Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Namazani Grci iz Aktora nisu reper ni za šta...
Pa se zato i ne javljam, Zemljani, ali pratim! To kako su oni radili Sopot ne može da se prenese iskustvo na Trbušane.
Aktor ide od klejma za klejmom tipa "evo vam projekat, pa ga sredite, pa kad to uradite javite se", preko "oćete pre roka, evo al videćete na šta će to ličiti", preko "oćete galeriju za to vreme i te pare, ma vaaaži, zovite Dodika pa nek vam on radi" (i Integral to vrhunski uradi), od višemesečnih kašnjenja plata i blokada računa do min. plate od 50-60k za najprostiiju TPRS tačno u minut, preko "ne možeš ti mene toliko malo da platiš koliko ja mogu malo da radim", zatim nekih lotova gde se već skakuće (5B), do toga da im Gradinje nije mrdnulo, da im lot 2 nije mrdnuo, za razliku od Terninog lota 1 (na koji smo šećkali Orbana da vidi kako su ovi to lepo i brzo odradili) i na koji su(smo) svi balavili, a sad je svako malo zatvoren da se prepravljaju brljotine. I opet rade za Arape, a s njima nema zahebancije...
Tako da nema mesta poređenju sa Kinezima i Trbušanima. U pravu je Krcan za svodove (jer je taj tunel za životinjke i hantere i nema ničeg drugog iznad, dok to recimo nije slučaj za Lipak, Železnik ili Beli Potok), ali kad su hteli Grci su to dosta brzo radili, kad nisu čekalo se nedeljama i mesecima. Više mi je za poređenje Integral i njegove galerije na istočnom i južnom kraku, oni su to za 5-6 meseci spičili, nisu stajali ni na sekund, Trbušani bi više trebalo da liče na takve kutijice, samo zatvorene.
 
"Po podacima MMF-a, čak u korona godini, Rusija je zadužena samo u obimu od 18,98 odsto svog BDP-a. Primera radi SAD su zadužene u meri od 133,64 odsto svog BDP-a, Francuska 118,57 odsto BDP-a, Velika Britanija 111,52 odsto BDP-a, a Nemačka 72,21 odsto svog BDP-a." A da ne pominjem Japan koji mislim da ima dug negde preko 200% BDP-a, a te države razbijajaju. Šta je poenta? Poenta je da nije uvek bitna visina duga, koliko njegova struktura, kome se duguje? Da li se duguje domaćim ili stranim poveriocima i sl. Prema tome ovako puko nabrajanje koliko koja zemlja procentualno "duguje" ništa ne govori. Ja se slažem da je Crna Gora šutinski bankrot zemlja, i to je samo rezultat DPS-a. Ne bih se složio sa tvrdnjama da je i Srbija pred bankrotom, čak šta više stoji veoma dobro. Ne znam čemu taj fatalizam, ali kada ovo kažem nemam potrebu da "farbam stvarnost" i govorim kako je sve bajno i lepo u Srbiji jel nije, i kad je reč o makroekonomskim pokazateljima ne znači nužno da su oni i pokazatelj kvaliteta života najvećeg broja ljudi, to su potpuno 2 različite stvari.

Da dodatno pokažem potpunu banalnost tih pokazatelja koji bez nekog konteksta, ne znače ništa, Makedonija ima udeo javnog duga u BDP-u jedno 2x niži nego Srbija, ima stopu inflacije koja se kreće između 2-3%, imaju stabilan Denar itd itd. Ali zato imaju jedno brat bratu 30% nezaposlenih u zemlji, stvari koje gleda jedan MMF i pokazatelje koje on ocenjuje su jedva stvar, a stvari koje se odnose na razvoj zemlje i neki napredak potpuno drugi, prema tome i kad vas MMF ili neki sličan kreditor pohvali da vodite ispravnu fiskalnu i monetarnu politiku to ne mora ništa da znači, da vodite iz njihove perspektive jer dobro servisirate dug prema njima, i ako to ima katastrofalne posledice po razvoj ekonomije.

Nisam sad proveravao kolika je stopa nezaposlenosti u Srbiji, ali imam podatak u glavi pre pandemije da je bilo oko 8%, donedavno ona je bila bliže 20% (naravno i ove podatke treba pažljivo posmatrati, zavisi od metodologije i iseljavanja i čega sve ne, ali čisto uzimam ovo kao grubi pokazatelj nekakve ekonomske aktivnosti). Nešto se ipak pomerilo, ne koliko bi moglo ali se ipak pomerilo ka bolje u poslednjih 10 godina.

