Šta je novo?

Avalski Toranj - [ Telekomunikacije | 201m ]

Za sada niko nije objavio da radovi kasne. .. prema nekom planiranom roku.

Onaj koji je planirao i dao rok, nije mogao sve da predvidi u sobi kad je pisao.

Zato za ovakav objekat nije ni bitno ako kasne neki dan - za sada nekasne.
 
Tesko mi je da poverujem da ce uspeti za 2 meseca i par dana da izgrade:oko jos 50 preostalih m tela tornja,30 m platforme sa restoranom i osmatracnicom,ta dva lifta i te silne kablove i cuda,a jos i da sastave antenu od 60 m.Sada vec pocinjem da sumnjam da rok nece biti probijen.
 
dragan":cffh83ly je napisao(la):
Zato za ovakav objekat nije ni bitno ako kasne neki dan - za sada nekasne.
A, šta nas briga ?! .. što će nečiji rok biti 'probijen'.

Izgleda da nisi razumeo moj post - nečiji rok nije uopše važan.
 
Cone":1sjt5wsp je napisao(la):
Tesko mi je da poverujem da ce uspeti za 2 meseca i par dana da izgrade:oko jos 50 preostalih m tela tornja,30 m platforme sa restoranom i osmatracnicom,ta dva lifta i te silne kablove i cuda,a jos i da sastave antenu od 60 m.Sada vec pocinjem da sumnjam da rok nece biti probijen.
pa platforme nisu frka da se uradi grubo, isto ideš u vis, malo u horizontalu levo desno i nastaviš gore. Posle se to lepo sve zatvori fasadom pa se uređuje unutra.
 
dragan":1zxkiowi je napisao(la):
dragan":1zxkiowi je napisao(la):
Zato za ovakav objekat nije ni bitno ako kasne neki dan - za sada nekasne.
A, šta nas briga ?! .. što će nečiji rok biti 'probijen'.

Izgleda da nisi razumeo moj post - nečiji rok nije uopše važan.
Razumeo sam,rekao si da koji dan kasnjenja i nije nesto,ali ja sam mislio da ce rok biti znatni vise probijen,mozda 1-2meseca.

Platforme i nisu neki problem,ali ce ipak oduzeti najmanje 15-30 dana.Uzgred zaboravljas da prilaz tornju nije uredjen.
 
Pa, šta ako 'kasne' ( u odnosu na šta?) i 3 meseca? .. nije bitno!

Nego, jel ste vi kupili karte ( nagradne dopisnice) za ulazak i 'penjanje' na Toranj?
Mnogo vam se nešto žuri. ... biće završen ove godine - evo, garantujem. :)
....................................................................

ps. .. kod izgradnje ovako značajnog objekta, samo je bitan kvalitet ! - a, ne neki rok.
 
sl1zu5.jpg


28jun008hn4.jpg


Jutros oko 8.30 nikog na Avali. ... samo ja i Toranj.
Ovako izgleda iz daljine, a kad Steva sredi ostale spektakularne slike i klipove videćete i ostalo. :)
 
0cca804b7b.jpg
....
24b61f02f9.jpg


Na ovom insertu slike, vide se 4 etaže tela Tornja koje su oko 3met.
Treba im oko 7dana da demontiraju i montiraju oplatu,kao i da izliju beton.
Ima tu dosta i unutrašnjih radova oko otvora za liftove i oko stepenica.

Sada su oko 48met. i ovim tempom možda mogu da završe građevinski deo
sa restranom i spratom iznad (znači samo betoniranje) - do N.Godine.

Za tačno mesec dana od ovog texta u Politici, izgradili su 4 etaže tela Tornja.

Kada sam pitao šefa gradilišta za rokove, nije hteo da da zvaničan odgovor, ali
iz njegove reakcije sam lako zaključio da rakovi nisu realni i da će graditi duže, tj.
onoliko koliko je optimalno, jer plaćanje ide redovno i imaju svu potrebnu tehniku.
Nisam ni insistirao, već smo prešli na razgovor o vremenu za postavljanje oplata.
 
Rok : prošli put 60mes. - sada 20mes. ?!

Moram da dam ovde jedan komentar u vezi rokova, premda sam još od početka
ove teme o Tornju pisao da rok nije realan i da nije toliko ni bitan za ovakav objekat.
Slikovito rečeno: to je isto da vam neko da rok da pretrčite 100met. za samo 6sec.
pa kad vi istrčite za 9sec. onda on kaže 'probio si rok', jer kasniš.

Samo da podsetim: predhodni put izgradnja je trajala 5god. ( 60mes.), a sada je
neko odredio rok 20mes,, tj. tri puta manje ?! - što pored naprednije tehnike
nije uopšte realno, a nije ni potrebno 'silovati vreme' za izgradnju.

Još prošle god. kad sam razgovarao o roku sa rukovodiocem gradilišta bilo je jasno
( i meni i njemu) da je rok koji je napisan na tabli potpuno van pameti ( post #42).
Nije u pitanju samo izgradnja Tornja, već celog Komplexa oko tornja sa pratećim objektima.
Energetski i emisioni centar koji su ukopani u kamen, kao i komercijalni deo oko osnove.

Kao da je ovakav rok dat na pritisak političara, jer jedino oni mogu ovako nešto 'da lupe', pošto
je i onda bila 'ko zna koja' predizborna kampanja i 'svečano otvaranje radova' uz jegnjetinu.
Trebalo bi, ipak, da se odredi jedan realan rok od strane investitora, nadzora, projektanta i
svih izvođača radova, a koji bi bio realan i 'obavezujući' za sve sadašnje i buduće izvođače.

