Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Pa radjeno je 2006. Neka firma je tada uzela pare i ocigledno po starom srpskom obicaju isfusarila... Stepenice koje traju desetak godina ?
 
relja wrote : ...nego dokaz problema u društvu...I pomeranje spomenika ...
Sasvim prirodno da se urbana sredina prilagodjava ,,trenutnim,, potrebama sa posebnim trudom šta se moze očuvati da se očuva

Sto se tiče kortenske staze ka česmi na kalemegdanu
meni se ne dopada kako je izvedena ni materijal koj je upotrebljen
,, al nicija nece goreti do zore,, pa ni moja :lol:
shvatam ... novci se moraju prati....
:sesir:
 
Tad 2006 su samo sanirane bjelim cementom zakrpljeme tako su mogli i sad da urade dok ne nadju pare za komplet rekonstrukcije
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499429#p499429:2v2hvs9b je napisao(la):
boca-ica » 09 Dec 2017 07:43 pm[/url]":2v2hvs9b]
relja wrote : ...nego dokaz problema u društvu...I pomeranje spomenika ...
Sasvim prirodno da se urbana sredina prilagodjava ,,trenutnim,, potrebama sa posebnim trudom šta se moze očuvati da se očuva

Sto se tiče kortenske staze ka česmi na kalemegdanu
meni se ne dopada kako je izvedena ni materijal koj je upotrebljen
,, al nicija nece goreti do zore,, pa ni moja :lol:
shvatam ... novci se moraju prati....
:sesir:
file.php

BocaIco:
To je grob. Ovo je nadgrobni spomenik. Ispod su bili sanduci sa telima poginulih crvenoarmejaca i partizana.
Bili su sahranjivani po celom Beogradu a onda su preneti na Groblje oslobodilaca.

Nije ti neki argument.
 
Da raspravi oko značaja i vidljivosti koje ovakvo uređenje prostora daje spomeniku braniocima Beograda 1456., česmi i Rimskom zidu, dodam samo ovo. Ispalo je da druga metalna ograda, tj leva ograda same rampe ispod one rešetkaste, čak ni u svom malom donjem delu ne drži zid prostorije pored česme, zato što ta "prostorija" uopšte ne postoji. U pitanju je samo vrlo uzak i nizak ozidani austrijski kanal iz 18. veka, u koji su sada sakrili onaj pokretni električni razvodni ormar koji je bio na vrhu stepeništa.


Što znači da je bilo dovoljno samo da blago zakose nabacano zemljište i sa leve i sa desne strane rampe, pa ne bila potrebna ni jedna metalna ograda bilo gde, ni gore ni dole, a i dalje bi imali kosu rampu. Tada bi se lepo i izdaleka video i spomenik braniocima Beograda i Rimski zid. A, ako bi još zavod dao mišljenje da austrijski kanal nije preterano vredan (pošto ne vodi nigde, isuviše je mali da bi se ikada mogao otvoriti za javnost i upotrebiti, a tvrđava ih je već puna kao švajcarski sir) onda bi se posle njegovog uklanjanja mogao videti i četvrti zid česme. I ne samo to, nego bi se onda otkrio i ULAZ U ČESMU, pa bi se za publiku mogla otvoriti i sama unutrašnjost česme Mehmed paše Solokovića (trenutno se ulazi iz tog kanala). Onda bi se JOŠ BOLJE, i sa svih starna, videla i česma, i Rimski zid, i zidine tvrđave i spomenik odbrani Beograda. A možda čak i osnove Neolitske kuće od pre 4500 godina. Tek bi to bilo interesantno. A ovako se prvo vidi nečija dizajnerska egzibicija, pa onda, kad EVENTUALNO siđete u lavirint, i nešto drugo.
 
