Šta je novo?

Abortus- Za ili Protiv

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nije budalaština, nego nemaš odgovor. Kao što ga nemaš ni za prethodno pitanje o tome kada i kako nastaje ljudski život.
Galamiš mnogo, a argumenata niđe.
 
Ниси у току, Смедеревац, са дешавањима у најближој земљи. Прочешљај то мало боље за Румуне, лако је доступно: сви извори потврђују што сам написао.

Аргументи против абортуса нису баш толико цинични - ипак је малко циничније кад се нешто што поприлично изгледа као људска беба кад изађе из материце, тј. као људско биће, а уз то је и живо, распарчава киретом у име права избора - али људска друштва, пошто нису савршена, нажалост, увек подвуку црту и признају одређен степен цинизма, лицемерја и сл. као легитиман. А у неком тренутку им је ова црта ("Може абортус") била најмањи заједнички садржалац - јер су постојали разлози за то ("Људи то већ раде, само код бабе, или код доктора на црно", "Нежељена деца имају понекад тежак живот", "Неке трудноће су последица силовања", "Еманципација жене", итд.), а и даље постоје, и не видим да ће се то променити. Тако ће и абортус остати - трајно.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869393#p869393:1ord2kp4 je napisao(la):
Svetlopis » Сре Авг 04, 2021 1:43 pm[/url]":1ord2kp4]Nije budalaština, nego nemaš odgovor. Kao što ga nemaš ni za prethodno pitanje o tome kada i kako nastaje ljudski život.
Galamiš mnogo, a argumenata niđe.

I jedno i drugo su budalaštine i nemam nameru da polemišem o tome.

U startu si napravio logičku grešku premisom "zalažeš se za X, onda se sigurno zalažeš i za Y". Ja nemam ni dužnost ni nameru da se izjašnjavam o svakoj suludoj pretpostavci koju ovde izneseš, a kamoli da ja tebi treba da ovde pružam neke odgovore.

Dok se držimo osnovne teme, doprineću raspravi, kad kreneš sa hipotetičkim primerima i proizvodima mašte - e tu će me izviniš, sam se izvlači iz blata koje si zamutio.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869348#p869348:1oc8qiwa je napisao(la):
StariPosmatrač » Sre Avg 04, 2021 11:25 am[/url]":1oc8qiwa]Ne, to što sad pišeš je spin. Reci ti nama da li je abortus u osmom mesecu trudnoće pitanje ljudske slobode?

Abortus u osmom mesecu nije normalni abortus nego se vrsi samo u retkim slucajevima.
To je u stvari indukovani porodjaj, kojim se radja mrtvorodjeno dete.
 
Можемо ли бар да колективно признамо да је прихватљивост абортуса филозофски неутемељена и политичка?

Стварно нисам донео никакво крајње мишљење о томе али што више времена пролази то ми ми аргументи за њега делују климавије колико год се трудили да буду апсолутни

Људи који су против абортуса бар имају поприлично јасан став, "живот почиње зачећем и није морално окончати га ни пре ни после рођења"

Људи који су за њега покушавају некако половично да се позивају на либертаријанизам чији је основни аксиом да свако има право са својим телом да ради шта хоће али нису вољни да га испрате до логичног закључка.

Нпр. Ротбард је био један од очева модерног либертаријанизма и он је исправно рекао да то значи и да родитељи не могу да буду приморани да одгајају своју децу ако неће ни да ико буде приморан да плаћа порезе ради помагања сиротињи.

Јер, ако свака жена има универзално људско право да прекине трудноћу кад год одлучи да не жели да користи своје тело да би је одржавала онда има право да прекине трудноћу и 2 дана пред порођај. Има право и да остави бебу у стану и више се никад не врати, макар и умрла од глади јер има универзалну слободу да ради са својим телом шта жели. Тј. има "негативно право" да своје тело не користи зарад туђих интереса (https://en.wikipedia.org/wiki/Negat...egative rights may,to be enslaved by another.). Син има право да остави мајку у коми кући и отпутује на море макар она умрла јер се нико не стара о њој а свеједно није свесна.

