Šta je novo?

Autobusi

Od kog proizvđača autobusa bi grad trebao da kupi 100 novih zglobnih vozila na gas.

  • Solaris

    Glasovi: 279 94,9%
  • BMC

    Glasovi: 15 5,1%

  • Ukupno glasača
    294
Imam potencijalno tužnu vest za one koji prizeljkuju Solaris, Mercedes, Man i slicne buseve u GSP-u preko nabavke od love EBRD-a.


Seo sam i malo se bavio time da li EBRD onim zemljama koje nisu u EU daje uslov da moraju da kupuje buseve koji su proizvedeni u EU a to je logika kojom se i mi vodimo na forumu a dobar deo nas i prizeljkuje. Ovo sam istrazio jer mi je bilo nemoguce da Ikarbus ne dobije deo tog kolača (jer propadaju ako ne) a posumnjao sam sam da će dobiti čim sam video na sajtu EBRD-a da će 280 komada biti ne na CNG (jer Ikarbus nije još ovladao tom CNG "tehnologijom").

Odgovor je izgleda da kreda EBRD-a ne znači uvek automatski EU proizvođača. Kako? Evo jednog primera u nastavku iz Kijeva.

Kijev dobio kredu od EBRD-a za EURO 2012 za podmladjivanje svog GSP-a. Ono sto je za nas interesantno, nijedan bus, trola ili metro vagon koji je kupljen iz tog kredita nije iz EU nego "EBRD Ukraine Director André Küüsvek revealed that the city would receive over 200 locally manufactured trolleybuses, 185 buses made in Belarus and 50 new Russian-made metro cars – enough to launch ten new metro trains". Znaci, 200 svojih trola, 185 beloruskih buseva i 50 metro vagona iz Rusije.

Polako se uklapaju kockice. Ako EU proizvodjac ne bude uslov, onda mi je jasna logika iza informacije sa EBRD sajta da ce 120 komada singl biti na gas a 280 "harmonika" na naftu pa je mora procena:
- 120 komada MAZ/Vulovic (to ce objasniti misteriju kupovine 10 ovih CNG test vozila za GSP)
- 280 "harmonika" ikarbusa, ja se nadam kvalitetnije napravljenih.

Vise informacija o Kijevu u spoileru ili na sajtu EBRD-a. Tako

http://www.ebrd.com/english/pages/project/psd/2007/37599.shtml
[box] http://www.ebrdblog.com/wordpress/category/transport/
EBRD BUSES EN-ROUTE FOR KIEV’S EURO 2012

By: Anton Usov
Posted on | April 5, 2012 | No Comments

A few years ago, when the EBRD provided a €115 million loan to Kiev’s municipal transport companies, everybody relished the moment and dreamed of the day when new buses and trolleybuses would hit the roads of the Ukrainian capital. I was personally looking forward to new metro cars to replace the rattletraps I’d been using for a decade on my way to the office.
In late March 2012 the Bank fittingly selected the right moment for this new municipal transport to be revealed: the First Kiev Investment Forum, specially organised to promote private investments in the city. By presenting our successful transport project in the context of the Forum, the EBRD arguably provided the best evidence to show how such investments can work if structured properly.
Brand new buses and trolleybuses, lined up in Mykhailovska square, attracting the curious attention of Kievites and a few tourists who were braving the weather and exploring the city. The locals would even come and explore the new vehicles in honest disbelief that these comfortable new buses and trolleybuses are now at their disposal. Many of them were keen to find out how they were procured and if they were manufactured in Ukraine or imported.
Many more people will see the new buses and trolleybuses in action, including tens of thousands of fans, who will be coming to Kiev for the EURO 2012 football championship in a few weeks time. Labelled with “Financed by the EBRD” stickers, the new buses, trolleybuses and metro cars will tell them a very positive story of Kiev-EBRD cooperation.
It is difficult to underestimate the importance of the three municipal projects funded by the Bank in Kiev to date and totalling €115 million. The investment should significantly improve efficiency and overall quality of local transport in the rapidly growing city of almost three million residents. Through these projects the EBRD supports environmentally clean and sustainable public transport and offers an alternative to the ever increasing use of private cars.
The Bank is also promoting information technology-based traffic management systems to resolve traffic congestion and bottlenecks along the busiest transport corridors leading into the city centre. With the Bank’s financial assistance, the city of Kiev will improve automated speed control and enforcement, variable message signage, in-pavement traffic sensors, CCTV, rapid emergency response and other dynamic control systems. This will allow the city to manage traffic more effectively, improve air quality through lower congestion levels and improve road safety on some 20 km of the city’s main traffic arteries.
During the First Kiev Investment Forum and later at the presentation, EBRD Ukraine Director André Küüsvek revealed that the city would receive over 200 locally manufactured trolleybuses, 185 buses made in Belarus and 50 new Russian-made metro cars – enough to launch ten new metro trains. Kiev’s Mayor Oleksandr Popov and Head of Kiev Passenger Transport Company Mykola Lambutski appreciated this fact and stressed the importance of the successful work between Ukraine’s largest municipality and the country’s most powerful investor.
A Facebook discussion later that day confirmed a significant public interest to the event. While social media usually provide a platform for various views, the feedback on the event was overwhelmingly positive with general agreement that transport in Kiev will improve thanks to the EBRD’s involvement.
[/box]
 
