Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

Михаило":5wpditfz je napisao(la):
Како напредују радови? Је л' се ради нешто?
Pa, jel niko ne piše od medija ili RTS-a ( koji je i sponzor ) 'kако напредују радови'.

Mora ću sledećeg vikenda da opet odem u kontrolu gradilišta na Avali. ;)
 
Одлично!!! Једва чекам извештај!!! :)
Иначе, ништа нисам скоро чуо, па сам помало скептичан...
 
Zaista je lepo videti da se ozbiljno i kvalitetno radi na izgradnji novog tornja. Mislim da nema potrebe da se opterecujemo rokovima nego da sve bude uradjeno kako treba
 
Ako je u pitanju ozbiljno pitanje onda mogu i ja da ti odgovorim. U pitanju je pre svega Tv toranj za emitovanje signala, plus moze se koristiti i u druge radio-telekomunikacione svrhe sobzirom na izuzetnu poziciju. Naravno i kao znacajni turisticki objekat koji je poslednje decenije svoga postojanja prakticno bio zaboravljen.
 
Pitanje je veoma ozbiljno
Savremena tehnika za prenos televizijskih signala vise ne zahteva ovakav toranj. U Srbiji se prati TV program i bez Avalskog tornja
U pitanju je samo nostalgija ( i moja) i arhitektonsko gradjevinski izazov i naravno inat...
I da je u pitanju samo toranj, ne bih se jedio,
vec je tu imost preko Ade, staklenac na Trgu Republike, Opera pored fekalnog kolektora na Uscu....
a pri tome u Beogradu od Branka Pesica nije napravljena ni jedna nova ulica...
 
delorian":2r2rjj0x je napisao(la):
Pitanje je veoma ozbiljno
Savremena tehnika za prenos televizijskih signala vise ne zahteva ovakav toranj. U Srbiji se prati TV program i bez Avalskog tornja
U pitanju je samo nostalgija ( i moja) i arhitektonsko gradjevinski izazov i naravno inat...
I da je u pitanju samo toranj, ne bih se jedio,
vec je tu imost preko Ade, staklenac na Trgu Republike, Opera pored fekalnog kolektora na Uscu....
a pri tome u Beogradu od Branka Pesica nije napravljena ni jedna nova ulica...
Most preko ade, trg republike i most preko avale nisu ista kategorija. Jedino zajedničko im je što su zgrade, ali se grade u "različitim dvorištima", naime i da grad ima gomilu novca ne bi mogao da sagradi tek tako toranj pošto on spada u nadležnost republike. Ali isto da republika ima para kolko hoće ona ne može da radi Operu... Tako da ti ovo žaljenje izgleda isto tako kao kada bi se ti žalio što ti komšija pravi bunar, a ne interesuje ga da ti poploča put od vrata do dvorišta na tvom placu, imate zajedničko to što živite u istoj ulici ali to je to.

Toranj preko avale se gradi od republičkog (ne gradskog) novca i donacija. A mogao bi da se iskoristi za novu tehnologiju prenošenja signala digitalnim putem (DVB-T), uz ovu tehniku je moguće da se uz najobičniju antenu hvataju kanali koji su kvalitetom na nivou kanala iz kablovske tv.
 
Milance":1wpayjch je napisao(la):
^^A mozda i HDTV! :D :D
Sala naravno.
pa i ne mora da bude šala, pošto hdtv "zemaljskim" putem jedino može da se prenese uz pomoć dvb-t :)
 
Daleko smo mi od HDTV, nazalost. Zato sam napomenuo da je sala. Uostalom to i u bolje stojecim evropskim drzavama jos nije toliko razvijeno kao sto sigurno i sam znas. Jednog dana...

P.S. Cuo sam da ce evropsko 2008 iz Svajcarske i Austrije da ide i preko HDTV. Cool!! :)
 
Toranj je preko potreban, pa razmislite o par primena tipa 802.11 ili WiMax, gorespomenuti DVB-T i HDTV preko dotičnog, i ko zna čega će se još dosetiti. Nije to baš tako beskorisno kako izgleda na prvi pogled.
 
Steva":272jjgf6 je napisao(la):
delorian":272jjgf6 je napisao(la):
Pitanje je veoma ozbiljno
Savremena tehnika za prenos televizijskih signala vise ne zahteva ovakav toranj.
Most preko ade, trg republike i most preko avale nisu ista kategorija.
Toranj preko avale se gradi od republičkog (ne gradskog) novca i donacija.
Mora da je bila neka vrućina juče dok si ovo kucao...:)

Toranj na Avali se i ne gradi samo radi TV-signala.
Biće tu raznih signala o čemu ćemo imati više info kad se bude
motirala oprema za Emisioni centar i antenu na vrhu Tornja.
 
