Šta je novo?

Aerodrom Batajnica

Istina, ne razumem se posebno u nikakva pravila ,
onako, ovo zemaljski.... gledam TV....
sukob dve zemlje........... umešaju se neke velike sile
sukob u jednoj zemlji .......umešaju se neke velike sile
kad se to nece umešati , da iko može parirati ...kažem ne razumem se...vidim samo kako ide...

Batajnica ima sve čak i žečeznička pruga ulazi u njega za kargo, prava stvar.... najbolji aerodrom koj sam video.... a video sam malo
a da nam treba vojska treba ...čak mi smeta što su ukinuli služenje vojnog roka ovoj deci ...al to je druga tema, da ne idem u of. :)
 
а и Батајница има две писте, тако да једна може да буде војна а друга цивилна, без да сметају једни другима
 
Moram ovo da napisem, unapred se izvinjavam ako nekoga uvredim :)

Mogli bi da stavimo celu vojsku u sluzbu stvaranja leba sto bi rekao boca-ica. Evo npr. kasarne mogu da se iznajmljuju kao magacini i sale za svadbe, podzemni vojni objekti mogu da se pretvore u muzicke studije, vojne kamione da iznajmljujemo za selidbe, a od dzipova da napravimo rent a car (dzip), Pasuljanske livade mogu da budu najveci paint ball centar na balkanu, vojni brodovi da se koriste za krstarenje Dunavom, a gazele i migovi za panoramsko razgledanje grada...I da naravno Batajnica za kargo centar ;)
 
Проблем лежи у томе да велика већина људи у Србији гледа на војску као такву кроз призму деведесетих (разумем ја то, пошто је једна велика генерација проживљавала своју младост у тим временима). Но свака модерна држава треба да има јаку и модерну војску. И не заборављајте на којем географском подручју се налази Србија. Није Балкан Скандинавија ;) Али шта да причам и о Скандинавији, па тамо свака једна држава има своје оружане снаге на веома високом технолошком нивоу. И да је режим уништио и оно мало што је после свих срања остало од војске - уништио је, нема никаквих сумњи. И то је сува констатација, не алудирајућа на никакве табуизоване теме протеклих дваес' година. Али да већ једном завршим са офтопичарењем, није овде место за то ;)
 
prostorni planer":22olba92 je napisao(la):
Moram ovo da napisem, unapred se izvinjavam ako nekoga uvredim :)

Mogli bi da stavimo celu vojsku u sluzbu stvaranja leba sto bi rekao boca-ica. Evo npr. kasarne mogu da se iznajmljuju kao magacini i sale za svadbe, podzemni vojni objekti mogu da se pretvore u muzicke studije, vojne kamione da iznajmljujemo za selidbe, a od dzipova da napravimo rent a car (dzip), Pasuljanske livade mogu da budu najveci paint ball centar na balkanu, vojni brodovi da se koriste za krstarenje Dunavom, a gazele i migovi za panoramsko razgledanje grada...I da naravno Batajnica za kargo centar ;)
Razumem tvoju ironiju, ali donekle to ima ekonomske logike. Vojska poseduje ogromne površine zemljišta i veliki broj neefikasno iskorišćenih objekata. Vojska treba veći deo svojih objekata da komercijalizuje, tj da iznajmljuje i da od toga uzima ogromne pare sa kojima bi finansirala proizvodnju savremenog oružja i vojne opreme. To oružje, osim za eventualnu odbranu naše zemlje, treba prodavati po celom svetu i tako stvarati ogroman kapital i profit koji bi se usmerio u razvoj Srbije. :grand:
 
JohnnyLee":m5g973o6 je napisao(la):
а и Батајница има две писте, тако да једна може да буде војна а друга цивилна, без да сметају једни другима
Iskreno, ja ne vidim opasnost da aerodrom u Batajnici osim vojne, ima i civilnu upotrebu. Veća nacionalna opasnost po Srbiju je manjak finansijskih sredstava za vojsku :kafa:
 
