Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Naravno da ne bi jer povecava troskove, a smanjuje protok saobracaja. Izuzetno, na zahtev posade, to moze da se uradi delimicno ili potpuno, ili da se odbije.

No, poenta je da po AIPu, kada su CATII/III operacije na snazi i dolazi sirokotrupni avion, broj sletanja se spusta na 3 za 24min a odlasci se obustavljaju.

Moram da ispravim samog sebe ovde,

Vrlo je moguce da odlasci mogu da se ostvare kroz deicing area ili preko TWY Y, nisam siguran dokle je tacno TWY A sa svim ovim izmenama.

1686320262174.png
 
Sajt aerodroma pokazuje neke letove na gejtovima A8, A9 i A10. Da li je obnovljeni A finger otvoren do kraja?
 
Prosle subote sam doleteo iz jednog grada koji je udaljen manje od 2 sata avionom od Beograda. U tom gradu nema pasa lutalica, macku nisam video uopste, vise od 10 vrana dnevno nisam ni cuo ni video.

U tom gradu voz dovozi putnike direktno na aerodrom.

Na nasem aerodromu nisam naleteo na taksiste, ali sve je njima podredjeno.

Nikakvog normalnog prevoza nema, na "stanicu" autobusa staje automobilom ko god zeli, ulazi, izlazi, pozdravlja se, jedan tip je 10 minuta pakovao kofer.

Obavestenje da tu staje A1 nisam video, red voznje 72 je tesko vidljiv, jedino su busevi za aerodromski parking redovni.

Cekao sam A1/72 preko 50 minuta, zagledan u daljinu (hvala gradonacelniku!).

Oko aerodroma vlada opsti saobracajni haos i anarhija, ali policija, bilo koje vrste, je nepostojeca.

I da ne zaboravim vrane. Ima ih par stotina i veoma su bucne. Ne znam postoji li neki problem ako je toliko ptica oko aerodroma, ali valjda neko o tome vodi racuna.

Opsti utisak je horor!

Dzabe im nove piste i terminali...
 
Хвала Јовице за слике! Да ли има неких нових продавница/барова и сл. на А-ходнику?! И да ли ће на Т1 поново прорадити пасошка контрола?! За нове авиомостове знамо да ће стићи сукцесивно...
 
U kontekstu novih slika, dosta se diskutovalo o signalizaciji i grafičkim rešenjima na aerodromu. Pre par nedelja sam u Lisabonu primetio da Infotable, toaleti itd. izgledaju identično. Aerodromom takođe upravlja Vanci i očigledno imaju jedno standardno rešenje za svoje aerodrome i ovo rešenje nije rađeno namenski za BG.

Screenshot 2023-06-11 at 14.30.26.png
 
Исто сам и ја видео у Лисабону, а већ сам овде на форуму напоменуо да је што се гејтова тиче и тог долазног и одлазног дела Тесла много лепши и функционалнији од Лисабона. Једино што ми се допало у Лисабону је она нова чек-ин хала која је изузетно пространа и светла. Још један интересантан податак: Данас ће на Тесли бити реализовано укупно 220 летова (ако сам тачно бројао) што је заиста фасцинантан број а занимљиво је да ће између 16:00 и 16:20 слетети чак 17 авиона Ер Србије!
 
Хвала Јовице за слике! Да ли има неких нових продавница/барова и сл. на А-ходнику?! И да ли ће на Т1 поново прорадити пасошка контрола?! За нове авиомостове знамо да ће стићи сукцесивно...
I dalje su radovi od A2- A3, posle A3 je sve gotovo i nema nikakvih prodavnica . Mislim na tom potezu A2/A3 da ce ih biti. Pored A1 ima prilocno lep cafe bar.
T1 pasoska za sada ne radi, nisam siguran dali ce upste i raditi. Taj deo je jos work in progress.
 
