Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

Za potencijalne kupce evo nekih najsvežijih saznanja vezanih za prodaju i cene stanova u Belvilu, sa jednog drugog foruma:

''Već se prodaju po 1400-1450e direktnom pogodbom, info od insajdera...
Ali i tako vrlo slabo, ne ide pa ne ide.''

''Ja sam vec ukazao da mi je covek doneo predugovor za 1500 evra po kvadratu, i to peta ruka. Rekao sam mu i daje to mnogo.''

Iz Privredne komore Srbije stižu ovakva razmišljanja:
Zbog zastoja u izdavanju građevinskih dozvola građevinarstvo je u Beogradu više od godinu dana gotovo zamrlo. Trenutno je po broju izdatih dozvola najbolja situacija u Novom Sadu, u kom je od početka godine izdato 240 građevinskih dozvola. U Nišu i Kragujevcu zajedno nije izdato ni stotinu.
Goran Rodić iz Privredne komore Srbije kaže da dokle god postoje povlašćeni investitori koji nisu prodali stanove, izdavanja građevinskih dozvola u Beogradu neće biti.
Građevinska industrija u Srbiji, koja vuče preko 40 odsto bruto nacionalnog dohotka, u ovom momentu je na kolenima.

Prema tome, mislim da treba još malo strpljenja i ne treba kupovati još neko vreme. Ako krene masovna stanogradnja, stanovi će biti još jeftiniji, a ako ne krene, to onda znači da nam se jako loše piše jer su tajkuni toliko jaki (već su bacili oko na devizne rezerve) i da imamo marionetsku vladu koja neće biti sposobna ni osnovne funkcije države da sačuva. U tom slučaju treba čuvati pare (naravno, ne u banci) i ni u šta ne ulagati, a stanovi će tada biti i još jeftiniji. Bilo kako bilo, sledi nam pad u svim segmentima pa i u cenama stanova, ako je za utehu.
 
Skenirajte neki od tih predugovora sa tim cenama i dajte ih ovde, kao i sve drugo sto je dato. Da se uverimo. Naravno da smatram da je to ako je istina dobar zez svima nama koji smo pljunuli 2.100 po kvadratu. Nista se tu ne moze, ali bih volela da znam da li je istina ili ne. Ako ikako mozete, bilo ko od vas, dajte da vidimo svojim ocima. Dan e bismo mislili da su to samo price.
 
Grado da je receno 1700 - 1800, pa i da poverujem.
Ko god je prodavao nesto u zivotu, zna da se cena lako spusta, ali tesko podize...

Spustanje ocekujem, ali znatno postepenije, od skoka sa 2000 na 1400 evrica.
 
1.400 je cuvenih 30 odsto manje od pune cene. Zar nije za toliko pala cena nekretnina? Nek’ je sa srecom ljudima koji kupuju. Ispali smo ovce za sisanje, i iako bih volela da nije tako, u stvari niko nije kriv, zar ne? Vec sam resila da ja nisam ovde zato sto se zove elitno ili ovakvo ili onakvo. Volim sto sam ovde, nisam ni malo razocarana. Samo, mislim da ova kompanija nema obzira prema svojim starim kupcima. Nadala sam se da ce moje prve komsije biti porodicni ljudi, dvoje-troje dece, onako kako sam navikla do sada. Umesto toga ko zna sta cu dobiti. Ko zna koje i kakve navike i stilove zivota. Neko je vec kljucem izrezbario lift, verovatno mu olovka nije bila dovoljna, ovo mu je trajnije. Da su hteli da postuju to sto su ovo naselje nazivali elitnim, pa i nas koji smo ga kao takvog kupili, ne bi pregradjivali stanove. Ostavili bi ih da se vremenom prodaju. Imam osecaj da je ovo kao pred psima sada. Da je srece, napravili bi neki normalan dil s vojskom, ili univerzitetom ili bilo kim, i onda bi to smenjenje cene imao neki rezon, otislo bi sve, resila se stambena pitanja mnogih ljudi i ok. Ovako, k’o pred psima. Hvala vam zaista.
 
grado":s4c1m1cb je napisao(la):
''Već se prodaju po 1400-1450e direktnom pogodbom, info od insajdera...
Ali i tako vrlo slabo, ne ide pa ne ide.''

