Šta je novo?

Autoput Miloš Veliki / A2: Beograd-Požega-Boljare (Koridor 11)

Gospodine Dragane da li je 4 puta ili 3 puta nema neke razlike. Dakle moglo je da bude zaduženje sa ks od 1.05 no uzeto je po 3.375. A verujem da je moglo i manje jer verujem upravo suprotno, da ova kriza smanjuje tražnju za svim robama pa i novcem.
Jorgovanki kao da pare rastu na drvetu pa je nije briga kako ce se to vratiti i po kojoj nadoknadi.
Izvinite, ali 210 milina evra i 472 miliona evra nisu isto. Razlika je 262 miliona evra.
Da li će Jorgovanka izvaditi tu razliku iz svog džepa? Pa neće g. Dragane, i vi i ja i svi clanovi ovog foruma kao i građani Srbije će to da plate.
A da li je ovo korupcija ili nekompetencija nećemo videti jer živimo u banana državi.
Samo na ovoj razlici moglo je da se obnove svi putevi u zemlji ili da baba napravi 60-70km auto puta. Baba je poštena i štedljiva žena vodi računa o domacinstvu. Primer zabrinute gospođe od pre par dana:"Zašto uopšte vozi ovaj autobus kad je prazan?" Tako normalna osoba razmišlja. Ne razbacuje se novcem pogotovo ne tuđim.
A ovi vaši g. Dragane samo rokaj nema veze narod će to sve da plati.
Zamisli 140 hiljada evra subvencije za jedno radno mesto Henkelu?!
Ako taj iznos podelimo sa 40 a to je broj godinama staža pa još sa 12 brojem meseci dodjemo do iznosa od 291.67 EUR.
No kad bi dali kredit za taj iznos a kamata da je 3.375% onda bi mesečni anuitet bio 531.90 EUR.Odnosno ukupan iznos kamate bi bio preko 115.000 EUR.
Zašto onda praviti fabriku hajde odmah da damo te novce radniku?
Sve u svemu ovo sve je toliko sizofreno ili koruptivno. Ja verujem u ovo drugo.
Daš pare kao subvenciju primalac zadrži deo kao naknadu za pranje novca a ostatak se iznenada pojavi na nekom računu u nekoj inostranoj prijateljskoj banci.
I ovo je za mene ZLOČIN teži od genocida.
Ovim ubijaš čitave generacije, ceo narod.
Ne, ne mislim u nekom prenesenom značenju. Ovo je bukvalno masovno ubistvo odnosno genocid sepskog naroda. Koji se odvija od juna 2001.godine proglasenjem Zakona o pljackaskoj privatizaciji. Ovakvim isisavanjem nečijeg rada zarad nečije želje da se bahati jeste teški zločin protiv naroda i države.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Ne pomenuti izjave AV-a da nama pare ne trebaju pre manje od mesec dana, a sada vući 2mlrd EUR, kako to nazvati? Laž?
Para očito nemamo. Ovaj novac će svakako ići na pokrivanje rupa u budžetu (na odložene javne prihode od poreza i doprinosa na zarade do januara 20121.) jer Srbija će za pomoć privredi izdvojiti samo 100 miliona eur preko Fonda za razvoj koji će verovatno dobiti privilegovane firme i gde je vraćanje pozajmljenih sredstava krajnje neizvesno, kao i 2 i po milijarde dinara za pomoć poljoprivredi. Određena sredstva će biti potrebna, u budućem periodu, kao trošak garancija na kredite manje od jednog miliona dinara, i to je sve.
Iznos od 100 EUR nije pomoć privredi. Isplata minimalnih zarada nije pomoć privredi. I na te isplaćene minimalne zarade valja platiti poreze i doprinose tako da će se više od pola novca vratiti u budžet. Ali odloženo, od januara 2021.-ve u vidu 24 mesečne rate.
Da li će te pare otići Henkelu, kao subvencija? Dati objašnjenje NBS u jednoj rečenici za šta će se koristiti novac a u ostatku teksta se hvaliti tim uspehom je naivni PR marketing.
 
Ali zasto smo uopste uzimali kredit ili neki drudi nacin pribavljanja sredstava kada imamo sredstava dovoljno? Ovo 100eur i onih +4000din penzionerima mi tako mirise na predizborni potez, a negde ce te pare zafaliti.

Ovo me mnogo podseca na izjavu Tadica iz 2008 da cemo profitirati od krize. Zamisao je bila dobra ali u praksi mi jos zivimo tu krizu.

Posle ovoga svega ne znam ni sta ce CG sa svojim delom Autoputa niti mi posle Požege. Krak ka R.Srpskoj mi nekako visi u vazduhu ali i druge planirane aktivnosti bitne kao npr rekonstrukcija pruge Beograd - Bar i brojni drugi projekti izvinite sto nisam bas upoznata aktivnostima bitnim za druge delove zemlje ali ima ih puno i sve ce biti na cekanju
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738783#p738783:23kmhqp2 je napisao(la):
drvopro » 15 Maj 2020 02:40 pm[/url]":23kmhqp2]Gospodine Dragane da li je 4 puta ili 3 puta nema neke razlike.
Dakle moglo je da bude zaduženje sa ks od 1.05 no uzeto je po 3.375.
Pročitaj poslednji post na predhodnoj strani u vezi takvog poredjenja.

viewtopic.php?p=738743#p738743
 
Кредит који је узет враћаће се тек од 2027. Камата је таква да сам чак и ја, који о парама беле везе немам, од банке искукао бољу у кредиту за ауто. "После мене потоп" филозофија.
Нису их занимале наменске ЕУ паре, доста повољније, јер се за њих полажу рачуни и правда утрошак.
Убеђен сам зато да се то мора у наредном периоду одразити на динамику грађења овог пута, посебно кад се примакну рокови плаћања и овог најновијег задуживања и оних претходних. Одакле, од чега да се плаћа?
 
Кредит који је узет враћаће се тек од 2027. Камата је таква да сам чак и ја, који о парама беле везе немам, од банке искукао бољу у кредиту за ауто. "После мене потоп" филозофија.
Нису их занимале наменске ЕУ паре, доста повољније, јер се за њих полажу рачуни и правда утрошак.
Убеђен сам зато да се то мора у наредном периоду одразити на динамику грађења овог пута, посебно кад се примакну рокови плаћања и овог најновијег задуживања и оних претходних. Одакле, од чега да се плаћа?
 
1. Nije uzet nikakav kredit već su prodate državne obveznice.
2. Za "ovaj put" je uzet kredit od kineza i nema veze sa obveznicama.
3. Cena novca (kamata) nije ista pre i posle Pandemije
4. MMF daje kratkoročne kredite za likvidnost budžeta, a ne za investicije
5. O tome smo već dosta pisali, ali neki dalje uznemiravaju Javnost

"Средства Међународног монетарног фонда понуђена кроз RFI (Rapid Financing Instrument) подразумевају да држава која их користи има проблема у финансирању платног биланса. Србија не спада међу такве државе.

Такође, повлачење ових средстава није тако повољно, осим за релативно мање износе и у краћем року него што је Србија успела да прибави емисијом еврообвезница. Узимање тих средстава подразумевало би за Србију de facto улазак у нови трогодишњи стендбај аранжман са овом финансијском институцијом, односно било би једнако том аранжману, иако Србија нема потребе за том врстом финансијског аранжмана у којем повлачи средства.

То би свакако послало негативан сигнал и могло да доведе до повећања премије ризика земље у будућности, односно трошкова задуживања, јер би потенцијални инвеститори могли погрешно да разумеју да Србија има одређених макроекономских проблема у дужем периоду, што, такође, није истина.

Кредити Meђународног монетарног фонда имају повољније услове за релативно мање износе и на кратак рок, јер на тај начин та међународна финансијска институција обесхрабрује дугорочно задуживање земаља у већим износима. Због тога није могуће просто упоређивање услова под којима су се поједине земље задужиле код Meђународног монетарног фонда са условима под којима је Република Србија емитовала еврообвезницу.

Међутим, уколико бисмо износ који је Србија обезбедила на међународном тржишту (две милијарде евра), и то на период од седам година по купонској стопи од 3,125% (стопа приноса 3,375%), поредили са условима из RFI – стопе у овом аранжману износиле би између 3% и 4%, уз све друге додатне захтеве и ограничења које би аранжман с Међународним монетарним фондом подразумевао. И то на краћи рок (до пет година). . ."

https://nbs.rs/internet/cirilica/script ... verzija=no
 
Obveznice su isto duznicki kredit jer moras da ih platis nazad sa kamatom. Drzava je pod stranim instrukcijama zamenila tehniku stampanja novca, tehnikom obveznica. U slucaju stampanja novca drzava je imala korist, a ovde je ta korist prebacena na strance, tj kupce obveznica. Bas iz razloga obveznica je Amerika danas jedna od najzaduzenijih zemalja umesto da bude najnezaduzenija jer njen dolar koristi ceo svet kao valutu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=738977#p738977:1d6lpd1u je napisao(la):
Earthmoving » Sat May 16, 2020 9:41 am[/url]":1d6lpd1u]Obveznice su isto duznicki kredit jer moras da ih platis nazad sa kamatom. Drzava je pod stranim instrukcijama zamenila tehniku stampanja novca, tehnikom obveznica. U slucaju stampanja novca drzava je imala korist, a ovde je ta korist prebacena na strance, tj kupce obveznica. Bas iz razloga obveznica je Amerika danas jedna od najzaduzenijih zemalja umesto da bude najnezaduzenija jer njen dolar koristi ceo svet kao valutu.
Štampanje novca se inače pokazalo jako dobro, nikakva šteta po privredu i građane, samo korist po državu?
 
Колико Србија има или нема финансијских проблема, видећемо од јесени.
Због 21.јуна цела слика која се емитује је нереална.
Ускоро ће да уследе ребаланси буџета (за неке локалне самоуправе знам да спремају краћење по 10%), а да ће најесен морати још једном.
Осим што се узимају, кредити се и враћају. Враћају се из буџета, углавном. Кад не буду могли, онда ће морати да уследи ревизија договора о кредиту и изградњи.
Ја само гледам мало даље о тренутног стања, а не гледам Дневник 2, а немам ни обавезу да некритички хвалим потезе владе. Да нешто у том аранжману за пут није како треба, видимо јер годину и нешто градња тавори (неколило барака, помоћни мост прекосушне Мораве и 3 метра тунела). Није епидемија добар изговор, јер радова једва да је било и пре, иако их спектакуларно отворио, баш како је тамо и стигао - хеликоптером.
Ови што марају, нека испишу те обавезне постове, па нека нас мало пусте да на миру причамо.
 
Цену таквог задуживања обвезницама плаћају извозници. Да би се прикрила последична инфлација и за потребе маркетинга о просечној плати, курс евра се вештачки држи много испод реалног.
Последице овога биће јако дугорочне и веома болне и наредним генерацијама.
 
Preterano stampanje novca kao u slucaju 92-92 kao posledica rata, sankcija, kolapsa dotadasnjeg drustvenog sistema i ekonomije, je lose kao sto je lose i previse sunca, vode, cokolade, kiseonika, fizicke aktivnosti... Postoji mera za sve, a iznad i ispod mere sve je lose, pa i stampanje novca. Ali nema gore od nase sramote da se mi gotovani danas zaduzujemo da bi za 20 godina nase dugove placao neko drugi, jer mnogi od nas nece biti zivi da vrate dug. Kakva je to demokratija gde ti za 20 godina placas dug koji sam ja zaduzio, a niko te nije pitao dal to uopste i zelis. Al zato moras da placas, diktatura. Kod stampanja novca toga nema, placa se odmah u sadasnjosti. I stampanje novca je pljacka, ali manja pljacka od kredita i obveznica koje zaduzuju malu ili nerodjenu decu. Sram bilo svakoga ko ima takav moral.
 
Earthmoving":ttoe9o83 je napisao(la):
Preterano stampanje novca kao u slucaju 92-92 kao posledica rata, sankcija, kolapsa dotadasnjeg drustvenog sistema i ekonomije, je lose kao sto je lose i previse sunca, vode, cokolade, kiseonika, fizicke aktivnosti... Postoji mera za sve, a iznad i ispod mere sve je lose, pa i stampanje novca. Ali nema gore od nase sramote da se mi gotovani danas zaduzujemo da bi za 20 godina nase dugove placao neko drugi, jer mnogi od nas nece biti zivi da vrate dug. Kakva je to demokratija gde ti za 20 godina placas dug koji sam ja zaduzio, a niko te nije pitao dal to uopste i zelis. Al zato moras da placas, diktatura. Kod stampanja novca toga nema, placa se odmah u sadasnjosti. I stampanje novca je pljacka, ali manja pljacka od kredita i obveznica koje zaduzuju malu ili nerodjenu decu. Sram bilo svakoga ko ima takav moral.
Има ли слика,доста политике.....има је свуда....

Послато са SM-G9500 помоћу Тапатока
 
Ostaviću postove ali se vratimo temi ;)
 
Druze, cega da se daju slike ako nema radova sem mrva oko tunela? Da se nacrtaju ili sta... Godinu dana sto nema radova to nema veze sa politikom, nema veze ni dal je eksproprijacija placena, ni odakle pare za nju, ni zaduzivanje, likvidnost, cena autoputa, finansiranje, krediti... autoput padne s neba nevezano za sve te neprijatne i offtopic teme. Ja bi otisao i slikao, slikao sam stotine slika i filmova ovde, ali sta da slikam kad vidim na satelitu Sentinel da nema nikakvih radova, semo 100m oko tunela sto su neki forumasi vec snimili.
 
U pravu je Earth, stvarno nikakvog pomaka nema. Prakticno kao svojevremeno radovi na petlji Ljig. I dok smo se mi krstili da jedan dalekovod i put za selo toliko problema prave, kasnije videsmo sav haos u tunelu. Tako ce i ovde biti, izacice na videlo sta je kocnica.

Nego, @ Krcan mozda uopste nece dolaziti ili makar ici po gradilistima u vreme ovog virusa pa jedina osoba koja je do sada nesto konkretno uspevala da sazna verovatno to nece moci ove godine.
Lokalci cuju da "bruje masine " pa ne vredi pitati za konkretnu situaciju.
 
Кочница је финансирање. Видеће се док лето прође.
Ево постова овде као сведочанство шта је ко писао. Јавно ћу се извинити ако нисам у праву.
Радова ће бири мало око избора ради замазивања очију. Па да су они циљ, сад би се приводила крају прва деоница Прељина - Паковраће.
 
..... evo iz @ Draganovog linka 24.4.2019

Minist.Mihajlovic je rekla " država je završila eksproprijaciju"

Ja pozivam onog forumasa iz mesta Lučani da objavi da li je dobio ikakve papire ili njegove komsije.

Kredit jeste uzet ali 99% sam sigurna da dokumentacija nije spremna jer nije izvrsena eksproprijacija, zasto? Verujem da se vrti oko para nisam sigurna sta ide iz Kineskog kredita kao finansiranje a kako se placaju pripremni radovi . Cak i da postoje neki individualni sporovi do sada se to valjda resilo. Ja sam mislila da ovakve projekte ne moze da koči neki pojedinac a ako postoji tuzba to se brzo resava. Tako da ovde od strane nase drzave moze da postoji neka zadrška.

Ovo je moja teorija, znam da je od strane nase opstine planirano da se ovog proleca " ozbiljnije rese sve procedure i papiri" naravno korona je zeznula, ali nek neko potvrdi da je sprovedena eksproprijacija.
 
Tacno ovo sto Mira kaze. Ko radi finansiranje eksproprijacije? Ako to treba vlada Srbije da plati, a nema para za to godinu dana, kako moze kineski kredit preskoci to i udje radi na parcele koje nisu eksproprijatisane?
 
Sad logicki ramisljam Earth, pazi tvrde da je eksprop.zavrsena i u pripremi dokumentacija i o tome pricaju za vreme potpisivanja ovog kredita.... znaci to je obaveza drzave mimo kredita, te radnje pre prve lopate .To je ono da se nesto iz kredita finansira a nesto iz budzeta ili kako vec.
Ja samo ne mogu da zamislim koja je to cifra u pitanju kad su 2017-2018 poceli da pominju ovaj deo a do kraja 2019 uspeli da regulisu papire samo za 2 tunela?!

E sada, mozda je to zavrseno, čekamo da se @ Ljikača ili neko na tom delu oglasi. Jednostavno Kinezi su isuvise ozbiljni da iko od nas misli da razvlace pocetak gradnje
 
Nisam pratio kako ide ovde otkup zemljišta. Da li se radi po posebnom zakonu (leks specijalis) kao što će biti u ovom slučaju?

"Zakonom o posebnim postupcima radi realizacije projekata izgradnje i rekonstrukcije linijskih infrastrukturnih objekata od posebnog značaja za Republiku Srbiju previđeno je da se za sve projekte koji budu proglašeni projektima od posebnog značaja, skrati vreme za eksproprijaciju zemljišta i rešavanje imovinsko-pravnih odnosa, ali i da se neće primenjivati odredbe o rokovima Zakona o javnim nabavkama. "
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1684445
 
I ja sam mislio da nisam pratio, ali sad kad vidim da ispada da dosta nas koji zaista pratimo nismo pratili, onda ce pre biti da se nije izvestavalo kako napreduje eksproprijacija. Sem par licnih slucaja koji su ovde navodjeni.
 
Vrh