Politika se ugledala na Beobuild, pa poslala ekipu na Avalu. :)
Ali su 'Glas' i 'Danas' prepisali naš članak i postavili našu fotografiju
na njihove sajtove i štampana izdanja, vrlo 'profesionalno'. :(

Изливање треће стопе за Авалски торањ
Прошло је пола године градње, а завршетак радова предвиђен за август 2008. године

Изградња новог авалског торња обавља се планираним темпом и данас ће бити изливена трећа темељна стопа. Иако високе температуре не погодују појединим радовима, извођачи и пројектанти тврде да ће грађевина бити завршена у року, односно до августа следеће године.

Према речима Александре Наумовић, руководиоца надзорне службе, градња енергетских блокова и емисионе сале приводи се крају. Из технолошких разлога сва три темељна стуба биће бетонирана истовремено.

– Мањих тешкоћа било је док су рађене бушотине, јер је земљиште оштећено претходном градњом. Температуре су превисоке за бетонирање, а проблем је и несташица воде. Техничку, односно воду за градњу обезбеђује извођач, али сва подавалска насеља имају у летњем периоду отежано снабдевање пијаћом водом. Једног дана воде није било око четири сата и било би добро да „Водовод” реши тај проблем – каже Александра Наумовић.

Радови према плану који су израдили стручњаци Саобраћајног института ЦИП почели су пре шест месеци. Главни извођач је предузеће „Ратко Митровић”, а због сложености појединих послова ангажовани су подизвођачи. Подсећамо, нови торањ имаће истоветан изглед као стари, порушен у НАТО бомбардовању 29. априла 1999. године, али ће бити направљен од нових, квалитетнијих материјала. У подножју ће се налазити емисиона сала, на 119. метру биће смештен кафе-ресторан, а на 123. тераса са које ће посетиоци моћи да виде панораму дела Србије. Торањ висине 202,87 метара надмашиће својим врхом највишу тачку Авале за 130, а основа му је постављена на 439 метара надморске висине.
N_QVnMtCFeJhqH24caZNGaMPoS5Y8Lxemt3Tp.jpg

Због преласка на дигитално емитовање програма, поједини стручњаци поставили су питање оправданости градње. Међутим, како тврди Радиша Петровић, технички директор Радио телевизије Србије, високи стубови су потребни баш због дигитализације.

– Гледано са техничке стране, није битно да ли је реч о торњу, или о другом високом стубу који би се градио на том, или неком другом месту. Дакле, неопходан је висок, моћан носач антенског система који омогућава да се ТВ сигналом покрије територија. Нико у свету то није напустио – наглашава Петровић.

Он додаје да ће нови торањ покривати сигналом Београд и ширу околину, Банат, део Шумадије, Мачву и Посавину и да без њега пријем радио-сигнала у Шумадији није могућ. Тако ће се са једног извора снабдевати више од два милиона становника, објашњава Петровић, а торањ ће помоћи да се лакше дотури сигнал и у друге делове Србије.
Politika : http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=32731
 
Milance":q5crv48o je napisao(la):
Daleko smo mi od HDTV, nazalost. Zato sam napomenuo da je sala. Uostalom to i u bolje stojecim evropskim drzavama jos nije toliko razvijeno kao sto sigurno i sam znas. Jednog dana...

P.S. Cuo sam da ce evropsko 2008 iz Svajcarske i Austrije da ide i preko HDTV. Cool!! :)
Pa i nismo tako daleko od HDTV-a. Prenos Eurosonga 2008 će morati ići u HDTV formatu i stereo zvuku, pa će tako i RTS morati da poboljša svoje tehničke kapacitete, bukvalno preko noći. Naravno, tu je i donacija EBU-UER-a koja se svake godine daje organizatoru festivala.

Ako ikakve koristi budemo imali od Eurosonga, to je svakako i ubrzano uvođenje HDTV-a. :D
 
.
Danas, mesec dana od poslednje posete, sam obišao gradilište
kako sam obećo Vama, a i Njima gore na Avali. :)

Armatura je ugrađena za sve tri noge, kao i oplata na prvoj,koja
se posle premešta na drugu pa treću nogu.
Betoniranje nije rađeno jer CIP još nije dao dozvolu ?!
Koji su razlozi za to mogu samo da nagađam.Jedan bi mogao biti visoka temperatura.
Beton je marke 600, vrlo jak,sa dosta spec.cementa, ali osetljiv na
visoku temperaturu.E,sad ...bilo je i povoljnih dana kada se moglo betonirati.