''Ja sam vec ukazao da mi je covek doneo predugovor za 1500 evra po kvadratu, i to peta ruka. Rekao sam mu i daje to mnogo.''
Grado hoće da ispadne informisan a ustvari ga mažu a da nije svestan. Evo i ja ću da kažem da imam "insajdera" koji kaže da je to obična glupost, i čiji je sad insajder u pravu. Pa mom drugaru su neki sumnjivci kao "nudili" svojevremeno po 800 evra, po nekom principu piramidalne kupovine, hoću da kažem da ima sto različitih priča, svi se kunu da je njihov izvor najtačniji ali da li je.
Šta znači da ti je neko doneo predugovor za 1500 i to peta ruka?! I ja mogu sad svoj stan da ponudim za 1000 evra, jer sam u žešćoj frci i treba mi bilo šta, i šta tebi to govori? Al vidim da pokušavaš nama da ubaciš crva kako smo mnogo platili i kako si ti jedini pametan jer eto ne pristaješ ni na 1500, svaka čast promućurni Grado, ti čekaj da padne na 800 pa onda napravi dil decenije!
 
Hajde ljudi ko ce vam jos poverovati 1500e???!!! Nemojte da sirite dezinformacije i lupetate kojekakve cifre...Evo ,sami procenite da je bila dobra volja da se smanji cena kvadrata, pa makar i samo za velike stanove, ne bi postojala potreba da se dodatno ulaze i pregradjuje.Znaci, ulozili su jos gomilu para nebili pregradili velike stanove, od svakog dobili dva , tri manja i tako ih prodali.Mnogo lakse i brze je spustiti cenu kvadrata i odmah prodati...ali neko nije hteo........ :/
 
skygazer":3trqf0mv je napisao(la):
U zgradi Ljubicica se trenutno radi na zastakljivanju terase jednosobnog stana! Zastakljivanje terasa i ostali rekonstrukcioni radovi na spoljasnim delovima zgrada i fasada su strogo zabranjeni i to stoji u ugovoru - da svaka renovacija i adaptacija (osim unutrasnjih radova) mora biti odobrena od strane Blok 67 Associates, a da nista ne sme biti radjeno sto menja spoljasni izgled zgrada i naselja kao npr. zastakljivanje, farbanje fasada i unutrasnjih prostorija terasa u drugu boju, postavljanje drugacijih prozora, roletni isl.
shmeksi":3trqf0mv je napisao(la):
Baš me zanima da li će neko da reaguje po tom pitanju
Reagovalo se... Tako sto su na svim vratima u ulazima postavljena obavestenja da su ovi radovi strogo zabranjeni i da ce vlasnici tih stanova biti prijavljeni gradjevinskoj inspekciji. Ti stanovi nece moci da se uknjize. Ali... U proteklih par nedelja oko pet, sest stanova su zastakljena, a radove su obavljali radnici iz Belvilla!?
 
Pa uz kucni savet i ovlascene adokate, koji imaju punomocje, sve moze da se lako zavrsi.... :grand:
 
A je l' sme da se susi ves i kiseli kupus na tim terasama? :) Bolje zastakljena terasa nego okacene gace ...
 
DOGOVOR „BLOKA 67 ASOŠIJETS“ I KUPACA
Sami postavljaju parket

B. Vuković | 20. 04. 2010. - 00:02h | Komentara: 0
Kompanija „Blok 67 asošijets“ i kupci stanova u naselju „Belvil“, konačno su postigli dogovor. Nakon nekoliko odlaganja useljenja zbog završnih radova u tri zgrade, kupcima je ponuđeno da sami završe parketarske i molerske radove, a da im se taj trošak odbije od ukupne cene stana. Veliki broj kupaca je to prihvatio, a oni koji nisu, moraće da sačekaju na useljenje do 15. juna.


Useljenje u tri zgrade bilo je odloženo zbog problema sa parketom
Kupci stanova koji se još nisu uselili, mogli su da biraju između dve opcije. Da uđu u nezavršen stan i sami urade neophodne radove, ili da sačekaju do 15. juna, kad je poslednji rok i usele se u potpuno završen stan. Problem sa useljenjem imaju kupci stanova u zgradama „Iris“, „Ševoj“ i „Ciklama“, jer nije završen parket i urađen moleraj. Kompanija „Blok 67 asošijets“ odlagala je useljenje dva puta i za to kupcima plaćala penale, u zavisnosti od kvadrature kupljenog stana. Veliki broj kupaca prihvatio je ovu ponudu investitora i ponovo je deo „Belvila“ postao gradilište prepuno majstora.

