Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Na koja dodatna 3 avio-mosta misliš?
Tvrdili su da ce po zavrsetku ovih radova krenuti radovi na dodatnom prosirenju C dela za jos tri aviomosta. Trebalo bi da bude do C17.

У ком смислу већи? По броју путника?
Da, po broju putnika prvenstveno.

Koncesija dodeljena početkom 2018, upravljanje Teslom počelo krajem te godine, napravljena građevinska baza i početi radovi na pripremi terena za C hodnik 2019. Ne mislim da su spori, naprotiv, ali ipak bi totalno nova odvojena zgrada bila brza i bolja. Suština je po meni da bi odvojeni terminal i udaljena pista kako su decenijama planirane bile bolje, a taj terminal bi sigurno bio već gotov. Osim veće cene najveća mana tog rešenja bi bio prevoz između dva terminala. Spojeni terminali jesu prednost, čak i u odnosu na aerodromski metro kakav ima Cirih ili Atlanta. Ovo rešenje kakvo se radi jeste daleko bolje od dosadašnjih terminala ali je po mom mišljenju, a očigledno i mišljenju onih koji su decenijama planirali odvojeni terminal, to odvojeno rešenje ipak bolje na duže staze. Vreme će pokazati ko je bio u pravu.
Generalno odvojeni terminal nece biti potreban jos dugo godina. Siguran sam da ce ga graditi kada bude potrebno, a do tad ce proci dosta vremena. Meni je nekako uvek delovalo da je prirodnije prvo prosiriti C finger, dok je jos bilo samo do C6, jer je tu bilo mesta, a koliko se secam bilo je raznih projekata koji su se bazirali na prosirenju na tu stranu. Novi terminal bi se morao graditi juzno od E platforme i gradice se kada bude trebalo siriti kapacitete.
 
Људи, ОК све, ал' реално, нема везе, неважно.
Остаде нам повелики зракодром.
Bas tako. 27 aviomostova, 36 gejtova, 48 mesta za avione ako ne gresim. Za aerodrom od 6 miliona putnika je to bas dosta.
 
Вероватно рачунају на пораст путника. Иначе је бесмислено. И одржавање свега тога кошта...
 
Ko vam brani da isečete C finger i napravite odvojeni terminal. Mislim ako vam je lepse da od glavnog ulaza ulazite u bus ili podzemni prolaz da bi stigli do C terminala.
 
A sta je ovde problem... i sami kazete poslovi koje Srbi nece da rade... pa znaci neko mora da radi...

ништа

елем, нове слике са аеродрома

20221013_132250.jpg


20221013_143405.jpg
 
 
ИзиЏет се трајно повлачи са линије за Базел. остаје само Женева. реално, није нимало изненађујуће, с обзиром да се никада нису ни потрудили око Београда. с друге стране, Виз ће повећати Београд-Базел на четири недељна лета и још четири из Ниша
 
Moze li neko da objasni zasto sluzbenici na check-in salterima traze da im se pokaze dokaz o posedovanju vize za destinaciju ukoliko ta viza postoji u elektronskoj formi (vezana je za pasos)? To mi se samo desava u Srbiji. Na drugim destinacijama (Singapur, Dubai, Melburn...) pri skeniranju pasosa vide validnu vizu i pozele srecan put. Kod nas skeniraju pasos i odmah ft1p. Jel moguce da sistem nije umrezen?
 
Moze li neko da objasni zasto sluzbenici na check-in salterima traze da im se pokaze dokaz o posedovanju vize za destinaciju ukoliko ta viza postoji u elektronskoj formi (vezana je za pasos)? To mi se samo desava u Srbiji. Na drugim destinacijama (Singapur, Dubai, Melburn...) pri skeniranju pasosa vide validnu vizu i pozele srecan put. Kod nas skeniraju pasos i odmah ft1p. Jel moguce da sistem nije umrezen?
Meni su trazili u Istanbulu. Kako ocekujes da kompijuter na check in salteru avio kompanije na aerodromu bude umrezen sa bazom podataka svih mogucih elektronskih viza koje drzave nezavisno izdaju? Elektronska viza znaci da se izdaje online i da se ne stavlja fizicki u pasos. Nema pasos cip koji se update sa tvojim vizama pa da mogu da ocitaju. Jel ti tesko da im pokazes potvrdu na telefonu? Mnogo smo svileni postali, ne mora odmah da se pljune..
 
Није ми тешко, али ако то раде два или три пута, док се не укрцап мало гњави. Па још ако тамо где летиш не треба виза, чему онда то?
 
@Zacard
Hahahahahaha svileni.......Pitas nesto sto je normalno na zapadu i odmah si svilen i pljuvac.....cccc......pre ce biti da ste vi naviknuti na nase ludilo pa vam neke normalne stvari izgledaju kao space shuttle.
 
