Šta je novo?

Abortus- Za ili Protiv

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Имајмо на уму да је некад абортус нажалост неопходан како би се спасила мајка.
И сетимо се увек војводе Мишића који је рекао да један који хоће увек је јачи од двојице који морају :)
Зато треба омогућити да људи:
-могу да се остваре као родитељи и током студирања,
-не морају да бирају између посла и родитељства,
-да имају довољно вртића за сву децу,
-да ствари за бебе и децу (од пелена до школске опреме) буду ослобођене пореза,
-да основна инфраструктура као што је тротоар буде прилагођена проласку колица за бебе,
-да се олакша бирократска процедура за добијање финансијске помоћи за новорођену децу.
 
Дошљак, реално, ко би заиста смислио добру формулу за подстицање рађања у Србији, требало би да добије две Нобелове награде. Толико је слојевит проблем, на толико поља да... не видим да ми имамо моћи да ту нешто значајно учинимо, нажалост.

Пошто нам је софтвер критично слаб, помишљам да смо међу оним народима које може да спасе само технологија, попут развоја плода у вештачкој материци. Оставиш састојке у фабрици и дођеш за 9 месеци. Нема нама без хардвера.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869252#p869252:75xkod9b je napisao(la):
Smederevac » Uto Avg 03, 2021 11:02 pm[/url]":75xkod9b]
Svako treba da ima POTPUNU slobodu da bira šta će se u njegovom telu dešavati ili ne.

Najjači mlaz mentalne dijareje do sada.
Po tebi je abortus u osmom mesecu pitanje ljudske slobode?
 
Дошљак, у последњих недељу дана не могу да се надивим количини правилних идеја које си изнео на разним темама. Нажалост, на сваком посту могу само +1 да ти дам.



[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869252#p869252:3dajq7ys je napisao(la):
Smederevac » Сре Авг 04, 2021 12:02 am[/url]":3dajq7ys]Zalaganje za zabranu abortusa je odavno deplasirana tema, i takva mera je nešto što je u 21. veku apsolutno neprihvatljivo.

Svako treba da ima POTPUNU slobodu da bira šta će se u njegovom telu dešavati ili ne. Svako ko želi da ovu slobodu suzbije je nekako po pravilu:

- ili religiozni fanatik koji tupi o nekoj metafizici i pravima nerođenog čoveka (istovremeno oduzimajući pravo ROĐENOM čoveku, tj. ženi), naravno, iz udobne pozicije osobe koja ne mora da rađa i da se o tom detetu kasnije brine;
- ili latentni donator tuđe krvi.

Simptomatično je kako je 99% ljudi koji se za ovo zalažu muškog pola. Kad se za zabranu abortusa budu većinski zalagale žene, onda se o tome može raspravljati :)

ПОТПУНА слобода је она слобода која не угрожава никога. Ако угрожаваш права другог да би избио своја права, и ако је то масовна појава онда је то ПРОБЛЕМ који социум мора да реши. Истина је да можеш да бираш хоћеш ли да се лечиш или не, хоћеш ли оперисати тумор или не, али решавати хоће ли други човек да живи, опростите молим вас, то ПРАВО нема нико.


Овде је изнето прегршт добрих идеја како индиректно помоћи рођење деце, јер је више од 70-80% абортуса, учињено код парова који су у браку или су у вези, дакле одраслих људи који пре свега из страха од немаштине или немања подршеко од околине се одлучују на тај потез.


Дакле, ја сам против абортуса, али сматрам да се абортус не треба забрањивати јер ће само да оде у сиву зону. Против абортуса се треба борити на нивоу свести. Социјална реклама, трибине као и снажна подржка свих институција.

Најважније, укинути све програме који бестидно рекламирају неоговорно спаривање попут Фарме, Парова, Задруга и сличних глупости
 
Mislim da je stvar relativna i nije crno bela.

Treba li zena od 30 godina, bez dece, situirana da abortitra zbog karijere ili "da joj se ne uniste grudi"?

A zena od 50 koja vec ima cetvoro dece i plasi se da bi dete moglo da ima naslednh bolesti zbog trudnoce u tim godinama?

A klinka od 15, kojoj se "desilo" i koja nije sposobna ni o sebi da brine?

svaki slucaj je poseban. Unistavanje necijeg zivota zbog "figure" mi izgleda nemoralnim.

Zapravo, velika je stvar sto muskarci i zene mogu da stvore zivot.
Zamisli, poklonis nekome zivot!
To je velika stvar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869326#p869326:22t71bsk je napisao(la):
StariPosmatrač » Сре Авг 04, 2021 10:58 am[/url]":22t71bsk]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869252#p869252:22t71bsk je napisao(la):
Smederevac » Uto Avg 03, 2021 11:02 pm[/url]":22t71bsk]
Svako treba da ima POTPUNU slobodu da bira šta će se u njegovom telu dešavati ili ne.