- Izašli smo kupcima u susret, pošto smo imali pomeranje rokova useljenja. Po nabavci parketa, ponudili smo im da preuzmu stanove i da sami urade parketarske i molerske radove. To je i prilika da svako od njih okreči zidove po svom ukusu i postavi podlogu po želji. Mi smo aneksima utvrdili trošak i tu sumu smo odbili od ukupne cene stana, ili smo isplatili novac, ukoliko je stan već otplaćen - priča Miloš Stanojević direktor prodaje „Blok 67 asošijetsa“.
Sa druge strane, kupci su nezadovoljni isplaćenom sumom, jer kako kažu, nije dovoljna za sve preostale radove.


- Za stan od 43 kvadrata, uplaćeno nam je 1.780 evra, 1.530 za parket i 250 evra za moleraj. Mi ćemo samo za parket da potrošimo 1.850 evra, tako da je očigledno da ćemo morati da doplaćujemo. Ipak, mi smo zadovoljni samo kad možemo da raspolažemo stanom, kad smo konačno, posle svih problema, dobili ključeve - priča Ivan Kolarov, jedan od kupaca.

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/185891/Sami-postavljaju-parket
 
Ni posle trostrukog prijavljivanja da uvece otkljucavam stan uz pomoc baterijske lampe, i obecanja od pre pet dana da ce “prvo ujutro to popraviti”, NISTA OD TOGA.

Ni posle vise od tri meseca stanovanja u Belvilu, kuhinjska plocica potpuno obijena na dva mesta nije zamenjena. Upravo jutros me je zenska osoba koja se javlja na telefon u Mace-u opet, jubilarni 45 ti put obavestila da su nadlezni na sastanku i da ne mogu da doprem ni do koga.

O kadi nema govora. Potpuno izgrebana, izgleda kao da je koriscena 15 tak godina. Ah da, jedan mladi novi komsija mi je skrenuo paznju da mi na vratima nedostaje gumena traka dihtung. Bolje da i ne znam.

Pacova vise nisam videla, ali uopste ne sumnjam da cu imati priliku da se sretnemo opet. Trebalo bi prijaviti Delta Maxi jer je moguce da dolaze iz njihovog magacina.

OVO STO RADITE JE SRAMOTA.
 
-Ni meni se za parket niko nije javio 3 meseca, samo se ja i ne nadam da ce se javiti...
-KAda je naravno izgrebana, i od toga sam digao ruke kad su rekli da ce da je poliraju sa smirglom.
-Zastakljena terasa pusta vodu, jer su odvodi ka terasi, umesto ka spolja.
-klimaju se slavine, na ovo se danas bacam da dotezem...
-rasklapao sam plafonjere, pazite u njima su sijalice od 75 wati, iako je je MAX 60w sto pise na plafonjerama, pa ce i tu biti stete sa nagorelim instalacijama. Grla su plasticna, danas sve menjam sa keramickim...
U taoletu su sijalice od 100w, i tu se vec topi plastika u plafonjerama.

-WC dismr i dalje iz ventilacije, ovo cu videti sa tim klapnama kad dodje vreme.

-Kazance kad se napuni pusti jos casu vode u wc solju, pred gasenje dovoda, da li je ovo normalno?

-E da video sam da su razaljivali zidove oko ulaznih vrata, nem pojma zasto, ispred nekoliko stanova, je to razbucano. Nije strasno kao da su nesto trazili, nadam se da ce zakrpiti te rupe oko vrata ...

-Po garazama sad patrolira Security, sredili su rampu na spoljnoj garazi, i ubacili sijalice u ulaz, to je pozitiva :)
 
Cobretti":64bscbsg je napisao(la):
-Kazance kad se napuni pusti jos casu vode u wc solju, pred gasenje dovoda, da li je ovo normalno?
- I kod mene se to desava, cenim da je to "feature" kazanceta ;)
 
Hvala Panzer, ako je to dopunsko spiranje taoleta, koje je projektant kazanceta zamislio, ustedeo si mi trud rasklapanja kazanceta :)
 
Ustedeo si i ti meni, posto sam i ja hteo da ga razbucam cim nadjem malo slobodnog vremena ;)

btw. kod mene u prolazu iz zgrade do garaze nikako da promene sijalice...
 
