Šta je novo?

Banke, kartice, bankomati...

Registrovala sam se na ovom forumu, samo zvog ove teme. Mnogo mi stvari nije jasno, u banci niko nije zainteresovan da mi objasni, pa se nadam da ce ovde neko znati i biti voljan. Trazila sam u Banci Intesi da mi otvore studenstku karticu, otvorili su mi Dina racun. Ja kada sam gledala na internetu, na njihovoj stranici mogla sam da biram izmedju Dina hit i Visa hit kartice. I ja dodjem i kazem da bih zelela Visa i oni mi kazu da ne moze, radnica mi drsko odgovori da po zakonu moram Dina da uzmem. Pitam je da li moze neko iz inostranstva da mi uplati novac na taj racun i ona mi odgovori da ne moze, ja kazem na sajtu pise da moze, ona cuti. Meni neprijatno.. Nista, napravi ona meni to, kaze dodjite tad i tad i cao. Mene sad mnogo zanima da li vi znate mozda da li moze novac da mi uplati majka iz inostranstva na taj moj racun? Hvala Vam unapred.
 
Mesas kartice i racune.

Kartica ze izdaje za koriscenje uz postojeci racun, ne mozes da imas karticu bez racuna.

Tebi su otvorili osnovni tekuci racun u dinarima, uz koji po novom zakonu (cemu vec) sleduje i domaca Dina platna kartica. Na ovaj tip racuna nisu moguce uplate iz inostranstva. Ako vec imas Dina karticu koju su u obavezi da ti daju besplatno mozes da uzmes i bilo koju drugu dodatnu karticu npr. VISA Inspire i da je vezes za isti taj racun.

Ukoliko zelis da ti neko uplati novac iz inostranstva treba ti DEVIZNI racun. Na taj devizni racun mozes da vezes kartice po potrebi, Electron ili VISA internet na primer.

Svaki devizni priliv iz inostranstva ces morati da pravdas i da potpises po kom osnovu ti stize novac, iskreno za ovakve stvari kada ti neko ponekad posalje nesto najjednostavnije ti je da ides preko Western Uniona, provizija nije zanemarljiva ali je procedura jednostavna i ne mora da se pravdas nikome. Alternativno preko PostCash sistema Poste Srbije mada radi u ogranicenom broju zemalja (http://www.posta.rs/struktura/lat/posal ... -novca.asp).
 
WU je ipak 'keva' za manje (uobicajene) iznose. Laka brza realizacija, bez suvisnih pitanja.
Provizija nije toliko strasna...

Sent from my HTC Desire 526G dual sim using Tapatalk
 
Zavisi kolika je provizija u inostranim bankama prlikom deviznih slanja. Kod nas deru, pa je WU često isplativija opcija.

U Intezi ćeš morati da pravdaš samo prvi devizni priliv. Tada im kažeš da će biti još priliva i pare će ti legati bez problema.

Kao što ti je rečeno, treba ti samo devizni račun čije je otvaranje u većini banaka besplatno. Tada tražiš instrukciju za prijem novca (naglasiš valutu u kojoj ćeš primati novac) i te podatke pošalješ pošiljaocu (IBAN i SWIFT i banka posrednik, mada je realno potrebno samo IBAN i SWIFT).

Nikakva kartica ti ne treba ako ti treba samo devizni račun. Devizni račun je potpuno besplatan i nema nikakvog održavanja.
 
Pre par dana sam se vratio sa puta i imao sam iz Svedske neku refundaciju karte, ladno su po 1001424. put iz Inteze trazili izjavu o prilivu (poreklu) novca. Iznos 130 sek ili ti 1400 dinara. Sta oni rade jbt da moras licno da odes u poslovnicu.
 
Svi su takvi. Pre par godina sam baš dosta priliva imao i samo u Intezi mi nisu tražili da lično dolazim (osim prvi put).

Moraju da imaju potvrdu odakle ti novac valjda zbog pranja novca ili poreza.
 
Preko wester uniona sibaju milione a meni traze za 10, 20 evra.
 
I meni su u Intezi pri otvaranju deviznog računa i prilikom prve uplate tražili izjavu o poreklu novca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=570187#p570187:126bcnnj je napisao(la):
wexy » Sre Sep 26, 2018 2:34 pm[/url]":126bcnnj]Mesas kartice i racune.