Po meni, taj rok bi mogao da bude 30mec.( a, ne nerazumnih 20mes.), pa ako se bude
ranije završilo, nap. za 1.maj'09g., još bolje - završeno je pre roka. ( tako se daju rokovi :) ).

Što se tiče prošlog i sadašnjeg tempa izgradnje, verovatno je moglo to i malo brze.
Malo sam se ipak začudio što im treba 7 dana za jednu etažu od 3met., ali ipak
nemam dovoljno uvid u sve radove koji su potrebni za njenu izgradnju.

Ovde se vidi presek tela Tornja kod gondole za restoran - stepenice i 2 otvora za liftove :

24d8ed6e46.jpg


Kada bi se izvršio 'pritisak' na izvođača radova da ubrza izgradnju sa više ljudi i smena
vrerovatno bi se i brze gradilo, ali da li je uopšte potrebno da se gradi pod 'pritiskom'
koji onda izaziva stres i može da prouzrokuje određene greške ili nekvalitetnu gradnju.

Trebalo bi u javnosti pokrenuti ovaj problem oko nerealnog roka i odrediti realan od
strane svih učesnika u izgradnji, prvenstveno vodeći računa o kvalitetu same gradnje.

PS

Sada je sasvim jesno da rok koji je na tabli ( avgust 2008g.) ne može da se ostvari.
Kompletna obnova celog Kompleksa Tornja i otvaranje za upotrebu, kao i posete gostiju
sigurno neće biti pre 1.maja'09g. - što je velika razlika, ali je realan rok ( po meni).
.............................................. ....................................

Toranj na Avali - 28.6.'08g. : http://www.beobuild.net/read.php/225.html
 
pitam se koliki li je visinski domet ovih gradjevinskih kranova sa kojim raspolazu nasi gradjevinci,i u slucaju da dobiju nekakav posao sa 40-ak spratova i vise ,mogu li oni to da isprate? P.S. izvinjavam se ako je pitanje nestrucno,nisam gradjevinac
 
Pogledaj deo krana kod one dve terase na njemu : taj deo i dalje prema vrhu je širi, a

ispod njih je nešto uži, jer se kran nastavlja prema potrebi, a i pričvršćuje za toranj.

Neće biti nekih problema kod izgradnje visokih objekata - to je rutinski posao.
 
Za značajne i velike objekte, obično se kupuje i nova, neophodna građ.mehanizacija.
Tako je bilo i ovom prilikom, kada je nap. kupljena i nova nemačka fabrika betona 'Stetter' :

fabrikabetonasakrananaaxp7.jpg


stetter1et4.jpg


Mnogo godina je privezak za moj ključ od stana, baš od 'Stetter'-a koji sam dobio u Libiji
od nemaca, jer sam zajedno sa njima radio na montaži 3 nove, mnogo veće, fab.betona.
Potom sam ih primao u ime naše firme i vodio računa o njihovom radu, pa mogu da kazem da
su sigurno jedne od najboljih na svetu i zato sam se obradovao kad sam video 'Stetter' na Avali.
 
морају га осветлити, без тога џаба све :) замислите само ноћу како сија оданде са авале!!! у разним бојама...
 
boris73":3j3xxz35 je napisao(la):
морају га осветлити, без тога џаба све :) ...
Na tvoje insistiranje, biće osvetljen. :)

Upravo sam razgovarao sa šefom koji vodi radove na visoko-naponskoj mreži.
U pitanju je firma 'Elektrosrbija' a.d. koja gradi 'Energetski blok' u kojem su radovi pri kraju.
Postavljena su dva transformatora po 1.000kva i tri dizl-generatora po 400kva.

Nisko-naponsku mrežu radi druga firma, ali mi je čovek rekao da su predviđena
tri velika reflektora sa prizemlja i još neki - koje će da mi pokaže na projektu
kada budem sledeći put otišao na Avalu da slikam radove na Tornju.

Interesantno je pratiti i radove oko 'struje', jer bez nje nema ni 'svečanog otvaranja'.
Duško Radović je opisao naš odnos prema el.energiji ovim rečima - parafraziram :

"Da li ste primetili da IMA struje? ... Niste?
A, kako uvek odmah primetite da NEMA struje!
Pa, nije struje prirodna pojava, već je treba 'napraviti'."
 
Pozdrav svima!

Moram reći da sam bio jako prijatno iznenađen kada sam uočio postojanje ovako kvalitetnog foruma. Svaka čast zaslužnim za to!

U slobodno vreme volim da pravim makete od kartona, i jako bih voleo da napravim maketu Tornja na Avali, međutim, tražeći na internetu nisam uspeo da nađem neke preciznije podatke o dimenzijama. Našao sam ukupnu visinu ali ne i npr na kojoj tacno visini stuba počinje kondola, koliko je ona tačno visoka, koje su dimenzije nožica koje nose stub, kao ni dužinu stranice jednakostraničnog trougla preseka stuba. Fotografija preseka tela Tornja kod restorana koju je dragan postavio na petoj strani bi mi dosta pomogla samo da su brojevi malo ostriji.

Da li bi neko mogao da me uputi gde da potražim preciznije podatke?

Unapred zahvalan!


Andra
 
^^Dobro dosao na forum Andro,

posalji Draganu privatnu poruku, mozda on moze dalje da ti pomogne.

Pozdrav
 
Vrh