Šta je novo?

Ambrozija u Beogradu

orion

Advanced
Učlanjen(a)
11.09.2008.
Poruke
2.875
Pohvaljen
2.008
Lokacija
Beograd
Pošto se priblizava vreme cvetanja ove napasti, evo da pokrenem temu jer mislim da je ovo jedan od gorućih problema u Beogradu. Koliko je stvar alarmantna može se videti na slećem sajtu
http://www.pollenwarndienst.at/inde...&id_parent=42&register=_r3a&typeofpollen=ambr
Verovatno će i ove godine da se digne buka kad ambrozija već procveta a tada će naravno biti kasno za svako uništavanje. Lično se zgrozim kad u nečijem dvorištu vidim ambroziju, i često se pitam da li je veći problem u neobaveštenosti stanovništva ili bahatosti. Smatram da bi za početak trebalo pritisnuti pravna lica da uništavaju ambroziju koja je na njihovom zemljištu jer 90% ambrozije koju sam video je na raznim gradilištima i skladištima, a da ne spominjem železničke stanice (možda je najcrnji primer železnička stanica u Batajnici).
 
Po ovim slikama sa sajta kod nas je ima najvise.Samo treba da sasucemo rukave i nista vise.
 
Je li istina da je ambrozija namernao sijajna prilikom izgradnje Novog Beograda ne bi li se pesak "uhvatio"?
 
malo je bajata vest, ali prolece je pravo vreme za setvu deteline znači sada

BEOGRAD - U cilju suzbijanja korovske biljke ambrozije, čiji je polen jedan od najčešćih uzročnika alergija kod ljudi, opština Novi Beograd će na nekoliko lokacija sadnjom deteline sprečiti njeno dalje širenje. Na Bežanijskoj kosi, u blizini pijace, već je počela priprema terena za sadnju.
izvor Kurir 25 mart 2010 http://www.kurir-info.rs/beograd/detelinom-protiv-ambrozije-na-novom-beogradu-81943.php

Odlična akcija da li su i Vaše opštine prihvatile akciju ili će i ove godine ambrozija da ambromatretira Beograđane
 
Изгледа да више нису ажурни подаци о концентрацији полена. Раније се то могло наћи овде http://80.93.233.156/external/polentable.php. Сада или сам неинформисан или је на делу неодговорност.
 
Moj profesor na faxu (načelnik alergologije na Dečjoj klinici u Tiršovoj) se zgražava na akcije uklanjanja ambrozije u avgustu...kaže da se ambrozija uklanja posle prve kiše u julu i to čupanjem i spaljivanjem, to je četvorogodišnja biljka. Posle kiše da polen ne bi leteo u vazduh...
 
To ti je kad strucni sjede tamo gdje netreba :kafa:
 
ипак постоји ажурирана информација о концентрацији полена
http://www.sepa.gov.rs/index.php?menu=48&id=1111&akcija=showExternal&plok=1

Јесте да је чупање најефективније кад је амброзија у питању али и кошење је довољно добро али да се одради пре цветања и систематски.
Велики проблем су плацеви у приватном власништву које нико не одржава, врло често се власници не појављују годинама, неке комшилук никад и не види.
 
Košenje jeste efikasan metod ako hoćes svake godine da kosiš istu poljanu. Košenjem ostaje koren i ponovo se razvija biljka sledeće godine...to je korov.

Koliko sam razumeo ako je u pitanju ambrozija opština ima pravo da uđe na plac i eliminiše ambroziju...
 
На сајту Општине Нови Београд има текст о пројекту „Зауставимо амброзију“ који Општина спроводи последњих пар година. Ево тог текста:


11. август 2011.

Почела друга фаза уништавања амброзије

У оквиру пројекта „Зауставимо амброзију”, који спроводи општина Нови Београд почело је кошење неуређених парцела на којима има амброзије. Радници које је ангажовала општина данас су косили траву на локацији у Војвођанској,а у плану је наставак и код окретнице трамваја у Блоку 45, затим на Бежанијској коси и делу према Лединама.
Амброзија се уништава на неколико начина, а у свеобухватној акцији против опасног корова пре кошења биљка је уништавана чупањем из корена.
Неке од парцела на којима се коси обишао је Ненад Миленковић, председник општине.
- Нови Београд је прилично угрожен амброзијом , зато смо и први кренули да се боримо против ње. Овај проблем смо “напали” на више начина и већ трећу годину спроводимо пројекат сузбијања амброзије. Најефикаснији начин је чупање из корена и то је већ дало одличне резултате. После тога организујемо и кошење парцела на којима има овог корова, и где није могуће да се ручно искорењује као што се радило у првој фази. Први пут ове године смо покушали да пренесома искуства других, да садњом детелине сузбијемо њен раст. На три локације смо смо посадили детелину и те парцеле сада изгледају много уреднија а немају ни амброзију - рекао је Ненад Миленковић.
За послове чупања амброзије као и претходних година општина је анагажовала грађане који су плаћени за тај посао.
Како би сви могли да препознају амброзију и уколико је примете у свом окружењу почупају или пријаве надлежнима у општини штампан је и материјал са упутством.
Грађани могу пријавити и површине на којима примете амброзију на и-мејл адресу zivotnasredina@novibeograd.rs или на број 3106-702 како би општина извршила њено уклањање.
http://www.novibeograd.rs/?jez=sc&v=4991&p=51


На споменуту електронску адресу сам доставио 11. августа пријаву са сликама места где има амброзије на Бежанијској коси, а никад ту није ни уништавана. На жалост, још увек нисам добио никакав одговор од Општине да ће кренути у акцију, а то се види и по томе што још увек амброзија несметано расте на овим локацијама !

Ево сад управо док куцкам овај текст на вестима РТС-а је било о амброзији и кажу да је концентрација алергеног полена у Београду 60% већа од дозвољене !
 
Koliko košta setva deteleine po aru u odnosu na prskanje, čupanje, košenje ambrozije ?
Da li je nemar u pitanju ili ekonomski opravdan prolećni propust ?
 
Какво бре сада кошење, невероватно како се ради све наопако. Амброзију треба косити и чупати пре него што се појави полен. Сада могу и да је пусте. А и за раднике је безбедније да косе раније, и они који нису алергични могу да постану услед велике изложености.

@HoRuS
чупање јесте најефикасније, али то је такво зло да и када се почупа поново ће да никне јер се полен шири километрима, па то није трајно решење већ борба непрестана.
 
Mislim da je zato rekao odmah posle prve kiše, ali zapravo meni je to samo zapalo za uvo. Nisam alergičan na polen ambrozije pa nisam nešto ni zapitkivao, ali znam da svako koga nešto stvarno interesuje treba da ode do njega i popriča o ambroziji i alergijama. Čovek je zaista prava enciklopedija i svetski priznat alergolog. Ako kaže decidno čupanje da, košenje ne (dodao je razne atribute ovima što organizuju košenja, ne bih citirao :) ), onda verovatno ima razloga za to... :)

Ako hoćes neki dodatni info o njemu , piši mi na pm, da ne iznosimo lične informacije na forum

Boco, mislim da je u pitanju čisto neznanje i površnost. Tako sam bar zaključio dok sam imao praksu na alergologiji. A, ne bi smeo da postoji ekonomski problem kad je u pitanju biljka koja izaziva alergiju kod toliko velikog broja ljudi. Naravno, i zbog toga što ako ne unište ambroziju kako treba i uštede novac na tome - mnoooogo više novca moraju da ulože u lečenja (imunoterapija je toliko skupa da "uši otpadaju").
 
Očigledan nemar
dovoljno je da dodele svakoj mesnoj zajednici malo nafte za traktor i seme deteline
a za ostalo bi se pobrinule same mesne zajednice
u organizovanju dobrovoljaca i pronalaženju površina u cilju suzbijanja te napasti. . . .
 
Eh ... kolko prodje od predhodnog posta 24 Avg 2011
da su mogli tada da čuju kad vec imaju uši
da zasejavaju , deo po deo DETELINOM , u Bgd sada ne bi više bilo ambrozije skoro nigde :!:
te zato imamo opet ovakav naslov u današnjem Blicu
AMBROZIJA raste na preko 100.000 HEKTARA širom prestonice
ceo tekst na
https://www.blic.rs/vesti/beograd/ambro ... ce/c25fyk0

Mozda, mozda, mozda neko sada to i čuje te nije kasno da se krene u detelinarsku borbu protiv ambrozije
jer naj jeftiniji , naj efikasniji i naj dugoročniji način rešavanja te napasti :grand:
:sesir:
 
Kad već pomenu 2011. godinu, kad se samo setim tog avgusta po šumadijskim selima...
To su bila čitava polja ambrozije... :roll:
 
Vlasnicima zemljista pod ambrozijom naplatiti kaznu toliku da pokrije cenu zasejavanja deteline
Te bi se ove napast brzo oslobodili
:sesir:
 
Zbog cega se toliko potencira detelina? Sta je to toliko specificno kod nje sem sto ne mozes da zapatis neku alergiju :)
 
Амброзија не воли детелину ваљда детелина испушта неке хемикалије које јој сметају
 
ma ima odlicno srbsko seljacko resenje na svaku takvu povrsinu prospes akumulator i cao, ko ce se j**** sa detelinom
 
Specijalno za kolegu forumaša Vladivoja - današnja reportaža iz sela Brajkovac (da ne ostane zabeležno na forumu samo po ambroziji):

Pogledajte prilog 1
Pogledajte prilog 2

Inače za neupućene, Brajkovac je najjužnije naselje u okviru administrativnog područja grada Beograda.
 
B.Vladimir":2fqj8hnb je napisao(la):
Zbog cega se toliko potencira detelina? Sta je to toliko specificno kod nje sem sto ne mozes da zapatis neku alergiju :)
...Ambrozija je krov koji je već decenija nesmetano širio i kod osetljivih osoba je izuzetno neprijatan do allergijskog reakcija. Ambrozija proizvodi veliki količina polona koja je pogodno jak allergen, a simptomi uzimanja kijanja, tišine nosa ili svrab očiju mogu se ispoljiti u svimm životmo, dobima....

....borba protiv ambrozije vodi se i držanjem detelina,
koja je jača i izdržljiva biljka, i na "vlastite" teritorije ne dozvoljava ambrozije da poraste...

U starijim postovima imaš detaljnija pojašnjenja a informacije se danas lako izgooglaju

Inače podosta sam otporan i na nju al kad predje neku višlju koncentraciju u vazduhu
počnem toliko puno da kijam da imam utisak da ce mi od bolova pluca iskočiti iz grudnog koša
mogu da zamislim one malko slabije šta sve trpe
i ko zna kako im je



:sesir:
 
Vrh