Šta je novo?

Belville - [ Stambeno poslovni kompleks | 430 000kvm ]

A zasto postoje izbori?
Naravno da ostaje gorak ukus, kad tamo neko umesto mene odlucuje, kako ce da mi pokupi jednu prosecnu platu za godinu dana.

Zar ne moze da se napravi sve lepo transparentno.

Imamo ponudu tih i tih firmi, u tim oblastima, ionako su im obaveze definisane unapred napismeno, tako da svi isto treba da rade...

Pa svako dobije u sanduce tabelu, i stiklira sta mu se svidja. Glasovi se saberu, ko ima najvise, radi taj posao godinu dana.


A ne ovako, nit mi ko kaze nit me ko sta informise, bitno je da samo dam lovu, ili ce sudski da uteruju svaka tri meseca...


Ovo je toliko lako napraviti, da bi ja to zavrsio za 1h, sa sve stampom za sve stanare, i vlasnike lokala.

Izgledalo bi ovako

Odrzavanje:
1. Firma x 0,5 e/mesecu
2. Firma y 0,7 e/mesecu
3. Firma z 0,65 e/mesecu

Bastovani

1. Firma z 0,2 e/mesecu
2. Firma b 0,8 e/ mesecu

......

Moze lepo da se signalizira zvezdicom ko je bio do tada zaduzen i tako posredno nagradi njegov ucinak, mozda i vecom zaradom.


Glasove prebroji neutralna komisija, i kaze u ovim oblastima, su posao dobili ti i ti, vratimo se na radne zadatke...

A ovako mi neko trubi stalno sto se nisi angazovao, sto nisi ovo sto nisi, ono, kako ja da se angazujem?

Zar se nisam dovoljno angazovao, pa ja im dam jednu mesecnu zaradu u Srbiji!?!?

Da zaskacem te sastanke "tajnog" veca, za koje nemam pojma ni kad su ni gde su?
 
@Cobreti

dakle, ti bi voleo bas sve u sitna crevca. Nije mi jasno zasto. Koji interes ima tvoj predsednik kucnog saveta, tvoj komsija iz ulaza, da ucestvuje u nekom namestanju? Jer kako je nama receno, predsednik ks je zajedno sa svima drugima, i sa belvilom, kao predstavnikom neprodatih stanova, ucestvovao u odabiru firmi koje su usle u taj uzi izbor koji nam je dat. Ja ne vidim da moj komsija moze da ima bilo koji interes sto se toga tice razlicit ili suprotan od mog.

usput receno, posto smo mi vlasnici stanova i lokala "pretegli" u odnosu na belvil odn. blok 67, odn. neprodate stanove, sada smo u odlucivanju jaci. Vise se pitamo sada, nego kada smo se uselili. I to je receno.
 
Naravno da bih voleo u sitna crevca, ja to sve igranje fiinansiram. Dajem jednu prosecnu mesecnu zaradu, tj znacajan deo svojih prihoda.

Primecujem da je npr. izmet i dalje u garazi na svom mestu, a platio sam da tamo ne bude.

Sad bi npr. zaokruzio drugu firmu za ciscenje, jer sad jasnije?

Pored toga, racunali smo da je reda 60-70.000 evra u igri mesecno, dakle lepa para na godisnjem nivou, sto bi ja sumnjao, sta je tu namestano i kome, i zasto je sve prekriveno velom tajne?

Razvijeni su mehanizmi da se to sve elegantno prevazidje, ali neko to nece da koristi...

Jedno licno pitanje za Sister, kako si ti do sada, ucestvovala u tenderu?

PS. I taj predsednik ulaza je dekretom postavljen prilikom useljenja...

Hocu da imamo svi sve napismeno, i obrzlozeno, pa ako se nekome ne cita, jer apriori veruje u "pravdu", on ne mora da cita.

Ja i dalje ni jedan papiric povodom tendera nisam dobio u sanduce, niti bilo kako.
 
Ono što sam hteo da kažem je da je u ranijem periodu bio aktuelan Protokol o skupštini naselja i savetu naselja i znam da ga moja zgrada nije potpisala zbog silnih propusta i nejasnoća u njemu.
Sada se pojavljuje savet naselja koji pravi tender za održavanje uključujući i moju zgradu a znam da ga moja zgrada (kućni savet moje zgrade) nije za to ovlastio - objasnite mi sada kako je to normalno i transparento i kako da verujem u takvu odluku.
Potpuno podržavam održavnje, nije mi visoka ni cena za ono sto se dobija, ali sam protiv toga da mene ucenjuju održavanjem ljudi iz drugih zgrada koje neznam i koje moja zgrada može da zanima jedino iz interesa koji nije život u mojoj zgradi. Na sledečem kućnom savetu ću baš da pitam da li je makar jedna zgrada potpisala takav ,,protokol" i svojom voljom formirala i ovlastila ,,savet"
 
grado":4uexcesv je napisao(la):
Erysimum Cheiri":4uexcesv je napisao(la):
Sister":4uexcesv je napisao(la):
haha....here we go again....tralalala pa naravno covece, upravo je tako kako si napisao. Ali, mozda se radi samo o "promeni vlasnistva" bez upotrebne dozvole...jbt.