Ja sam iz Subotice, gledam često idući gradom i nekad ni meni nije jasno, ali grade se zgrade i to ogroman broj i očigledno neko kupuje te stanove, i ne može se podvesti to pod neke buržuje i ne znam ti šta, to su uglavnom mladi ljudi koji osnivaju porodice i radno sposobni koji kupuju stanove, čisto navodim ovo kao nekakv pokazatelj ekonomske aktivnosti u zemlji. Samo u ovom trenutku se gradi preko 20 zgrada, ovog momenta u Subotici, i sve do jednog su maltene već prodati, a nisu zgrade još ni izgradili. Moj rođeni brat se sprema da kupi sada stan, koji radi u Kontinentalu u Industrijskoj zoni Mali Bajmok ovde u Subotici, ima određenu ušteđevinu, jer je mogao lavovski deo plate da stavlja sa strane i štedi jer još živi sa roditeljima i nema skoro nikakve troškove, a ostatak će na kredit koji će biti oko 20k eura.
Moj otac je bio podstanar skoro ceo život i tek je uspeo da kupi kuću i to na kredit u pedesetima. A ako sad pogledam i vidim da će brat rešiti svoje stambeno pitanje pre tridesete... To je ipak nekakva promena zar ne? A nismo ni u kakvim strankama, svi radimo kod privatnika, brat tehnolog zavšrio faks i dobio odmah posao u struci u kontinentalu.

Nije ništa bajno i svestan sam da ovo nije pravilo za veliki deo Srbije i da ne možemo sve da svodimo na par velikih gradova u Srbiji, ali samo želim da više razbijem taj mit, da se ništa nije pomerilo sa mrtve tačke, i da dolazi neka apokalipsa, samo me nervira ovo mračenje konstanto, i da znam da se ekonomski razvoj ne može isključivo bazirati na Stranim direktnim investicijama i sve, to ali ipak možemo da vidimo neki boljitak. Da ovo nije Jugoslavija i nemamo godišnji rast po 10% i tako 30 godina, ali ako me pitate da li je bilo bolje 2010 ili 2020 mirne duše ću vam reći 2020. godine.

I čisto da ilustrujem barem neke promenu u mom gradu.
174164915_158645032884994_7546373185840598644_n.jpg

174432037_158645076218323_504098319941125585_n.jpg

2008 vs 2020 i ovo nije sve, jer u među vremenu su izgrađene još dve fabriku u zoni, ovde radi oko 10k ljudi, i većina ima veoma pristojne plate.
 
Duleban97 skoro da se nema šta dodati ali bih vas zamolio da budemo u okviru teme ;)
 
Zna li neko kako se završila eksproprijacija u Trbušanima? Jesu li ljudi dali svoja imanja?
 
@Caribrod Hvala,brzo sam zaboravio kakvih je tamo sve problema bilo,znači Integral u pomoć ili čekamo proleće 22' do Pakovraća.
 
Tunel Laz i trasiranje ka Pakovracu

Video:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=pLPuRMpExIY[/youtube]


Slike:
51121440375_522699a7ca_k.jpg

51121440420_f15fb1d736_k.jpg

51120077162_4c0a238425_k.jpg

51120395454_45b4a2d6f4_k.jpg

51120558038_65d338569a_k.jpg

51120395504_84c0cae766_k.jpg

51120558113_f81f86d821_k.jpg

51120077377_5e4f1c5028_k.jpg

51120395699_b3bb0c16e0_k.jpg

51120395279_c6250b1ce7_k.jpg

51120395749_0d720fabf5_k.jpg

51120650476_f5df291945_k.jpg

51121440970_2687bbba48_k.jpg

51120077607_62db80d03a_k.jpg

51120395939_af7d0d2a5f_k.jpg


by Srdjan Prpa, on Flickr

Kacim kasnije i par slika kod Lucana tunel Munjino brdo
 
Ova slika mi je zanimljiva jer lepo pokazuje nagib planine i kolko je ulaz u tunel ispod vrha, čime smanjuje nagib autoputa.
 

