Šta je novo?

Banke, kartice, bankomati...

Одговор је врло прост и једноставан. Дина не даје могућност бесконтактног плаћања.

А аргумент ”шта нас мрзи да провучемо или убацимо картицу и откуцамо пин?”.. зашто би кад имамо опцију да и без тога платимо производе или услугу? То је као да се неко љути зашто људи избегавају неко превозно средство домаћег произвођача које може да развије максимално 40 кm/h а са друге стране имаш страно возило које може 200?
Нек господа осавремене дина картицу и омогуће бесконтактно плаћање па ће неки (сигурно не сви) прећи на њу. Ја бих први прешао у том случају.
 
Ako nam kažete koliko ih ima i da je to neka pravilnost možda bismo nešto i zaključili..

To niko ne zna. Cela poenta i jeste zaštita podataka. Ali pouzdano znam da skoro svako ko zarađuje preko interneta ima Payoneer karticu sa kojom može da skida pare sa bankomata, plaća karticom u prodavnicama i slično a da samo Payoneer zna ko je u pitanju. Čak i banka sa čijeg bankomata se skida novac će dobiti podatak da je neki Zoran Jovanovic sa payoneerovog računa skinuo pare, ali koji? U Srbiji ih ima nekoliko hiljada. U opasnosti si ako imaš retko ime i prezime, pa kad bi neko hteo da te provali to može. A niko se i ne trudi da te provali, jer državi odgovara da se sliva novac u Srbiju.

Ja ne radim preko neta i znam za te fore. Šta li tek znaju ovi što rade?
 
Samo jedan off topic. Provizija na Dinu je 0.4-0.5%. Provizija na Ips Qr kod plaćanje je 0,3-0,5%. Provizija na Visi i Master je 1-2%, zavisi od prodajnog mesta i veličine samog lanca.
Međutim naš narod prezire Dinu jer misli da je povezano sa Jorgovankom i ekipom. Da podsetim, Dina postoji od 2004 godine kada je ukinuta Yuba. Svaka Banka nabavlja svoju plastiku, kupuje hologram od ZINa i bira procesora. Može da radi in house ili da prepusti nekome (ima 3 aktivna na tržištu, pa biraj, ili radi sam).

Razumem da se koristi VISA/MC napolju. Kao što neko reče, one nisu licencirane u Srbiji i sav profit (1-2% trgovačke marže plus deo para od izdavanja i održavanja kartica) dele sa bankama i isisavaju novac vanSrbije, niti plaćaju porez ovde.
Jednostavno posluju tako, jer su veliki, i u mogućnosti.

E sad zašto narod kupuje hleb u Maksiju sa Visom a ne Dinom je misterija. Da plaćaju IPSom ili Dinom na rate uštedeli bi 1-1,5% novca koje plaćaju bankama na ime održavanja, vođenja tekućeg, izdavanja, itd.
Ali nista me više od ovog naroda ne iznenađuje, ovce sluze za šišanje, potpuno neracionalno
Apple Pay naplaćuje bankama licencu ajd da kažemo trosobnog stana u blokovima (plus fiksno 0.5e po MC kartici) koja mora opet da se prelije na krajnjeg klijenta. Zato je samo 4 ili 5 banaka uletelo u tu priču. Google Pay će biti nešto jeftiniji ali opet košta, plus tokenizacija kartice

Poenta IPS Qr je i da se malim prodavcima, frizerima, kioscima omogući virtuelni POS na tabletu ili telefonu i da plate 0.3 ili 0.4% provizije na Ips skeniraj na vašim mobitelima. Nema kartice, nema posrednika, čista lova.
E sad ako im je i to mnogo onda neka batale poslovanje

.
И још да додам, у светлу чињенице да неки картичари само могу да се повуку са тржишта добро је да унапред имамо разрађену алтернативу,
 
To niko ne zna. Cela poenta i jeste zaštita podataka. Ali pouzdano znam da skoro svako ko zarađuje preko interneta ima Payoneer karticu sa kojom može da skida pare sa bankomata, plaća karticom u prodavnicama i slično a da samo Payoneer zna ko je u pitanju. Čak i banka sa čijeg bankomata se skida novac će dobiti podatak da je neki Zoran Jovanovic sa payoneerovog računa skinuo pare, ali koji? U Srbiji ih ima nekoliko hiljada. U opasnosti si ako imaš retko ime i prezime, pa kad bi neko hteo da te provali to može. A niko se i ne trudi da te provali, jer državi odgovara da se sliva novac u Srbiju.

Ja ne radim preko neta i znam za te fore. Šta li tek znaju ovi što rade?
Jel to legalno?
 