Stanovi mogu da se uknjize i stajala je zakacena upotrebna dozvola u hodniku, pored lifta. O tome su one budale pisale kada su povezivale naselje sa Saricima, Miskovicem, pa su se kasnije ucutali kada se upotrebna dozvola pojavila, a hipoteka skinuta. Naravno, u medjuvremenu su svi vec uknjizili stanove.
Pa, sa ove distance, možda je bolje biti i bu**** nego deo ove ekipe. Tu sam ja, ne brini, čitam povremeno, ne baš sve, ko zna šta si sve lupetao na prethodnim stranama. A da je stres od kupovine stana pod hipotekom ostavio posledice, tu nema nikakve sumnje. Brm, brrrmmm... :p
Biće zanimljivo pratiti ovu složnu ekipu kada se bude odlučivalo o parama. Evo vam sad prilike da pokažete kako ste pametni, preduzimljivi i superiorni.
I stvarno mi nije jasno zašto ponovo i ponovo izazivaš i otvaraš stare diskusije. Meni je ova tema već prevaziđena i ja sam odavno u Dulvilu. :cool:
Peace. :D
Oladi..
 
alibaba":2ri3xtdg je napisao(la):
Ono što sam hteo da kažem je da je u ranijem periodu bio aktuelan Protokol o skupštini naselja i savetu naselja i znam da ga moja zgrada nije potpisala zbog silnih propusta i nejasnoća u njemu.
Sada se pojavljuje savet naselja koji pravi tender za održavanje uključujući i moju zgradu a znam da ga moja zgrada (kućni savet moje zgrade) nije za to ovlastio - objasnite mi sada kako je to normalno i transparento i kako da verujem u takvu odluku.
Potpuno podržavam održavnje, nije mi visoka ni cena za ono sto se dobija, ali sam protiv toga da mene ucenjuju održavanjem ljudi iz drugih zgrada koje neznam i koje moja zgrada može da zanima jedino iz interesa koji nije život u mojoj zgradi. Na sledečem kućnom savetu ću baš da pitam da li je makar jedna zgrada potpisala takav ,,protokol" i svojom voljom formirala i ovlastila ,,savet"


A postoji li ista izvan ili oko "zivota tvoje zgrade", molim te? Zivi li tvoja zgrada na nekoj pustoj poljani sama samcita, ko na mesecu? Ili je tvoja zgrada i vi svi u njoj deo neko barem prostog skupa, ako ne zajednice, naselja?

Pa opet, ne znam da li je za formiranje saveta nasleja i tih organa bila neophodna saglasnost svih zgrada, odn. skupstine stanara, ali ako je recimo bilo dovoljno 50+1 glasova, ti organi su formirani i imaju pravo da rade, zar ne?

I sve mislim da sve to ima veze za tim nelegalnim letnjim bastama i nepoverenjem stanara da su nasi potpisi na ovlascenjima zloupotrebljeni za davanje saglasnosti tim uzurpatorima prostora. Koliko ja znam, ovlascenje se uvek daje precizno za neku definisanu stvar. Zaista, ali zaista ne verujem da je bilo ko od kafedzija dobio saglasnost za to sto rade.

I kako sad mislis? Pa vec sutra ce da se pojavi neko iz neke druge zgrade i da kaze, meni ne odgovara to sto vi hocete, pa ce onda i pjedini ilazi takodje da izdvoje svoj stav....za ovako veliko naselje je neophodno neko telo koje ce na neki nacin nesto da radi za i u ime celog naselja.

Sve su to nasa srpska posla. Ni trunke drustvenosti ni smisla ni ideje o bilo kakvom opstem, zajednickom. Samo ja, i moja guza.
Pljuc.
 
Sister":ea8y9noz je napisao(la):
alibaba":ea8y9noz je napisao(la):
Ono što sam hteo da kažem je da je u ranijem periodu bio aktuelan Protokol o skupštini naselja i savetu naselja i znam da ga moja zgrada nije potpisala zbog silnih propusta i nejasnoća u njemu.
Sada se pojavljuje savet naselja koji pravi tender za održavanje uključujući i moju zgradu a znam da ga moja zgrada (kućni savet moje zgrade) nije za to ovlastio - objasnite mi sada kako je to normalno i transparento i kako da verujem u takvu odluku.
Potpuno podržavam održavnje, nije mi visoka ni cena za ono sto se dobija, ali sam protiv toga da mene ucenjuju održavanjem ljudi iz drugih zgrada koje neznam i koje moja zgrada može da zanima jedino iz interesa koji nije život u mojoj zgradi. Na sledečem kućnom savetu ću baš da pitam da li je makar jedna zgrada potpisala takav ,,protokol" i svojom voljom formirala i ovlastila ,,savet"


A postoji li ista izvan ili oko "zivota tvoje zgrade", molim te? Zivi li tvoja zgrada na nekoj pustoj poljani sama samcita, ko na mesecu? Ili je tvoja zgrada i vi svi u njoj deo neko barem prostog skupa, ako ne zajednice, naselja?

Pa opet, ne znam da li je za formiranje saveta nasleja i tih organa bila neophodna saglasnost svih zgrada, odn. skupstine stanara, ali ako je recimo bilo dovoljno 50+1 glasova, ti organi su formirani i imaju pravo da rade, zar ne?