Prilozi

  • 51120395939_af7d0d2a5f_k.jpg
    51120395939_af7d0d2a5f_k.jpg
    118,7 KB · Pregleda: 5.123
Hvala, ako me vremenska prognoza posluzi u nedelju cu obici i tunel Munjino Brdo al u Prilipcu, i to ce biti to od mene do pocetka Maja :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=842552#p842552:lxnwo05z je napisao(la):
Earthmoving » Sub Apr 17, 2021 9:17 pm[/url]":lxnwo05z]Ova slika mi je zanimljiva jer lepo pokazuje nagib planine i kolko je ulaz u tunel ispod vrha, čime smanjuje nagib autoputa.
file.php
Zemljani ovo sto si skicirao je pogresno. Ulaz u tunel je nekih 400m desno, a trasa ide od onog nasipa sto se vidi na vijadukt u polukrivini, pa trasu odvlaci nize nekih stotinak metara od ovog nasipa preko potoka sto su nasuli za servisni put. I sa vrlo blagim usponom ide ka tunelu.
Najveci uspon ce biti u onom najnizem delu gde se zavrsava nadvoznjak preko magistralnog puta odmah po petlji Pakovrace i onda se u pravilnom polukrugu ili "polumesecu" podize do ovog nasutog dela sto se vidi. Na zalost i tu ima identicnih problema sa ekspropriacijom , kao u Trbusanima.
Drago mi je da se na Srdjanovim fotkama vidi pocetak pobijanja sipova za buduci vijadukt od petlje u Lucanima ka Munjinom brdu. Zao mi je Srdjane samo sto nisi skoknuo i do sume u Prijevoru, ali u svakom slucaju ogromno hvala za ove reportaze. Plusici prste :sesir:
 
Drobnjak je ipak "prodao" ministra Monu. Toma Mona dobijo prvi penal. Danas je trebao da bude gotov tunel na obilaznici oko Bgda, :gobb: :violina:
Pogađate- nije završen...
 
Него,док се ми овде убеђујемо шта ће бити и шта би било када би било ,најобичнији бензин од 95 октана од јуторс је 151,40 :bash: :bash: :bash: Машала...и нико да о томе прозбори ни реч..... :oops:
Знам да је ван теме,али морао сам неком да се изјадам... :grand:
 
А не мо'ш д а сипаш ни јестиво уље, видех данас на акцији 165 дин а до скора без акције било 140 :)
 
Zar u ovakvom trenutku kada se "gradi" cak 8 autoputeva, najvise u istoriji, vi mislite o benzinu i ulju.
 
Као што смо и раније казали, можда ће једног дана и бити путева али ко ће проћи технички преглед и имати новца за гориво?
 
Počela rekonstrukcija reginalnog puta Požega -Ivanjica.Da li će proširiti put ?Ima priča da ide samo novi asfalt ,po projektu treba nova širina i sve novo mislim na pdlogu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843490#p843490:3661do26 je napisao(la):
GOROBILJAC » Uto Apr 20, 2021 3:53 pm[/url]":3661do26]Počela rekonstrukcija reginalnog puta Požega -Ivanjica.Da li će proširiti put ?Ima priča da ide samo novi asfalt ,po projektu treba nova širina i sve novo mislim na pdlogu.
Odlična vest!
Veoma opterećen pravac već godinama ako ne i decenijama unazad.
Nešto mi se čini logičnim da se tempira rok završetka ove rekonstrukcije sa završetkom deonice A2 Preljina - Požega.
Neko je već spomenuo koliko će Požega primiti saobraćaja kada se završi ova deonica, tako da itekako ima logike da se ova rekonstrukcija uradi što pre i što je moguće kvalitetnije.
No videćemo :)
 
Од Ариљске рампе (пожешка петља) до Горобиља колапс у најави.
Зато би било боље да је крај ап примакнут и интегрисан у петљу, односно да се привремено, до наставка ка Сјеници, заврши парчетом ка Ужицу и директно се укључи на постојећу магистралу.
Тамо је практично све насељено место.
Иначе, хос у најави и око градилишта. Исекли инсталације и кулирају.
Знате ли шта значи оставити једно сеоско домаћинство без воде? Само једна крава на везу пије дневно бар 120л воде, а тек колико треба у процесу муже...
http://moravainfo.rs/zbog-radova-na-aut ... -lugovima/
 
Vrh