Jel to legalno?
Iskreno, koliko ja znam je, po meni, u sivoj zoni i u inostranstvu, a pošto kod nas postoji predstavnik Payoneera za Srbiju, verovatno su oni sebe zaštitili u smislu postojanja nekog legalnog okvira za njihovu uslugu. Uostalom, bilo šta da prodaješ na belo ili crno možeš da koristiš domaće legalne digitalne aplikacije, a da ti kršiš neki zakon. To nema veze sa njima realno.

Ja koliko znam, svako ko ima bilo koji honorarni rad ovde ili napolju mora da plati porez blizu polovine te zarade, a tu su uključeni penziono i socijalno. Raspitivao sam se jer sam ja hteo da prodajem nešto u inostranstvu. Uostalom i pre interneta su pisci na novac koji zarade u inostranstvu plaćali porez na honorar. Ako Srbija nema dogovor sa stranom zemljom o dvostrukom oporezivanju, priznaju ti taj trošak tamo da možeš da odbiješ od domaćih dažbina. E, sad, što su se freelenceri pravili ludi da to nije regulisano je pitanje za njih.

Razumem što država ne juri takve mnogo jer ima više koristi nego štete. Bolje da neko sedi ovde i zarađuje lovu i troši ovde pare. On kad provuče karticu u Srbiji ovde plati pdv, akcizu na gorivo, povećavajući prihod državi i povećavajući zaposlenost u Srbiji. Da vlasti krenu ovde da treniraju strogoću ljudi koji dosta zarađuju bi pobegli na Kipar, Tajland i slično, ljudi koji malo zarađuju bi postali socijala, teret za društvo i razmišljali bi da odu da rade nešto skromno u inostranstvu ili bi motali kablove za 350 evra. Bilo bi više štete nego koristi.
 
Razumem što država ne juri takve mnogo jer ima više koristi nego štete. Bolje da neko sedi ovde i zarađuje lovu i troši ovde pare. On kad provuče karticu u Srbiji ovde plati pdv, akcizu na gorivo, povećavajući prihod državi i povećavajući zaposlenost u Srbiji.
Pa tako i jeste bilo do skora, ali kada je država dekintirala pre dve godine, počeli su da prave liste delatnosti gde još mogu da zariju svoje kandže i iscede još malo drenovine. Pored radnji sa Kupujem Prodajem, pijačnih prodavaca, majstora i mnogih drugih, na toj listi našli su se i frilenseri. U medijima i među javnosti su pumpane priče kako IT-evci u proseku mlate bog zna kakve sume. U proseku da, kad se računaju programeri. U realnosti, ankete i istraživanja su pokazala da su to mahom studenti ili ljudi privremeno bez (stalnog) posla i da se zarade kreću oko 500e za ne-programere. Što naravno da ne treba da se oporezuje ako je ispod 500 evra, jer je to najčistiji oblik izvoza. Izvoziš pamet, koristeći minimum materijalnih resursa, unosiš pare u zemlju, i to devize tako da se jača dinar, i te pare se troše ovde.

Ali džaba je to njima pričati jer oni samo vide kajmak koji nisu skinuli i razmišljaju kako da se dočepaju svakog grama.

Što se Payoneera i sličnih servisa tiče, u crnom nije sigurno, u najgorem slučaju je u sivoj zoni. Zato što ako nešto nije definisano zakonom, to ne znači da je automatski zabranjeno i protivzakonito. Primera radi, u našim zakonima još uvek nisu dovoljno definisani električni trotineti i pravila za njih. To sad ne znači da ako neko vozi trotinet po ulici, da krši neki zakon. Znači samo da nije definisano. Isto važi i za servise za transfer novca.

Jedan servis za transfer novca koji je sad ugašen je radio na principu da se korisnik prijavi i postane elektronski državljanin Estonije, dobije račun u Estoniji i sa njega diže pare putem kartice i bankomata bilo gde u svetu, u svojstvu turiste odnosno u svojstvu građanina Estonije koji ima pravo da digne pare sa svog računa iz zemlje čiji je državljanin. Nažalost, taj servis je nešto gašen pa vraćan, i ne znam u kakvom je stanju sada u svetu ali poslednji put kad sam proveravao, kod nas više nije dostupan.

PayPal je dostupan ali je na radaru i na meti partijskih i birokratskih lešinara.
 
