Авалски торањ заблистаће у септембру
Лоше време једини је разлог одлагања свечаног отварања торња на Авали планираног за сутра. – Неимари стигли до 118. метра, где завршавају гондолу са телевизијском и ПТТ салом, рестораном и видиковцем
Нови-стари симбол Београда Фото Д. Јевремовић
Упркос најавама да ће aвалски торањ свечано бити отворен сутра, на дан када су га пре деценију у бомбардовању срушиле НАТО снаге, нови-стари симбол Београда пуним сјајем заблистаће крајем септембра. Лоше време које је зимус стављало „на коцку” живот радника, како је објаснио Горан Миловановић, технички директор предузећа „Ратко Митровић – Дедиње”, једини је разлог због кога ће грађани још мало сачекати како би са врха колоса поново уживали у јединственом погледу који досеже чак до Шумадије. Око 50 неимара свакодневно ужурбано ради у две смене и успели су да вину торањ до 118. метра.
– После снега, леда и ветра огрејало нас је сунце. За последњих десет дана урадили смо више него за протекла три месеца. Завршавамо гондолу са телевизијском и ПТТ салом, рестораном и видиковцем, кроз коју ће проћи бетонско стабло торња висине 137 метара. Следи монтажа челичног носача телевизијске антене тешког 64 тоне који се тренутно фарба. Када се на њега дода и антена дужине 14 метара, симбол престонице ће достићи 203 метра и поново бити највиша грађевина на Балкану – рекао је Миловановић и додао да је у току велико уређење околине торња где су већ асфалтирани прилазни путеви и посађено дрвеће и цвеће.
На први поглед биће идентичан претходном, али нови торањ се гради на потпуно другачији начин. Најсавременији грађевински материјали и модерна технологија учиниће колос готово неуништивим. Како је објаснио Милутин Игњатовић, генерални директор саобраћајног института ЦИП, земљотрес и ватра неће моћи да угрозе симбол Београда.
– За разлику од претходног торња који није био отпоран на потресе тла, нови ће моћи да се одбрани и од земљотреса јачине чак 9,2 степена Меркалијеве скале. Његовој стабилности доприноси и чињеница да су три ноге стабла укопане у земље 8,60 метара. Ново је и то да је врх колоса грађен од несагоривих материјала и самим тим потпуно безбедан за будуће посетиоце – истакао је Игњатовић.
Када буде завршен, осим туристичке, Авалски торањ ће имати и значајну телекомуникациону функцију. Положај и висину колоса искористиће војска, полиција, мобилни оператери, али и радио и телевизијски емитери. Према речима Радише Петровића, извршног директора емисионе технике РТС-а, без торња не би било ни најављене дигитализације телевизијског програма у Србији.
– Чим неимари заврше свој део посла, скоро све телевизије и неколико радијских станица почеће јачим сигналом да емитују квалитетнији програм. С обзиром на то да је у току процес дигитализације телевизије, предвиђено је да се са пет предајника на Авали емитује неколико пакета са по четири до десет ТВ канала који ће бити много квалитетнији, а грађани ће моћи да их „ухвате” и обичном антеном. Обнова трокраког колоса у који ће бити уграђено 4.000 кубика армираног бетона, кошта осам и по милиона евра. Новац су донирали Влада Србије, град и грађани који, како објашњава Милош Бато Милатовић, иницијатор и уредник акције „Изградимо торањ на Авали”, желе да се поново попну до ресторана на 119. метру, попију кафу и уживају у јединственом погледу.
– Од када смо 2003. године покренули иницијативу да се колос обнови, нисмо наишли на човека који није хтео да нас подржи. Доказ томе је више од 500 уметника, те привредника и грађана који су на различите начине дали допринос да симбол престонице и ремек-дело светске архитектуре поново украси Авалу – истакао је Милатовић.
Нови-стари симбол Београда, чија је градња почела 6. фебруара 2007. године, имаће два лифта којим ће посетиоци до врха српске Ајфелове куле, како је торањ назвала сликарка Оља Ивањицки, моћи да стигну за мање од минута.
Ј. Цветковић
[објављено: 28/04/2009]