske tvrđave:
http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/Ist ... 78-74_2176

Interaktivna mapa Beogradske tvrđave:
http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/mapa.php


KalemegdanTvrdjava00.jpg

KalemegdanTvrdjava01-DSCN6061_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava02-DSCN6083_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava03-DSCN6082_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava04-DSCN6085_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava05-DSCN6084_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava06-DSCN6087_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava07-DSCN6086_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava08-DSCN6089_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava09-DSCN6088_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava10-DSCN6091_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava11-DSCN6090_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava12-DSCN6063_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava13-DSCN6058_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava14-DSCN6064_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava15-DSCN6060_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava16-DSCN6059_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava17-DSCN6062_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava18-DSCN6093_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava19-DSCN6092_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava20-DSCN6095_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava21-DSCN6094_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava22-DSCN6065_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava23-DSCN6067_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava24-DSCN6066_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava25-DSCN6068_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava26-DSCN6069_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava27-DSCN6070_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava28-DSCN6071_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava29-DSCN6072_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava30-DSCN6073_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava31-DSCN6097_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava32-DSCN6096_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava33-DSCN6099_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava34-DSCN6098_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava35-DSCN6074_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava36-DSCN6075_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava37-DSCN6076_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava38-DSCN6077_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava39-DSCN6078_resize.jpg

KalemegdanTvrdjava40-DSCN6100_resize.jpg
 
Vrh