Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

Armatura ima ulogu da obezbedi stabilnost objekta, ali mislim da je 'krutost' pogresna rec. Ukoliko dodje do zemljotresa nece biti armatura kriva sto objekat nije izdrao, upravo naprotiv!
Tek sa pronalaskom armature i njenim ugradjivanjem u beton omogucena je izgradnja visokih objekata i objekata ciji noseci zidovi mogu da izdrze deformacije.Da nema armature pri najmanjem njihanju beton bi se raspukao kao da je staklo.
 
@neven
Nemoj tako o CIP-u. To je jedan on najboljih saobracajnih instituta u svetu, a njihove reference su samo za postovanje.Treba da budes ponosan na njih.
 
neven":2qrcxzb1 je napisao(la):
Ne znaju oni ni sta je to dimenzionisanje po kapacitetu.
I kad budeš doktorirao, što ti želim, teško da ćeš imati reference kao ove :

CIP - Reference

- 5.600 km izgradjenih i rekonstruisanih pruga u zemlji i svetu - kompletna projektna dokumentacija
- 1.000 km izgradjenih i rekonstruisanih drumskih i gradskih saobracajnica- kompletna proj.- dok.
- 500 tunela ukupne duzine oko 250 km - projektovanje i ucesce u izgradnji i rekonstrukciji
- 1.200 mostova ukupne duzine vise od 70km - projektovanje i ucesce u izgradnji
- 700 strucnjaka raznih profila: doktora i magistara nauka, inzenjera, tehnicara i programera

Da sam na tvom mestu, ja bih posle doktorata tražio posao u CIP-u. ;)
 
neven":zh9983qd je napisao(la):
Naravno da CIP ima strucnjake ali ti strucnjaci koji su projektovali 70 godina danas imaju preko 65.
Ti koji imaju 65+ su dosta ostvarili i naučili u svojoj karijeri i sad prenose svoje znanje mlađim, a ti ćeš da doktoriraš kod njih.
 
Mislim da sam pogresio sto sam se uopste upustao u ovu diskusiju, ne vodi nicemu.
 
Slažem se - ne vodi nicemu.............vraćam se na temu :

Važno je da bude redovno finansiranje Tornja kao do sada.

Ako i potrošimo neki dinar bezpotrebno, nije ni bitno ...trošili smo i za gluplje stvari. :D
 
uostalom ko je nas ranije pitao da li mi nesto hocemo ili necemo, izgradili su gazelu a pitanje je dal bi se gradjani opredelili za to pa je ispalo odlicno. Tako da ce toranj i most verovatno opravdati ulozena sredstva u buducnosti, kao i ti nekada izgradjeni projekti
 
Otkud se mogu uporedjivati most (gazela) i toranj. Most je nasusna potreba a toranj je ipak pomalo luksuz. (inace spadam u one koji su apsolutno za obnovu tornja a nadam se i skoroj obnovi zgrada generalstaba u Nemanjinoj)
 
Pa dal je neko pitao gradjane dal ce se graditi toranj i gazela. Odgovor znas i sam, i u to vreme je taj projekat tornja bio sasvim opravdan, i moze se reci da je on pre svega grdjen kao emisioni toranj pa tek onda kao turisticki. Dok ce novi toranj biti sigurno vise turisticki nego prethodni. Hteo sam da kazem da nas niko nizasta ranije nije pitao a sad se kao zalimo na sve i svasta
 
A ja se nadam da nece da obnove tu zgradu nego da ce da prodaju zemljiste nekom ko ce tu da napravi nesto sto ce da izgleda ok. Sorry ali moje misljenje je da je ta zgrada ruzna. Bez obzira sta ona simbolizira ili ne. Vise bi voleo da bude nesto sto bi izgledom slicilo zgradi Vlade cija je fasada bas lepa.
 