U proseku da, kad se računaju programeri. U realnosti, ankete i istraživanja su pokazala da su to mahom studenti ili ljudi privremeno bez (stalnog) posla i da se zarade kreću oko 500e za ne-programere. Što naravno da ne treba da se oporezuje ako je ispod 500 evra, jer je to najčistiji oblik izvoza. Izvoziš pamet, koristeći minimum materijalnih resursa, unosiš pare u zemlju, i to devize tako da se jača dinar, i te pare se troše ovde.
Podsetili ste me da mi je neko rekao da postoji mogućnost registracije kao paušalac i da se godišnja zarada do 700.000 dinara ne oporezuje. Bila je neka priča o školi fotografije i zaradi od fotografija na netu, ali sada je ta lova daleko manja nego do pre nekoliko godina.
 
Нек угоде бесконтакну Дина картицу, буквл 2% сваке куповине ми иде у Буенос Ајрес уместо код њих.
Али везано за кеш, истекла ми је картица првог, а због испита нисам могао да се вратим дома по нову и морам рећи да ми је напето кад морам да размишљам да л имам довољно кеша кад свратим до продавнице
 
Нек угоде бесконтакну Дина картицу, буквл 2% сваке куповине ми иде у Буенос Ајрес уместо код њих.
Али везано за кеш, истекла ми је картица првог, а због испита нисам могао да се вратим дома по нову и морам рећи да ми је напето кад морам да размишљам да л имам довољно кеша кад свратим до продавнице

Укидање кеша би био крај живота каквог познајемо, горе него кинеске социјалне карте, вероватно најопаснија ствар по слободу сваког од нас.
 
Pojam medijuma određuju samo dva subjekta - kupac i prodavac.
Dileri droge u Americi odavno koriste prašak za veš kao medijum. Džak jednog praška za tanku crtu drugog :)
Glavni kriterijum da nešto postane (robni) novac je da ima stabilnu vrednost.
 
Pojam medijuma određuju samo dva subjekta - kupac i prodavac.
Dileri droge u Americi odavno koriste prašak za veš kao medijum. Džak jednog praška za tanku crtu drugog :)
Glavni kriterijum da nešto postane (robni) novac je da ima stabilnu vrednost.

Па мораћемо сви да се вратимо на робну размену кад укину кеш ако не желимо да будемо део те 1984. дистопије, не само амерички дилери дроге.
 
Укидање кеша би био крај живота каквог познајемо, горе него кинеске социјалне карте, вероватно најопаснија ствар по слободу сваког од нас.
На background check у Блекроку су другу сазнали где, кад и колико евра заменио на мењачници, значи у папиру. А он од друштвених мрежа има јутуб и вибер и гитхаб уколико то важиш за друштвене мреже. Ткд ако имаш андроид, иОС/МацОс, или вин сиг имаш и неколико гигабајта spyware у њему. Ткд мислим да уколико те не плаћају само у папиру у систему си већ.
 
Ali svejedno ljudi moraju da nastave da se bore i opiru tome koliko god mogu i kad god mogu. Inače će biti još gore.


Inače, mene na temi Energetika ubeđivaše da je BlackRock pošteni dobroćudni investicioni fond koji je ovde došao da bi ulagao u proizvodnju klackalica i bicikala (karikiram malo).
 
Ма мени је кеш океј, ко хоће нек користи, најбоље би ми било кад би могао свуда да плаћам картицом па да не носим кеш, али и дина картицом коју би користио код локаних продавница да би онда скоро 100% цене ишло продавцу.

А Блекрок је као било која друга коорпорација у овом либералном свету, само што су богатији и самим тим јачи - "јаки раде шта желе, слаби трпе шта морају", неки Грк за време Пелепонеског рата
 
@ika
На background check у Блекроку су другу сазнали где, кад и колико евра заменио на мењачници, значи у папиру. А он од друштвених мрежа има јутуб и вибер и гитхаб уколико то важиш за друштвене мреже. Ткд ако имаш андроид, иОС/МацОс, или вин сиг имаш и неколико гигабајта spyware у њему. Ткд мислим да уколико те не плаћају само у папиру у систему си већ.
Kako je tvom prijatelju saopšteno da Blackrock zna da je bio u toj i toj menjačnici tad i tad? Da se razumemo, ne sporim da su Blackrock psihopate i control freak-ovi (kao i sve korporacije), ali deluje mi neverovatno da jedna kompanija daje do znanja čoveku koga je tek primila, da zna gde je bio i šta je radio tad i tad i tu i tu. U kom širem kontekstu se to desilo, i na koji način mu je to dato do znanja?
 
Poslednja izmena:
Отприлике свака корпорација тежи да буде држава, тј. да преузме контролну функцију, као што већина држава тежи да буде корпорација, тј. да се бави зарадом уместо да буде сервис грађана.
 
