Šta je novo?

Bahato parkiranje, bahati vozači i malograđanština

Pa i da su u žurbi, ako ima parking mesta u blizini ne vidim ikakav razlog da se parkira nepropisno. Ok mi je ako baš nema u blizini parking mesta, a žuri ili mora nešto da istovari ali parking mesto na 20 metara odatle i to nekoliko, a ti parkiraš nepropisno to je već bahaćenje.
 
Ima toga kolko hoćeš, i u kontekstu kafića, i u kontekstu pekara, trafika, banaka...

Obratite pažnju kad idete kroz grad, bahatost pršti uzduž i popreko.
 
Ma ima toga i ispred moje zgrade, često se paralelno parkiraju ili stanu "na sva 4", a parking mesto 30 metara ispod. Ali mora se stati baš baš ispred prodavnice pa i na pešačkom ako treba. Kod mene je još čudniji poremećaj jer je parking besplatan tj nije zoniran pa opet ljudi staju nepropisno.
 
Мислим да је та заостала бахатост последица веровања да систем ипак не функционише и не кажњава "јер је ово Србија". А број казни говори да ипак није тако и да је у питању само то да они који имају таква уверења само још нису дошли на ред, а свакако ће доћи пре или касније.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Ne znam bogme, meni se čini da je situacija sve gora. Kazna treba da služi da kazni počinioca posle prekršaja, ali kazna takođe treba da služi i kao prevencija. A po ovome što vidim kao pešak i putnik JGPa, stanje je sve gore iz godine u godinu. Ne sumnjam da se tih 10.000 kazni napisalo i poslalo. Ali je pitanje koliko one imaju uticaja sad u ovom vremenu kada su i MUP i glavnina Komunalne policije nadležnost za prohodnost ulica svalili na Oko sokolovo.

Ranije su tri ekipe u dve službe suzbijale bahaćenje - MUPova Saobraćajna Policija, ''obični'' komunalni policajci u Škodama (znate ono kad bi izašli i slikali pa zvali pauka) i Oko Sokolovo. Sada su ova prva dva izbačena a sve je ostavljeno na Oku Sokolovom. Koje nije loše, ali i dalje ima 100 načina da se izvrda. I niko ga ne ferma ni 5%. Uhvati ono ponekog, ali ga 90% drugih iskulira ili nasamari.

I druga stvar, samo postojanje i slanje kazne ne znači i da je pravda zadovoljena a prekršaj sankcionisan. Jer ovde su izbegavanja poštara, a i sudova, nacionalni sport.
 
Možeš da izbegneš poštara ali sada ne možeš više kaznu jer nemaju više obavezu da ti lično uruče. Stave u sanduče, pa ako ne pokupiš predmet u roku od 15 dana smatraju da si priznao krivicu i plaćaš pun iznos kazne. Problem je što su za neke ljude te kazne i dalje relativno male pa ih ne dotiče mnogo.
 
Лично мислим да је у питању временски померај између прекршаја и кажњавања тај који узрокује утисак да се слабо кажњава. У непосредној околини имам неколико случајева да су казне стигле тек после годину или две. Није у питању паркирање већ велико прекорачење брзине регистровано камером, али претпостављам да је слично и са паркирањем. Тако мислим да и многи који мисле да су се извукли заправо имају лажну сигурност јер само још нису стигли на ред.
 
Iscrtati ceo grad sa parking mestima, čak i zelene površine i pešačke zone, pa gde god da staneš, dođe ti na isto. :D
 
... У непосредној околини имам неколико случајева да су казне стигле тек после годину или две.....
.... Тако мислим да и многи који мисле да су се извукли заправо имају лажну сигурност јер само још нису стигли на ред....
Čudno.. baš ,,zakašnjenje,, od god ili dve da se pokrene išta . Bilo je ako nije menjano, zastarivanje od godinu dana , prekršajni postupak automatski se odbacuje.
hm...jedino ako je proces započet blagovremeno a tek završio nakon god ili dve, onda može da stigne kazna tako kasno

:sesir:
 
Dobro, i recimo da se sve te kazne zaista toliko pisu, salju, stizu do prekrsioca i naplcuju/namiruju. Zasto onda i dalje imamo apsolutnu epidemiju bahatih svinja sirom grada, od Altine do Sopota i od mesta poput Jerkovica (periferija) pa sve do Kralja Milana u komsiluku Vlade, Predsednistva i Skupstine?

Licno mislim da je autsorsovanje svega zivog (jos samo svoje umove da pocnemo da autsorsujemo...) u ovom slucaju dovelo do toga da i oni koji bi nekad povremeno brinuli i reagovali na bahato parkiranje i zaustavljanje (Saobracajni bumbari) vise za to ne daju pet para. Jer se svi vecito oslanjaju na Oko sokolovo, koje dnevno vidim kako prodje pored 20 vozila koji skrivaju reg tablice (nekada davno ozbiljan prekrsaj) i nikom nista. I vidim gmazinu od taksiste kako stoji ispred kolone na uglu Visegradske i Kneza Milosa (da napravi zabranjeno skretanje ulevo) tacno, ali tacno ispred Rapida Saobracajnih bumbara. I oni ni da mu svirnu, a kamoli da ga kazne.