Odgovor Igoru. Nemoguce je za sve pitati gradjane. Nije demokratija u tome. Pitanje je koliko gradjeni znaju i poznaju neki problem pogotovu detalje. I sam znas kako se u raznim razgovorima mogu cuti potpuno iracionalni i nerealni predlozi. Valjda zato i postoje strucnjaci specijalizovani za razne oblasti. Ja sam na pr., bez sve sale, nekoliko puta cuo predlog da se na Velikom ratnom ostrvu napravi pista za trke formule 1. Milancetu se ne svidjaju zgrade u Nemanjinoj sto je u redu. Ali 90% arhitekata Beograda i Srbije su za obnovu tih zgrada koje su remek delo naseg najveceg arhitekte svih vremena Nikole Dobrovica inace glavnog vizionara Novog Beograda.
 
dedinje":2ty4xcb9 je napisao(la):
Milancetu se ne svidjaju zgrade u Nemanjinoj sto je u redu.
I opet da te ispravim - ja nisam rekao zgrade u Nemanjinoj nego zgrada Generalstaba (jedino ako nisi mislio na zgrade Generalstaba). Isto tako ne osporavam niciji rad i mozda je to i cudo arhitekture ali se meni opet ne svidja. Ali o ukusima je tesko raspravljati. U svakom slucaju kad se o tome bude odlucivalo nece mene a ni ikog od nas pitati da li nam se to svidja ili ne. ;)
 
Pa sigurno je da mislimo na iste zgrade. Zgrada generalstaba je ona stara, velicanstvena u Kneza Milosa koju je projektovao onaj poznati ruski arhitekta. Zgrade o kojima govorimo su podignute sezdesetih godina i gradjene su veoma luksuzno. Onda se nije stedelo vec je obilato koriscen mermer i granit. Zgrade su se zvale "Zgrade DSNO-a" (Drzavni sekretarijat za narodnu odbranu) To bi se danas zvalo 'Ministarstvo narodne odbrane". Nisu one toliko lepe (ima u Beogradu i lepsih zgrada) ali su na neki svoj nacin VREDNE i treba ih obnoviti. Ako danas nema novca za to, ne mari,mogu se obnoviti i sutra ili prekosutra.
 
Igor":2wpc4avw je napisao(la):
...on pre svega grdjen kao emisioni toranj pa tek onda kao turisticki. Dok ce novi toranj biti sigurno vise turisticki nego prethodni.
Ovakvi tornjevi se ne grade radi turizma, koji je samo 'kolateralna' dobit.

Istu noć kad je srušen Toranj postavljena je antena za emitovanje signala.
I sada postoji kod 'Mitrovićevog doma', a koristgaTV,policija,vojska,mob.telefonija i ko zna ko još.

stub1wa4.jpg
 
@ dedinje
neznam da li sam 100% u pravu, ali koliko ja znam nije rus gradio tu zgradu vec je samo radio na projektu kasnije dogradnje dodatna dva sprata na zgradi koja je vec postojala.(?)
 
Ниче торањ на Авали
Бројни уметници, писци и донатори посетили јуче градилиште

Изградња новог Авалског торња обавља се планираним темпом, а јуче је завршена прва од три темељне стопе. За четири месеца, колико трају радови, урађени су и објекти емисионе сале и енергетског блока кроз које пролазе носећи стубови будућег торња.
Према речима инжењера Саобраћајног института ЦИП који су аутори пројекта, досад је једини, али мањи проблем представљало земљиште, разровано претходном градњом. ....itd

N_Z9Jy27buKdOAbfk8EyOeKQF3l0K7arQBhvT.jpg


Симбол обнове

У недељу се навршава осам година од када је у бомбардовању НАТО срушен Авалски телевизијски торањ, један од симбола Београда. Суграђани би желели да та грађевина што пре засија старим сјајем, а питали смо их и какве их успомене сећају на њега. .......itd.
Politika : http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=26505

Jel ovo štamparska greška : урађени су и објекти емисионе сале и енергетског блока кроз које пролазе носећи стубови будућег торња ?!? .....ili ovaj novinar nema pojima o čemu piše.
Napisao sam ispod ovog članka u "коментар" :

"За четири месеца, колико трају радови, урађени су и објекти емисионе сале и енергетског блока кроз које пролазе носећи стубови будућег торња" ?!....da li je ovo štamparska greška ili stubovi prolaze kroz salu?
Naravno da ne prolaze kroz salu, pogledajte reportažu o izgradnji Tornja na http://www.beobuild.net/news.php/1.html
pozdrav Dragan Radović
Pa da vidimo da li će i objaviti..........malo sumnjam u to. :)
...........................................................................................................................................