Zuma sad vec lupas pravis teorije zavjere reko sam ti pitaj ljude da ti objasne zasto su to tako odradili
Znaci tu malu proszoriju do cesme su trebali da sruse da bi ti bio zadovoljan
I tebi je dovoljan dokaz to sto je nema na tom 3d crtezi
 
...Nije ti neki argument...
Spomenik je spomenik sa i bez ostataka
kada su tu i zem. ostaci.... odluka je još teža (poslednji beše Tucovic cini mi se 6 nj. selidba )

spomenik moze biti i svakodnevni objekat koj vremenom dobija istoriski značaj i vrednost.... bla bla bla...
ti tu materiju još bolje od mene poznaješ ,
onda namerno zanemaruješ
da su se oduvek po potrebi pomerali levo desno , pa čak i sa originalne lokacije premeštali
kako u belom svetu tako i kod nas

Egipatski obelisci itd...
Izvidnica sa Kajmakčalana
nije ništa izgubila preselenjem , mogla je i tamo da ostane kao spomenik ... original na originalnom mestu
preselili smo je
i ne samo da joj je ,,vrednost porasla,, nego nam je postala i jako draga a Bogme i jako edukativna
jer od krvavog Kajmakcalana nam ostade samo ona ...

Ne branim one štetočine sto ispomeraše ne opravdano spomenik zbog teniskih terena iz privatne vajde :rant:
samo kazem
da nije dislokacija baš toliko strana i strašna ako ima OPŠTE dobrobitne vajde
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499443#p499443:1gulwk9i je napisao(la):
boca-ica » 09 Dec 2017 08:19 pm[/url]":1gulwk9i]
...Nije ti neki argument...
Spomenik je spomenik sa i bez ostataka
kada su tu i zem. ostaci.... odluka je još teža

spomenik moze biti i svakodnevni objekat koj vremenom dobija istoriski značaj i vrednost.... bla bla bla...
ti tu materiju još bolje od mene poznaješ ,
onda namerno zanemaruješ
da su se oduvek pomerali levo desno pa čak i sa originalne lokacije premeštali
kako u belom svetu tako i kod nas

Izvidnica sa Kajmakčalana nije ništa izgubila preselenjem , mogla je i tamo da ostane kao spomenik ... original na originalnom mestu
preselili smo je
i ne samo da joj je ,,vrednost porasla,, nego nam je postala i jako draga a Bogme i jako edukativna
jer od krvavog Kajmakcalana nam ostade samo ona ...

Ne branim one štetočine sto ispomeraše ne opravdano spomenik zbog tesniskih terena privatne vajde
samo kazem da nije dislokacija baš toliko strana i strašna ako ima OPŠTE dobrobitne vajde
:sesir:

Boca ico, malo si se zaneo.

20%20(3).jpg


20%20(2).jpg


Ti ljudi nisu ni trebali da budu sahanjeni na Trgu, a posle samo par godina, ista generacija koja ih je tu sahranila ih je prenela na groblje u Ruzveltovoj.
Po tom tvom tumacenju, mi bi smo i danas imali grobove partizana i crvenoarmajaca po celom Beogradu, po parkovima, na ulicmama i u dvorištima.


A što se tiče "osmatračnice"... pa ne znam da li znaš, ali geolozi su ispitali to kamenje i utvrdili da ne potiče sa Kajmakčalana.
Još jedna beogradska urbana legenda...

A ne znam odakle ti da je spomenik braniocima 1915 preseljen zbog terena, kada nije. Da li si siguran da znaš o čemu pričaš? :D
 
A što se tiče "osmatračnice"... pa ne znam da li znaš, ali geolozi su ispitali to kamenje i utvrdili da ne potiče sa Kajmakčalana.
Još jedna beogradska urbana legenda...

..... Da li si siguran da znaš o čemu pričaš ?....

Ne, sad više nemam pojma ... zatečen sam :shok: :shok: :shok:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499442#p499442:grmhyw5l je napisao(la):
direktor » 09 Dec 2017 08:12 pm[/url]":grmhyw5l]Zuma sad vec lupas pravis teorije zavjere reko sam ti pitaj ljude da ti objasne zasto su to tako odradili
Znaci tu malu proszoriju do cesme su trebali da sruse da bi ti bio zadovoljan
I tebi je dovoljan dokaz to sto je nema na tom 3d crtezi
Ne. Rekao sam da bi već drugačije oblikovanje nabacane zemlje poništilo potrebu za ogradama pošto široka prostorija sa zidom koji je deo rampe, koju si ti spominjao, uopšte ne postoji. To da ne postoji je sada sigurno. Dakle BEZ potrebe uklanjanja Austrijskog tunela.

A da li bi još i njegovo uklanjanje bilo opravdano ne mogu ja da procenim, to mora da proceni zavod za zaštitu spomenika. Rekao sam samo da se meni čini da bi dobici bili zaista veliki, i da to treba razmotriti. Dobili bi ulaz u česmu, 4. zid, možda Neolitsko ognjište, i bitno bolju vidljivost Rimskog zida i svega ostalog. Način na koji se oni trenutno ponašaju (neometano rušenje zgrade na šetalištu i pored tolikih čuvara, dozvola za gondolu koja podrazumeva kopanje ogromnih delova šetališta, verovatno uništenje pećine, izuzetno obimna fundiranja, problem narušavanja vidika ...) ostavlja mesta sumnji da su pod političkim pritiskom. Tako da bi ponovno razmatranje uz možda malo širi skup uključenih osoba imalo smisla. Ali NISAM rekao da sam za bezuslovno rušenje Austrijskog kanala zato što bi tako čvrst stav o vrednosti pojedinih elemenata tvrđave zahtevao mnogo više znanja nego što ja imam.
 
Covjece prostorija je tamo to sto ti nisi bio u njoj i u cesmi i sto nije ucirtana ne znaci da ne postoji
I mislim da sad treba da se okanes plakanja za produtim mlijekom i da se raspitas i pocnes oko zicare da se bunis dizes galamu .
Sto se tice srusene kule tu je bio nadlezan republicki zavod inace objekat je podignut izmedju dva rata
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499448#p499448:39xh4kuw je napisao(la):
boca-ica » 09 Dec 2017 08:31 pm[/url]":39xh4kuw]
A što se tiče "osmatračnice"... pa ne znam da li znaš, ali geolozi su ispitali to kamenje i utvrdili da ne potiče sa Kajmakčalana.
Još jedna beogradska urbana legenda...

..... Da li si siguran da znaš o čemu pričaš ?....

Ne, sad više nemam pojma ... zatečen sam :shok: :shok: :shok:


Pre svega, nije mi bila namera da budem grub. Izvinjavam se.
Da, pisalo se o tome, ima po štampi.
A drugo:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499443#p499443:39xh4kuw je napisao(la):
boca-ica » 09 Dec 2017 08:19 pm[/url]":39xh4kuw]
Izvidnica sa Kajmakčalana
nije ništa izgubila preselenjem , mogla je i tamo da ostane kao spomenik ... original na originalnom mestu
preselili smo je
i ne samo da joj je ,,vrednost porasla,, nego nam je postala i jako draga a Bogme i jako edukativna
jer od krvavog Kajmakcalana nam ostade samo ona ...

Da je stvarno tako, takvu svetinju ne bi preneli i ponovo složili u ćošku dvorskog parka, uz zid, daleko od očiju javnosti, "da se prinčevi igraju"

(slika preneta sa Zabavnikovog foruma)

I nemoj da te to čudi. To smo ti mi. Primera ima koliko hoćeš.
Manjifiko je kompnovao, aranžirao i snimio pesmu "Pukni zoro", i iako je niko pre "Montevidea" nije čuo, ima ljudi koji prosto "znaju" da ju je ispevao neki nepoznati srpski vojnik daleko od porodice i doma na Solunskom frontu, da ju je "onaj Slovenac-Bosnanac, ni on sam ne zna šta je, samo preradio za film" i plaćaju je u kafani poslednjim parama od plate.. .u Bosni su je čak naši vojnici pevali na nekoj svečanosti, ima na Youtube... isto ti je i sa ovom "osmatračnicom". Sad su postavljene spomen ploče i ko sme da kaže da to to nije - to?

Izvinjavam se za off.
 
Relja cak su ploce koje su postavljene 1988 cini mi se imaju cirilicne ispise druge latinicne u duhu bratstva i jedinstva i vodila se rasprava po novinama oko toga .
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499455#p499455:1k8whh7m je napisao(la):
direktor » 09 Dec 2017 08:56 pm[/url]":1k8whh7m]Covjece prostorija je tamo to sto ti nisi bio u njoj i u cesmi i sto nije ucirtana ne znaci da ne postoji
I mislim da sad treba da se okanes plakanja za produtim mlijekom i da se raspitas i pocnes oko zicare da se bunis dizes galamu .
Sto se tice srusene kule tu je bio nadlezan republicki zavod inace objekat je podignut izmedju dva rata
Aman, bio sam tamo. Gledao sam u taj tunel i znam koliko je širok. To se savršeno slaže sa skicom prostora na info tabli. Levi kortenski zid rampe je još desno od najbližeg zida tunela. Između je zemlja. Zašto na crtežu ne bi prikazali tu prostoriju ako postoji, i čemu bi služila ako kroz njenu sredinu prolazi bitno uži tunel? Ili zašto bi Austrijanci probijali tunel ako je već na njegovom mestu postojala šira i ozdidana prostorija?

Evo ti slike. Tunel je samo tamo gde je onaj smešni ovalni ulaz sa svakom drugom isturenom ciglom. I širok je samo otprlike toliko koliko je širok taj otvor, ili tek neznatno više. Presek tog prostora je dat na info tabli. Zašto bi lagali i sakrivali još jednu prostoriju? Levo od tog ulaza je samo gomila nabacane i sasvim nepotrebne zemlje, zajedno sa nepotrebnom i još posebno povišenom kortenskom ogradom (da bi bila simetrična i iste visine sa desnom ogradom). Inače ne služi ničemu.

 
Sećam se kada su te ploče postavljene, direktore.
Sećam se i apela preko jutarnjeg programa TV Beograd:
"u cilju obnove osmatračnice srpske vojske sa Kajmakčalana, mole se građani koji su sa nje uzeli kamenje za kupus i drugo, da vrate isto"
:D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499009#p499009:1n7lqclo je napisao(la):
Homer Jay » 08 Дец 2017, 00:58[/url]":1n7lqclo]Forumaški Vučić sve više briljira :D počeću da čitam forum uz kokice...

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Зума?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499409#p499409:1ld9guem je napisao(la):
relja » 09 Дец 2017 06:25 pm[/url]":1ld9guem]

@STF
Ne slažem se. Postavljanjem prethodnih obeležja su određene i norme (na neformalan način, ali prilično jasno) za dalje uređenje celog prostora.
Prilaz česmi je trebalo urediti prema značaju česme, i prema značaju ostalih, ranije postavljenih obeležja na prostoru koji je prepun istorije.
Ranije za tako nešto postojao osećaj, sada ne postoji ikakav osećaj za bilo šta.

Мени се чини да се у недостатку неког реланог аргумента хватамо за измишљени са благом дозом демагогије и популизма.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499851#p499851:px8ykvy6 je napisao(la):
stf » 11 Dec 2017 09:55 am[/url]":px8ykvy6]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499409#p499409:px8ykvy6 je napisao(la):
relja » 09 Дец 2017 06:25 pm[/url]":px8ykvy6]

@STF
Ne slažem se. Postavljanjem prethodnih obeležja su određene i norme (na neformalan način, ali prilično jasno) za dalje uređenje celog prostora.
Prilaz česmi je trebalo urediti prema značaju česme, i prema značaju ostalih, ranije postavljenih obeležja na prostoru koji je prepun istorije.
Ranije za tako nešto postojao osećaj, sada ne postoji ikakav osećaj za bilo šta.

