Izvor: PolitikaГрађевинари су стигли већ до стотог метра на коме је недавно започета градња платформе
Симбол Београда, Авалски торањ, свечано ће бити отворен 29. априла следеће године, тачно на дан када су га пре једне деценије у бомбардовању срушиле снаге НАТО-а, најавио је Бато Милатовић, иницијатор и уредник акције „Изградимо торањ на Авали”. Према његовим речима, грађевинари су стигли већ до стотог метра на коме је недавно започета градња платформе.
– На њој ће се налазити велика гондола са рестораном кроз коју пролази бетонско стабло торња висине 137 метара. Са те висине креће антенски стуб којим ће авалски колос достићи читава 203 метра – објаснио је Милатовић.
Грађевинске радове на торњу, који ће визуелно бити готово идентичан са претходним који је у бомбардовању срушен, изводе радници предузећа „Ратко Митровић-Дедиње д.о.о”, и они ће бити завршени већ до краја године, упркос познатом авалском ветру.
– Око 50 грађевинара свакодневно, у две смене, гради пуном паром. Ипак, на самом торњу, тренутно на висини од 100 метара, ради од пет до седам радника јер је простор веома скучен – додао је Милатовић.
Претходни телевизијски торањ на Авали, подсетимо, саграђен је 1965. године на основу пројекта архитеката Угљеше Богуновића и Слободана Јањића, а пројектну конструкцију је урадио инжењер Милан Крстић. Убрзо по његовом отварању, Асоцијација торњева из Париза прогласила га је најлепшим на свету, у категорији трокрака.
Нови стари симбол Београда, чија је градња започета 6. фебруара 2007. године, имаће два лифта марке „шиндлер”, али ће грађани до видиковца на 122. метру, ако желе, моћи да се попну и пешке како би уживали у погледу на све четири стране света.
Izvor: PolitikaДекоративно осветљење ноћу чини авалски колос видљивим и из авиона. – Изградња торња успорена због јаког ветра
Авалски торањ је засијао пуним сјајем. Грађевински радови још нису завршени али је, захваљујући декоративном осветљењу које је донирала и поставила компанија „Минел шредер”, овај колос у току ноћи видљив чак из авиона. Торањ који се „винуо” већ до 106. метра, све до 14. јануара биће и ноћни оријентир становницима престонице, као и њеним путницима намерницима.Kако је објаснио Павле Божић, заменик директора компаније „Минел шредер”, симбол Београда сада блешти са све четири стране света.
– Нисмо хтели да експериментишемо са класичним декоративним осветљењем које подразумева различите лампице и сијалице. Одлучили смо се за, такозвано, натријумово светло које се најбоље пробија кроз маглу и прашину. Зато ће торањ сијати и када буду лоши временски услови – објаснио је Божић.
После новогодишњих празника радници ће убрзати радове како би торањ свечано био отворен 29. априла, на дан када су га пре једне деценије у бомбардовању срушиле снаге НАТО-а. А тада ће, како је најавио Бато Милатовић, иницијатор и уредник акције „Изградимо торањ на Авали” овај колос добити трајно декоративно осветљење.
Свакодневно, у две смене, око 60 радника и 15 инжењера упркос јаком ветру ради свом снагом.
– Ни најстарији житељи авалског подручја, кажу, не памте овакав ветар. Више од 20 дана непрекидно дува и успорава градњу. Када достигне брзину већу од 13 метара у секунди, кран са пнеуматиком аутоматски се, због безбедности, искључи. Због тога су радови успорени, али ипак све тече по плану. Најважније је да је новац обезбеђен – истакао је Милатовић и додао да су грађевинари предузећа „Ратко Митровић – Дедиње д.о.о.” стигли до 106. метра где тренутно граде гондолу са рестораном кроз коју ће проћи бетонско стабло висине 137 метара.
Када се дода и стуб са телевизијском антеном, торањ ће достићи висину од 203 метра и биће визуелно готово идентичан са претходним који је, подсетимо, саграђен 1965. године на основу пројекта архитеката Угљеше Богуновића и Слободана Јањића, а чију пројектну конструкцију је урадио инжењер Милан Крстић.
Нови стари симбол Београда биће највиша грађевина на Балкану.
Ј. Ц.
[објављено: 20/12/2008]
извор ПолитикаPadao je sneg, gradilište je okovao led, spuštala se magla, a sada duva i vetar koji zna da dostigne brzinu do čak 30 metara u sekundi i nemoguće je graditi pod takvim uslovima
Zbog lošeg vremena koje, uprkos velikim naporima neimara, usporava izgradnju Avalskog tornja, neizvesno je da li će novi-stari simbol Beograda svečano biti otvoren 29. aprila. Prvi posetioci, kako je planirano, na vrh kolosa trebalo bi da se popnu tačno na dan kada je srušen u NATO bombardovanju pre jedne decenije, ali će po svemu sudeći, morati da sačekaju. Kako je objasnio Goran Milovanović, tehnički direktor preduzeća „Ratko Mitrović – Dedinje d.o.o.”, iako radnici svakodnevno ulažu nadljudske napore da bi toranj sagradili u predviđenom roku, vreme im nikako ne ide naruku.
– Cele zime suočavamo se sa katastrofalnim vremenskim uslovima. Padao je sneg, gradilište je okovao led, spuštala se magla, a sada duva i vetar koji na Avali zna da dostigne brzinu do čak 30 metara u sekundi. Nemoguće je graditi pod takvim uslovima osim da se život radnika stavi „na kocku” – istakao je Milovanović i dodao da će toranj biti završen u roku samo ukoliko to vreme dozvoli.