To autsorsovanje svega zivog i usko specijalizovanje vec uskogrudih specijalnih specijalista (o kome god poslu da govorimo) je samo dovelo do toga da vise niko ne gleda i ne ferma nista sto makar za trunku izlazi iz opisa njegovog radnog mesta i nadleznosti.

Bumbari koji ne reaguju na gmazinu nasred kolovoza, Oko koje prolazi pored reda vozila em nepropisno parkiranih em sa skrivenim tablicama. MUP patrole koje vise ne reaguju na vandalizam jer "to je za Komunalce". Standardna patrola komunalaca koja ne reaguje na seljacinu za volanom sto ceka ortaka ispred banke jer "to je za Oko sokolovo".

Pored svega toga, obratite paznju na ostale prekrsaje. Gomila pajsera sad trajno vozi sa skrivenim tablicama. Video sam cak i dunstere na motorciklima sa skrivenim tablicama (maska fazon). Isto, u zadnjih par nedelja vidjam sve vise tutubana koji voze sa ugasenim svetlima u toku dana ili sumraka.Na motorcikle nasred uskih trotoara isto niko vise ne reaguje. Ne mislim na trgove ili tako siroke povrsine, nego kad smrad ostavi motorcinu ili skuter nasred mesta gde se pesaci vec guzvaju na 1m sirine.

Niko se vise ne bavi (bar ne dovoljno) tim stvarima a broj panjeva koji to rade se uvecava. Nekad je sve to bila duznost dve iste grupe sa sapkama, ako ne za onog u skroz plavoj uniformi, onda je bila za onog u svetlecem prsluku i sa sargarepom u ruci. Obojica MUP. Sada imamo policiju za ovo, policiju za ono, departman za ovo, sekciju za ono... A sve do jednog ih boli pendrek za sve.
Jer sve sluzbe jedna drugu ubedjuju da "resice to ovi iz... (dopisati ime)". A na kraju naravno nista od toga ne bude reseno. :kafa:
 
Могуће је и да је тако, а да су све друго моја пуста надања да ће се некакав ред ипак успоставити.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Ne znam, necu nista da tvrdim jer bih za tvrdnje morao da imam brojke. Ali po onome sto vidim kao pesak i putnik, sve je gore.

Mislim ovde (u srpskom drustvu) se sad zbijaju sale i forice na to kako voziti skrivenih tablica. Ono, ispada kao da je to neka dosetka i dogodovstina, i koju eto, smo svi u nekom momentu videli pa nam sad komicno. A to je nekad bio ozbiljan prekrsaj, sledilo je zaustavljanje i legitimisanje ako vozis bez tablica ili si ih sakrio. A sad se na to zbijaju sale, csk i po novinama, i kao "haha vidite ovog sto se dosetio".

Na papiru i u javnosti se prosipa prica da zato takve nosi pauk ako stoje ili ih zaustavljaju bumbari ako voze. Malo morgen. Pauka u takvoj akciji sam video na delu tek prosle godine, a gamadi koja krstari gradom sa skrivenim tablicama ima na svakom koraku.

Ja sam se pre radovao kad se uvodila Komunalna policija, misleci da ce Balkanskim mini-Indijama i mini-Kolumbijama doci kraj. Pa sam se strasno razocarao kad sam video da sve postaje jos gore. Onda sam se naivno poradovao i 2019 kad je uvedeno Oko Sokolovo. I s njim su problemi - globalno gledano - samo jos vise narasli.

Jedna od groznih stvari kod zivota u Srbiji kao poreski obveznik je sto covek gleda kako se implementiraju neke ideje za koje isprva misli da ce doneti boljitak i red, a na kraju donesu samo jos gore stanje. Milijardu dolara da im da covek, i to bi uspeli, ne samo da pokradu, nego da ucine jos gorim.
 
Potpis na sve, istog sam osećaja a krećem se uglavnom u užojngradskojnzoni...ljudi se bukvalno sprdaju sa otvorenim gepecima, maskama, papirićima ...da to sve sada izgleda baš komično...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jbt da, pa večeras ispred Rajićeve prođoh pored jednog baš sa otvorenim gepekom. Još sam razmišljao o tome par sekundi, i razmišljao se da slikam kad izađem, nego mi pobegoše misli kad sam ušao u Rajićevu i razmišljao se šta treba da kupim a posle je bio nestao.

