Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Pa sad da se neko bavi ozbiljno time sigurno bi mogli napraviti ponudu - muzeja ima dovoljno, što klasičnih što i moderne umetnosti u BG, pa ostaci rimskih naselja. Verovatno bi se dala organizovati i neka tura BG - Viminacijum, Trajanova tabla, Diana, Felix Romuliana, Mediana, pa nazad ka BG i jos u Sirmium. To bi sigurno bilo zanimljivo nekome kome je istorija Rima zanimanje ili hobi. Naravno ni ne mora sve u jednoj turi, ali verovatno je malo ljudi vani upoznato da postoje dobor ocuvane rimske iskopine, a što da ne, malo je i egzotika jer smo bili na rubu carstva.
Osim toga imamo i tvrđave, Petrovaradin (ali tu ozbiljno treba poraditi na turama kroz samu trvrđavu i uređenju hodnika za turiste), Beograd, Smederevo, Ram, Golubac (ovde se već zaista vidi pomak u turističkoj ponudi) - pa je to ponuda srednjovekovne istorije (Golubac je tu stvarno napravio dobru postavku).
Pa bilo bi tih stvari još npr. Resavska pećina (i druge koje su dostupne turistima), pa Tara, i ostali nacionalni parkovi, za bliže turiste verovatno i Fruška gora za lagani vikend odmor (kad bi osim Vrdnika uopšte postojala neka smislena ponuda).
 
Zlobnici bi rekli da pojedinci zagovaraju tu teoriju od 2012.
Ja to ne zazivam, već se toga bojim, jer se ponekad ponašamo totalno nekontrolisano, pa onda kad ovi priprete da bezvizni režim nije nešto što se podrazumeva - onda malo peglamo.
 
Sleteo sam danas na poslednji gate u novom terminalu. Prvi put do sada skroz na kraju. Setnja ne tako laganih ~10 minuta sa koferom, ne pamtim kad sam imao gore ikustvo na aerodromu. Pogotovo ovako male velicine, na JFK i Atlanti mi je bolje bilo.
 
Sleteo sam danas na poslednji gate u novom terminalu. Prvi put do sada skroz na kraju. Setnja ne tako laganih ~10 minuta sa koferom, ne pamtim kad sam imao gore ikustvo na aerodromu. Pogotovo ovako male velicine, na JFK i Atlanti mi je bolje bilo.
Ja sam na Atlanti promasio konekciju jer fizicki nije bilo moguce stici sa jednog terminala na drugi i morao sam 24h da cekam novi let, ali 10 minuta setnje zvuci jos gore,
 
Ja sam na Atlanti promasio konekciju jer fizicki nije bilo moguce stici sa jednog terminala na drugi i morao sam 24h da cekam novi let, ali 10 minuta setnje zvuci jos gore,
Pa svi su povezani "Kicmom" Jako je lako doci s jednog na drugi. Ne znam kako si to uspeo. Ja sam sa Intl na domestic isao.
 
Sleteo sam danas na poslednji gate u novom terminalu. Prvi put do sada skroz na kraju. Setnja ne tako laganih ~10 minuta sa koferom, ne pamtim kad sam imao gore ikustvo na aerodromu. Pogotovo ovako male velicine, na JFK i Atlanti mi je bolje bilo.
🤣🤣🤣 Јел си то из Подгорице или Тивта долетео? 🤣🤣🤣
 
Hungary and Vinci Buy Budapest Airport in $4.7 Billion Deal
(Bloomberg) -- Hungary and French construction giant Vinci SA bought Budapest Airport Zrt. in a €4.3 billion ($4.7 billion) deal, handing a major asset to Prime Minister Viktor Orban who had long coveted the hub.

The buyers paid €3.1 billion for the airport and assumed a net debt of €1.2 billion, according to a government statement. Bloomberg was first to report the valuation earlier on Thursday. The sellers were AviAlliance GmbH, the German operator of the Hungarian hub, as well as Singapore sovereign wealth fund GIC Pte and Canada-based Caisse de Depot et Placement du Quebec.

Orban has championed the acquisition as part of a broader push to boost local ownership in strategic assets. Hungary purchased an 80% stake in the hub while Vinci took the rest. The deal, which had been cleared by the European Union, was closed upon signing.

“The airport ownership is a question of sovereignty,” Hungarian Economy Minister Marton Nagy said in the statement. “It’s not just about passenger transport and tourism but it’s also strategically important as a cargo hub.”