Мени се чини да се у недостатку неког реланог аргумента хватамо за измишљени са благом дозом демагогије и популизма.

To se tebi čini zato što gledaš samo delo autora uređenja okoline česme, ne i širu sliku i kontekst.
Demagogiju i populizam vidiš oko sebe svaki dan u okruženju koje si izabrao i ne mešaj mene u to, reci to njima, ne meni.

A posle ovakvih komnetara i provokacija nemoj da se žališ i da od sebe praviš žrtvu kada ti neko sa punim pravom odbrusi.
 
А како другачије називаш аргумент да није испоштовано обележје бранитеља Београда? Пошто се аргументи како је интервенција огромна и угрожава Калемегдан нису одржали, онда смо нашли неки најближи камен да окренемо причу како је он угрожен. Још је супер испало да је тај камен посвећен бранитељима Београда па као, ето, не поштују се бранитељи, него окупатори ... а до малопре ретко ко је тај камен и примећивао, а камоли знао чему служи и шта представља.

То је Рељо, пријатељу демагогија и популизам у свом изворном облику. Јер, ко је против камена, тај је против бранитеља Београда, самим тим олош недостојан овог града.

А цела суштина је у томе да је тај блок сраман начин на који смо се као друштво сетили тих бранитеља нашег града. Можеш колико год желиш да покушаш да браниш не знам ни ја какву "сведеност" спомен обележја ... ако је њега једно парче ограде угрозило ... толико о самом обележју.

.... а није га ограда ни угрозила што је најсимпатичнији део приче. Ограда боје земље насупрот камена снежнобеле боје. Ограда му још помаже и истиче га. Значи супротан ефекат. Ал ајде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499928#p499928:skq7185x je napisao(la):
stf » 11 Dec 2017 02:30 pm[/url]":skq7185x]А како другачије називаш аргумент да није испоштовано обележје бранитеља Београда? Пошто се аргументи како је интервенција огромна и угрожава Калемегдан нису одржали, онда смо нашли неки најближи камен да окренемо причу како је он угрожен. Још је супер испало да је тај камен посвећен бранитељима Београда па као, ето, не поштују се бранитељи, него окупатори ... а до малопре ретко ко је тај камен и примећивао, а камоли знао чему служи и шта представља.

То је Рељо, пријатељу демагогија и популизам у свом изворном облику. Јер, ко је против камена, тај је против бранитеља Београда, самим тим олош недостојан овог града.

Kao prvo, ja nisam tvrdio da je išta "ugrožava Kelemgdan".
Upravo to što mene dovodiš u vezu sa tim tvrdnjama je demagogija.
Kao drugo, to što se tebi ne dopada šta neko drugi tvrdi, to ne znači da se argumenti nisu održali.
Ako treba da ti nacrtam, ti nisi neko ko odlučuje o tome. Nadam se da ti je to sada jasno?

Ti se baviš izvtanjem tuđih reči: "našli najbliži kamen, pa je super ispalo što je posvećen braniocima Beograda, a niko ga nije primećivao".
Po ko zna koji put. kako te bre nije sramota? A, da, znam.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=499928#p499928:skq7185x je napisao(la):
stf » 11 Dec 2017 02:30 pm[/url]":skq7185x]
А цела суштина је у томе да је тај блок сраман начин на који смо се као друштво сетили тих бранитеља нашег града. Можеш колико год желиш да покушаш да браниш не знам ни ја какву "сведеност" спомен обележја ... ако је њега једно парче ограде угрозило ... толико о самом обележју.