BEOBUILD : NA TEMELJIMA TORNJA

Tri meseca posle zvaničnog početka radova ( 21.12.'06g. ), u subotu ( 17.3.'07g )napravljen je uviđaj gradilišta na Avali i prikupljene info. o stanju radova od izvođača radova " Ratko Mitrović".

Gradilište
Razgovarao sam sa Rukovodiocem objekta ( jednog od objekata -'Emisioni Centar', kako ga zove ),
Rakić Goranom ( pitao sam za objavljivanje imena ) i on mi je dao sve podatke koje sam tražio, čak i slikanje iz Projekta ( što nije uobičajeno kod drugih ).Razgovarao sam i sa 3 radnika,a izgladaju mi zadovoljno, ne kukaju na platu i šefove, po običaju. Atmosvera je odlična na gradilištu, opuštena i radna.....radi se sa zadovoljstvom.
Prvo da pohvalim 'Ratko Mitrović'-a za odličnu organizaciju gradilišta, novi kontejneri za kancelarije prema 'Mitrovićevom domu', sve čisto i uredno.Takođe i na uskom gradilištu, nigde nema šuta, otpada ili nepotrebnih stvari.
Imaju svu potrebnu mehanizaciju, dobrim delom novu, a baš danas im je stigla sa carine nova Fabrika betona i silosi za cement.
To je vrlo bitno jer ne moraju da čekaju da im dođe neka mašina sa drugog gradilišta.

Emisioni Centar i Energetika
Ove nazive treba uzeti uslovno, jer izvođači radova obično 'krste' nazive iz projekata koji su duži i više stručniji.( petlja 'Orlovača' = 'Detelina sa 4. lista )
U onom otkopu sa oplatama se gradi 'Emisioni centar' a do-iznad njega 'Energetika', to je onaj izkopani deo u steni.
Taj popriličan stenoviti deo nisu minirali da ne bi rastresli tlo, već se radilo sa mehanizacijom i ručno, a za to je opet bilo potrebno vreme.

Temelji Tornja
Trenutno rade i temelje Tornja, ispod nasute zemlje 3-4 met., koja služi za 'pritisak' kod injektiranja temelja.Kroz rupe na toj nasutoj zemlji, upumpavaju beton na dubinu od 13met. pod pritiskom od 2bara.
Predhodne temelje su izkopali i kad ovo završe, skloniće tu zemlju, tako da će temelji ustvari biti na 10met. dubine.
Armaturu dobijaju iz Nemačke, 36mm,a ugradiće se 500 tona ( dva puta više nego u starom Tornju koji je imao 250t )
To upumpavanje betona mora da ide u razmacima,jedan deo pa čekaju da se stabilizuje...itd
Inače imaju malo problema sa pritiskom vode ( nije ni čudno ) što će da smeta fabrici betona, pa su obezbedili i hidrofor.

Fabrika betona
Za nju se grade temelji, kao i za silose i 'zvezdu' za agregat ( šljunak ).E, tu sam stvio primedbu da je sve to predimenzionirano, ko da su temelji Tornja :).
Šef se složio i to opravdao mladim inžinjerima-projektantima, koji su se tako dodatno 'obezbedili'.
Uz fab.bet. će biti i silos za aditive, to su specijalne emunzije koje se dodaju prilikom 'pravljenja' betona.
One će da sluze kod betoniranja Tornja, jer neće biti vibratora za beton.
Treba da se ugradi oko 7.500 kubika betona.
Inače imaju malo problema sa pritiskom vode ( nije ni čudno ) što će da smeta fabrici betona, pa su obezbedili i hidrofor.
Sa strujom je OK. jer je trafo-stanica u blizini fabrike, odmah iza 'Mitrov. doma'

Dinamika i rokovi
Kada sam ga pitao za dinamiku radova i rokove, rekao mi je da rok za završetak radova "nije realan" i da oni rade koliko se može brzo.To sam mu poverovao, jer Oni koji su pričali o 20mes. ne znaju šta je ovakva izgradnja. ( a bila je i predizborna kampanja ).
Rekao sam mu 'da rade najbolje što mogu, a kada će biti završeno nije ni bitno ( +/ - par mes. ).....
...kad smo na Toranj ovoliko čekali '.