@Zacard
Hahahahahaha svileni.......Pitas nesto sto je normalno na zapadu i odmah si svilen i pljuvac.....cccc......pre ce biti da ste vi naviknuti na nase ludilo pa vam neke normalne stvari izgledaju kao space shuttle.
Zivim na zapadu vec 15 godina, srecom sam sada pola vremena u Beogradu pola na zapadu zbog posla. Niko sa pasosa ne moze da ocita elektronsku vizu, mogu samo da vam je ne traze pa da izgleda kao da su je ocitali. Svako ko vam izda elektrnosku vizu trazi da je istampate ili imate elektronsku potvrdu po dolasku u zemlju.
 
Није ми тешко, али ако то раде два или три пута, док се не укрцап мало гњави. Па још ако тамо где летиш не треба виза, чему онда то?
Jedino vam mogu traziti pri check in-u. Ne znam gde su mogli da je traze dva ili tri puta na aerodromu? A ako ne treba viza gde se leti zasto bi neko trazio uopste da im pokazete vizu?
 
Preduhtri me.
Baš tako, svuda gledaju. Dok je bio kovid, gledali i vakcine i sve ostalo.
Ali to ne gleda policija nego aerodrom pri čekiranju.
 
Jedino vam mogu traziti pri check in-u.
Na gejtu, zbog tranzitnih putnika.

Aviokompanije plaćaju kazne ako neki njihov putnik nema valjana dokumenta za ulazak u neku zemlju, i ne žele da zavise od nepoznatog službenika države iz koje je neko poleteo.

Jatovi službenici su kontrolisali i pasoše - da li su falsifikat i sl. - išli su i na obuke za to. Ne znam kakvo je stanje u Er Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Na check-in salteru mogu, ali i ne moraju da vam traze da vide vizu. Agenti koji rade na gejtu mogu da vam uskrate boarding ako nemate vizu. Oni su ti koji odgovaraju za putnikova dokumenta, jer ce kompanija morati da plati deportaciju ako je putnika pustila u avion bez valjanih dokumenata. Kad sam pre par godina isao u Emirate, a jos uvek je bila potrebna viza, isao sam samo sa rucnim prtljagom i to preko Rima. Niko mi u Beogradu nije trazio da vidi vizu, ali jesu Etihadovi agenti na gejtu u Rimu jer bi Etihad morao da me o svom trosku vrati u Rim da nisam imao vizu, a odleteo sam za AUH.
 
као што су тражили и ковид сертификате. додуше, и даље траже ако циљана дестинација то захтева
 
Zivim na zapadu vec 15 godina, srecom sam sada pola vremena u Beogradu pola na zapadu zbog posla. Niko sa pasosa ne moze da ocita elektronsku vizu, mogu samo da vam je ne traze pa da izgleda kao da su je ocitali. Svako ko vam izda elektrnosku vizu trazi da je istampate ili imate elektronsku potvrdu po dolasku u zemlju.
Zivim na zapadu 6 godina, srecom samo tamo, u Srbistan dodjem da vidim porodicu jednom u 2 godine. Nikad mi nisu trazili vizu u Singapuru, Emiratima, Indoneziji ili u Australiji, iako sam na tim mestima menjao aviokompaniju. Jedino ko mi je dosad trazio ft1p je nadrkana sluzbenica (Turkish Airlines i Flydubai) aerodroma Nikola Tesla.

Prema onome sto ti tvrdis ispada da sluzbenica veruje nekom papiru koji sam ja u kucnoj radinosti odstampao i prezentovao. Znas li koliko to ostavlja mesta za malverzacije, pogotovo u siromasnim drzavama?

Drzava koja vam je izdala elektronsku vizu zna da posedujete istu, skeniranjem pasosa pri ulasku u zemlju, i nikad mi nisu trazili da vadim papir ili elektronski dokazujem....jbg mozda ja izgledam bogato XD

Inace sto se tice samog aerodroma, nit mi smrdi nit mirise. Jedna od onih ustanova u koju si usao da obavis posao i izadjes bez da imas bilo kakvo secanje na isti. Nije mi se svidelo sto te doceka paravan sa pokretnih stepenica prilikom odlaska na security check, mozda je to samo privremeno dok se izvode radovi, ne znam. Wc se nazalost osecao. Pri dolazku u zemlju na pasoskoj kontroli nadrndana policajka se dere na neku mucenicu (crnkinja) koliko para ima kod sebe, a zatim preko pola sale se dovikuje sa kolegom "E, ova nema ni dinara". Mislim, moze to malo diskretnije da se kaze, ne treba cela sala da zna njen status, mozda je pobegla od rata, muza......ne znam.

Pozitivne stvari su da je komunalna policija kontrolisala taksiste, da slucajno ne odbiju vaucer, a takodje su proveravali i registarske tablice. Iako je padala kisa kad sam sleteo nije bilo nikakvih poplava, niti je prokisnjavalo, to je za pohvalu.
 
Poslednja izmena:
Kad smo već kod vize, da li neko zna zašto wizz traži podatke o vizi za srpske državljane na online checkinu?
Pre par meseci nije bilo tih polja.
 
Kad smo već kod vize, da li neko zna zašto wizz traži podatke o vizi za srpske državljane na online checkinu?
Pre par meseci nije bilo tih polja.
Za one koji žive/rade u inostranstvu, oni uvek moraju da pokažu vizu, jer su naravno prekoračili dozvoljnih 3 meseca
 
Vrh