Kartica ze izdaje za koriscenje uz postojeci racun, ne mozes da imas karticu bez racuna.

Tebi su otvorili osnovni tekuci racun u dinarima, uz koji po novom zakonu (cemu vec) sleduje i domaca Dina platna kartica. Na ovaj tip racuna nisu moguce uplate iz inostranstva. Ako vec imas Dina karticu koju su u obavezi da ti daju besplatno mozes da uzmes i bilo koju drugu dodatnu karticu npr. VISA Inspire i da je vezes za isti taj racun.

Ukoliko zelis da ti neko uplati novac iz inostranstva treba ti DEVIZNI racun. Na taj devizni racun mozes da vezes kartice po potrebi, Electron ili VISA internet na primer.

Svaki devizni priliv iz inostranstva ces morati da pravdas i da potpises po kom osnovu ti stize novac, iskreno za ovakve stvari kada ti neko ponekad posalje nesto najjednostavnije ti je da ides preko Western Uniona, provizija nije zanemarljiva ali je procedura jednostavna i ne mora da se pravdas nikome. Alternativno preko PostCash sistema Poste Srbije mada radi u ogranicenom broju zemalja (http://www.posta.rs/struktura/lat/posal ... -novca.asp).
Hvala puno na pomoci i odgovoru. :) :)
 
U prodavnici na kasi za master kartice , vlasnik mora ukucati u terminal pin , kako bi trasakcija bila verifikovana
ista kartica je na taj način zašticena od zloupotrebe ne ovlaščenih lica koja su došla nekim slučajem u posed tudje kartice

Danas je omoguceno validiranjem tom istom karticom za vožnju busem
te za skidanje sa računa validiranjem ne unosi se pin na ternminalu za očitavanje

Naravno ti podaci o izvršenom validiranjima master karticama se negde prikupljaju slažu radi naknadne provere pri kontroli
Danas kradja E-podataka iz raznih firmi jeste skoro uobičajena stvar

Kako i koliko su vlasnici master kartice upotrebljene za validiranje zašticeni od mogucih naknadnih zloupotreba
jer zaštita verifikacija pinom je tako postala je izlišna za transakcije

Znam slučaj od prijatelja da nije trebao pin ni za kupovinu avio karte na jednom prodajnom mestu
verovatno imaju takav terminal ... a to su daleko vece cifre od transakcije bus plusa
a i moguce štete po vlasnika su ogromne.
:roll: :shock: :roll:
 
Moja Master kartica ne zahteva PIN do određenog iznosa.

Ne brini za zloupotrebe. Sumnjive transakcije se dodatno proveravaju, velik je to sistem da bi se isplatilo bankama da mušterije budu na gubitku.

Naravno, potrebno je biti i bar malo informatički / bankarski pismen.
 
PIN moze da se preskoci samo ako kartica podrzava beskontaktno placanje i to do odredjenog iznosa, za se preko je potreban PIN. Prica o kupovini avio karte mi je malo verovatna.

Sa bilo kojim telefonom koji podrzava NFC mozes da ocitas podatke sa kartice, koji su ti manje vise beskorisni i nisu kompletni, a u autobusu mogu da posluze samo kao identifikacija da li je kartica X platila prevoz i nicemu drugom, pogotovo ne tome da neko iz BusPlusa iskoristi podatke da sa tom karticom kupi nesto za sebe :).

Sve i da je tako, jedan poziv banci i charge back zahtev i problem je resen, daleko sigurnije nego kes koji gubi svaki trag kad promeni ruke.
 
....Prica o kupovini avio karte mi je malo verovatna...
Moja kuma ne laže :grand:

A zbog razumljivih razloga ne želim da kažem o kom šalteru je kupila avio kartu pre par meseci i ostala zabezeknuta takvom transakcijom. Sobzirom da je bilo i dr. ljudi u redu za kupovinu
nije se zadržavala i ispitivala službenicu jer joj je na telefon odmah stigla poruka o izvršenoj transakciji .
Ukapirala je da je to sasvim normalno.

Što se tiče prijavljivanja nestanka kartice-čekova i dr. sve transakcije obavljene do prijavljivanja su punovažne
a imao sam ličnih negativnih iskustva
jer u par sati do saznaja da je došlo do otudjenja i samog prijavljivanja
naneta je velika šteta
koju sam morao da nadoknadim, jer naneta pre momenta prijavljivanja nadležnoj bankarskoj službi

:sesir:
 
Dobro, tebi se verovatno desavaju samo takve stvari a svima ostalima je sigurno koriscenje kartica.


U Srbiji se do 1500/2000 ne unosi pin ako se placa preko paypass-a ili paywave. Preko neta je master (kod Inteze) mora da se verifikuje sms kodom placanje sto je teska glupost, cak i za 500 din traze. Kod amexa nema beskontaktno ali ne unosi se pin, na potpis je.
 
tebi se verovatno desavaju samo takve stvari
Naprotiv ,
dešavaju se razno-razne... izmedju kojih i ta ružna....
jbg. ne mere sve samo lepo :lol:
srecom narkomansku lopinu su uapsili ali kako je on bio mamin sin ...
te na sudu nadoknadjena i šteta ,
on je prošao uslovno sa : ,, No , no više,, te ga pustili da nastavi sa samobockanjem :mrgreen:

jbg. zbog svega toga sam i pitao o bezbednosti novih kartica ...
Ovdi sada , umesto pojašnjenja dobih etiketu da se samo meni dešavaju takve stvari .....
pa fala na ko-stručnom i ko-uverljivom pojašnju
:sesir:
 
Ne znam o kojim novim karticama, ovakve postoje godinama. Ako ti neko ukrade karticu, ne moze da podigne kes, ne moze da plati preko neta (zavisi koja banka), ne moze nista da kupi preko 1500 din bez pina, jedino da ode u neku radnju i da 20 puta kupi nesto za redom po 1500 din. Sanse za to da ce neko to da uradi su mnogo manje nego da ti jednostavno uzme samo kes.
 
Meni je ovo bezobrazno. AMSS u Goce Delčeva.

Uvek provizuju preuzima na sebe prodavac, a ovo je prvi put da vidim obaveštenje da je to prebačeno na kupca.
3e7b756788d2b242ac8904887fcb3435.jpg
 
Zatvorio bih im radnju momentalno.

Joj, pa mi stvarno nismo ni za 20. vek, ne znam sa koje planete su ovi pali u 2018...
 
Pa zar to isto i Pošta ne radi?
 
Da, ali ne selektivno. U Pošti se naplaćuju dodatne provizije kod svih plaćanja karticama osim možda kartica koje izdaju zavisna društva Pošte, npr kartice PŠ (mada ni u to nisam siguran).

Ovde imamo slučaj da javna institucija ima neki ugovor koji favorizuje privatnu banku (i to ni manje ni više nego Kostićevu). A moguće je da elemenata krivičnog i prekršajnog dela nema jer je AMSS udruženje a ne državna institucija i po tome ima pravo da to radi. U svakom slučaju, imaju kadar koji je sposoban da nađe rupu u propisima da sve bude čisto.
 
Istina, nisam obratio pažnju na aik banku.
Ipak, trgovci, prodavci po zakonu nisu obavezni da se prihvate karticu kao platno sredstvo, a i ne znam koliko je amss javna institucija... mislim da je samo obično udruženje građana. Sklopili ugovor s nekom bankom, ne vidim problem.
Slično kao što je GSP sklopio ugovor sa MasterCard, pa promovisao karte po dinar.
 
Ali to jajarenje za neki procenat. Kao olakšali su nam, a sa druge strane nam zavukli.
Došlo mi je da odem do bankomata svoje banke i podignem pare i da im uvalim što više sitniša.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Meni je najsmesnije od svega da na BASu i dalje primaju samo DINA kartice. Pa ko koristi jbt te kartice sem penzosa u posti koji ni ne putuju??? Zamisli stranac dodje i kao al ne moze master, visa, maestro, amex, samo dina...

Pre mesec dana sam bio u Svedskoj, Danskoj, sve se placa karticama, wc se placa paypassom, sve funkcionise sa karticama, kes retko gde i da postoji u upotrebi. Cak i ulicni prodavci imaju terminale.
 
Em što se tamo keš maksimalno potiskuje, već ti ne treba ni karta za vozove. Samo pokažeš platnu karticu kojom si platio kartu, skeniraju i ćao zdravo.
 
mislim da železnica srbije na Topčideru ne prima ni Dinu. A najbliži bankomat je na oko dva kilometra odatle, u Senjaku, ili pet stanica tramvajem do Sajma/Rakovice pa tu negde u blizini.
 
Vrh