[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=660884#p660884:142tjtdv je napisao(la):Nikola '93 » Pon Sep 16, 2019 10:33 pm[/url]":142tjtdv]Kod privatnih prevoznika prelazi se 70 000 bez problema,ali...
Prijava minimalac,upitni slobodni dani i odmori,radno vreme itd...
Svako bira sra mu draze..
Vrlo moguće, al kao što i sam kažeš, koliko sati moraju da odrade da bi stigli ili prešli 70.000 dinara. Svašta se iz priča vozača može čuti, pa i da se kod privatnih prevoznika lako pređe i 240 sati mesečno. Ako se mora toliko raditi za tu platu, onda je to, opet, jako skromna zarada. Tu je i prijava na minimalac, kao ne tako retka pojava kod privatnika, a nije lako ni doći do godišnjeg odmora. U GSP-u, ipak, imaju pravo na 30+ radnih dana godišnjeg odmora, a tu su i plaćena odsustva po svim mogućim osnovama, a može se i bez posledica ići na bolovanje. Na kraju krajeva, nije njih gomila pobegla od privatnika i došla u GSP tek tako, a kako i privatnici kubure sa vozačima, vidi se po broju angažovanih penzionera.
Žika":142tjtdv je napisao(la):Kešo napiši kolika je startna plata, dakle fond sati pa puta broj bodova pa puta vrednost boda. Mani se noćnih, šihte, toplog obroka, regresa, minulog rada.
Čista osnovica za vozača solo busa.
Osnovnu zaradu čine redovan rad sa neizostavnim minulim radom, a istu čine i noćni sati, rad nedeljom, šihta i prekovremeni. Ove poslednje stavke se ne moraju imati, ali će regres i topli obrok, kao jedine dodatke van osnovne zarade, primiti apsolutno svi, pa ne vidim razlog da se te dve stavke ne navedu kad čine neto, pa i bruto prosek, što znači da i na njih uredno idu i porezi i doprinosi. Niko ne trpi štetu zbog toga, ni zaposleni, a ni država. Čak i bonovi za ishranu ulaze u prosek za penziju. Sve je regularno i transparentno, jer državne firme moraju poštovati Zakon o radu, dok se kolektivnim ugovorom mogu dati i neki dodatni benefiti, nikako oduzeti nešto što garantuje pomenuti Zakon o radu. I da ukinu regres i topli obrok kao dodatak, oni će opet biti vraćeni u zarade kroz redovan rad. Znači, neto zarada bi opet bila ista. Obračunavati zarade po satu, bar za sad, nije moguće, jer se gleda da same zarade ne osciliraju mnogo, a tome upravo služi vrednost boda, jer bi u protivnom za fond od 160h, recimo, plata bila 50.000, a za fond od 184h 60.000 dinara. Toga u državnim firmama jednostavno nema. Oscilacije su minimalne za fond časova, ali se proporcionalno uvećavaju sa dodacima. Opet, nije reč o nekim velikim razlikama. Fiksnu zaradu po satu primali su samo angažovani na privremenim i povremenim poslovima, za koje se, opet, regularno uplaćivao staž, ali to nije radni odnos. Takođe, zaboravio sam da pomenem i prodaju karata, stavku koja poprilično može uticati na platu.