Šta je novo?

Autoput Beograd–Zrenjanin–Novi Sad

Pa mora to vise puta, svecano, uz sve medije i pricu o buducoj koristi, pogotovo pred izbore. Inace cemu sluzi put, ako ne moze neko da se njime hvali.
 
Vesic jutros na Pinku najavio da radovi pocinju u novembru u delu kod Beograda. Autoput se pravi zbog Linglonga i Zrenjaninaca a krecu otpozadi i verovatno poslednja deonica koja ce se otvoriti ce upravo biti kod Zrenjanina?!

Sve ovo sada lici na autoputu Pozega - Duga Poljana gde su pompezno pred izbore otvoreni radovi a ne radi se nista.

Nekoliko bitnih cinjenica:
Eksproprijacija nije uradjena
Ugovor sa izvodjacem nije potpisan
Konacna trasa se ne zna, jos se radi dokumentacija
0 dinara je izdvojeno za ovaj projekat u usvojenom budzetu za 2024 god

I ovo im nista ne smeta, krecu radovi :)
 
Usvajanje budyeta je zakonska obaveza, ali pridryavanje nije.
Do sada je uvek najavljivano da ce izgradnja AP krenuti od Zrenjanina. Malo me je iznenadila ova promena, ali ko zna da li najava ima veze sa stvarnoscu.

Video sam vest na nekoliko portala, malo je smujana i nejasna, u istoj recenici su stavljeni i ovaj AP i BP SO-KI. Moguce je da radovi krecu na BP kod Sombora, a novinari su, poput gluvih telefona, prepisivali jedni od drugih i razumeli da se radi o AP BG-ZR. Nisam video originalnu izjavu, tako da ne znam.

Verujem da ce radovi krenuti pre 2026, kao i radovi na pruzi kroz Zrenjanin, sto ce biti dva velika proketa u Banatu u isto vreme.
 
I jutros je Vesic na Hepiju ponovio da su "potpisali dva puta" i da krece izgradnja BG-ZR-NS i smajlija u "narednih mesec dana". Juce je rekao u novembru, sad je u narednih mesec dana. Al nema veze. Ako ce krenuti iz pravca BG, kako je rekao, nidje eksproprijacija nije uradjena. Evo kako izgledaju parcele na pocetku kod hotela President:

1699877859002.png
 
Ne znam odakle ti ova mapa, ali to ne mora da znaci da eksproprijacja nije uradjena. Na parcelama ne pise ko je vlasnik, a ne vidi se ni koliko je sveza. To sto su parcele obradjene takodje nista ne znaci. Da sam poljoprivrednik, ponasao bih se kao da ce parcela zauvek biti moja. Prvo, nisam siguran da ce biti otkupljena, pa ne bih zeleo da sledecu sezonu bude neiskoriscena. Isto tako, posejana i obradjena njiva se sigurno vise placa za izgubljenu dobit i nadoknadu ulozenog.
Relativno nedavno jedonet zakon kojim se eksproprijacija radi ekspresno - drzava skoro momentalno ulazi u posed, a bivsi vlasnik naknadno preko suda resava nesuglasice. Ranije je bilo obrnuto, prvo zavrsetak sudskog spore, pa drzava ulazi u posed, sto je nekad trajalo i godinama.
 
Ne znam odakle ti ova mapa, ali to ne mora da znaci da eksproprijacja nije uradjena. Na parcelama ne pise ko je vlasnik, a ne vidi se ni koliko je sveza. To sto su parcele obradjene takodje nista ne znaci. Da sam poljoprivrednik, ponasao bih se kao da ce parcela zauvek biti moja. Prvo, nisam siguran da ce biti otkupljena, pa ne bih zeleo da sledecu sezonu bude neiskoriscena. Isto tako, posejana i obradjena njiva se sigurno vise placa za izgubljenu dobit i nadoknadu ulozenog.
Relativno nedavno jedonet zakon kojim se eksproprijacija radi ekspresno - drzava skoro momentalno ulazi u posed, a bivsi vlasnik naknadno preko suda resava nesuglasice. Ranije je bilo obrnuto, prvo zavrsetak sudskog spore, pa drzava ulazi u posed, sto je nekad trajalo i godinama.

Da, videli smo kod Pozege kako se eksproprijacija radi ekspresno. Godinama se tegle. Isto sporo je i kod Loznice.

Cak i za fiktivni pocetak radova moraju negde da postave mehanizaciju. Rece Vesic par puta da ce to biti kod Beograda a juce je opet potvrdio da ce radovi krenuti u ovom mesecu.
 
Ne znam odakle ti ova mapa, ali to ne mora da znaci da eksproprijacja nije uradjena. Na parcelama ne pise ko je vlasnik, a ne vidi se ni koliko je sveza. To sto su parcele obradjene takodje nista ne znaci. Da sam poljoprivrednik, ponasao bih se kao da ce parcela zauvek biti moja. Prvo, nisam siguran da ce biti otkupljena, pa ne bih zeleo da sledecu sezonu bude neiskoriscena. Isto tako, posejana i obradjena njiva se sigurno vise placa za izgubljenu dobit i nadoknadu ulozenog.
Relativno nedavno jedonet zakon kojim se eksproprijacija radi ekspresno - drzava skoro momentalno ulazi u posed, a bivsi vlasnik naknadno preko suda resava nesuglasice. Ranije je bilo obrnuto, prvo zavrsetak sudskog spore, pa drzava ulazi u posed, sto je nekad trajalo i godinama.
Чак и да није урађена експропријација, морала је бити урађена препарцелизација да би се уопште могао вршити откуп. То је предуслов. На основу тога би се тачно видела траса пута ако ништа друго, без обзира на статус власништва. А овде нисмо чак ни у тој фази. Тек је пројекат у изради, не зна се ни тачна траса још увек, а где је тек експропријација и почетак радова. Могу нешто про форме предизборно померати земљу, али без пројекта не може ништа да се гради, ма шта они причали.
 
Da, videli smo kod Pozege kako se eksproprijacija radi ekspresno. Godinama se tegle. Isto sporo je i kod Loznice.

Cak i za fiktivni pocetak radova moraju negde da postave mehanizaciju. Rece Vesic par puta da ce to biti kod Beograda a juce je opet potvrdio da ce radovi krenuti u ovom mesecu.
Mislim da je Pozega pocela pre donosenja ovog zakona. Ne moze da se retroaktivno primenjuje.
 
Чак и да није урађена експропријација, морала је бити урађена препарцелизација да би се уопште могао вршити откуп. То је предуслов. На основу тога би се тачно видела траса пута ако ништа друго, без обзира на статус власништва. А овде нисмо чак ни у тој фази. Тек је пројекат у изради, не зна се ни тачна траса још увек, а где је тек експропријација и почетак радова. Могу нешто про форме предизборно померати земљу, али без пројекта не може ништа да се гради, ма шта они причали.
Kao sto rekoh, ne znam odakle je ova mapa i koliko je aktuelna. Poznajuci nasu vlast, "sitnice" poput preparcelacije se mogu resavati u hodu, a i preko noci kad se necemomupominjatiime ne spava.
 
Kao sto rekoh, ne znam odakle je ova mapa i koliko je aktuelna. Poznajuci nasu vlast, "sitnice" poput preparcelacije se mogu resavati u hodu, a i preko noci kad se necemomupominjatiime ne spava.
Ta mapa je iz naseg katastra, tj Geosrbija. U pravu si, ovo ne mora da bude azurno, i cesto nije, ali mi nemamo nikakvu naznaku da je otkup i preparcelizacija pocela.
 
Nazalost, autoput je u paketu sa Linglongom. Tih 1.4 milijarde se moglo mnogo pametnije iskoristiti kada je u pitanju saobracajna infrastruktura u Zrenjaninu. Za te novce bi imali brze saobracajnice ka Beogradu, Novom Sadu, Kikindi i Beceju (spajanje sa smajlijem) i Vrscu. I sto je takodje bitno, zavrsilo bi se mnogo brze nego autoput.

Da ispravim samog sebe, nije vise autoput 1,4 milijarde, koliko je bio do pre mesec dana, sad je 1,6 milijardi. Rekao Vesić jutros.
 
Jako zanimljive informacije smo culi pre dva dana kod Loznice. Jeste izborna kampanja, ali razlog zasto je 1,6 miijardi evra jeste taj sto ce se graditi u paketu sa autoputem i 30 km brze saobracajnice do Novog Beceja. Vesic i Antic su se preklapali kako bi Vucicu objasnili, Antic rece bice i "nekomercijalni put Novi Sad - Novi Becej", u isto vreme Vesic kaze "30km od Zrenjanina do Novog Beceja". Rekose da je vec potpisan KOMERCIJALNI ugovor i da ce uskoro poceti radovi. S obzirom da su obojica bolidi, moguce je da misle na put NS - Zabalj koji se mora raditi jer trasa autoputa od Tise do NS ide postojecim putem.

Kako god, Vucic verovatno zna svoj predizborni plan u naredne 3 nedelje, a pojma nema o autoputu BG - ZR - NS, mislim da cak i ova virtuelna svecanost pocetka radova nece skoro.
 
Danas svečano počinju "radovi". Vesić i dalje ovaj autoput zove "brza saobraćajnica". :) Bolid.


Po prvi put imamo u javnosti objavljen rok za završetak a to je 5 godina. Poprilično s obzirom da je sve ravno uz par osrednjih mostova i jedan veći preko Tise.
 
Steta sto nisu krenuli iz Zrenjanina, kako je obecano.

Moram da priznam da je meni ovako logicnije. Prakticno kako koji deo zavrsen, moze da bude pusten u saobracaj. U obrnutom pravcu se AP zavrsava u njivama, slabo bio koristen da se ide do Zrenjanina, ili bar delimicno od Zrenjanina ka Beobradu.

Sad se sve vise spominje BP do Beceja kao deo ovog puta (ranije uopste nije bilo pomena). Valjda su shvatili da be tog BP sam AP je dobrim delom slepo crevo. U kombinaciji AP i BP postaju dobra alternativa za AP BG-NS-SU.
 
Ne razumem na kraju, jel finalizirana trasa?
 
I mene to zanima, ako se vec zna da je BG-ZR 67.7 km?
Videh i neku kartu iza Vesica ima li to sta veze ili je samo neka slika nalepljena od ko zna kada i gde?
 
Steta sto nisu krenuli iz Zrenjanina, kako je obecano. No, sta je tu je, evo tacno u metar gde su zaorali pocetak radova:


Pogledajte prilog 183592

Koliko su platili eksproprijaciju poklonjene zemlje Al Dahri, rekoše li šta?
Zezam se. Naravno da nije ništa plaćeno, već su samo došli da se slikaju i malo, kobajagi, kopaju pred izbore.
 
Ne znam odakle ti ova mapa, ali to ne mora da znaci da eksproprijacja nije uradjena. Na parcelama ne pise ko je vlasnik, a ne vidi se ni koliko je sveza. To sto su parcele obradjene takodje nista ne znaci. Da sam poljoprivrednik, ponasao bih se kao da ce parcela zauvek biti moja. Prvo, nisam siguran da ce biti otkupljena, pa ne bih zeleo da sledecu sezonu bude neiskoriscena. Isto tako, posejana i obradjena njiva se sigurno vise placa za izgubljenu dobit i nadoknadu ulozenog.
Relativno nedavno jedonet zakon kojim se eksproprijacija radi ekspresno - drzava skoro momentalno ulazi u posed, a bivsi vlasnik naknadno preko suda resava nesuglasice. Ranije je bilo obrnuto, prvo zavrsetak sudskog spore, pa drzava ulazi u posed, sto je nekad trajalo i godinama.
Eksproprijacija nije uradjena. Ne znam da li su opste poceli, iskreno mislim da nisu ni poceli. Pricam iz licnog iskustva jer jos uvek nisu dostavili nikakvo resenje na kucnu adresu(a trebalo bi jer je par parcela navedeno u projektu).
 
Vrh