Pedeset radnika, u dve smene, svakodnevno se bori sa prirodom. Bez obzira na to što se neretko dešava da zbog lošeg vremena grade samo jedan sat dnevno, neimari su televizijski toranj uzdigli već do 114. metra, a trebalo bi da, kao i „original” bude visok čitava 203 metra.
– Dve ploče gondole na kojima će se nalaziti restoran i vidikovac gotove su i trenutno podižemo zidove. Kroz platformu sa gondolom treba da prođe stablo tornja visine 137 metara i da se na njega doda nosač antene od čelika težak 70 tona koji ćemo postaviti u martu – objasnio je Milovanović.
Novac, kao i sva tehnička oprema koja je neophodna da bi toranj imao i telekomunikacionu i turističku funkciju su obezbeđeni. Međutim, prema rečima Bate Milatovića, inicijatora i urednika akcije „Izgradimo toranj na Avali”, vreme će odlučiti kada će kolos zasijati punim sjajem.
– Ne postoji nijedan razlog da toranj ne bude gotov do 29. aprila, osim vremenskih uslova. Emisiona tehnika se već ugrađuje, antena je nabavljena i jedino nam preostaje da se nadamo da će već sutra biti toplije i bez vetra kako bi radnici konačno mogli brže da grade – rekao je Milatović.
Prethodni televizijski toranj na Avali sagrađen je 1965. godine na osnovu projekta arhitekata Uglješe Bogunovića i Slobodana Janjića, a projektnu konstrukciju je uradio inženjer Milan Krstić. Ubrzo po njegovom otvaranju, Asocijacija tornjeva iz Pariza proglasila ga je najlepšim na svetu, u kategoriji trokraka.
Novi-stari simbol Beograda, čija je gradnja počela 6. februara 2007. godine, imaće dva lifta marke „šindler”, ali će građani do vidikovca na 122. metru, ako žele, moći da se popnu i peške kako bi sa najviše građevine na Balkanu uživali u pogledu na sve četiri strane sveta.
J. Cvetković
[objavljeno: 04/02/2009]
Izvor: PolitikaЗбог лошег времена које успорава градњу, прве посетиоце колос ће примити на лето. – Радници стигли до 114. метра на коме граде гондолу са ПТТ и ТВ салом, рестораном и видиковцем
Авалски торањ, симбол Београда, упркос свакодневним напорима неимара, неће бити свечано отворен 29. априла. Први посетиоци, како је планирано, на врх колоса требало је да се попну на дан када су га пре деценију у бомбардовању срушиле снаге НАТО-а. Због лошег времена које је последњих месеци живот радника стављало „на коцку”, рок за завршетак торња ће, како је објаснио Горан Миловановић, технички директор предузећа „Ратко Митровић – Дедиње д.о.о.”, бити продужен за неколико месеци.
– Не постоји, нажалост, начин да се надокнади ниједан изгубљени дан градње. Целе зиме суочавали смо се са катастрофалним временским условима, од великог снега, леда који је оковао машине, до ветра због чије су брзине корпе са алатом летеле унаоколо. Протекле недеље искористили смо повољније време и много напредовали, али је већ јуче поново почео да дува јак ветар и морали смо да искључимо кран. Градимо мало-помало, па кад завршимо – објаснио је Миловановић.
Око 50 неимара који свакодневно раде у две смене ипак су успели да уздигну торањ већ до 114. метра где се тренутно гради гондола кроз коју ће проћи бетонско стабло висине 137 метара.
– Завршили смо ПТТ салу и изнад ње већ постављамо доњу плочу телевизијских просторија. На гондоли ће ускоро бити изграђени и ресторан и видиковац за посетиоце – рекао је наш саговорник и истакао да ће градња бетонског дела бити окончана до краја априла. Тада почиње монтажа челичног носача телевизијске антене, тешког 64 тоне. Када се на њега дода и антена дужине 14 метара, симбол престонице ће се винути до 203. метра и поново бити највиша грађевина на Балкану.
Обнова телевизијског торња кошта 8,5 милиона евра. У стабло колоса биће уграђено 1.600 кубика армираног бетона, док ће са околним објектима број кубика достићи чак 4.000. Авалски колос биће готово идентичан са претходним који је срушен у бомбардовању.
Новац и сва техничка опрема, неопходна да би торањ имао и телекомуникациону и туристичку намену, обезбеђени су, али – према речима Бате Милатовића, иницијатора и уредника акције „Изградимо торањ на Авали” – колос ће засијати пуним сјајем тек на лето.
– Уз надљудске напоре које улажу радници предузећа „Ратко Митровић – Дедиње”, ипак морамо да одложимо свечано отварање. С обзиром на то да се ради о великом и компликованом грађевинском подухвату, месец или два кашњења не значи ништа у односу на чињеницу да ће суграђани, али и сви становници Србије, поново добити свој некадашњи оријентир – истакао је Милатовић.
Стари телевизијски торањ на Авали саграђен је 1965. године по пројекту архитеката Угљеше Богуновића и Слободана Јањића, а пројектну конструкцију урадио је инжењер Милан Крстић. Убрзо по његовом отварању, Асоцијација торњева из Париза прогласила га је најлепшим на свету, у категорији трокрака.
Нови објекат, чија је градња почела 6. фебруара 2007. године, имаће два лифта марке „шиндлер”, али ће грађани до видиковца на 122. метру моћи да се попну и степеницама како би уживали у погледу на све четири стране света.
Ј. Цветковић
[објављено: 07/03/2009]