Elem, ma da bre, sve je postala velika sprdačina i palanka.
 
levo i desno 10+ praznih mesta, iza parking sa 350+ slobodnih mesta, verovatno najvise slobodnog parkinga na NBGD, ali lepse je na trotoaru

PXL-20210825-133103395-PHOTOSPHERE-2.jpg
 
Pa vozi skodu, to je pored saomi najbolji odnos cene i kvaliteta. Kako neko da ga vidi i da obrati paznju (na cenu i kvalitet) ako se parkira regularno?
 
Kako vreme prolazi, a svinje se množe, sve više razmišljam da na privezak za ključeve stavim jedno bockalo (da se razumemo, kraća od 1 cm, dakle nije nikakvo sečivo) baš zbog ovakvih izroda koji nisu za život u civilizaciji. Pa lepo usput boc... Pa neka posle uživa u plodovima svog (ne)ponašanja.

Znam da nije baš lepo rešenje (ni estetski a ni etički), ali kad neko društvo dođe do tačke gde mora sam narod da primenjuje pravdu, to nikad ne može da bude lepo jer je situacija uveliko metastazirala.
 
Али морао би неку културну поруку да закачиш за брисач, јер тешко да ће повезати да је то због паркинга, они су у свом свету.
 
Nesposobni panjevi iz Grada toliko ignorišu problem bahatog parkiranja da je čak i jedan Trg Republike postao parkiralište
Trg.jpg
 
Ono kad obezbedjenje radi bolji posao suzbijanja bahatog parkiranja nego murija. TC Stadion, covek je stao na prilazu jedno 15ak minuta. Nakon toga, dosao je cuvar i popricao sa njim, posle toga je pomerio auto i sklonio se.
IMG_20210831_130757~3.jpg


Doduse, ruku na srce ovo isto rade i murija i komunalci. Al samo kad neko stane ispred kapije ili kancerlarije nekog njihovog.
 
Nadam se da je vozač umro od korone i da neće više nikog da ugrožava
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=874625#p874625:mfmn35fp je napisao(la):
ChemiR » 25 Avg 2021 19:27[/url]":mfmn35fp]Али морао би неку културну поруку да закачиш за брисач, јер тешко да ће повезати да је то због паркинга, они су у свом свету.
Pa ne kaže se za džabe da su "džukele". Psi ako nešto urade što ne bi trebalo, moraš odmah da im skreneš pažnju, jer kasnije ne kapiraju zašto si ljut na njih. :wink:
 
Pre nekoliko dana sam imao jedno razočaravajuće iskustvo koje mi je dalo kompletan uvid i objašnjenje zašto su Beograd, a i ostatak zemlje, inficirani bahatim parkiranjem.

Radni dan, ulica Maksima Gorkog u blizini raskrsnice sa Tužnim bulevarom. Posred trotoara širine 2 metra parkiran Mercedes A klase. Ljudima ostaje ili da se provlače između njegovog desnog retrovizora (naravno, svinja ga nije ni savila) ili da bukvalno silaze na kolovoz pod točkove 25 i 26 da bi prošli. Gledam i ne verujem. U jednom momentu priđem i podignem brisače. Pola minuta kasnije, dok sam se udaljavao, gledam i dalje u auto pitajući se da li će se pojaviti svinja, da vidim kako izgleda taj um koji tako nešto radi. Odjednom nailazi Saobraćajna bumbarčina na motoru.

Zaustavljam ga na sledećoj raskrsnici, prilazim i pitam:
Ja: Jel možete da uradite nešto po pitanju ovog debila što je stao ovako?
Bumbar: To jedino pauk da dođe pa da nosi sve...
Ja: A da napišete kaznu?
Bumbar: Komunalci. (samo tako je rekao, mrzi ga da priča)
Ja, po navici: Aha. Hvala... (a u sebi se odmah mislim za šta mu se zahvaljujem, što je nesposobna trutina...)

Tada sam uvideo kako je sistem sada savršeno podešen da toleriše i neguje bahatosti i svinje. Saobraćajni bumbari više ne pišu kazne (ili neće da pišu) za prekršaje na trotoaru. Za uklanjanje bahatih svinja zaduženi su Komunalci i Parking servis. Parking servis ne izlazi za tako male stvari, oni vole samo velike serijske unapred planirane akcije po ulicama, i eventualno ono kad neko nekome zablokira ulaz u garažu. Komunalce, naravno, zabole za te stvari ili se oslanjaju na Slepo oko koje prođe jednom u 300 godina.

Dakle, sistem je namerno osmišljen i implementiran tako da neguje i pospešuje bahatost, korupciju i bezakonje. Ne radi se tu više samo o lenjosti neke službe, nego je ceo mehanizam, od starta, svesno i namerno, napravljen tako da svaka protuva koja zna forice može da radi šta hoće. I svi mi plaćamo i izdržavamo, kako te bumbarčine koji to tolerišu, kako upravne organe koji uništavaju zakone i propise, tako i te svinje koje koriste i troše javne površine od narodnih para da bi ostavljali svoje automobile kako žele i stignu. Čisto da podsetim i na to.
 
Vrh