Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Sećam se kad sam leteo tamo negde 2005. godine kad naši nisu imali nikakve restrikcije za tečnost. Imao sam presedanje u Frankfurtu i tamo su sve sa našeg aviona naterali da prođu kroz skener i oduzeli tečnost iznad 100ml. Tako da mislim da mi moramo to da sprovodimo da nas ne bi tretirali na isti način kao pre 20 godina kad nismo imali te restrikcije.

Ovo za laptop je istina. Nigde mi se još nije desilo, osim na BEG, da ne moram da vadim laptop iz torbe.
 
Stabilno nazadujemo u svakom pogledu, pa čak i u ovim sitnicama. Imaju najnovije skenere kroz koje čak i mogu da dozvole da nosiš litar vode, da ne pominjem što bez problema vidi tečnosti u torbi, a oni te teraju da sve vadiš. Dok se na drugim aerodromima u Evropi ide u sasvim drugom smeru kako bi se ubrzao prolazak.
Стварно не разумем овај твој коментар. Буквално има 10так различитих инфо табли са корисним саветима, прошао сам КД-контролу брзо и ефикасно и ништа нисам морао да вадим из торбе пошто сам све прописно спаковао. На једном металном столу су стајале бесплатне пластичне кесице за паковање течности пре КД-контроле. Такође свака трака има 5 позиција за узимање оних пластичних ванглица, што значајно убрзава процесе. У Београду је то одлично решено.
 
Стварно не разумем овај твој коментар. Буквално има 10так различитих инфо табли са корисним саветима, прошао сам КД-контролу брзо и ефикасно и ништа нисам морао да вадим из торбе пошто сам све прописно спаковао. На једном металном столу су стајале бесплатне пластичне кесице за паковање течности пре КД-контроле. Такође свака трака има 5 позиција за узимање оних пластичних ванглица, што значајно убрзава процесе. У Београду је то одлично решено.
Pa nije morala da se vadi kozmetika do nedavno.
 
Amerika zapravo diktira uslove za bezbednost letova na globalnom nivou zemljama koje lete za Ameriku. Vidiš da na Tesli moraš dva puta ići kroz kontrolu za letove prema Americi.

Nije pitanje da li moderni skener vidi flašu od pola litra već da li njihova pravila to dozvoljavaju, a zvanično ne dozvoljavaju ništa preko 100ml u pojedinačnom originalnom pakovanju. Isto se moraju skidati jakne ili sakoi iako nemaju metalnih delova, isto patike (bez metala) i pored toga što svi idu na skener (full body scanner) itd. Ja sam srećan kad ne moram da vadim laptop ili tablet.
Iz Amsterdama je jedna ista kontrola (laptop i tečnosti se ne vade) za BEG, MUC, SFO i TLV.
 
Стварно не разумем овај твој коментар. Буквално има 10так различитих инфо табли са корисним саветима, прошао сам КД-контролу брзо и ефикасно и ништа нисам морао да вадим из торбе пошто сам све прописно спаковао. На једном металном столу су стајале бесплатне пластичне кесице за паковање течности пре КД-контроле. Такође свака трака има 5 позиција за узимање оних пластичних ванглица, што значајно убрзава процесе. У Београду је то одлично решено.
Ne znam na kakvim aerodromima si bio, ali to što si opisao nije ništa neobično. Samo što je sad i normalno da ne moraš da vadiš tečnosti i laptopove. Takođe se polako ukidaju ograničenja za unos vode na aerodromima, ukinuto je u Rimu, u Španiji se ukida ove godine, a trebalo bi i u Britaniji i Holandiji.
 
Moram da priznam da je meni najlepša stvar na britanskim aerodromima odsustvo odlazne pasoške kontrole - postoje kamere koje snimaju i ima dežurni policajac koji bi verovatno dobio alarm da nekoga treba zaustaviti, ali nema standardnih boksova i obaveznog pregleda pasoša. Po principu pregledali smo vas kad ulazite, a sad kad idete vi niste naš problem.
 
Запослени на аеродрому траже веће плате
Четвртак, 16.05.2024. у 19:20, Јелица Антељ
Синдикати упутили писмо влади и ресорном министарству и напомињу да запослени разматрају да уђу у штрајк
Асоцијација синдиката и транспортних радника у авијацији – АСТРА, најбројнија гранска синдикална организација у ваздухопловном сектору Србије, обратила се јуче влади и ресорном министарству и најавила могући штрајк.
https://www.politika.rs/scc/clanak/614950/Zaposleni-na-aerodromu-traze-vece-plate
 
ДХЛ г/ради свој дистрибутивни центар
https://www.beograd.rs/cir/gradski-...sluzbom-na-aerodromu-nikola-tesla-u-beogradu/

ортофото 3Д.JPG
ортофото.JPG
цртеж.JPG
3Д.JPG
3Д_.JPG
 
ти урадиш он-лајн чек-ин, само мораш на шалтеру да покупиш бординг карту. баш као што је @Marcus Lupus рекао, да би проверили да ли путници имају сва документа (тј. визу, ако је потребна). за време вируса су проверавали и сертификате о вакцинацији и све остало што су државе захтевале у то време
Hmm, na stranim aerodrumima bije tako. Odstampas čak i boarding card, tj onaj qr kod i time ulazis, nema potrebe da ides na šalter, ako imaš samo ručni prtljag. Za vreme korone, na gejtu pred ulazak u avion su proveravali da li imas sertifikate za tu zemlju.
Sad nešto razmišljam i u Bg sam ranije štampao boarding card, samo zadnji put sam išao na šalter. Do duše uvek sam leteo AS
 
Ne moraš štampati bording kartu na predaji prtljaga, uglavnom će ti je ponuditi, ali ne moraš da prihvatiš. Govorim o "Er Srbiji".
Što se tiče "Lufthansine" grupe, jednom sam odštampao kartu kod kuće, ali sam ipak tražio običnu kartu (jer mi je praktičnija), odbili su da mi je izdaju, jer im sistem nije dozvoljavao.

Iskreno se nadam da će "Air Serbia" najzad vratiti self check-in kioske i samouslužnu predaju prtljaga, to je u poslednjim mesecima stare uprave aerodroma bila najpraktičnija stvar.
 
Npr. nestane ti baterija ili sroz pukne telefon?
Možda grešim ali kolko znam nemaju svi aerodromi softver za očitavanje svih kodova a i nemaju sve kompanije iste kodove. Npr Air Serbia, čekirao se 2021 online za FCO-BEG i nisu mogli da mi očitaju sa telefona njihov matrix kod (niti sa papira koji sam poneo za svaki slučaj) nego su mi štampali boarding pass besplatno na gejtu. Kako sam prošao dotle pa i security, iskreno ne sećam se.
 
Ne znam, letim barem dva puta mesečno godinama i nijednom mi se nije desilo da sam imao problem sa kartom za ukrcavanje na telefonu. Papirne karte gotovo da i ne vidim na gejtu gde svi prolaze kroz automatsko očitavanje preko telefona.
 
I ja koristim telefon, naravno, ali uvek kad imam mogućnost ja i odšampam. Nedavno mi je pao telefon, napravila se naprslina, ali je prvih par dana imao baš lošu sliku.
Toliko lošu da kasa u Maxi-ju nije mogla da pročita kod. Da je bila karta za avion imao bi problem verovatno.
Sad se sredila sama od sebe, samo imam belu liniju skroz levo.
 
Vrh