I sve mislim da sve to ima veze za tim nelegalnim letnjim bastama i nepoverenjem stanara da su nasi potpisi na ovlascenjima zloupotrebljeni za davanje saglasnosti tim uzurpatorima prostora. Koliko ja znam, ovlascenje se uvek daje precizno za neku definisanu stvar. Zaista, ali zaista ne verujem da je bilo ko od kafedzija dobio saglasnost za to sto rade.

I kako sad mislis? Pa vec sutra ce da se pojavi neko iz neke druge zgrade i da kaze, meni ne odgovara to sto vi hocete, pa ce onda i pjedini ilazi takodje da izdvoje svoj stav....za ovako veliko naselje je neophodno neko telo koje ce na neki nacin nesto da radi za i u ime celog naselja.

Sve su to nasa srpska posla. Ni trunke drustvenosti ni smisla ni ideje o bilo kakvom opstem, zajednickom. Samo ja, i moja guza.
Pljuc.

Uopšte se ne slažem da su to ,,naša srpska posla". Moja zgrada je jedno pravno lice a tvoja drugo pravno lice, zakonom je data mogućnost zajedničkog nastupanja više skupština stanara u cilju ostvarivanja obaveznog održavanja, ali se to reguliše tako što se o tome sklopi ugovor (dobra volja ugovornih strana u pisanoj formi) a nikako tako što će jedno pravno lice određivati drugom šta će i kako raditi.

E to su srpska posla! - reklamira se savet koji nije registrovan, u mailovima vidim da postoji i ,,lokalna zajednica stanara" koja takođe nije registrovana, postoji i predsednik organizacije koja ne postoji formalno i pravno i sada mene ubeđuješ da to nisu naša srpska posla već da su naša srpska posla pokušaj da se stvari u rade ispravno i pravilno.

Pri kupovini sam se saglasio i ugovorio da ću učestvovati u održavanju koje organizuje investitor i to sam i radio svo ovo vreme, ali se nigde nisam obavezao da ću učestvovati u bilo kom drugom vidu održavanja koje organizuju druga fizička ili pravna lica. Ukoliko moja zgrada, kao posebno pravno lice, većinom odluči da poslove održavanja zajednički organizuje sa nekom drugom zgradom (ili svim zgradama) naravno da ću učestvovati bez obzira na moje lično mišljenje jer je takva odluka većine mojih komšija (iz moje zgrade) po ovom pitanju obavezujuća i za one koji se sa njom ne slažu ali su umanjini. Pravno ne postoji nikakav osnov da sve druge zgrade nametnu mojoj zgradi šta će i kako će raditi i to što se ovde prezentuje meni više liči na ono što se zove režim a to ne volim.
 
alibaba":2v7swl1a je napisao(la):
Sister":2v7swl1a je napisao(la):
alibaba":2v7swl1a je napisao(la):
Ono što sam hteo da kažem je da je u ranijem periodu bio aktuelan Protokol o skupštini naselja i savetu naselja i znam da ga moja zgrada nije potpisala zbog silnih propusta i nejasnoća u njemu.
Sada se pojavljuje savet naselja koji pravi tender za održavanje uključujući i moju zgradu a znam da ga moja zgrada (kućni savet moje zgrade) nije za to ovlastio - objasnite mi sada kako je to normalno i transparento i kako da verujem u takvu odluku.
Potpuno podržavam održavnje, nije mi visoka ni cena za ono sto se dobija, ali sam protiv toga da mene ucenjuju održavanjem ljudi iz drugih zgrada koje neznam i koje moja zgrada može da zanima jedino iz interesa koji nije život u mojoj zgradi. Na sledečem kućnom savetu ću baš da pitam da li je makar jedna zgrada potpisala takav ,,protokol" i svojom voljom formirala i ovlastila ,,savet"


A postoji li ista izvan ili oko "zivota tvoje zgrade", molim te? Zivi li tvoja zgrada na nekoj pustoj poljani sama samcita, ko na mesecu? Ili je tvoja zgrada i vi svi u njoj deo neko barem prostog skupa, ako ne zajednice, naselja?

Pa opet, ne znam da li je za formiranje saveta nasleja i tih organa bila neophodna saglasnost svih zgrada, odn. skupstine stanara, ali ako je recimo bilo dovoljno 50+1 glasova, ti organi su formirani i imaju pravo da rade, zar ne?

I sve mislim da sve to ima veze za tim nelegalnim letnjim bastama i nepoverenjem stanara da su nasi potpisi na ovlascenjima zloupotrebljeni za davanje saglasnosti tim uzurpatorima prostora. Koliko ja znam, ovlascenje se uvek daje precizno za neku definisanu stvar. Zaista, ali zaista ne verujem da je bilo ko od kafedzija dobio saglasnost za to sto rade.

I kako sad mislis? Pa vec sutra ce da se pojavi neko iz neke druge zgrade i da kaze, meni ne odgovara to sto vi hocete, pa ce onda i pjedini ilazi takodje da izdvoje svoj stav....za ovako veliko naselje je neophodno neko telo koje ce na neki nacin nesto da radi za i u ime celog naselja.

