Šta je novo?

Aerodrom Nikola Tesla - (Avijacija)

Зато се и ћути, јер се мисли како да се извуку...
 
Bukvalno sam pre neki dan gledao dokumentarac na Netflixu za ovaj Max , gde je Boeing ozbiljno sakrio izmene na avionu čak i od pilota samo iz razloga da prodju approval od FAA bez potrebe za dodatnom obukom na simulatoru. Dva aviona su pala 2018 i scenario je isti kao ovo što se desilo na Tesli...softverska greška i pokvaren senzor koji posle poletanja automatski obara nos na dole...

Preporuke svima da odgledaju ako nisu...mada ko često leti počeće da izbegava Max
Ovaj dogadjaj bukvalno nema nikakve veze sa tim. MAX je posle prepravki bezbedan avion.

То за процедуре/чек листе још увек не знамо да ли је пропуст пилота, али евидентно је да Runway Awareness and Advisory System (RAAS) није функционисао пре полетања. У противном би било обустављено полетање јер би систем приметио да је писта прекратка. Танго наводи да је ово већ трећи инцидент за пар месеци, вероватно опет имају софтверске грешке.

Наш торањ је барем могао пилотима да наговести да су на централном делу писте, и да их питају зашто су се ту позиционирали јер то није уобичајен положај за такав тип авиона. Чак и мањи и приватни авиони често хватају залет са самог почетка писте а не са средине. Мени је стварно нејасно да се нико није огласио, овде је реално већа грешка контролора него пилота. Они су имали баг у систему, а контролори по дифолту дали дозволу за полетање.
Ovde je prvenstveno odgovornost posade u pitanju. Nema izgovora da se preskoci ceklista.

RAAS je "dodatna oprema", nije zamena za postovanje procedura. Uopste ne mora da znaci da je instaliran na tom avionu. Hiljade aviona leti bez tog sistema bez ikakvih problema.
 
Ma naravno, ne kažem da se to ovde desilo..nego sam pod utiskom jer sam ga bukvalno pre par dana gledao...i čuo da su ih tek skoro vratili u ponovnu upotrebu nakon što ih je Tramp prizemljio.

I onda posle toga čitam ovu vest.
Boeing je oduvek bio sinonim za siguram avion...ali poslednje dve decenije su baš mešetarili insa pravom ih je Airbus prestigao
 
ne bi me čudilo da je ovo bilo jedno od onih poletanja kada pilot uopšte ne zaustavi avion nakon izlaska na pistu nego odmah kreće da se zaliće
 
Nisam ljubitelj takvih poletanja da se iz krivine odmah kreće bez zaustavljanja i poravnanja.
 
Incidenti su ozbiljna stvar koju treba da raspravljaju profesionalci što ja nisam ali se setih dve stvari.

- Prvi je udes koji se desio zbog dosta sličnog razloga. Na letu Comair 5191 je glavni uzrok bio skretanje na pogrešnu, kraću pistu pre poletanja. Istraga je utvrdila da je to verovatno primarna greška pilota (PIC) a ne tornja (ATC). Pogledajte Aircrash Investigation/Mayday S21E03 koji opisuje taj udes.

- Drugo, tokom radova na novoj umetnutoj pisti u Beogradu jedno vreme je bila zatvorena rulnica E i svi letovi koju su koristili RWY30 su morali da koriste TWY D. Pratio sam dosta poletanja na FR24 i dosta aviona je kretalo baš sa tog mesta. Za poluprazni ATR do Sarajeva to nije nikakav problem. Jedan broj aviona kao što je A330 za Njujork je od tog mesta išao nazad na početak RWY 30 da bi imao celu dužinu piste na raspolaganju. Video sam da sa TWY D bez backtracking-a kreću čak i neki Wizz A321 za dugi let do Abu Dabija. Ako su ostali uslovi povoljni, ako avion nije pun i ako su piloti planirali takeoff run sa tog mesta onda to nije problem, ali može biti problem ako to nisu planirali. Ako imate pretplatu na FR24 premotajte film unazad par meseci da vidite mnogo letova koji su išli sa tog kraćeg mesta kod rulnice D bez problema.
 