U svakom slučaju oni nisu gubili vreme.Iskopan je i izbetoniran podzemni deo
oko temelja Tornja ...još ne znam za koju namenu.
Prva slika je od pre mesec dana, a druga od danas ...radi poređenja :

avt070617-07.jpg


tor14julmr6.jpg
 
Mnogo sam lepih dana u mladosti (ranoj :) ) proveo na Avali, ali mi je taj toranj uvek bio stran i mistican i potpuno nedostupan, iako sam ga na neki nacin jako voleo! Odusevljen sam da se obnavlja jer je to stvarno bila Ajfelova kula Beograda. Sa druge strane mi je malo neverovatno da su morali da ga sruse i ponovo izgrade da bi bio dostupan i nama gradjanima.

Sve u svemu, ove slike pratim sa velikom radoscu!
 
Nenad":3ro3yfdi je napisao(la):
Mnogo sam lepih dana u mladosti (ranoj :) ) proveo na Avali, ali mi je taj toranj uvek bio stran i mistican i potpuno nedostupan, iako sam ga na neki nacin jako voleo! Odusevljen sam da se obnavlja jer je to stvarno bila Ajfelova kula Beograda. Sa druge strane mi je malo neverovatno da su morali da ga sruse i ponovo izgrade da bi bio dostupan i nama gradjanima.

Sve u svemu, ove slike pratim sa velikom radoscu!
Bio je "dostupan" i ranije, ali uz odredjenu sumu DM za čuvara. početkom 1997e godine sam išao gore na toranj, podmitili smo čuvara koji nas je odveo na balkon tornja. Tamo sam zatekao totalno bizarnu situaciju, čuvari su dopremili ofucanu sofu i par fotelja i stavili na balkon, a pored je bilo flaša BIP piva :lol: A pogled je bio neopisivo dobar, pričao nam čuvar da oni dodju tu sede satima i uživaju u pivu i pogledu, smorio sam se ko bik kada su ga srušili :(
 
Toranj, kada je otvoren 1964 (ili 1963?) bio je i te kako dostupan. Liftovi su stalno išli gore-dole i terasa na vrhu je bila stalno puna posetilaca. Sve je bilo normalno prvih desetak godina. A onda, zaista mistično, iz nekih nepoznatih (mozda vojnih?) ali sigurno besmislenih razloga posete tornju su obustavljene. I to je išlo postepeno. Prvo se kvario lift pa se toranj privremeno zatvarao. Onda je to bilo sve češće, popravke lifta su valjda bile skupe (mada nije bila jeftina ni ulaznica za toranj) dok jednog dana, oko 1980 (nisam sigurfan) privremeno zatvaranje nije postalo trajno. Dok je toranj radio tamo smo vodili goste iz unutrašnjosti, išli su i stranci a ne samo Beograđani. Bio je atrakcija, lep, elegantan, popularan, ulepšavao je Avalu i Beograd. Ja sam bio emotivno vezan za taj toranj jer se sa prozora moga stana vidi odlično vrh Avale pa sam 1962 i 1963 svakog dana pratio kako toranj postepeno raste. Izuzetno se radujem njegovoj obnovi.
 
dedinje":314hco0t je napisao(la):
Ja sam bio emotivno vezan za taj toranj jer se sa prozora moga stana vidi odlično vrh Avale pa sam 1962 i 1963 svakog dana pratio kako toranj postepeno raste.
I kod mene je isto tako bilo :)
 
Eto, ni ja nikad nisam bio na Avalskom tornju.
Ovaj CN Tower u Torontu godisnje poseti dva miliona ljudi. A prosecna karta za jednu osobu kosta ~20$ (~14 evra) + suveniri, restorani, razne atrakcije kao bioskop na vrhu. Ma racunajte sami.
 
Danas sam konačno, posle 22 godine ponovo posetio vrh Avale i mom razočarenju nije bilo kraja. Koliko je sve samo propalo, granitne ploče oko Spomenika neznanom junaku se ugibaju i propadaju u zemlju, hotel Avala je u toliko lošem stanju, da sam imao utisak da je vreme tamo stalo negde u '80-tim.

Jedinja svetla tačka koju sam video je gradilište novog tornja. Mnoštvo ljudi-graditelja, kamiona, raznih mašina daje nadu da će ovo veoma lepo mesto dobiti značaj koji zaslužuje.
 
^^^Prilično tačan opis stanja objekata na Avali, a hotelsko pr. 'Avala' je privatizovano i ima dobre objekte :
Hotel "Avala"..............................Vrh Avale
Restoran ’’Mitrovićev dom’’ ...Vrh Avale
Panansion ’’Beograd’’ ..........Avalski put bb.
Restoran "Lipovica".................Avalski put 44
Motel ’’1000 ruža’’....................Bul. JNA br.4

Nalaze se i na berzi, ali izgleda da su samo radnici podelili akcije između sebe, a nemaju
pravog investitora koji bi uložio novac i doveo ove odlične objekte u normalno stanje.Šteta.
 
^^
Šteta, zaista. Avala ima veliki turištički potencijal, to je sasvim jasno kada se ode gore. Samo fali devizna injekcija.
 
Vrh