Sve su to nasa srpska posla. Ni trunke drustvenosti ni smisla ni ideje o bilo kakvom opstem, zajednickom. Samo ja, i moja guza.
Pljuc.

Pri kupovini sam se saglasio i ugovorio da ću učestvovati u održavanju koje organizuje investitor i to sam i radio svo ovo vreme, ali se nigde nisam obavezao da ću učestvovati u bilo kom drugom vidu održavanja koje organizuju druga fizička ili pravna lica. Ukoliko moja zgrada, kao posebno pravno lice, većinom odluči da poslove održavanja zajednički organizuje sa nekom drugom zgradom (ili svim zgradama) naravno da ću učestvovati bez obzira na moje lično mišljenje jer je takva odluka većine mojih komšija (iz moje zgrade) po ovom pitanju obavezujuća i za one koji se sa njom ne slažu ali su umanjini. Pravno ne postoji nikakav osnov da sve druge zgrade nametnu mojoj zgradi šta će i kako će raditi i to što se ovde prezentuje meni više liči na ono što se zove režim a to ne volim.

Mislim da sam shvatio tekst, ali:

volja većine na nivou jedne zgrade - to ti je ok.
volja većine (zgrada) na nivou naselja - to nije ok?
 
:cool:
kada je bilo ono -10 napolju, nestalo grejanje na mojoj verikali. Komsinica koja se u slobodno vreme bavi zvanjem komunalnih policajaca onako bez diskriminacije, za sve i svašta, zvala elektrane, a potom se pokupila i otišla u goste. Dok se problem ne reši. Istovremeno pozovem i ja elektrane i saznam da mora da se obezbedi pristup u stan na poslednjem spratu, jer se tu nalaze ventili za ispuštanje vazduha. Ali, u tom stanu u stvari izgleda ne živi uopšte niko, iako je prodat, i vlasnik je u Novom Sadu, i niko iz Belvila ne može da ga dobije na telefon. Onda mi čovek iz elektrana predloži da ugradim te ventile na moje radijatore i da tako može da se reši stvar. To je bilo oko 9 ujutro. U 11 sati je već ispušten vazduh i radijatori topli. To me je koštalo 100 njak dinara.

Kada sam to rekla komsinici koja se nakon nekoliko dana vratila u svoj stan, da je to isto mogla i ona da ucini, odgovorila mi je da ona neće da radi nečiji tuđi posao.

Eto, tako. Da se svađamo, znamo. Da okrenemo leđa ladno, makar se drugi smrzavali na -10, i to znamo. Bitno je da je nama toplo.

Teška seljana ovladala ljudima.
 
@Privremeni

Volja većine na nivou jedne zgrade (posebno pravno lice) - to mi je ok

volja većine zgrada - to jeste ok ako je volja većine moje zgrade da se tako odlučujuje i ako lepo moja zgrada sa drugima sklopi ugovor koje su tačno stvari koje će volja većine zgrada određivati - u drugim slučajevima nije ok
 
hahahaaaaaa

mozda da izdate proglas da ne priznajete da ste deo belvila? nismo, i tacka. sta vam ko moze?samostalno pravno lice, nezavisno od takodje drugih samostalnih, pravnih lica.... :lol:


hohohohoooooonista smesnije davno nisam cula....da sklapamo medjusobne ugovore izmedju zgrada i preciziramo pod kojim uslovima smo belvil...pa da li je moguce???aaaaa :lol: :lol: :lol:
 
Pa kao izdaju taj proglas, sta im ko moze?
Kakav je faktor "naselje" u pravnom smislu?

Sve odluke se zasnivaju na principu 51 posto kvadrature stanova, potpisalo, i to je legalno.
 
Pa ne znam sta je toliko smesno - u vecini novobeogradskih blokova svaka zgrada je za sebe (a Belvil je novobeogradski Blok 67). Ne kazem da je to bolja opcija, ali niko ne moze njih iz jedne zgrade da natera da udju u taj savet naselja, ako se oni sami ne sloze sa time, a predsednik kucnog saveta ne prenese tu saglasnost.

Mogu i tri zgrade da se udruze, mogu i dve, a ne mora ni jedna.
 
pa nista, sve moze, samo je i.d.i.o,t.s.k.i.

totalno. nista drugo. zato je urnebesno smesno. :laugh:
 
Znas kako - idiotski je da ih zoves da ti ociste garazno mesto na koje su prethodno nabacali sneg sa svih drugih garaznih mesta. I na kraju, posle skoro nedelju dana sam ocistis njihovu pizdariju. OK, ali sam ih posle toga zvao i rekao im da im necu platiti odrzavanje za taj mesec.

Mozda je nekom ko zivi u 50 kvadrata nije big deal, ali ja placam odrzavanje za 170 kvadrata (dva spojena stana), garazu i dva parking mesta. I znas sta se desilo posle toga - nije stiglo nikakvo zaduzenje.

Da su malo vise "customer oriented", pozvali bi i rekli da je uvazena reklamacija, ali kako god. Placam redovno, ali od mene nece dobiti pare kada god nisam zadovoljan, a vi se udruzujte i padajte u euforije i smejte se.