@Cobreti

Situaciju s terasom su mi jedino sredili, i to iz 3. puta. Svaki put silikonom zaliju samo jedan deo i bice ok, padne kisa upada voda u terasu. Treci put kazu da znaju gde sve moze da ulazi voda i sve to zaliju silikonom i odonda je ok. Na svim mestima gde je ograda na terasi pricvrscena za donji deo, svi spojevi se moraju zaliti silikonom, plus horizontalna donja linija. To su uradili jer mi je konkretna ekipa koja je montirala prozore u mojoj zgradi ostavila broj mobilnog, pa sam ih zvala. Znaci, kisa ne sme da ulazi u terasu kada su prozori na terasi zatvoreni. Sta to znaci, pa moze i u dnevni boravak da se naplavi tako?!
 
Hm, uselio sam se oko nove godine ali i dalje nisam prijavio porez na imovinu :o)
da li će mi pisati neki prekršaj ili šta? da li je neko imao kakvih iskustava?
 
Meni su rekli u Poreskom na Novom Beogradu da mora u roku od 8 dana i da je sve ostalo prekrsaj i da takve koji kasne "najvise vole".
Zasto, ne znam, verovatno placaju neke kamate ili su hteli da me uplase.

Proverite sve jer kada prijavljujete porez morate navesti kada ste primili stan u posed i sledece pitanje je logicno "a zasto niste prijavili porez?"

Mi smo prijavili porez prosle nedelje u zakonskom roku.
Resenje ocekujem u Julu i suma za ovu godinu nije zanemarljiva jer nismo prijavljeni na Belvile adresi. 40% je jeftinije ako ste na toj adresi.
Posto je zgrada nova nemamo nikakve olaksice pa mi je prijatelj procenio oko 30.000 za ovu godinu. Placa se u ratama. Cekamo resenje pa cemo videti.
Obavezno prijavite terasu posebno, ima rubrika za to, jer je porez na terasu manji.
 
Ljudi ako se prijavite poreskom – u dec je bio u Irisu – sa fotokopijom Zapisnika o primopredaji stana u roku od valjda osam dana (mozda taj rok nije tako vazan) i, jos vaznije, ako pre toga odete rano ujutro u SUP Nov Bgd sa ugovorom o kupopradaji stana (mora da se ima kod sebe original) i licnom kar. , plati se neka taksa tamo, i odmah vam u l.k. upisu novu adresu. Na osnovu toga imate popust prilikom placanja poreza na stan, vidite i sami po stampi sta se pise, bice to suma. U cemu je problem, uopste nije komplikovano.
 
U svakom slucaju je bolje prijaviti se na novoj adresi kako je Lily navela.

Mi imamo jedan mali razlog da to jos ne ucinimo jer se vodimo u malom mestu a pasos i licna karta nam isticu u Julu. Culi smo horor price koliko to traje u BG pa smo odlucili da platimo malo vise porez dok to ne sredimo. Nismo ocekivali da moramo da prijavimo porez tako brzo inace bi to zavrsili ranije. Mozda su nas ispalili kao mora se krivicno delo itd.
Sada ce nas sve to kostati.
Cak i ako sada zavrsimo sa dokumentima i prijavimo se u belvilu, to ce uci u obzir za sledecu godinu.
 