Ta informacija deluje jako kredibilno, pogotovo od lika koji piše tkd.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
@ika

Kako je tvom prijatelju saopšteno da Blackrock zna da je bio u toj i toj menjačnici tad i tad? Da se razumemo, ne sporim da su Blackrock psihopate i control freak-ovi (kao i sve korporacije), ali deluje mi neverovatno da jedna kompanija daje do znanja čoveku koga je tek primila, da zna gde je bio i šta je radio tad i tad i tu i tu. U kom širem kontekstu se to desilo, i na koji način mu je to dato do znanja?
Нзм јеси ли икада имао бекграунд чек који није само да ли си икад био у затвору, али њему је трајао око месец дана, мени око 2, ти им даш основне податке и сагласност да могу да користе твоје податке како би сазнали јеси ли починио кривично дело или тренутно имаш неки non-compete. И после неког времена ти кажу да дођеш и попричате.

Њега су питали кад је шта радио последњи пут, шта раде његови и тако нека питања и проверавали на списку који су имали ти ликови, вљд из ХР, ја ништа нисам видео својим очима, али ме за 4 године никад није лагао, па верујем да није ни тад.

Мени у једној другој коорпорацији, исто Fintech нису толко детаљно тражили ствари, али дали су ми листу мојих налога на друштвеним мрежама, па и овог форума, звали су моју бабу, која живи једно 1600 километара од мене и коју сам видео једно 7-10 пута у животу, том другару су исто звали бабу и знају да је била медицинска сестра нмп које године у некој амбулатни, а ни тај "мој" лик нити "његов" не причају српски/руски (за моју бабу) без акцента.

Мени су угл нашли ствари које врв пишу негде, само ја мислим да нису дигитализоване, типа кад су моји дошли у мој родни град, кад ми је друга страна фамилије дошла у Југославију, оцене, број осталих испита. положених испита, фиксни моје бабе и тако. Док ово за моје друштвене мреже, од којих је једина са мојим именом и ликом фејсбук, и за његово мењање пара ја нзм колико су се потрудили за то.

Мсм по стварима које сам ја писао пре овог поста на овом форуму се може протумачити да нисам из Бга, него да сам негде у источној Србији, да би ми пруга Јајинци-Мала Крсна значила у животу, да сам бар једном био у Пожаревцу и Смедереву, да сам студент. А овим постом и да сам "само" полу Србин и да радим у Fintech фирми, али ето, они некако сазнали да сам ово ја (знм да звучи ретардирано), да ли преко неких метаподатака који чувају нешто као deviceId, па се поклопило овде и још негде другде, нмп стварно.

Капирам да ово звучи као неко баронисање мог деде о удби која га гањала док он бежи са славским колачем кроз неке катакомбе, али ето, живимо под оком моћних.
 
На background check у Блекроку су другу сазнали где, кад и колико евра заменио на мењачници, значи у папиру. А он од друштвених мрежа има јутуб и вибер и гитхаб уколико то важиш за друштвене мреже. Ткд ако имаш андроид, иОС/МацОс, или вин сиг имаш и неколико гигабајта spyware у њему. Ткд мислим да уколико те не плаћају само у папиру у систему си већ.

Sramno je raditi u blackrocku.
 
Ако радиш у "разбијеном" свету или оном делу којег тај развијени свет експолатише онда 90% радиш за блекрок или вангард ткд ти дође исто, само зависи да ли ти је плата оволика или онолика.
Sramno je raditi u blackrocku.
Лоше је радити у било којој коорпорацији, али је исто тако лоше подржавати их куповином њихових производа, па ево сви то радимо.
Мсм да то није случај са тобом, јер ми личиш на човека који је у стању да оде на планину и не учествује више у друштву, али неколико људи који су ми споменули како они никад не би могли да раде [ту и ту] јер су јако зла фирма су кооооонзумери који нису у стању да не купе нутелу којој скоро све праве људи који имају испод 300е или буквл 0е плату (робови на плантажама палминог уља), па од таквих људи не узимам савете. Бендер ми се чини као политичка активна особа па верујем да ни он то не ради, док за остале овде нзм.

Али опет, то што ја мислим не мора да значи да је тачно, ткд можда ипак није 90% људског рада створено да би неколико коорпорација узело све паре. Исто тако ово моје мишљење о вама не мора бити тачно, а пошто се знамо кроз малени прозор форума врв и није.
 
Da li se neko ovde razume u stanbene kredite?

Imam prijatelja kojem bih voleo da pomognem savetom obzirom da se muči oko dobijanja stambenog kredita. Pošto mi je blizak prijatelj znam tačno kako stoje stvari pa shodno tome nadam da će neko imati neki savet.