Druga faza - objekat Javne namene

Iza Tornja, gledajući od 'Mitrov.doma', predviđeno je u 2.fazi izgradnja 'objekta Javne namene'.
Sa druge strane prilazne rampe, gradiće se isto neki objekat, sličan po površini kao ovaj sada koji se radi - emisioni centar EC ( stope Tornja su pod 1, 2 i 3 )
toranjobjekti1ry0.jpg


Na tabli se 'prilepilo' i Udruženje novinara Srbije...kao i oni nešto tu, a niko ne pominje
Udruženje za obnovu i izgradnju Tornja od 2.000g.


Dokazni materilaj na čistoj novoj armaturi.....obično nije tako, već rđa...


Usečen deo u kamen ( prema 'M.domu' ) gde se trenutno radi Emisioni centar- na sledeće 4.slike








Ostaci stare potpore zida, a gore upumpavanje betona na 13met. dubine.


Trougao sa nasutom zemljom, cement,kompresori, pumpa za temelje,...


Trougao sa nasutom zemljom, cement,kompresori, pumpa za temelje,...
17martavala002jj9.jpg


Ulaz u gradilište, vrlo čišto i uredno.


Nasuta zemlja ispod koje se upumpava beton za temelje Tornja.


Nova auto-dizalica, hidrofor, a iza pumpa betonira temelje za fabriku betona.


Temelji fabrike betona, boxova za agregat i silose,a desno hidrofor sa rezervoarom za vodu.


Presek na koti 119 : vide se dva pravougaona otvora za brze liftove i trouglasto stepenište.
Ostalo je KAFE sa 50 'stolica' , kuhinjom i wc-ima.

kafe1bd5.jpg


toranjciprh0.jpg
 
Super dragane! Savrsena reportaza! Sve si nam objasnio! :)

Samo jedno pitanje - a zasto na projektima pise "Obnova dela kompleksa" i na sta se odnosi taj "deo"?
 
Samo predpostavljam : "Obnova dela kompleksa" jer ima i Druga faza radova ( obnove) - označena plavim.
Po projektu tu dolazi izgradnja za Javne namene.....verovatno nešto vezano za ceo kompleks tornja.

A ovaj deo obuhvata sam Toranj, Emisioni i energetski centar (EC)i još nešto sa druge strane prilazne rampe(?).

Druga faza - objekat Javne namene

Iza Tornja, gledajući od 'Mitrov.doma', predviđeno je u 2.fazi izgradnja 'objekta Javne namene'.
Sa druge strane prilazne rampe, gradiće se isto neki objekat, sličan po površini kao ovaj sada koji se radi - emisioni centar EC ( stope Tornja su pod 1, 2 i 3 )
toranjobjekti1ry0.jpg
 
dragan":2v7llw0j je napisao(la):
Ниче торањ на Авали
Politika : http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=26505

Jel ovo štamparska greška : урађени су и објекти емисионе сале и енергетског блока кроз које пролазе носећи стубови будућег торња ?!? .....ili ovaj novinar nema pojima o čemu piše.
Napisao sam ispod ovog članka u "коментар" :

"За четири месеца, колико трају радови, урађени су и објекти емисионе сале и енергетског блока кроз које пролазе носећи стубови будућег торња" ?!....da li je ovo štamparska greška ili stubovi prolaze kroz salu?
Naravno da ne prolaze kroz salu, pogledajte reportažu o izgradnji Tornja na http://www.beobuild.net/news.php/1.html
pozdrav Dragan Radović
Pa da vidimo da li će i objaviti..........malo sumnjam u to. :)
E, moram da pohvalim 'Politiku' za ovu objavu........ili im je promakla kritika. :D

politikadrbi5.jpg


http://www.politika.co.yu/komentar.php?nid=26505
 
Dragane svaka cast, ustajao si u pola 6 da pises na strani politike! :lol:
 
Како напредују радови? Је л' се ради нешто?
 
Vrh