Стварно не видим логику како жена у Србији има право да прекине развој новог живог бића али нема право да одбије да финансира обнову фасада у приватном власништву или да финансира храну и склониште социјално угроженима. Фетус није ништа мање свестан од особе у коми нити постане свестан након што срце почне да куца.

Моја поента је, ако се бар позивате на апсолутну индивидуалну слободу па макар и по цену смрти човечанства онда морате да то примењујете и у свим других аспектима, не само кад вам то лично одговара или вам се свиђа. Остало је просто лицемерје. Земља у којој је прошао закон по коме сви органи по дифолту припадају држави да их донира без обзира на телесни суверенитет преминулог који за то није ни знао и у којој је вакцинација деце законом обавезна просто не може да се крије иза "телесног суверенитета" као оправдања за абортус
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869394#p869394:2ev6ikuw je napisao(la):
Пантограф » Сре Авг 04, 2021 1:46 pm[/url]":2ev6ikuw]Ниси у току, Смедеревац, са дешавањима у најближој земљи. Прочешљај то мало боље за Румуне, лако је доступно: сви извори потврђују што сам написао.

Pročešljao, zato i kažem:

Rumunija: Fertility rate - 1.76 children born/woman (https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Romania)
Švedska: Fertility rate - 1.7 children born/woman (https://data.worldbank.org/indicator/SP ... cations=SE)

Uzmimo u obzir da je Šveđanima i ovaj prosek izvukla doseljenička populacija - pa opet kaskaju.

A opet, obrni-okreni, Rumuna sve manje, Šveđana (ili "Šveđana") sve više.

Ekonomski rast je vrlo varljiv parametar i u suštini ne oslikava mnogo ako ga ne posmatraš zajedno s ostalim. Projektovan rumunski rast za ovu godinu je 7.5%, a švedski oko 3.5, ali ćemo se složiti da je rumunskih 7.5% manje nego švedskih 3.5%? Da ne ulazimo sad u preciznu matematiku, shvataš poentu.

Pa jedna Etiopija već 30 godina ima stabilan rast od 10% svake godine, pa su opet gola beda. Super, izvlače se polako iz bede, ali dok Etiopija postane pristojno mesto za život, i tebe i mene će prekriti zelena trava zaborava mog :D Zato se iz Rumunije, Srbije, Bugarske, Bosne, Hrvatske, Albanije beži glavom bez obzira. Sad sve ovo navedeno posmatraj kroz kontekst podizanja potomstva, verujem da nemaš ništa lepo da mi kažeš.

Аргументи против абортуса нису баш толико цинични - ипак је малко циничније кад се нешто што поприлично изгледа као људска беба кад изађе из материце, тј. као људско биће, а уз то је и живо, распарчава киретом у име права избора - али људска друштва, пошто нису савршена, нажалост, увек подвуку црту и признају одређен степен цинизма, лицемерја и сл. као легитиман. А у неком тренутку им је ова црта ("Може абортус") била најмањи заједнички садржалац - јер су постојали разлози за то ("Људи то већ раде, само код бабе, или код доктора на црно", "Нежељена деца имају понекад тежак живот", "Неке трудноће су последица силовања", "Еманципација жене", итд.), а и даље постоје, и не видим да ће се то променити. Тако ће и абортус остати - трајно.

Ignorisaću ovo rasparčavanje kiretom - kiretira se epitel materice na samom početku trudnoće, niko ne vadi bebu iz utrobe da bi je raskomadao.

Sa ostalim bih se složio. +
 
Комада се у утроби, на делове. А плод (противници абортуса пишу "беба" - ако тако пишеш, признајеш да је реч о убиству) се, кажу, од тога и брани, колико може. Зато је баш и не видим моралани случај у корист ове праксе - видим само друштвени консензус, постигнут у неком тренутку. Лепо је то Калиан изложио изнад.

За Румуне си ме, податком са википедије, пријатно изненадио. кренули да имају децу. Ја сам знао раније стање. Није тешко видети на истом линку да је стопа пре две деценије била 1,25, а сада је скоро 50% виша. Браво за Румуне, дакле, у сваком погледу.
 