On i supruga imaju registrovane 2 paušalna preduzetnika od kraja 2020. godine. Delatnost im je konstalting. Pre toga su radili 10-ak godina za različite firme, a u posledhje 3 godine su kao što rekoh privatnici. Nemaju druge zaposlene tako da im je kompletan prihod zapravo i profit (trošak im je samo visina paušala oko 300 eur mesečno)

Ukupni prihodi su im bili:
2021. godine - oko 75.000 eur
2022. godine - oko 65.000 eur
2023. godinu će završiti na oko 80.000 eur

Paušale su organizovali tako što kada dođu do limita (6 miliona dinara prometa u kalendarskoj godini) sa jednim onda ga zamrznu, pa odmrznu drugi paušal (registrovan na ženino ime) i onda sve uplate primaju tako, pa kada uđu u novu kalendarsku godinu onda ponovo odmeznu mužev paušal i idu preko njega.

Probali su da dobiju stambeni kredit 2021. ali većina banka uopšte ne radi sa paušalcima. Jedino su dobili ponudu od Intese i tu su im je rekli da imaju problem što imaju prekide u poslovanju, a ti prekidi su to kad zamrznu agenciju jer dođu do limita, pa sve prihode prebace na drugu koju odmrznu.

Probali su i početkom ove godine i imali su sličan odgovor, da je problem najveći to što imaju prekide u poslovanju, ali da bi možda mogli da prođu ako bi znatno pojačali visinu učešća (tipa na 50%).

Moj prijateljj je prilično očajan jer je u prilično nezgodnoj situaciji, obzirom na tržište nekretnina, a oni gledaju stanove u novogradnjama na NBG, u vrednosti od 300-400.000 eur jer planiraju da uzmu stan od 100 ili više m2 u novogradnjama tipa Lastavice, Airport Garden i sl. Znači sve ove gde je cena 3000 m2 pa na više obzirom da oni sada žive kao podstanari u Wellportu i plaćaju kiriju 1000 eur što je u njihovom slučaju baš bacanje para.

Da li ima neko neki predlog ili slično iskustvo?
 
Da li se neko ovde razume u stanbene kredite?

Imam prijatelja kojem bih voleo da pomognem savetom obzirom da se muči oko dobijanja stambenog kredita. Pošto mi je blizak prijatelj znam tačno kako stoje stvari pa shodno tome nadam da će neko imati neki savet.

On i supruga imaju registrovane 2 paušalna preduzetnika od kraja 2020. godine. Delatnost im je konstalting. Pre toga su radili 10-ak godina za različite firme, a u posledhje 3 godine su kao što rekoh privatnici. Nemaju druge zaposlene tako da im je kompletan prihod zapravo i profit (trošak im je samo visina paušala oko 300 eur mesečno)

Ukupni prihodi su im bili:
2021. godine - oko 75.000 eur
2022. godine - oko 65.000 eur
2023. godinu će završiti na oko 80.000 eur

Paušale su organizovali tako što kada dođu do limita (6 miliona dinara prometa u kalendarskoj godini) sa jednim onda ga zamrznu, pa odmrznu drugi paušal (registrovan na ženino ime) i onda sve uplate primaju tako, pa kada uđu u novu kalendarsku godinu onda ponovo odmeznu mužev paušal i idu preko njega.

Probali su da dobiju stambeni kredit 2021. ali većina banka uopšte ne radi sa paušalcima. Jedino su dobili ponudu od Intese i tu su im je rekli da imaju problem što imaju prekide u poslovanju, a ti prekidi su to kad zamrznu agenciju jer dođu do limita, pa sve prihode prebace na drugu koju odmrznu.

Probali su i početkom ove godine i imali su sličan odgovor, da je problem najveći to što imaju prekide u poslovanju, ali da bi možda mogli da prođu ako bi znatno pojačali visinu učešća (tipa na 50%).

Moj prijateljj je prilično očajan jer je u prilično nezgodnoj situaciji, obzirom na tržište nekretnina, a oni gledaju stanove u novogradnjama na NBG, u vrednosti od 300-400.000 eur jer planiraju da uzmu stan od 100 ili više m2 u novogradnjama tipa Lastavice, Airport Garden i sl. Znači sve ove gde je cena 3000 m2 pa na više obzirom da oni sada žive kao podstanari u Wellportu i plaćaju kiriju 1000 eur što je u njihovom slučaju baš bacanje para.

Da li ima neko neki predlog ili slično iskustvo?
Bas tesko sa prekidima u poslovanju. Da imaju konstantne prihode dve godine i dugorocne ugovore, dobili bi kredit bez problema ovako mislim da nema sanse.
 
Vrh