.... а није га ограда ни угрозила што је најсимпатичнији део приче. Ограда боје земље насупрот камена снежнобеле боје. Ограда му још помаже и истиче га. Значи супротан ефекат. Ал ајде.


Pa kada podigneš ogradu ispred obeležja tako da se zaklanja i obeležje i natpis i sužava prostor ispred, naravno da će da ga ugrožava.
Ali, ako ti ne odgovara da to vidiš, ti to onda nećeš ni videti.

I sve više sam uveren da će ovi tvoji da pre ili kasnije zaista i da sklone taj spomenik.
 
Koliko se proizvoljnih tvrdnji ovde može pročitati! Ljudi ne gaze travu i ne lete po vazduhu nego idu po parkovskim stazama, pa PRVI kriterijum mora biti da se odatle, sa tih staza, prvo, uopšte mora VIDETI ono što je važno, i drugo, da upravo TO mora da DOMINIRA u pejsažu, tj da se čuva ambijent. Ne može se iz gomile principa proizvoljno i bez obrazloženja njegove važnosti izdvojiti samo onaj princip koji čoveku najviše odgovara, kao što je potreba razlikovanja starog i novog, pa ga arbitrarno proglasiti najvažnijim. I zatim ga još drastično pojačati tako da znači "najjači mogući KONTRAST", tj crno-belo, a ne samo "razlikovanje starog i novog". Spomenik oslobodiocima se zbog te ograde ili ne vidi uopšte, ili nije dovoljno upadljiv sa većine pozicija na kojima se ljudi obično nalaze. Sem samog vrha, Rimski zid se sa bilo koje prilazne staze ne vidi UOPŠTE, a česma se dobro vidi samo sa jedne strane, iako čak i tu dve dugačke i upadljive ograde nepotrebno odvlače pažnju. Sa drugih pozicija je još gore. Takva prezentacija NIJE dobra i kosi se sa osnovim principima koji se koriste u predstavljanju i istorijskih i savremenih spomenika. Kontrast zaista jeste postignut, ali da se poslužim Vukom, ako se zajedno sa prljavom vodom iz korita izbaci i dete, onda tu nešto nije u redu. Ovde nije u pitanju estetika, lične preference ili konzervativizam, kao što se pokušava nametnuti, nego je ugrožen osnovni smisao onoga što se radi. A to je da se vidi i doživi sa minimumom ometanja, ali i da elementi budu što više u kontekstu celine, a ne izdvojena artificijelna ostrva pod spot lampama uokvirena prigodnim kortenskim ramovima. To je kič, pa ma koliko sve naoko izgledalo "moderno" i "humano".

Pogledajte prilog 1
 
Ogradu ukloniti ,
jer čemu služi ?..... da se ko god ne strmekne, na novo postavljenu stazu a viskinske razulike 1- 2 metera :lol:

jelte
a di je ograda malo dalje, di sede ona deca i gledaju zalazak sunca sa zida, a visinska razlika 20- 30 metera :shock:
nece samo vrat da skrše ako djipe na dole sa zida, nego ce da puknu ko lubenica .... a ograde nikad nije ni bilo nit ce je biti.

di je tu sada pamet i svrha estetika .... :grand:

more ....nek zardjalu ogradu turi svojoj Babi u baštu ,da joj se slaže uz šangarepu....
samo nek je maknu sa Kalemegdana.
eve i one sličice di sede deca a vidi se i visnska razlika koju ,,čuva,, zardjala ograda

:sesir:
 
Običnom nivelacijom, tj blagim zakošenjem nabacanog zemljišta levo i desno od rampe (sem uz same bedeme) skoro svuda se može ukloniti i ta mala visinska razlika od 1-2 metra koju Boca-ica spominje, a koju kortenska ograda tobože obezbeđuje. Tako nestaje i taj razlog za nju. Naprimer nabacana zemlja dalje od betona u dnu slike se može drugačije oblikovati, tj spustiti u blizini rampe.

 
Vrh