Остало је просто лицемерје
.

Sjedne strane velika izdavanja kao podstrek
i stmulacija za veci broj radjanja
a sa druge bez i jedne i minimalne korekcija uslova za dobijanje saglaanosti abortisa
je zapravo prospanje iz šupljeg u prazno
ili bas kako je gore citirano
tj. potiruce delovanje suprutni smerova
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869326#p869326:37u8viq8 je napisao(la):
StariPosmatrač » Sre Avg 04, 2021 10:58 am[/url]":37u8viq8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869252#p869252:37u8viq8 je napisao(la):
Smederevac » Uto Avg 03, 2021 11:02 pm[/url]":37u8viq8]
Svako treba da ima POTPUNU slobodu da bira šta će se u njegovom telu dešavati ili ne.

Najjači mlaz mentalne dijareje do sada.
Po tebi je abortus u osmom mesecu pitanje ljudske slobode?
Kakvo je ovo debilno pitanje, koji to doktor radi abortus u osmom mesecu trudnoće?
 
Зачудићеш се шта све раде: секу и комадају, усисавају и замрзавају, а онда бацају у канализацију. Ето тако се са немоћнима поступа. Јасеновац.
 
Šta se ovde sve neće pročitati..

Ne, sve više verujem da je vrhunac civilizacije na ovim prostorima dostignut 1987.godine i da smo od tada u slobodnom padu. Jugoslavija 1974. godine među prvima proklamuje pravo na abortus kao ustavno pravo. Gde smo danas, kakve su ovo diskusije?

Kada će se više shvatiti da se zabranama ništa ne postiže. U konkretnom slučaju, bilo bi samo više posla za razne veterinare i privatne ordinacije po Osijeku, Segedinu ili Temišvaru.

Žena, kao i muškarac, jeste i mora da bude isključivi vlasnik svoga tela. Tačka. Žena mora da ima pravo i mogućnost da odluči da li želi da rodi, ili će do 10. nedelje prekinuti trudnoću. Tačka.

Užasno je da se dovode u pitanje davno osvojena prava i slobode. Još će i Francuska revolucija doći pod znak pitanja, kako se krenulo.
 
Одавно је под знаком питања. Комично ми је да данас ико о француској револуцији говори као о неком апсолутном и великом поступку. Само се елите на власти промениле. И то у некој францусуској. А та фамозна 1974 година, пребогата кардиналним грешкама које су нас и довеле довде.

Хоћеш да пијеш? Хоћеш да се дрогираш? Молим лепо, као власник свог тела, имаш право и слободу да радиш шта хоћеш. Да се уништиш до краја дезинтегришеш на атоме. Али немаш апсолутну слободу. Због чега? Па ако у делиријуму нанесеш штету другоме било материјалну било по зддравље, идеш у затвор. Исто тако и убиство нерођеног човека. Е сад може тачка.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869540#p869540:a0b7jcmh je napisao(la):
TheGray » Чет Авг 05, 2021 1:06 am[/url]":a0b7jcmh]Ti pišeš iz ličnog iskustva?
Пишем о оном што сам видео.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869543#p869543:33c4tibx je napisao(la):
Vox91 » 04 Avg 2021 11:51 pm[/url]":33c4tibx]Šta se ovde sve neće pročitati..

Ne, sve više verujem da je vrhunac civilizacije na ovim prostorima dostignut 1987.godine i da smo od tada u slobodnom padu. Jugoslavija 1974. godine među prvima proklamuje pravo na abortus kao ustavno pravo. Gde smo danas, kakve su ovo diskusije?

Meni je neprijatno sto ova tema na ovom forumu uopste postoji. U diskusiji samo muskarci koji pricaju o zenskom reproduktivnom zdravlju. Zene se ovde nista ne pitaju. Kao da na temi "demografija" nema dovoljno uzasa za procitati, a ova je vrhunac degutantnosti od kako forum postoji.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh