Tomica Mišljenović, asistent na Biloškom fakultetu, navodi za N1 da će sa dolazećim klimatskim promenama problemi sa ambrozijom biti još izraženiji i da će biti više ljudi alergičnih na ovu biljku. Upozorava da ne treba da se uklanja bez rukavica.
Abrozija ima mogućnost da produkuje ogromnu količinu polenskih zrna, koja su vrlo malih dimenzija i lako se vetrom prenose na velike udaljenosti, navodi sagovornik N1.
Kaže da je polen od abrozije jedan od najpotentnijih alergena koji su poznati na svetu i da izaziva alergije kod velikog broja osetljivih.
„Pretpostavlja se da će u ovom scenariju dolazećih klimatskih promena, produkcija polenskih zrna kod ambrozije biti još veća, biomasa kod tih biljaka, zahvaljujući povećanim koncetracijama ugljen dioksida i temperatura u regionu, će biti još veća, pa možemo očekivati da će ovim problemi biti još izraženiji i da će biti još više stanovnika alergičnih na ovu biljku“, navodi Mišljenović.
Kako dodaje, ambrozija je biljka koja može da proizvode od 300 pa do nekoliko hiljada semena, koja ostaju u zemljištu, a zadržavaju svoju klijavost više 30 godina. To znači da ukoliko ih u jednoj sezoni uklonimo, semenska baza ostaje i decenijama može da pravi problem, pa je treba sistematski uništavati, objašnjava Mišljenović.
Grad Beograd ima desetogodišnji plan za suzbijanje sa neuređenih gradskih površina, ali i vlasnici zemljišta su u obavezi da uklanju sa svojih površina.
„Nikako je ne treba uklanjati bez rukavica, ukoliko ih čupate iz korena, zbog toga što može da izazove i kontaktne alergije pored polenskih“, navodi sagovornik N1.
Kako dodaje, važno je i uklanjati je pre nego što cveta.
Na veliki površinama se često uklanja određenim hemijskim sredstvima, ali u centru Beograda se ne koriste herbicidi, već se to radi niskim košenjem, prenosi biolog.
Biće sve više problema sa ambrozijom i sve više alergičnih, kaže Tomica Mišljenović, asistent na Biloškom fakultetu.
rs.n1info.com