Mene generalno i ne interesuje ko ce da odrzava naselje, ako sam zadovoljan placacu, ako nisam necu.
 
iznosila sam samo svoje licno misljenje. A cinjenica jeste da si ti udruzen, nisi sam. I ako recimo nezadovoljan pocnes da bijkotujes placanje, moze se dogoditi da odrzavanja i ne bude. Vrlo lako. To osim sto ce da te "utuzuju', sto je zaista samo tvoja stvar. Ali ako ostanemo bez odrzavanja, to ce ocigledno pogoditi i mene koja placam. Ne zivim u 50 kvm, placam za +90 i za garazno mesto, dakle ni meni rata nije bas mala.

Vec nam je predoceno da se to moze dogoditi.

Svidja ti se to? Ako mislis da mozemo lako naci neku drugu firmu, shvati da postoje ljudi koji vec duzi period uopste ne placaju, i nece placati nikada. A tvoj stav da placas samo pod nekim uslovima, inace nista od toga, lepo ide u prilog onima kojima odrzavanje uopste i ne treba. Ma kakvi. Ma ni cistacica im ne treba, sta fali, kao i svuda. Ma ni interfon im ne treba, samo ih ometa da ulaze u zgradu, treba izvaditi kljuc, otkljucavati....

Kojima je tesko smece u kontejner...super.

Shvatas? Ti si udruzen, nisi sam, zivis sa drugim ljudima. Pa ce ili biti dobro, ili lose.

Sto se mene tice, placacu jer podrzavam tu stvar oko odrzavanja. Bez obzira da li sam bas 100 posto zadovoljna. Ali, ako ostanemo potpuno bez odrzavanja, ili budemo sakupljali po 200 dinara svakog meseca za neku cistacicu da pomaje metlom po ulazu, nije mi to od zivotne vaznosti.

Kako drugi, tako i ja.

As you like it, sto rece Shakespear. Ili kako vam drago.
 
Sister":1zqi2g2t je napisao(la):
iznosila sam samo svoje licno misljenje. A cinjenica jeste da si ti udruzen, nisi sam.

Hvala na objasnjenjima, ali imam dovoljno godina da sam rezonujem stvari. Price oko saveta naselja me ne zanimaju, posebno ne da kukam ovde mesecima, a ionako ne mozes bitno da utices na vecinu stvari. Kao sto sam rekao - ako mi se ne svidja necu da placam. Uostalom, stekao sam neki kapital iza sebe, a cenim svaki peni koji sam zaradio.

Sister":1zqi2g2t je napisao(la):
I ako recimo nezadovoljan pocnes da bijkotujes placanje, moze se dogoditi da odrzavanja i ne bude. Vrlo lako.

Uh, I'm so scared... Ako postoji rizik da nema odrzavanja, ne boj se - pa vise je njima u interesu da ima odrzavanja nego tebi. Na tome oni zaradjuju. Tako da, ako ima vise nezadovoljnih to je razlog vise da se dodatno potrude. Ne kazem da je katastrofalno stanje, naprotiv uglavnom je OK i do sada sam placao redovno.

Sister":1zqi2g2t je napisao(la):
To osim sto ce da te "utuzuju', sto je zaista samo tvoja stvar. Ali ako ostanemo bez odrzavanja, to ce ocigledno pogoditi i mene koja placam.

Ako se to i desi (mada sumnjam, vidi gore) necu ti ja biti kriv, vec njihov eventualno los servis.

Sister":1zqi2g2t je napisao(la):
Ne zivim u 50 kvm, placam za +90 i za garazno mesto,

Nice. Respect (nije sarkazam).

Sister":1zqi2g2t je napisao(la):
Vec nam je predoceno da se to moze dogoditi.Svidja ti se to?

Nije smak Sveta.

Sister":1zqi2g2t je napisao(la):
Ako mislis da mozemo lako naci neku drugu firmu, shvati da postoje ljudi koji vec duzi period uopste ne placaju, i nece placati nikada. A tvoj stav da placas samo pod nekim uslovima, inace nista od toga, lepo ide u prilog onima kojima odrzavanje uopste i ne treba. Ma kakvi. Ma ni cistacica im ne treba, sta fali, kao i svuda. Ma ni interfon im ne treba, samo ih ometa da ulaze u zgradu, treba izvaditi kljuc, otkljucavati....

Necu da se bavim generalizovanjem i ucitavanjem. Detinjasto je. Placam redovno, ali mogu da zamislim situaciju u kojoj necu da im placam uopste.

Sister":1zqi2g2t je napisao(la):
Shvatas? Ti si udruzen, nisi sam, zivis sa drugim ljudima. Pa ce ili biti dobro, ili lose.

Ja shvatam ocigledno sve ovo vrlo dobro, ali ti neke stvari povezujes pogresno. Opet, ako i ostanes bez odrzavanja to nije zbog mene i moja dva stana, vec zbog toga sto usluga koju pruzaju nije na odgovarajucem nivou za cenu koju za nju traze. Ili je mozda vecini ljudi preskupo.

Dok su imali u posedu 60-70% stanova odrzavanje je kostalo 0.4 eura. Kako polako rasprodaju stanove - cena odrzavanja pada na 0.35 eur, pa ce veorovatno nadalje, kako rasprodaju i preostale stanove, da ide jos dole. Meni je jasno zasto je to tako, jer zapravo ti finansiras i prodate i neprodate stanove. Da li zaista mislis da oni od prodaje stanova iskesiraju svakog meseca za odrzavanje 0.4 eura po kvadratu. Aha, vazi.

