Изградња новог авалског торња обавља се планираним темпом и данас ће бити изливена трећа темељна стопа. Иако високе температуре не погодују појединим радовима, извођачи и пројектанти тврде да ће грађевина бити завршена у року, односно до августа следеће године.
Према речима Александре Наумовић, руководиоца надзорне службе, градња енергетских блокова и емисионе сале приводи се крају. Из технолошких разлога сва три темељна стуба биће бетонирана истовремено.
– Мањих тешкоћа било је док су рађене бушотине, јер је земљиште оштећено претходном градњом. Температуре су превисоке за бетонирање, а проблем је и несташица воде. Техничку, односно воду за градњу обезбеђује извођач, али сва подавалска насеља имају у летњем периоду отежано снабдевање пијаћом водом. Једног дана воде није било око четири сата и било би добро да „Водовод” реши тај проблем – каже Александра Наумовић.
Радови према плану који су израдили стручњаци Саобраћајног института ЦИП почели су пре шест месеци. Главни извођач је предузеће „Ратко Митровић”, а због сложености појединих послова ангажовани су подизвођачи. Подсећамо, нови торањ имаће истоветан изглед као стари, порушен у НАТО бомбардовању 29. априла 1999. године, али ће бити направљен од нових, квалитетнијих материјала. У подножју ће се налазити емисиона сала, на 119. метру биће смештен кафе-ресторан, а на 123. тераса са које ће посетиоци моћи да виде панораму дела Србије. Торањ висине 202,87 метара надмашиће својим врхом највишу тачку Авале за 130, а основа му је постављена на 439 метара надморске висине.
Због преласка на дигитално емитовање програма, поједини стручњаци поставили су питање оправданости градње. Међутим, како тврди Радиша Петровић, технички директор Радио телевизије Србије, високи стубови су потребни баш због дигитализације.
– Гледано са техничке стране, није битно да ли је реч о торњу, или о другом високом стубу који би се градио на том, или неком другом месту. Дакле, неопходан је висок, моћан носач антенског система који омогућава да се ТВ сигналом покрије територија. Нико у свету то није напустио – наглашава Петровић.
Он додаје да ће нови торањ покривати сигналом Београд и ширу околину, Банат, део Шумадије, Мачву и Посавину и да без њега пријем радио-сигнала у Шумадији није могућ. Тако ће се са једног извора снабдевати више од два милиона становника, објашњава Петровић, а торањ ће помоћи да се лакше дотури сигнал и у друге делове Србије.