"Dejtonka" nestala kao i Jugoslavija!
J. NOVAKOVIĆ | 21. septembar 2015. 13:30 | Komentara: 8
Arhitekta Mario Jobst za "Novosti" govori o srušenoj pumpi kod "Hajata" koju je svojevremeno projektovao. Bila je simbol Beograda, ali i nekadašnje države
PRAŠINA" koju je podiglo nedavno rušenje pumpe "Dejtonka" na Novom Beogradu zbog rekonstrukcije ne jenjava. Sa mušterija se prenela i na njenog "oca", arhitektu Marija Jobsta koji ne može da prežali "svoje dete", jedan od simbola Beograda, a nekada i Jugoslavije.
- Tako su nestajali i funkcioneri sa slike sa Staljinom, kada bi postali nepoželjni - malo u šali, malo od zbilje govori Jobst. - Najpre su crvenu konstrukciju pumpe prefarbali u teget i onda je postala maltene nevidljiva.
A, prvobitna boja i oblik pomenutog objekta imali su svoju svrhu, prema rečima našeg sagovornika. On ističe i da se inspiracija za njihovo rađanje i danas nalazi u samom logu kompanije NIS.
- Taj crveni znak kada se "razvuče" i spoji sa još nekoliko istih predstavlja talasastu konstrukciju koju su sravnili sa zemljom - priča Jobst, koji se i prethodnoj vlasti požalio, ali nije nikada dobio odgovor. - Nisu me pozvali ni da me pitaju odakle mi ideja. A crvena je takozvana "stani pogled" boja koja zadržava pažnju prolaznika.
Kao jedna od građevina Jugoslavije "pozirala" je na izložbi Centralne i Centralno-istočne Evrope 1997. godine.
ZAVOD JE NIJE ZAŠTITIO
ZAVOD za zaštitu spomenika grada Beograda je o "Dejtonki" rekao da je "jedno od značajnih ostvarenja savremene arhitekture Beograda". Doduše to je bilo 2011. godine. Sada je drugi direktor... - sa uzdahom će Jobst.
- Ne ruši se unikat zbog konfekcije. Sada će se verovatno stopiti sa drugim pumpama - kaže Jobst.
Svojevremeno su o "Dejtonki" pisali predsednik Akademije arhitekture Mihajlo Mitrović, Dijana Marić, istoričar umetnosti i arhitekta Zoran Manević. A naslovi su glasili: "Dopadljivi portal velikog bulevara", "Zatalasana panorama grada", "Delo koje otvara evropske perspektive"...
OSMIŠLjAVAO BLOKOVE, JAT, EDB
MARIO Jobst, član Akademije arhitekture Srbije i Asocijacije srpskih arhitekata, osim pomenute pumpe i većeg broja zgrada u blokovima 7a, 8, 12 i 29, osmislio je izgled objektima uprava preduzeća JAT i EDB. Posebno se izdvaja četvrt Savograd koju je radio sa Miodragom Tripkovićem.
DEVEDESETE
MARIO Jobst, arhitekta "Dejtonke", priseća se da su pumpe devedesetih godina prošlog veka predstavljale "prvu stanicu" njemu i kolegama.
- Bile su poslednja nada da nešto isprojektujemo i da se to sprovede u delo.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... ugoslavija