Sister":1zqi2g2t je napisao(la):
Sto se mene tice, placacu jer podrzavam tu stvar oko odrzavanja. Bez obzira da li sam bas 100 posto zadovoljna. Ali, ako ostanemo potpuno bez odrzavanja, ili budemo sakupljali po 200 dinara svakog meseca za neku cistacicu da pomaje metlom po ulazu, nije mi to od zivotne vaznosti.

Pa eto, nije smak sveta.
 
Svaka skupština stanara, dakle svaki ulaz (za zgrade koje imaju 2 i više ulaza) će glasati za sebe i većina stanara i vlasnika lokala će da odluči da li će taj ulaz biti u zajedničkom sistemu održavanja ili ne. Mada pitanje je kako će to biti regulisano u praksi. Npr. na GP 6 ima 5 zgrada, odnosno 7 skupština. Šta ako od ovih 7, 3 bude u sistemu, a 4 ne? Kako će da očiste 3/7 parkinga ili garaže?
A slažem se i sa Cobretijem i Alibabom oko transparentnosti celog postupka. Najverovatnije ćemo na skupštinama stanara dobiti ponudu po principu uzmi ili ostavi bez ikakve mogućnosti da se nešto dodatno promeni. Npr. da čišćenje snega bude precizno definisano, i da se tarifira onda ako te usluge ima. Ako nema snega, nema ni plaćanja. Ako se pokvari rampa neka se to tarifira po parking mestu i sl. Druge usluge na spoljnim parking mestima nema i ne može biti fakturisana. Što se tiče nekog obezbeđenja, toga nema. Gledao sam sa prozora kako deca koja se igraju rata skaču po automobilima i komšiji su udubili haubu na hondi.
 
Inace citao sam da je tarifnik za ciscenje snega 4000 din za 100 m ulice, cisto da se stekne odnos love koja se daje za odrzavanje, i upotrebe onog bagera na spoljnim parkinzima, koji je izasao par puta....
 
Svaka zgrada ce odluciti da li ce biti u sistemu zajednickog odrzavanja.....znaci, oni su obavili tender, a situacija je takva da ce se tek odlucivati koje ce i koliko zgrada biti u zajednickom odrzavanju! Pa to oni racun bez krcmara. Bravo.

Plus, ima onih koji ce na osnovu svoje procene da li su zadovoljni uslugom ili ne, placati ili ne. Mozda ce ovog meseca dati, sledeceg ne jer ne bude nesto u redu odradjeno.

Plus, sama cena nije fiksirana, jer ako ima snega placace se pretpostavljam vise, a ako ne manje za poneki mesec. I sve one detalje koje ne mogu da popamtim.

Plus, ima onih koji nema sanse da plate ni priblizno ovaj iznos koji je sada na snazi jer su upuceni u to sta kosta masina ili sijalica.....

Meni se ovo sve cini dosta haoticno, i mislim da ne postoji nijedan pruzalac usluga bilo koje vrste koji bi pristao na ovakve uslove.

Imam samo jedno pitanje na koje bih zelela da mi se odgovori: postoji li neka ustanovljena tarifa, cena za slican ili isti vid usluge u ovom gradu ili uopste u ovoj zemlji? Jer, ako ima, to je trzisna cena te usluge, i niko vam nece spustati koliko mi smatramo da to sto oni rade vredi.
 
Postoji ustanovljena (prosecna) tarifa o zaradama ljudi koji su angazovani u raznim poslovima, pa i odrzavanja, i tu tarifu mesecno isplati jedan sprat, jedne zgrade....
Dva sprata vec skupe za super nevidjenu platu za cistacicu, cuvara, ili bastovana...
 
Sister":2pm3rvbq je napisao(la):
Svaka zgrada ce odluciti da li ce biti u sistemu zajednickog odrzavanja.....znaci, oni su obavili tender, a situacija je takva da ce se tek odlucivati koje ce i koliko zgrada biti u zajednickom odrzavanju! Pa to oni racun bez krcmara. Bravo.

Plus, ima onih koji ce na osnovu svoje procene da li su zadovoljni uslugom ili ne, placati ili ne. Mozda ce ovog meseca dati, sledeceg ne jer ne bude nesto u redu odradjeno.

Plus, sama cena nije fiksirana, jer ako ima snega placace se pretpostavljam vise, a ako ne manje za poneki mesec. I sve one detalje koje ne mogu da popamtim.

Plus, ima onih koji nema sanse da plate ni priblizno ovaj iznos koji je sada na snazi jer su upuceni u to sta kosta masina ili sijalica.....

Meni se ovo sve cini dosta haoticno, i mislim da ne postoji nijedan pruzalac usluga bilo koje vrste koji bi pristao na ovakve uslove.

Ne znam sto se uzbudjujes toliko oko toga - ako neko ne placa trebalo bi da snosi posledice definisane u ugovoru. Pod uslovom da je taj ugovor valjan i da postoji osnova za kaznene mere.