Još veće vizualne sličnosti od Lisabona sam video u Solunu, na aerodromu čiji je koncesionar Fraport. Ali ne i po pitanju završnih radova, funkcionalnosti i prostranosti.
1681B5F9-DD31-4B79-8594-9C5DFB169934.jpeg
65DC9963-C192-4DAF-8215-3DBF97059CFC.jpeg
4B9ACC33-BAFB-4002-8DF1-67FC07CF6666.jpeg
753B4C5B-A697-46C0-83D6-EDA939733993.jpeg
B93E344E-C40A-442C-83BE-A898D9F2ED4D.jpeg
 
Nije stvar da li ce se stedeti ili ne, vec, koliko sam cuo, kasni isporuka novih aviomostova i nije bilo moguce postaviti ih do pocetka sezone. Svima je jasno da nisu smeli da udju u sezonu sa 5 zatvorenih gejtova.
Oni bas sebi sve mogu da dozvole i bas se nista nece desiti. Placacemo aerodromsku taksu kao da je najfunkcionalniji aerodrom na svetu.
 
Danas sam bio na aerodromu i video natpis kod ulaza na parking, ali ostalo mi je nejasno- da li kada se udje na praking i uzme kartica vazi pravilo drop offa, da je dzabe 15 min, ili ne? Dakle kad u tih 15 min krenem ka rampi ne moram placati. Jer stoji znak drop off zona 15 min dzaba, ali nije najjasnije da li to vazi za parking, a ne bi me cudilo da te navuku unutra pa moras da placas i tih 5 min sto izbacis nekog napolje.
 
Danas sam bio na aerodromu i video natpis kod ulaza na parking, ali ostalo mi je nejasno- da li kada se udje na praking i uzme kartica vazi pravilo drop offa, da je dzabe 15 min, ili ne? Dakle kad u tih 15 min krenem ka rampi ne moram placati. Jer stoji znak drop off zona 15 min dzaba, ali nije najjasnije da li to vazi za parking, a ne bi me cudilo da te navuku unutra pa moras da placas i tih 5 min sto izbacis nekog napolje.
Da, besplatno je toliko koliko je naznaceno, nije navlakusa. Znam da je bilo ranije 10 minuta, ne znam da je 15, ali svejedno - uzmes karticu i ukoliko je u roku od 10 (ili 15) minuta ubacis u aparat za placanje izazice cena 0 RSD.
 
Zanimljiv putopis danas na exyuaviation, vredi procitati:

https://www.exyuaviation.com/2023/06/trip-report-airbaltic-riga-belgrade.html

Put je bio krajem maja. Ono sto je meni nepojmljivo je sve veci haos na aerodromu Beograd. Kritike su potpuno opravdane, covek bio svedok guranja i preskakanja redova i na kraju je cekao sat vremena. Ajde jos nekako za dolaznu pasosku jer taj deo jos nije prosiren, ali za odlaznu gde ima potuno novih 16 saltera!!!!! Na odlaznoj pasoskoj rade samo 3 saltera za putnike ne racunajuci 1 za letacko osoblje!!! Na skenerima (cije osoblje placa Aerodrom) cekao je samo dva minuta, to je Aerodrom izgleda doveo u red.

Haos na pasoskoj

Drugi haos je na parkingu i automatima za placanje. Ranije sam vec kritikovao da je nedovoljno automata, i evo na pocetku juna za placanje ceka se 10 minuta. Ovo nije 30 godina star parking, ovo je totalno novo, projektovano za sledecih 20 godina! Kako ce tek biti u avgustu i to za 5-6 godina kad bude bilo 3 puta vise putnika??? Treba da cekamo pola sata da platimo parking???

Haos na parkingu
 
Poslednja izmena:
Da, besplatno je toliko koliko je naznaceno, nije navlakusa. Znam da je bilo ranije 10 minuta, ne znam da je 15, ali svejedno - uzmes karticu i ukoliko je u roku od 10 (ili 15) minuta ubacis u aparat za placanje izazice cena 0 RSD.
I ne bas, osim ako nisu promenili... Ja sam usao kada su otvorili prvi parking i platio 200rsd za 5 min.... Drop off je tad bio ispred ulaza na parking😂😂😂
 
Vrh