Nije problem da B737MAX8 poleti sa rulnice D ako je to isplanirano. Bas kao sto kaze @peper.mint , dok je bila zatvorena rulnica E avioni su redovno poletali sa rulnice D. Tada su verovatno isli sa max power, sto se inace ne radi. Pretpostavljam da ovde nisu isli sa max power jer im ne treba za E rulnicu, pa su zbog toga i jedva poleteli. Ali svakako da je toranj morao da primeti gresku i da ih obavesti o tome.
 
То за процедуре/чек листе још увек не знамо да ли је пропуст пилота, али евидентно је да Runway Awareness and Advisory System (RAAS) није функционисао пре полетања. У противном би било обустављено полетање јер би систем приметио да је писта прекратка. Танго наводи да је ово већ трећи инцидент за пар месеци, вероватно опет имају софтверске грешке.

Наш торањ је барем могао пилотима да наговести да су на централном делу писте, и да их питају зашто су се ту позиционирали јер то није уобичајен положај за такав тип авиона. Чак и мањи и приватни авиони често хватају залет са самог почетка писте а не са средине. Мени је стварно нејасно да се нико није огласио, овде је реално већа грешка контролора него пилота. Они су имали баг у систему, а контролори по дифолту дали дозволу за полетање.

BEG je mali aerodrom na kome su poletanja/sletanja u intervalima od 5 minuta i više. Zaista ne opravdavam pilote, ali kontrola je morala da vidi gde su stali. Nema opravdanja.


Evo vam još jedna pikanterija. Tog istog dana sam doleteo sa Turcima na TK-1083. Isto 737-9 MAX.
Prilaz sa severne strane. Koliko mogu da procenim išli nešto više nego je uogičajeno, što se lepo videlo kad smo nadleteli autoput, sigurno više od 1000 fita. Lik je nastavio normalno dalje sa prilazom i kad je video da je previsoko ladno je zakucao touchdown da sam mislio da će mu otpasiti točkovi. Uspeo je da ukoči već negde na pola piste.
Zanima me, kada se ide na go around jer je u ovom slučaju to sigurno bilo pametnije nego što je razvalio avion?
 
Trebalo bi da se ide na go around uvek kada se dogode ovakve situacije, medjutim na puno aerodroma piloti koriste tzv. zakucavanje, tj. slecu pod strmijim uglom i vecom brzinom nego sto je predvidjeno.
 
Zanima me, kada se ide na go around jer je u ovom slučaju to sigurno bilo pametnije nego što je razvalio avion?
Svaki nestabilan prilaz je razlog za go-around. Avion u realnom vremenu prati parametre i sam prijavljuje sva odstupanja, tako da se posadi ne isplati da krsi procedure jer ne moze da sakrije. Na primer, po sletanju, ako avion zabelezi g-silu izvan zadatih parametara, automatski ti isprinta i uruci napismeno da si zasro, moras to da popunis u avionski dnevnik, mora avion da se pregleda...
 
BEG je mali aerodrom na kome su poletanja/sletanja u intervalima od 5 minuta i više. Zaista ne opravdavam pilote, ali kontrola je morala da vidi gde su stali. Nema opravdanja.


Evo vam još jedna pikanterija. Tog istog dana sam doleteo sa Turcima na TK-1083. Isto 737-9 MAX.
Prilaz sa severne strane. Koliko mogu da procenim išli nešto više nego je uogičajeno, što se lepo videlo kad smo nadleteli autoput, sigurno više od 1000 fita. Lik je nastavio normalno dalje sa prilazom i kad je video da je previsoko ladno je zakucao touchdown da sam mislio da će mu otpasiti točkovi. Uspeo je da ukoči već negde na pola piste.
Zanima me, kada se ide na go around jer je u ovom slučaju to sigurno bilo pametnije nego što je razvalio avion?
Је л` падала киша или је била мокра писта од пре? Тада би требало и по правилу да се тврђе слеће - "стара школа" је заиста тако и радила, млађи пилоти избегавају, али није грешка. То са аутопутем може бити да је варка, јер и мени увек на слетању делује да је ту превисоко, знајући да је писта близу. Мислим, прати се ИЛС.
 
Poslednja izmena:
Uslovi su bili idealni, tako da nije do toga. Verovatno je i bilo na granici dozvoljenih parametara, ali prilično neuobičajeno i sasvim sigurno nepotrebno. Posledice takve greške se ne pokažu odmah ali sigurno skraćuju radni vek letelice.

Dosta stranih portala je prenelo priču o incidentu FZ-1746. Komentari su da je poletanje sa tačke D za avione sa uskim trupom potpuno bezbedno i ljudi se čude u čemu je bio problem.
Takođe ima komentara koji sugerišu da je toranj morao da upozori posadu da se nalaze na D a ne na E kako su najavili.
Kažu i da su imali Runway Awareness and Advisory System (RAAS), ali da on ukazuje da li pogrešio celu pistu a ne tačku na njoj.

Ja ne znam procedure, ali je izgleda ukinuto ono poslednje javljanje pred poletanje gde posada javlja svoj položaj za poletanje i gde toranj to potvrđuje i daje dozvolu. Verovatno se sada daje dozvola još na poslednjoj tački taksiranja pred izlazak na pistu, što omogućava i "leteći start". Verovatno se čeklista za poletanje radi na toj tački a ne na samoj pisti.
Sve u stilu slobodna ti je pista poleći i oslobodi je što pre.

Ima i komentara da se mnogi odlučuju za poletanje sa redukovanom snagom zbog uštede goriva.
 
Poslednja izmena:
@Pendolino
Tako je, uskotrupni avioni skoro svi mogu da polete sa D. Ovde je problem sto su poletali smanjenom snagom (kao sto je i normalno), izracunali su potrebnu snagu za E, a onda poleteli sa D.

Sad sam bacio pogled na neke 737 cekliste i iznenadio sam se da nema "takeoff rwy---confirmed" stavke. Aviokompanije imaju slobodu da doteruju malo cekliste pa nije moguce utvrditi sta se tacno nalazi na Flydubai ceklisti.

Nije nista menjano sto se tice procedura. Ne znam koja su ogranicenja za AKL ali posada aviona moze da prihvati dozvolu za poletanje u bilo kom trenutku prilikom vozenja. Odvojene dozvole za izlazak na stazu pa tek onda za poletanje se daju samo kad mora.
 
Значи пилоти нису добро срачунали масу авиона, и решили да приштеде моторе? А контрола лета је рекла где сте то изашли кад вам је речено Е а не Д?
 
Piloti su podesili sve kao da polecu sa E, a ne sa D. Kontrola leta je morala da ih spreci u poletanju, da im kaze ‘FlyDubai ## you are on the wrong position, leave the runway on next intersection and then taxi to the taxiway E!’.
 
Тј заказали и пилоти и наши мајстори?
 
srecom pa se nisu poklopile sve rupe na svajcarskom siru
dual-qual-swiss-cheese.jpg
 
Danas sam razmišljao o FZ-1746 i došao sam do zaključka da je došlo do sledećeg lanca grešaka:
1. posada kreće na tačku E ali skreću na D sa koje je 1km kraća pista
2. toranj ih ne upozorava na grešku
3. u softver sistema aviona ubacuju parametre za tačku E i 4km staze

i onda se za malo slupaju, sa 3km staze,
Ne drži to vodu, svi znamo da uskotrupni avioni rutinski poleću na manje. ...fali tu još nešto.
:dil:

Nešto razmišljam da je možda bilo problema kada su ukapirali da im ponestaje staze. Ono što je logična ljudska reakcija je gas do daske, što bi bilo potpuno ispravno u ovoj situaciji, posle V1.
Imam utisak da je tu bilo nekih problema sa Autothrottle (A/T) sistemom. Svi uzleću sa njim jer je mnogo lakše i sugurnije. Ali to nije baš prost sklop kao tempomat na automobilu. Možda je jednostavno nastavio po zadatim parametrima na oba ili na samo jednom motoru.
Ima izveštaja od ranije da je A/T kod MAX-a odbijao poslušnost kod naglih promena parametara.
Ima izveštaja sa raznih letelica da je A/T pravio probleme kod naglog podizanja nosa.

Ovo je moje razmišljanje (laičko, amatersko)
 
@Pendolino jedna ispravka samo, doduse menja stvari znacajno. Duzina piste od rulnice D do kraja je 1900m, a ne 3000m. Jednostavno nisu imali dovoljno snage da polete sa 1900m, jer nisu podesili da polecu sa te distance.

Desavaju se greske pilota, ali ako ste gledali Air Crash Investigation videli ste da istrazitelji uvek ispitaju kontrolora koji je bio zaduzen za taj let. Ovde je posredi pilotska greska, ali iznad njih je zemaljski kontrolor koji je morao da ih upozori. Prosto ima bolju preglednost od pilota. Generalno sam stekao utisak da kontrolori u Srbiji otaljavaju posao, cast izuzecima naravno, gotovo uvek pricaju na srpskom sa posadama JU aviona. Jako neprofesionalno.
 
Pa negativna selekcija je odavno svuda, pa i tu. Na aerodromskoj graničnoj kontroli sada rade i golobradi dečaci. Momci su OK, ali neka im daju neke pomoćne poslove dok ne steknu iskustvo. Baš će taj sa dvadesetak godina da otkrije teroristu ili ilegalca. Stariji kontrolišu na izlasku iz aviona, pa možda smatraju da ova deca mogu da lupaju pečate.
A (loša) praksa komunikacije sa JU na JUgoslovenskom je još iz SFRJ vremena. Znam da se pričalo o tome još kod one nesreće na aerodromu Zagreb sedamdesetih, jer je navodno doprinela nezgodi.

Sad čitam o A/T sistemu kod MAX-a i vidim da kod njega on po difoltu radi tokom čitavog leta, pa čak i kod finalne faze prilaza. To mi sada otvara nedoumice oko zakucavanja na TK-1083 istog dana 18.2. o kome sam pisao. Kako je uopšte moglo da dođe do zakucavanja ako radi A/T ? Ništa mi nije jasno.


EDIT: nađoh zanimljiv tekst o toj nesreći iznad Zagreba
https://www.slobodnaevropa.org/a/british-airways-tuzba-srbija-sudar-aviona-1976-zagreb/31474531.html
Ono što ne piše je da su te reči "Zadržite se sada na toj visini i javite prolazak Zagreba" bile na JUgoslovenskom...
 
@Pendolino
Ono sto fali je da se avion nije "zamalo polupao" kako je javljeno.
Druga stvar, po zakonu se dodaj dosta margina, pa ispravan avion uvek postize bolje performanse od izracunatih.
Trece, TODA je oko 2000 metara, ne 3000.
Vrlo je moguce da su u nekom trenutku dodali punu snagu.

A/T ima svoje limite kao i svaki kontrolni sistem. Ako hoces da reaguje brzo - pravice oscilacije. Ako hoces da bude precizan - reagovace sporo. Do konstruktora aviona je da napravi kompromis.

Cini mi se da je A/T na MAXu je isti kao na NGu, sto znaci da moze potpuno da se iskljuci ako zatreba, moze da bude u "stand-by" modu i moze da bude ukljucen.
 
Vrh