Svakako je bolje da postoji odrzavanje, ali ne samo forme radi vec da zaista donose neku dodatnu vrednost naselju. Trenutna percepcija odrzavanja je da je u pitanju obican trosak (i to ti zapravo smanjuje cenu nekretnine), jer ja zaista ne vidim kakvu su to dodatnu vrednost doneli u mom ulazu i garazi u odnosu na ono sto postoji u pojedinim novijim blokovima.

Lako je izracunati koliko prihoduju od odrzavanja i trebalo bi da je do sada otklonjen citav niz nedostataka na koje se ukazivalo. Nisam za to da se placa manje kada ima manje posla, nego da kada nemaju previse troskova oko redovnog odrzavanja mogu od viska novca da poboljsaju stvari u naselju (neko je spomenuo rolo vrata na garazama, adaptaciju zajednickih prostorija itd).

Ne postoji transparentnost celog procesa.
 
Cobretti":2243adue je napisao(la):
Postoji ustanovljena (prosecna) tarifa o zaradama ljudi koji su angazovani u raznim poslovima, pa i odrzavanja, i tu tarifu mesecno isplati jedan sprat, jedne zgrade....
Dva sprata vec skupe za super nevidjenu platu za cistacicu, cuvara, ili bastovana...


Ima li neko ovde saznanje koliko se placa za slicnu ili istu uslugu u nekom naselju slicne velicine na teritoriji Bg ili Srbije uopste?

Nisi odgovorio. Smatras da treba da saberemo sve prosecne plate cistacice, bastovana i hausmajstora, zatim to da pomnozimo sa brojem tih ljudi koji rade u celom nasem naselju, i to je to. Zatim tu sumu da podelimo sa brojem vlasnika stanova i lokala i to je po tebi cena odrzavanja?

I onda da kazemo zainteresovanim firmama, koja od vas hoce to, moze, ako ne, nista.

Zelim ti da se izboris za to. Ali, iskreno mislim da to tako ne funkcionise. Pruzalac usluga odredjuje svoju cenu za svoju uslugu, izmedju ostalog i na osnovu neke vec utvrdjene trzisne cene za tu vrstu usluge.

Mislim da jedino sto mozes tu je da kazes, hvala, ne, ne zelim tu vrstu usluge za sebe.

I onda dolazimo opet na pocetak rasprave, na to da ce neki u ovom naselju hteti, neki ne.....
 
Erysimum Cheiri":20ayzwbb je napisao(la):
Sister":20ayzwbb je napisao(la):
Svaka zgrada ce odluciti da li ce biti u sistemu zajednickog odrzavanja.....znaci, oni su obavili tender, a situacija je takva da ce se tek odlucivati koje ce i koliko zgrada biti u zajednickom odrzavanju! Pa to oni racun bez krcmara. Bravo.

Plus, ima onih koji ce na osnovu svoje procene da li su zadovoljni uslugom ili ne, placati ili ne. Mozda ce ovog meseca dati, sledeceg ne jer ne bude nesto u redu odradjeno.

Plus, sama cena nije fiksirana, jer ako ima snega placace se pretpostavljam vise, a ako ne manje za poneki mesec. I sve one detalje koje ne mogu da popamtim.

Plus, ima onih koji nema sanse da plate ni priblizno ovaj iznos koji je sada na snazi jer su upuceni u to sta kosta masina ili sijalica.....

Meni se ovo sve cini dosta haoticno, i mislim da ne postoji nijedan pruzalac usluga bilo koje vrste koji bi pristao na ovakve uslove.

Ne znam sto se uzbudjujes toliko oko toga - ako neko ne placa trebalo bi da snosi posledice definisane u ugovoru. Pod uslovom da je taj ugovor valjan i da postoji osnova za kaznene mere.

Svakako je bolje da postoji odrzavanje, ali ne samo forme radi vec da zaista donose neku dodatnu vrednost naselju. Trenutna percepcija odrzavanja je da je u pitanju obican trosak (i to ti zapravo smanjuje cenu nekretnine), jer ja zaista ne vidim kakvu su to dodatnu vrednost doneli u mom ulazu i garazi u odnosu na ono sto postoji u pojedinim novijim blokovima.

Lako je izracunati koliko prihoduju od odrzavanja i trebalo bi da je do sada otklonjen citav niz nedostataka na koje se ukazivalo. Nisam za to da se placa manje kada ima manje posla, nego da kada nemaju previse troskova oko redovnog odrzavanja mogu od viska novca da poboljsaju stvari u naselju (neko je spomenuo rolo vrata na garazama, adaptaciju zajednickih prostorija itd).

Ne postoji transparentnost celog procesa.


Leti je tako prelepo i cisto u celom naselju, sa negovanom i redovno sisanom travom, i zelenlom uopste, cisto, istina cveca bi trebalo vise, ali zaista je mnogo lepo ziveti u belvilu tokom celog toplog perioda. Zimi je zna se sve drugacije. U nekim gradovima zapadne Evrope uopste ne uklanjaju sneg za sve vreme dok pada, tek kada prestane se daju u uklanjanje. Mogli bi popraviti ponesto od onoga sto je fuserski uradjeno, kao one spoljne plocice sa strane. Ali s druge strane imali smo jelke u ulazima....pa kako je onda sve isto kao i na drugim mestima i nisu dodali nikakvu vrednost?

A o rolo vratima sam ja iznela, jer su u planu da se urade u podzemnim garazima. I rekao si da su cene odrzavanja sve nize i zasto je to tako. A nisu nize cene. U okviru te zajednicke cene za tri vrste usluga koje nam pruzaju, odrzavanje podzemne garaze odn. GM ce biti nesto skuplje nego do sada. Ali ce tako su rekli ta usluga biti unapredjena, sto se tice svega. S druge strane, necemo svi placati vise za otvorene parkinge, i zbog toga je cena nesto niza, vec samo vlasnici + belvil za neprodata.

I postoje jos tu detalji naravno koje sve mozes da saznas kada ti bude sazvan sednicu ks.

I nemoj sa mnom da diskutujes po sistemu sto se ti uzbudjujes za to? Bez vezem jer ne znas u stvari da li se uzbudjujem oko necega ili ne.
 
midlle blocker":1mmw0tt1 je napisao(la):
Svaka skupština stanara, dakle svaki ulaz (za zgrade koje imaju 2 i više ulaza) će glasati za sebe i većina stanara i vlasnika lokala će da odluči da li će taj ulaz biti u zajedničkom sistemu održavanja ili ne. Mada pitanje je kako će to biti regulisano u praksi. Npr. na GP 6 ima 5 zgrada, odnosno 7 skupština. Šta ako od ovih 7, 3 bude u sistemu, a 4 ne? Kako će da očiste 3/7 parkinga ili garaže?
A slažem se i sa Cobretijem i Alibabom oko transparentnosti celog postupka. Najverovatnije ćemo na skupštinama stanara dobiti ponudu po principu uzmi ili ostavi bez ikakve mogućnosti da se nešto dodatno promeni. Npr. da čišćenje snega bude precizno definisano, i da se tarifira onda ako te usluge ima. Ako nema snega, nema ni plaćanja. Ako se pokvari rampa neka se to tarifira po parking mestu i sl. Druge usluge na spoljnim parking mestima nema i ne može biti fakturisana. Što se tiče nekog obezbeđenja, toga nema. Gledao sam sa prozora kako deca koja se igraju rata skaču po automobilima i komšiji su udubili haubu na hondi.


2010 je bila održana prva skupština stanara nakon čega se ista registrovala u opštini. Na toj skupštini kojoj smo izbrali predsednika, i glasali da li želimo da ugovorimo održavanje sa investitorom po ceni koju nudi za usluge koje nudi, glasali smo i većinom usvojili to (investitor je, doduše, imao i argument da je to deo kupoprodajnog ugovora).
Ni tada nismo glasali da budemo ,,u sistemu" ugovor je zaključen samo između moje zgrade i investitora i u tom ugovoru nema ničega upućuje da održavanje ugovaramo zajedno sa drugim zgradama. U međuvremenu su i ostale zgrade ugovorile održavanje (neka ranije neka kasnije), ali nismo zajednički izabrali ko će da vrši održavanje već je to svaka zgrada radila posebno, i svaka je mogla da odluči drugačije - ne znam zašto je sada drugačija situacija.

Na kraju krajeva, zašto moja zgrada ne bi izabrala da joj se hodnici ciste svaki dan i da joj održavanje bude skuplje, ili pak da nam je dovoljno prebrisati stepenište jednom u dve nedelje (ionako niko ne ide njima, već liftom) i da nam održavanje bude jeftinije a ne da nam druge zgrade nameću koliko puta mi trebamo da čistimo.


@Sister (hohohohoooooonista smesnije davno nisam cula....da sklapamo medjusobne ugovore izmedju zgrada i preciziramo pod kojim uslovima smo belvil...pa da li je moguce???aaaaa )

Tebi je smešno nešto što u zakonu piše da se radi tako i da drugačije nije ispravno... Ako zgrade nastupaju zajednički u organizovanju bilo kog posla to se definiše ugovorom između tih zgrada

Zakon o održavanju stambenih zgrada:

Član 12, stav 5:
U zgradi u kojoj su obrazovane skupštine vlasnika po delovima zgrade, međusobne odnose u pogledu održavanja zgrade kao celine i zajedničkih delova zgrade skupštine uređuju ugovorom.

Član 27:
Skupština zgrade može organizovati obavljanje poslova na održavanju zgrade, tako da obavljanje svih ili pojedinih poslova ustupi javnom preduzeću za stambene usluge, drugom preduzeću ili preduzetniku ili na drugi način kojim se obezbeđuje njihovo organizovano izvođenje.
Dve ili više stambenih zgrada mogu zajedno organizovati poslove na održavanju.
U slučaju iz stava 2. ovog člana, stambene zgrade međusobne odnose uređuju ugovorom koji sadrži naročito: način obavljanja poslova na održavanju stambene zgrade; način i rokove obezbeđivanja sredstava za održavanje; način korišćenja i kontrole trošenja sredstava za održavanje.


Prema tome, sve bez ugovora između skupština stanara nije zajednički nastup u vezi održavanja već pojedinačni (zato i sada svaka zgrada ima svoj ugovor o održavanju sa svojom ukupnom cifrom)
 
Vrh