Najjači mlaz mentalne dijareje do sada.
Po tebi je abortus u osmom mesecu pitanje ljudske slobode?

Kakav spin. Pa žena koja je isterala trudnoću do osmog meseca ima jasnu nameru da dete i rodi.

Većina abortusa se dešava na početku trudnoće. I pored toga, da - to jeste pitanje ljudske slobode. Zato što ta žena to dete treba da rodi, podiže, vaspitava i od njega napravi čoveka i korisnog člana društva. Ako smatra da za to nije sposobna, niko ne sme da joj to pravo oduzima.

Ako žena zaista nije ni želela to dete, sva je verovatnoća da mu se neće posvetiti na način na koji bi trebalo, tako da ćemo za rezultat imati budući društveni problem, u drastičnijim slučajevima siroče.

Veoma je cinično terati žene na nešto što neće, zbog... čega? Da bi bilo više Srba? Pa nama nema spasa ni da nas je 50 miliona. Ja radije biram da nas je milion civilizovanih nego 50 miliona idiota.

Danaca nema ni 6 miliona, pa pogledaj kakvu državu napraviše. Šveđana 10 miliona. Holanđana 17 miliona. Švajcaraca 9 miliona.

S druge strane - Rumuna 20 miliona, Poljaka 40, Ukrajinaca 50.

Svako poređenje je suvišno, sami izvucite zaključke. Ni ogromna populacija neke narode neće spasti bede, a rapidno smanjenje populacije uzrokovano bedom se jednostavno ne rešava na ovako veštački način.
 
Ne, to što sad pišeš je spin. Reci ti nama da li je abortus u osmom mesecu trudnoće pitanje ljudske slobode?
 
Upravo sam ti rekao, piše u komentaru.

Uzgred budi rečeno - ko ste to vi? I zašto sam ja vama dužan da išta odgovaram?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869311#p869311:vxm1695z je napisao(la):
Дошљак » Sre Avg 04, 2021 9:38 am[/url]":vxm1695z]Имајмо на уму да је некад абортус нажалост неопходан како би се спасила мајка.

To je mit. Abortus apsolutno nikada nije neophodan.

Naravno, ne kažem da ne postoje trudnoće rizične po život majke, već samo da abortus nije neophodan. Abortus je zapravo težak zahvat koji ostavlja posledice, i nekada traje (ne sam zahvat, ali čitav proces uključujući pripremu pacijenta).

Umesto toga, može se raditi prevremeni porođaj. Brža i lakša procedura koja je manje rizična po majku. Beba već u 20. nedelji ima velike šanse da preživi. To ne znači da će svaki prevremeni porođaj spasiti bebu, ali je jedno namerno ubiti je, a sasvim drugo probati spasiti je i ne uspeti.

Sve ostalo što si stavio u komentaru je super - ali to nema veze sa činjenicom da je abortus ubistvo. Ne postoji ekonomski razlog koji opravdava ubijanej drugog ljudskog bića. U suprotnom, zašto ne odeš i ne pobiješ sve beskućnike u Beogradu?
 
Većina abortusa se dešava na početku trudnoće. I pored toga, da - to jeste pitanje ljudske slobode. Zato što ta žena to dete treba da rodi, podiže, vaspitava i od njega napravi čoveka i korisnog člana društva. Ako smatra da za to nije sposobna, niko ne sme da joj to pravo oduzima.

Veoma je cinično terati žene na nešto što neće, zbog... čega? Da bi bilo više Srba? Pa nama nema spasa ni da nas je 50 miliona. Ja radije biram da nas je milion civilizovanih nego 50 miliona idiota.

Plašim se tebe. Vidiš ljude samo kao brojeve i podržavaš slobodu ubijanja. Samo, gdje povlačiš crtu? Zašto neko bogatiji od tebe ne bi onda imao pravo tebe da ubije?
 
Zato što si prometej nakaradnih vrednosti novog svetskog poretka na ovom forumu, gde pod plaštom borbe za slobodu i jednakost postaje normalno da imaš slobodu da ubiješ sopstveno dete u 8 mesecu trudnoće, a sa druge strane je horor da izbaciš kućnog ljubimca pored puta, gde to postaje svetska vest i zločinac ide momentalno na robiju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869355#p869355:2ejqwc6s je napisao(la):
Svetlopis » Сре Авг 04, 2021 12:39 pm[/url]":2ejqwc6s]
Većina abortusa se dešava na početku trudnoće. I pored toga, da - to jeste pitanje ljudske slobode. Zato što ta žena to dete treba da rodi, podiže, vaspitava i od njega napravi čoveka i korisnog člana društva. Ako smatra da za to nije sposobna, niko ne sme da joj to pravo oduzima.

Veoma je cinično terati žene na nešto što neće, zbog... čega? Da bi bilo više Srba? Pa nama nema spasa ni da nas je 50 miliona. Ja radije biram da nas je milion civilizovanih nego 50 miliona idiota.

Plašim se tebe. Vidiš ljude samo kao brojeve i podržavaš slobodu ubijanja. Samo, gdje povlačiš crtu? Zašto neko bogatiji od tebe ne bi onda imao pravo tebe da ubije?

Ne, ja se baš i borim protiv toga da se ljudi posmatraju kao brojevi. Jer vidim odakle vetar duva kad se u Srbiji priča o zabrani abortusa: Srba ima sve manje -> zabranićemo abortus da bi bilo više Srba.

To je školski primer posmatranja ljudi kroz brojeve. Jeste, abortusi su krivi što imamo negativan prirodni priraštaj, kako da ne. Ignorisaćemo svaki segment ovog društva i države koji je postavljen naopako i činjenicu da odavde ljudi b e ž e. Odavde ljudi ne idu samo u Švedske i Švajcarske, nego se sele i u Slovačku, Rusiju, Grčku. Niko neće ovde da živi, a kamoli da rađa decu.

I onda vi dođete i objasnite mi kako ćemo zabranom abortusa rešiti problem negativnog prirodnog priraštaja i gurnuti sve ostalo pod tepih, ma nije nego...
 
Promašio si poentu. Abortus je ubistvo i ne možeš da ga opravdaš jer ti se ne sviđa neka vlast, ili šta god već. Uopšte se ne baviš probemom abortusa, nego politikom.
 
Pa naravno da se bavim politikom, šta je ovo nego politika? Zabrana ili dozvoljavanje nečega je domen politike.

Nisam bio lenj pa sam potražio definiciju:

"Политика је скуп основних принципа и припадајућих смерница којима се усмеравају и лимитирају активности у циљу остваривања дугорочних циљева. Она се односи на постизање и примену позиција управно-организоване контроле над људском заједницом, посебно у контексту државе."

Ovo o čemu mi raspravljamo je upravo to. Diskutujemo treba li nešto zabraniti ili ne, kako bi društvo krenulo u ovom ili onom pravcu.

Biće da ti ne znaš baš najbolje šta je politika... Lepi moj, politika nije "glasao sam za ABC ili XYZ".
 
Dakle, beba nije ljudsko biće? Kada tačno to postaje i zašto baš tada?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869344#p869344:34a82aia je napisao(la):
Smederevac » 04 Aug 2021 11:11 am[/url]":34a82aia]
Danaca nema ni 6 miliona, pa pogledaj kakvu državu napraviše. Šveđana 10 miliona. Holanđana 17 miliona. Švajcaraca 9 miliona.

S druge strane - Rumuna 20 miliona, Poljaka 40, Ukrajinaca 50.

Svako poređenje je suvišno, sami izvucite zaključke. Ni ogromna populacija neke narode neće spasti bede, a rapidno smanjenje populacije uzrokovano bedom se jednostavno ne rešava na ovako veštački način.
Румунија и Пољска су изузетно успешне земље - Румунија је за последњих 40 година остварила економски развој бржи и од Кине и светски је шампион у томе. Са друге стране, међу земаљама које помену, много већи проблем са ниским прираштајем има Румунија него Шведска, у којој има много деце за стандарде развијених земаља.

Не волим што код наших људи са декларативно изразито либералним становиштима, врло често дође до неког ниподаштавања, чак, кокетирања са шовинизмом. Знам за негативне стереотипове о Пољацима у САД, предмет су вицева, али - у Смедереву?

Какве ћемо сад закључке да изведемо из те европске Фертилијаде, и да ли су нам уопште потребни? Не бих рекао да је смањење популације безначајно питање - макар из хиљаду практичних разлога, а Данци и Швеђани их изгледа знају, чим се толико тиме баве - такође, ни да је суштина у абортусу. И потреба за толиким прекидима трудноће указује на дубље проблеме, које заправо треба решавати. Одлазак код бабе на трљање уместо код доктора на абортус није у прошлости никога и ништа чинио бољим.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869375#p869375:i199ywom je napisao(la):
Smederevac » Sre Avg 04, 2021 1:15 pm[/url]":i199ywom]Postavio sam jasno pitanje.

Zabrana abortusa, očigledno. I naravno edukacija, što upravo radim sa tobom. Ako ni sad ne odgovoriš, razumjeću da nemaš pojma o čemu pričaš i možemo da završimo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869381#p869381:3vq8judf je napisao(la):
Svetlopis » Сре Авг 04, 2021 1:22 pm[/url]":3vq8judf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869375#p869375:3vq8judf je napisao(la):
Smederevac » Sre Avg 04, 2021 1:15 pm[/url]":3vq8judf]Postavio sam jasno pitanje.

Zabrana abortusa, očigledno. I naravno edukacija, što upravo radim sa tobom. Ako ni sad ne odgovoriš, razumjeću da nemaš pojma o čemu pričaš i možemo da završimo.

Nemam šta da odgovaram, moj stav je jasan još od prvog komentara na ovoj temi. Zabrana abortusa u teoriji spašava život, u praksi uništava dva života. I povrh svega, užasno je bezobrazno da je najglasnije propagira deo društva koji je biološki lišen "obaveze" rađanja.
 
Sam sebe pobijaš. Sad kažeš da abortus spašava život, a iznad si napisao da abortus nije ubistvo.

Takođe, odgovori što ne spasis sve beskućnike po Beogradu pa ih poubijaš? Nećeš da im "pomogneš" ili ni sam ne vjeruješ u to što javno pišeš?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869378#p869378:gwh09wap je napisao(la):
Пантограф » Сре Авг 04, 2021 1:19 pm[/url]":gwh09wap]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869344#p869344:gwh09wap je napisao(la):
Smederevac » 04 Aug 2021 11:11 am[/url]":gwh09wap]
Danaca nema ni 6 miliona, pa pogledaj kakvu državu napraviše. Šveđana 10 miliona. Holanđana 17 miliona. Švajcaraca 9 miliona.

S druge strane - Rumuna 20 miliona, Poljaka 40, Ukrajinaca 50.

Svako poređenje je suvišno, sami izvucite zaključke. Ni ogromna populacija neke narode neće spasti bede, a rapidno smanjenje populacije uzrokovano bedom se jednostavno ne rešava na ovako veštački način.
Румунија и Пољска су изузетно успешне земље - Румунија је за последњих 40 година остварила економски развој бржи и од Кине и светски је шампион у томе.

Ma šta mi napriča, eno imigraciona služba im pada na nos od posla, ne znaju šta će sa silnim useljenicima koji bi želeli da dođu da žive u tom raju. :D

Са друге стране, међу земаљама које помену, много већи проблем са ниским прираштајем има Румунија него Шведска, у којој има много деце за стандарде развијених земаља.

Ovo je upravo zbog toga što i iz Rumunije ljudi beže, isto kao i iz Srbije. Složiću se da je Rumunija za nijansu bolja, ali ne drastično.

Potpuno mi je nejasno kako nisi uspeo da shvatiš zašto se stanovništvo Rumunije smanjuje, a Švedske povećava, uprkos činjenici da su svetski šampioni ekonomskog razvoja i Rumunke u proseku rađaju više dece od Šveđanki.

Какве ћемо сад закључке да изведемо из те европске Фертилијаде, и да ли су нам уопште потребни? Не бих рекао да је смањење популације безначајно питање - макар из хиљаду практичних разлога, а Данци и Швеђани их изгледа знају, чим се толико тиме баве - такође, ни да је суштина у абортусу. И потреба за толиким прекидима трудноће указује на дубље проблеме, које заправо треба решавати. Одлазак код бабе на трљање уместо код доктора на абортус није у прошлости никога и ништа чинио бољим.

Ovde se potpuno slažem, i ovo je suština svih mojih komentara. Zabranom abortusa bi se samo zamazale oči i zažmurilo na 500 uzroka tog problema. Argumenti za zabranu su preslabi i cinični, i namerno ignorišu pravi uzrok problema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869388#p869388:23j4f8lp je napisao(la):
Svetlopis » Сре Авг 04, 2021 1:34 pm[/url]":23j4f8lp]Sam sebe pobijaš. Sad kažeš da abortus spašava život, a iznad si napisao da abortus nije ubistvo.

Stojim i dalje pri svemu što sam rekao, ja sam zaključke izvodio iz tvojih teza. Ti tvrdiš da je abortus ubistvo, dakle zabrana abortusa je spašen život, ne?

Ne bih komentarisao ubijanje beskućnika, sam si uveo to u razgovor, tu budalaštinu sam ignorisao prvi put pa ću i sad. Izvuci se sam iz toga.

Molim te da mi ne stavljaš u usta nešto što nisam rekao, to su veoma jeftini fazoni.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh