Šta je novo?

Autobusi

Od kog proizvđača autobusa bi grad trebao da kupi 100 novih zglobnih vozila na gas.

  • Solaris

    Glasovi: 271 95,1%
  • BMC

    Glasovi: 14 4,9%

  • Ukupno glasača
    285
Kako saznah sad, izgoreo 304N (Ćurdićev Maz) kod stajališta "Boleč /pumpa/".

Pravo da vam kažem, ništa me ne čudi.
Taj prevoznik je loš, a vozila živ očaj.
Koliko sam se zimi puta vraćao pa bilo hladnije unutra nego napolju, a sad izgleda preterali sa grejanjem :oops:
 
Izbacili na 307 bez ikakvog razloga 177 kad već imaju dovoljno novih vozila da pokriju sve polaske i ostao je u kvaru u Vinči neć u 11 sati, sad već preko 4 sata čeka vuču
 
Odluka za upotrebu klima uređaja u prevozu.

"Podešavanje režima rada klima-uređaja u vozilima biće takvo da udeo vazduha koji se zahvata iz spoljašnje sredine bude što veći, uz optimalnu kombinaciju sa prirodnom ventilacijom. Optimizacija rada klima-uređaja znači da se koriste samo u uslovima kada je temperatura spoljašnjeg vazduha veća od 28 stepeni Celzijusa i to na način da temperatura u vozilu bude za pet stepeni niža, uz podešavanje snage ventilatora klima-uređaja na minimum. Na terminusima (okretnicama) u toku trajanja pauze, a najmanje pet minuta, neophodno je vršiti provetravanje vozila sa otvorenim vratima i 'ispiranje' celog ventilacionog sistema klima-uređaja sa podešenom snagom ventilatora na maksimum. Takođe, potrebno je vršiti dezinfekciju filtera klima-uređaja najmanje jednom dnevno, na početku ili na kraju dnevne upotrebe vozila"
 
U prevodu...klima ce hladiti ali se to naravno pod uzarenom loptom i u velikoj guzvi nece osecati....ali izgleda da je "daj sta das" :D
 
Znači sad mogu upozoriti vozače da pale klime u autobusima, a ne da svi pocrkamo unutra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751943#p751943:2gdkca2s je napisao(la):
Vinča307 » Sub Jun 27, 2020 9:18 am[/url]":2gdkca2s]Znači sad mogu upozoriti vozače da pale klime u autobusima, a ne da svi pocrkamo unutra.
Ne brini, nismo kreteni da ne palimo klime ako su ispravne. Budi uveren da ce moje kolege paliti klime, jer niko nije blesav da se kuva 8 sati, dok se putnici kuvaju do sat vremena. Suludo je kad dodje putnik pa me pita "majstore, a sto ne pustite klimu?", pa odgovorim "zato sto volim da mucim sebe". Tako da nemas potrebe da se obracas vozacima po tom pitanju, jer nismo retardi.
 
Ima stvarno onih bolesnika što čak upale i grejanje, lično sam se uverio dva puta prošlog leta, samo da bi isterali ljude iz busa i da bi bila manja gužva.
 
Dosta ranije se secam (dok nije bilo novih autobusa) sto se grejanja tice, da su ga neki palili da bi smanjili temperaturu motora odnosno da ne bi prokuvao, ali to se uglavnom odnosilo na starija vozila tipa ikarbus, fap...a na novijim vozilima grejanje mora da se zavrne ispod vozila kad dodje na kanal da radijatori ne bi bili vruci iako preko komande nije upaljeno grejanje. Mehanicari sporadicno na vozilima zavrcu grejanje za letnje vreme, kao sto ih sporadicno i odvrcu kad dolazi hladnije vreme. Ne bih rekao da neko od kolega ima takav organizam da moze da podnese toliku vrucinu. Da na spoljnoj temperaturi od 30 (u busu 50) neko pali grejanje da ne bi imao guzvu?! Pre bih rekao da je to tvoje ubedjenje - teorija zavere. Polazim od sebe - ja ne podnosim vrucinu, pogotovo ne u zatvorenom prostoru, a skorije nisam nailazio na takve slucajeve da kolege pustaju grejanje, jer bi tada bukvalno svi popadali u nesvest od toplotnog udara. Meni da se ne radi (primera radi), iskljucio bih vozilo za garazu, ne bih sigurno pustao grejanje da mucim sebe i druge - to je van svake pameti. Ne znam sta bih drugo mogao da kazem. Znam jedino da je u busu generalno najtoplije napred i pozad, napred zbog zagusljivosti, a pozadi zbog motora, tako da, ja kad idem na posao/sa posla uvek stojim na sredini kod prozora.
 
Da postoje takvi ljudi, jedan na 23 i na 79 prošle godine, ali znam o čemu pričaš, sad su gotovo svi vozači u Higerima upalili klime, dok još nisam video i jednog Solarisa da mu radi klima, bruka za gsp, jel mora svaki put da se čeka avgust da se srede klime u Solarisima
 
Istina je da ima svakavih vozača ali ja se nadam da će sva vozila sa ispravnom klimom da imaju hlađenje.
U benefitu je za sve.

Problem će biti za IK112LE modele koji mnogo jako greju pozadi a pošto će klima raditi na najmanjoj jačini u toku vožnje, očekujem da će biti fora kao i da ne radi.
Prošlog leta ta situacija u #3211 & #3212.

Za Higere se ne brinem, ako nešto valja, to je valjda klima.
 
Klima ubija u Higerima, definitivno najbolja stvar u njima i najpoželjnija vozila tokom leta. A to da upale na najslabije, kao da će vozači da poštuju, upliće kako oni hoće. A Ikarbus 112m ima isti problem i što je klima jako loša i praktično se ne oseća kad radi.
 
Да нам поживе климе у Хигерима. Данас прелазак из ИК112М у Хигера, разлика небо и земља, буквално.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=751971#p751971:1ynzztkz je napisao(la):
Vinča307 » Sub Jun 27, 2020 10:31 am[/url]":1ynzztkz]Ima stvarno onih bolesnika što čak upale i grejanje, lično sam se uverio dva puta prošlog leta, samo da bi isterali ljude iz busa i da bi bila manja gužva.
Ja bih rekao obrnuto sa ima bolesnika koji misle da neko može da radi dok mu kroz radijator cirkuliše voda od 88 i više stepeni. To što pojedinci misle to samo plod nečije mašte.
Ono što je istina da često ovi iz održavanja puste grejanje kako bi vozilo odradio bez kuvanja / isključenja pri tom ne mareći za vozača koji tu treba da provede 8 sati.

Naravno ja te vozače krivim jer trpe sumanute ideje nesposobnih ljudi iz održavanja i umesto takvo vozilo odmah da isključe iz saobraćaja oni to voze. Motivi vozača se jednim delom što se boje mobinga ljudi iz rasporeda drugi možda što hoće iz najbolje namere da prevezu ljude pa makar se oni kuvali 20-30 minuta.
 
Možete da pričate šta hoćete, kada sam se lično uverio u to što pričam i to nije na starim vozilima pa da kažeš jer je neispravan, nego na novim vozilima, naravno takvih je mnogo manje nego onih koji uključuju klime. Juče gotovo da nije bilo Higera bez klima, dok kod Solarisa je možda jedan od 20 kojih sam video imao klima i baš sam imao neverovatnu sreću da mi naiđe daj 3008. Nije mi jasno u čemu je poenta sa Solarisima i zašto im klima nikad ne radi, tek što je poprave svaki put sredinom jula, početkom avgusta, ona već sledeće leto ponovo ne radi, a znam da bi velika većina vozača upalilo da radi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752201#p752201:q1chveu9 je napisao(la):
Vinča307 » Ned Jun 28, 2020 6:20 am[/url]":q1chveu9]Možete da pričate šta hoćete, kada sam se lično uverio u to što pričam i to nije na starim vozilima pa da kažeš jer je neispravan, nego na novim vozilima, naravno takvih je mnogo manje nego onih koji uključuju klime. Juče gotovo da nije bilo Higera bez klima, dok kod Solarisa je možda jedan od 20 kojih sam video imao klima i baš sam imao neverovatnu sreću da mi naiđe daj 3008. Nije mi jasno u čemu je poenta sa Solarisima i zašto im klima nikad ne radi, tek što je poprave svaki put sredinom jula, početkom avgusta, ona već sledeće leto ponovo ne radi, a znam da bi velika većina vozača upalilo da radi.

Vidiš na novim vozilima to je regulisano preko elektro ventila koji posle nekoliko godina više ne rade i onda ostaje zatvaranje ili otvaranje slavina ručno iz kanala. I koji tu uticaj ima vozač?
Na starim vozilima isto su bile slavine koje su opet dostupne iz kanala stim što je vozač imao samo jednu slavinu za prednji grejač bez ikakvog uticaja na putnički prostor.
Dileme rešene?
 
To je ista priča kao i grejanje na starim trolejbusima.
Klapna izadesnog prednjeg. Često je zaribala i vozač i da je hteo, ne bi mogao da je pomeri.
 
Kinezi na 83

autobusi01-2020-06-29-00-25-56.jpg
 
Ovi Solarisi na 17. & 31. su uprkos nalepnicama "klimatizovano vozilo" danas na 33° užasno nehumana i nijednom klima ne hladi.Ima oko 40° C.
Kao ni na mečkama IK112LE i Man skalamerijama.

Možda sam ukupno video 5 vozila kojima radi klima.
Javiti Vesiću da racija od prošlog keta, mora da se ponovi, jer pored rizika Korone, sad imamo i rizik toplotnog udara.

Videh i Conecto #150 vozi otvorenih vrata :sesir:
 
Na 47 danas Arivin Maz P40094 radilo mu grejanje pun gas, nekoliko putnika se opeklo na radijator prekoputa srednjih vrata. Jedan se i žalio vozaču, ali je dobio odgovor ugasi ga ti ako možeš i jel misliš da je meni lako provesti 8 sati u ovom paklu.
Očigledno da su Žika, Hadzija upravu da to može samo u kanalu isključi, a da je vozač tu samo kolateralna šteta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=752682#p752682:2p5t4uds je napisao(la):
biftek » Pon Jun 29, 2020 11:59 pm[/url]":2p5t4uds]Na 47 danas Arivin Maz P40094 radilo mu grejanje pun gas, nekoliko putnika se opeklo na radijator prekoputa srednjih vrata. Jedan se i žalio vozaču, ali je dobio odgovor ugasi ga ti ako možeš i jel misliš da je meni lako provesti 8 sati u ovom paklu.
Očigledno da su Žika, Hadzija upravu da to može samo u kanalu isključi, a da je vozač tu samo kolateralna šteta.
Sve zavisi, ako je upaljen iz radijatora, jasno je da vozač nije kriv, al kad upale iz klime grejanje e onda je jasno da to vozač namerno radi, jer i da je slučajno upalio da greje ne može da ne oseti. Ja za sada nisam video vozača Higera da nije upalio klimu, što je za svaku pohvalu, u Solarisima na 17 i 31 možda 35% autobusa ima klimu što je okej, sačekaš malo ako treba i naićiće ti bus da klimom.
 
Vrh