Ranked the 39th busiest in Europe, the airport has been considered the crown jewel for Hungary’s tourism and logistics industries. Budapest has had an average of 307 daily flights year-to-date, the same as Prague, according to Eurocontrol data.

The deal is likely a first step to develop the airport for Hungary, which has been in talks with Qatar Investment Authority to join the consortium at a later date. Hungary wants to build a third terminal and boost capacity for both passengers and cargo, Nagy told Bloomberg in an interview in December.

The government has been positioning Budapest as a gateway for Chinese tourists and investments in the EU after winning a series of big-ticket battery plant and car factory investments, including from BYD Co., which is setting up its first European EV factory in Hungary.

Budapest Airport estimates it will attract close to 17 million passengers this year,
up from 14.7 million last year. The hub posted a profit of €74 million in 2023 after revenues climbed an annual 20% to €338 million. It was operated under a concession that expires in 2080.

For Vinci, the Budapest stake is part of an aggressive expansion that’s bolstering its claim to be the world’s leading private airport operator. The French construction giant has 70 airports globally, according to its website, including facilities in France and Portugal and significant operations in Latin America.

In April, Vinci agreed to buy a majority stake in Edinburgh Airport for £1.3 billion ($1.6 billion), expanding its UK footprint after purchasing majority stakes in London Gatwick and Belfast International since 2018.

Orban has long coveted Budapest Airport but was forced to abandon an earlier takeover attempt in 2021 amid a cash squeeze. That bid involved Hungarian energy company Mol Nyrt. and people close to Orban.

The fiscal situation is still tight, with the budget racking up a $7.2 billion shortfall in the first four months of the year — more than the annual target. But in a sign of the deal’s importance, Orban authorized a number of state divestitures to build a war chest for the airport purchase.

Hungary sold a 15% stake in the local unit of Erste Group Bank AG and a 35% stake in the Hungarian unit of Vienna Insurance Group in the run-up to the renewed acquisition. State-owned lenders also issued debt to cover the rest of the ticket price.

AviAlliance initially had no plans to sell the airport. It entered into talks after a years-long government campaign that sought to push out the current owners for under-investing in the hub, a claim the management has denied.

Izvor: https://finance.yahoo.com/news/hungary-vinci-buy-budapest-airport-153248759.html


Zanimljivo. Imajući u vidu sličnosti i "prijateljstvo" između vlastodržaca obe zemlje.

Inače, zar nije jedan od uslova koncesije Aerodroma Beograd bio taj da "javni poziv sadrži i klauzulu da na njemu ne mogu učestvovati kompanije ili sa njima povezana lica koja imaju udeo veći od 20 odsto u bilo kom aerodromu u regionu, koji se nalazi na manje od 450 kilometara u Beogradu"
 
А да ли уговор брани Вансију да улаже у такве аеродроме који су директна конкуренција Београду? Или су то само правници Вансија били довољно паметни да ставе, а наши папани преспавали?
 
Izvor: https://finance.yahoo.com/news/hungary-vinci-buy-budapest-airport-153248759.html


Zanimljivo. Imajući u vidu sličnosti i "prijateljstvo" između vlastodržaca obe zemlje.

Inače, zar nije jedan od uslova koncesije Aerodroma Beograd bio taj da "javni poziv sadrži i klauzulu da na njemu ne mogu učestvovati kompanije ili sa njima povezana lica koja imaju udeo veći od 20 odsto u bilo kom aerodromu u regionu, koji se nalazi na manje od 450 kilometara u Beogradu"
Nemaju ni sad veci od 20%
 
IMG_7760.jpeg
AB76B410-6E91-4E75-9C7A-25867D9B2AE1.jpeg
IMG_7763.jpeg
IMG_7765.jpeg
IMG_7764.jpeg


Jutarnji let za Pariz. Moram da pohvalim novi dizajn, mnogo manje sterilan nego ranije. Higijena u WC’u bolja nego prethodni put kad sam leteo.
 
još uvek se pešači sa a gejtova skroz na c pa nazad na kontrolu
 
Пре две стране исках савете за пут са децом, а сада се и јавно захваљујем форумашу Meyraf.
Потрудићу се да узвратим позитивним и негативним утисцима (и фотографијама) са оба аеродрома.
Још само једно лаичко питање, знатижеља не може одолети: да ли је могуће летети у Црну Гору са личном картом као путном исправом (истоветно као у друмском и железничком саобраћају)?

 
Овако на фотографији, избочина у леђном делу ми делује на месту, вероватно су удобне клупе за седење?
 
Poslednja izmena:
Vrh