Što se tiče poreza na imovinu, osnovne izmene za ovu godinu su uvođenje jedinstvene stope od 0.4% na procenjenu vrednost nekretnine, po svoj prilici poprilično povećanje poreske osnovice u odnosu na prošlu godinu, smanjenje granice maksimalnog umanjenja po osnovu starosti objekta (bilo max. 70%, a sada max. 40%) i umanjenje po osnovu prijave prebivališta koje sada ide u apsolutnom iznosu (4.000 za jednog člana plus još max. do 10.000 ukupno za više članova, ne znam sad tačno kako to ide, valjda je 4.000 za prvog plus 2.000 za sledeće, a najviše 10.000 ukupno). Tu su ključne razlike - pre su za vrednije nekretnine važile više stope, ali se ukupno poresko zaduženje umanjivalo u odnosu na broj članova domaćinstva procentualno, a sada ide apsolutno tako da su vlasnici velikih vila otprilike na istom, a običnim malim ljudima porez se povećava nekoliko puta!
Kada bi se Belvil računao sa cenom kvadrata od 200.000 onda bi porez za npr. 2s stan od 60m2 bez umanjenja bio 48.000, a sa maksimalnim umanjenjem od 10.000 za članove domaćinstva izašao bi 38.000.
Ako mogu da malo zloupotrebim forum pa da kažem da je ovo što rade najobičnija pljačka i stalno razmišljam gde je kraj toj bolesnoj politici tih brutalnih i bezobzirnih vladara u šemi sa kriminalcima i tajkunima. Pa stan je najosnovnija ljudska potreba i u ovoj našoj situaciji nije normalno 2s stan na godišnjem nivou oporezovati sa dve do tri minimalne plate ili jednom do dve prosečne penzije.
Baš mi je sad pala na pamet jedna ideja - vi svi treba da dobijete valjda najkasnije do juna sve papire neophodne da se kao vlasnici stanova uknjižite (mislim da je to neki zadnji rok koji vam stoji u ugovorima). Ako se to iz bilo kog razloga ne dogodi (zbog hipoteke, upotrebne dozvole ili nečeg trećeg), možete tužiti prodavca i tražiti povraćaj kupoprodajne cene plus i neke kamate, bar u vrednosti godišnjeg euribora. Važno je samo da pre tužbe uđete u posed, a spor neka traje i godinama ako treba, ništa se ne gubi, cene će sigurno samo da padaju. Ako je prodavac tako grubo prekršio ugovor i nije vam omogućio da se kao vlasnici u ugovorenom roku uknjižite nakon što ste ispunili sve svoje obaveze, imate pravo da tužbom takav ugovor proglasite ništavnim i zahtevate obeštećenje, a dok se ceo postupak ne okonča, stan normalno koristite. Samo nikako ne treba tužiti pre nego što se uselite jer vam onda ne bi dozvolili da uđete u posed dok god ste u sudskom sporu, a u tom slučaju oni bi ga odugovlačili maksimalno, a stan izdavali. Dakle, ako ne uspeju da skinu hipoteku do juna, to vam je možda odlična prilika da tu činjenicu iskoristite i povratite sva uložena sredstva, a potom uzmete neki jeftiniji stan na drugoj lokaciji, ili možda opet u Belvilu, ali za manje pare. :kk:
 
grado":1fdrfq4o je napisao(la):
Tu su ključne razlike - pre su za vrednije nekretnine važile više stope, ali se ukupno poresko zaduženje umanjivalo u odnosu na broj članova domaćinstva procentualno, a sada ide apsolutno tako da su vlasnici velikih vila otprilike na istom, a običnim malim ljudima porez se povećava nekoliko puta!
Obrnuto, da ide od procenta onda bi umanjenje za vrednije objekte bilo veće.

Umanjenje od 10% na izons od 1.000.000
je 100.000

a pošto je iznos fiksan tj. apsolutan onda ide umanjnje 1.000.000 - 10.000 = 990.000 tj. bogati vlasnik vile plaća 90.000 više, a siromašni vlasnik kuće u nekom selu koja ne vredi ništa praktično zbog umanjenja neće plaćati ništa tj obaveza će mu biti simbolična
 
@nbumbic
Po starom zakonu, do 6 mil. obračunavalo se 0.4%, od 6 do 15 mil. 0.8%, pa preko 15 mil. valjda 1.2% itd, a onda se sve umanjivalo procentualno za starost objekta, pa sve to još procentualno za članove domaćinstva.
Dakle, ako obračunaš 1.2% od neke ogromne sume pa to umanjiš za 40% za članove to izađe mnogo više nego sadašnjih 0.4% umanjen za 10.000 dinara, ali sada su osnovice znatno povećane tako da možda i nije neko smanjenje.
U svakom slučaju, sada je i porez na imovinu postao bitan igrač u odluci šta kupiti i da li uopšte ulagati u nekretnine.
 
grado":1yhs7hm3 je napisao(la):
@nbumbic
Po starom zakonu, do 6 mil. obračunavalo se 0.4%, od 6 do 15 mil. 0.8%, pa preko 15 mil. valjda 1.2% itd, a onda se sve umanjivalo procentualno za starost objekta, pa sve to još procentualno za članove domaćinstva.
Dakle, ako obračunaš 1.2% od neke ogromne sume pa to umanjiš za 40% za članove to izađe mnogo više nego sadašnjih 0.4% umanjen za 10.000 dinara, ali sada su osnovice znatno povećane tako da možda i nije neko smanjenje.
U svakom slučaju, sada je i porez na imovinu postao bitan igrač u odluci šta kupiti i da li uopšte ulagati u nekretnine.
Hm pa lepo taj "detalj" nisam znao.
Eto mi još jednog naravučenija kad ne proveravaš navode vlasti ispadaš .....

Bez tih promena stopa, uvođenje fiksnog odbitka zaista više ide u prilog siromašnima nego bogatima ovako nisam siguran. trebalo bi dobro preračunati

Može biti da si u pravu
 
Vrh