^^ Ovo je odlicna vest za nasu privredu u vremenima gde posla ima jako malo! :kk:
 
Samo da Ikar i proizvođači iz bivšeg Sovjetskog saveza ne budu i biće OK.

Držim fige.....

images


;)
 
@Bivis,
Ikarbus po dizajnu moze bez problema da parira zapadno evropsim proizvodjacima, i daleko je napredniji od bivsih SSSR proizvodjaca, ne vidim u cemu bi bio problem kad bi Ikar malo unapredio zavrsnu obradu.

Pogledaj stanje onih Connecto mercedesa nabavljeni pre par godina, raspadaju se kao Ikarbusi.

GSP odrzavanje je tu u pitanju vise nego kvalitet samog vozila po mom.

Ovo je velika sansa za nasa preduzeca, vise volim da nekoliko stotina porodica ciji su clanovi zaposleni u BIK-u ili Ikarbusu ne strepe od otkaza jer su postali tehnoloski visak nego da se neke debele svabe tamo preko odvale od kobasica i hajnekena od nasih para.
 
Samo da bude Ikarbus jer i dalje volim ovu zemlju i grad i nadam se proizvodnom oporavku... A mislim da su Mercedes, Volvo bolji od Ikarbusa... Mora da sam mazohista... :cool:
 
Bivis":3sdoxibt je napisao(la):
Samo da Ikar i proizvođači iz bivšeg Sovjetskog saveza ne budu i biće OK.

Držim fige.....

images


;)

Hmm, Andrej iz LiAZ-a je u Beogradu, baš sam se pitao zašto. Uvek posle njegove posete dolazi tura LiAZ-a :D
 
Sta ste se zaverili protiv Ikara? Kao sto rekoh vec jednom, dovoljno je da pogledate svetloplave Veolijine iz 2005.
PROBLEM JE ODRZAVANJE A NE POREKLO BUSEVA. Conecto-i, oni zuti iz 2004. se vec raspadaju. Naravno, ne bih voleo nista ex-CCCP, pokazali su se kao tesko smece, nebitno da li je LIAZ, MAZ, UAZ, ili neki drugi GUZ, samo ne oni - nikad vise. I Kobre su mi OK naspram njih, bar su nekako robusne.
 
Sve smo proizvođače pomenuli osim SKANIE, malo fotkica njihovog novog modela. ;)

citywide-001.jpg


citywide-002.jpg


citywide-003.jpg


Scania Citywide je nova generacija gradskih i prigradskih autobusa u tesnoj vezi sa prethodnom generacijom. Doprineće održivom javnom prevozu popularizacijom autobuskog prevoza, kao izborom načina putovanja.
 
@Bivis sve su to super busevi ali mislim da možemo da zaboravimo na to. To je za s'one strane duge gde padaju zvezde, nama ne ginu veliki žuti ku...khm, ovaj, da....
 
Ma znam ja sve to, samo ljudski je nadati se. ;) Ako ništa barem znamo u kakvim smo mogli da se vozimo. :lol:
 
Megabusevi su jako loši, klima uredjaju jaaaaako loše hlade u zadnjem delu, dok neobusevi su odlični imaju najbolje klime od svih autobusa. Ja bi bio zadovoljan sa neobusevima :D Ali je valjda neobus propao ?
 
Koliko sam ja čuo nije skroz propao, ali ne mogu da žive samo od kupovine NS-a pa gazda hoće da ih proda.
Taman da ovim malo ožive :)
 
Ja se najvise radujem da nase firme dobijaju posao, bio sam vrlo impresioniran Neobusom cim se pojavio (prostor unutar busa je jedan od najboljih), vrlo sam impresioniran dizajnom najnovijih Ikarbusa (tj. Breda) ali kao redovni korisnik gsp-a ja zelim pored estetike dobijem i kvalitet, kvalitet, kvalitet! :grand:

Ne zelim buseve koji se kvare, raspadaju, ispadaju iz saobraćaja (koliko sam puta samo video da fap vuče u servis bus koji čekam) i zbog kojih moram da cekam bus duze nego sto je neophodno, posebno kad je napolju min 20 ili plus 30.

Malopre sam procitao da Ikarbus ima 300 radnika. Da li smatrate da su "needs of a few more important then needs of a many" jer sa druge strane nas je vise od milion koji redovno koristimo prevoz? :/

Jos jedna stvar me kopka danima. Dosta govorimo na forumu o tome kako su mečke/man/solaris/scania kvalitetnije i izdržljive ali da li su npr. mečke naišle u eksploataciji na naše puteve, ulegle šahte, loše gorivo, veliku zagađenost vazduha, napaljene vozače gsp-a i loše održavanje? I da li smatrate da bi mečka i ostali imali šansu da prežive ili nam je bolje uzeti Ikarbuse i imati u komšiluku ogromno postrojenje za remont u vidu fabrike Ikarbusa kojoj će svi novi autobusi posle 4-5 godina biti poslati u jednom trenutku na remont?
 
Pa gsp ima mercedese, koliko su već matori a i dan danas lepo izgledaju. Što znači da je kvalitet, dok se ik n serija već raspada a 2008 godište je
 
Mercedes Connecto je najbolji autobus iz voznog parka gsp-a ikada, testiran vec skoro deceniju i bolje podnosi nase uslove eksploatacije od bilo kojeg drugog autobusa, tako da sam ja za Mecku pre bilo kog drugog autobusa
Mercedes_Connecto_GSP_Beograd.jpg
 
Da li je GSP u poslednjih 20 godina imao u svom voznom parku Mercedesov zglobni autobus? Čini mi se da je imao samo solo do sada.
Komšije imaju u svom voznom parku i solo i zglobne.

50783.jpg


S5006034-1.jpg
 
Naravno da ne bi izdržao.
To je i moja glavna zamerka na odluku gradskih otaca o kupovini niskopodnih vozila.
Sama konstrukcija niskopodnog vozila je mnogo slabija nego njegovog pandana u klasičnoj izradi.
Naravno inženjeri su se potrudili i odradili svoje, ali saobraćajnice po kojima saobraćaju autobusi u Beogradu i posebno način na koji ih vozači voze su presudni da niskopodno vozilo kod nas posle par godina izgleda kao kanta.
Ikarbusova N serija je takodje problematična sama po sebi i opravdava narodnu izreku da se prvi mačići u vodu bacaju.
Slažem se da bi bilo lepo da kupimo kvalitetne autobuse, ali ako ih budemo vozili prepune, po ovakvim šahtovima, slivnicima, rupama, a pri tom vozačima i dalje dopuštamo da voze ovako kako voze, i ti potencijalni MAN-ovi , MERCEDES-i i slični će posle nekog vremena biti nepovratno uništeni.
Svojevremeno , pre 20-30 godina vozači u GSP-u su bili nagrađivani ako na određenoj kilometraži nemaju kvarove. Oni su tada dužili vozilo, tačnije 2 ili 3 vozača su dužila po 1 vozilo i tačno se znalo ko kako vozi.
Otac od jednog mog prijatelja je u to vreme nagrađen novčano i "zlatnom značkomGSP-a" za pređenih pola miliona km bez kvara! :kk:

I još jedna opaska. Ikarbus ne proizvodi svoje agregate, kao ni većina proizvođača autobusa na svetu, tako da priča da Ikarbus - CNG nije moguć, ne pije vodu.
Evo i primera:
http://www.flickr.com/photos/neobuscitta/5515759484/lightbox/
 
Vrh