Dobro sad Dzoni lee imamo recnu ratnu flotilu :) zvuci smesno, ali ima nekoliko brodova. Naravno da treba da izvozimo oruzje, slazem se, bice dosta izvoza u Libiju kad ovo stane, istrosila se dzebana :p . A sto se tice komentara AlexLU-a zanima me kad tako brzo postadosmo veci kapitalisti od samih Amerikanaca, kad smo do pre deset godina bili u socijalizmu. Samo na pare mislite :laugh:
 
prostorni planer":299o6o2z je napisao(la):
vojne kamione da iznajmljujemo za selidbe
Kod mene je bilo u jedinici 25 kamiona od kojih je 20 komada tri godine stajalo na otvorenom na klocnama od panjeva - neki pendrek sa čvarkom je odlučio da treba da "čuva vešanja, osovine i gume" pa tako nisu ni godinama paljeni i ulje se slilo iz klipova, pa su kompletni motori korodirali.
Poenta: vojsku ne čini samo oružje, oruđa, oprema, sredstva i objekti, već i ljudi sa znanjem i iskustvom. Ili - nije žvaka za seljaka.
 
Recnu flotilu tj mocvaricu vecina tih brodova je za muzej nauke i tehnike i pecanje :kafa:
 
AlexLU":3w1cykk1 je napisao(la):
prostorni planer":3w1cykk1 je napisao(la):
Moram ovo da napisem, unapred se izvinjavam ako nekoga uvredim :)

Mogli bi da stavimo celu vojsku u sluzbu stvaranja leba sto bi rekao boca-ica. Evo npr. kasarne mogu da se iznajmljuju kao magacini i sale za svadbe, podzemni vojni objekti mogu da se pretvore u muzicke studije, vojne kamione da iznajmljujemo za selidbe, a od dzipova da napravimo rent a car (dzip), Pasuljanske livade mogu da budu najveci paint ball centar na balkanu, vojni brodovi da se koriste za krstarenje Dunavom, a gazele i migovi za panoramsko razgledanje grada...I da naravno Batajnica za kargo centar ;)
Razumem tvoju ironiju, ali donekle to ima ekonomske logike. Vojska poseduje ogromne površine zemljišta i veliki broj neefikasno iskorišćenih objekata. Vojska treba veći deo svojih objekata da komercijalizuje, tj da iznajmljuje i da od toga uzima ogromne pare sa kojima bi finansirala proizvodnju savremenog oružja i vojne opreme. To oružje, osim za eventualnu odbranu naše zemlje, treba prodavati po celom svetu i tako stvarati ogroman kapital i profit koji bi se usmerio u razvoj Srbije. :grand:
Да не говоримо о гомили војних објеката диљем Србије који више немају функцију и који би могли да се продају а добијена средства да војска утроши за модернизацију.
relja":3w1cykk1 je napisao(la):
prostorni planer":3w1cykk1 je napisao(la):
vojne kamione da iznajmljujemo za selidbe
Kod mene je bilo u jedinici 25 kamiona od kojih je 20 komada tri godine stajalo na otvorenom na klocnama od panjeva - neki pendrek sa čvarkom je odlučio da treba da "čuva vešanja, osovine i gume" pa tako nisu ni godinama paljeni i ulje se slilo iz klipova, pa su kompletni motori korodirali.
Poenta: vojsku ne čini samo oružje, oruđa, oprema, sredstva i objekti, već i ljudi sa znanjem i iskustvom. Ili - nije žvaka za seljaka.
+1. Много пута смо се уверили у истинитост овога што си навео. Наравно, и у војсци, као и свугде, има врхунских стручњака, али, на жалост, има гомила балвана без мозга (у неким тренуцима ми се чак чини да их има и изнад просека).
 
Wile E. Coyote":2tanzy25 je napisao(la):
Да не говоримо о гомили војних објеката диљем Србије који више немају функцију и који би могли да се продају а добијена средства да војска утроши за модернизацију.
Ja mislim da se to upravo i radi od 2000. naovamo
 
Pa da sumiramo, izneta i potvrđena je opravdanost i neophodnost strateškog cilja Beograda , zato što pre u realizaciju

:kk: Cargo aerodrom Batajnica :kk:

:kk:
 
Vojska kao JNA u meoderno doba nema mnogo smisla. Kao i sve ostalo i ratne kampanje se svode na podrsku drugih drzava. U poslednje vreme je bilo mnogo primera. Pocevsi od rata u Jugoslaviji. Profezionalizacija vojske je sasvim ocekivana evolucija i to i nije toliko lose. Bolje je imati manju kolicinu dobro obrazovanih ljudi nego gomilu glinenih golubova koji se koriste kao hrana za topove i tenkove. Drugo odrzavanje ( da kazemo ) konvencionalne vojske je jako skupo, a na kraju nema nikakvog smisla. Elem ali ja ipak ne bih u potpunosti ukidao vojsku i vojni rok. Samo bi mu promenio smisao i delovanje. Naravno osnovno vojno obrazovanje treba da ima svako, ali bih veliki deo vojnog roka promenio u drustveno koristan rad. Znam da ce opet svi da me opljuju, ali kod nas ima toliko mnogo da se uradi, a niko nema niti volje niti motiva. Tako da bi meni vojni rok sluzio vise da se omladina obrazuje kako se jedna drzava voli i cuva, a ne kako se bori protiv fantomskih neprijatelja. Iskoristio bih taj period takodje u edukacione svrehe. Tipa gradjanskog ponasanja itd. Naravno ne tipa prinudnog rada, da se ne bi pretvorilo u zatvor i da ne bi izazvalo revolt i kontra efekat. Uz dobro osmisljen pedagoski sistem koj bi na kraju imao za smisao podizanje opste svesti kod naroda, a borbena gotovost bi onda dosla sama od sebe. Samo sto smo mi u sistemu koj tako nesto ne odobrava... Ali da ne ulazimo u te teme i ovde.
Iskoristicu priliku ( kao i u proslom postu ) da iskazem zabrinutost za stanje u nasem vazduhoplovstvu. Primetio sam isto da su u sportskom letenju sve ucestalije nesrece iako je kod nas ono svedeno na to da ga prakticno nema uopste ( za sve to je krivo po mom misljenju, katastrofalno ponasanje direktorata civilnog vazduhoplovstva ). Iz tog razloga bih cak u Batajnici dozvolio sportskim pilotima da je koriste. A ne svaki put kad zele da natankuju da gorivo moraju na Surcin gde ih samo za handing landing oderu do kostiju..
 
hazard":iyltyk0v je napisao(la):
Wile E. Coyote":iyltyk0v je napisao(la):
Да не говоримо о гомили војних објеката диљем Србије који више немају функцију и који би могли да се продају а добијена средства да војска утроши за модернизацију.
Ja mislim da se to upravo i radi od 2000. naovamo
Мислим да то још увек није у довољној мери. :/
 
Ok privatizovali smo sva preduzeca, prodali sve vojne objekte i sta onda? Samo ce tajkuni imati koristi kao i do sada...
 
prostorni planer":21ojuzhq je napisao(la):
Ok privatizovali smo sva preduzeca, prodali sve vojne objekte i sta onda? Samo ce tajkuni imati koristi kao i do sada...
Хоће ако се буде радило као и до сада. Ако се ти објекти продају по правој цени, то је друга прича. Али, то је научна фантастика. :(

А има гомила некоришћених објеката на атрактивним локацијама за које би могле да се узму лепе паре и покрене држава. Somewhere in dreamland...
 
Slazem se Wile sa tim ako se te pare upotrebe na pravi nacin. Do sada je vojnu imovinu prodavala neka agencija za imovinu ili tako nesto, pa vojska od toga nije videla ni dinara. Sve je pocelo jos za vreme Milosevica kada su uzeli zgradu u Nemanjinoj 9 (tada komanda grada) od vojske (zgrada gde je sada novi apelacioni sud) i sklopili ugovor da ce dati vojsci zauzvrat oko 500 stanova. Od toga vojska nije videla ni jednu garsonjeru, a kamoli 500 stanova, da bi se nastavilo do danas sa prodajom od kojih para vojska nije dobila ni jedan dzip, a kamoli nesto drugo. Nema nista od modernizacije, te pare odlaze u javnu potrosnju ili necije dzepove...
 
Војску чији је министар био Тадић, па Шунтановац........
 
Da li neko zna šta če biti prikazano na aeromitingu i ko su gosti :)
 
Vrh