Други о Србима... неисцрпан извор поноса на претке...велика туга што смо данас нешто друго.
Деликатни маневри на Церу и Колубари, вођени са сигурним просуђивањем, са слободом духа и снагом која испољава мајсторсво српског командовања, заслужују да заузму сјајно место у нашим стратешким студијама.
Маршал Жофр
Хероји, ја вас шаљем у нов рат против једне мале, али врло храбре нације. То су Срби, који су у току три непосредна рата – против Турака, Бугара и Аустро-Уграске – дали свету доказе високих ратничких врлина и највећих војничких способности и који су, на заставама попрсканим крвљу, исписали за ове четири године само највеће и најславније победе. Знајте да ће само ваша енергија и спремност на највеће жртве и само потпун презир према смрти омогућити да победите тај херојски народ, да освојите његову земљу и да немачкој војсци донесете једну нову победу. Срећан пут ка победи! Ура!
Цар Виљем II
...Када се буде писала историја овога рата, најславнији одељак те историје носиће назив: СРБИЈА. Српска војска је учинила чуда од јунаштва, а српски народ претрпео је нечувене муке, и такво пожртвовање и истрајност не могу проћи незапажено – они се морају наградити.
Роберт Лесинг, амерички министар спољних послова
Ниједно племе у целој историји света није дало за слободу и јединство јуначкијих светлијих жртава од српског племена.
Енглески лист ,,Обсервер''
Својим хероизмом у последњем рату, дивним одржавањем дате речи, узвишеним мучеништвом, Србија је стала у прве редове бораца за солидарност народа и слободу света. Племенитошћу свога држања, стоичком издржљивошћу у патњи, она привлачи опште симпатије и дивљење.
Едуард Шире, публициста (из студије ,, Српска епопеја'')
Какав је хероизам, какво стоичко пожртвовање у овим несрећама показао овај дивни народ који је после балакнских ратова изненада заблистао на историјској позорници пред забезекнутим очима Европе.
Е. Д. Мјахков, дописник руског листа ,,Слово''
Што се тиче Србије, она се заиста борила очајнички и славно, не узимајући у обзир никакве друге интересе осим своји властитих, а са страшним последицама за себе.
Винстон Черчил
Пробијајући се кроз албанске гудуре, тренутно надјачана Србија и даље живи и нада се. Она ће живети и биће освећена. Јуначки српски народ је најплеменитији пример за углед онима који би, у борби за независност своје земље, за правду и права народа, дошли у искушење да напусте такву велику ствар.
Пол Пере, народни посланик и бивши министар трговине Француске
Нисам очекивао такву храброст код Срба. Нисам ни видео, нити икада чуо да се тако јуначки борила нека војска као српска...
Генерал Зајончковски, командант целокупне војске у Добруџи
Српска војска је прва и најхрабрија војска у Европи. После борбе која је трајала свега пола часа Срби су уништили моју дивизију. Моји батаљони су били потпуно збрисани српском ужасном ватром.
Ерцхерцог Јосиф Хабсбуршки, маршал Мађарске
Не само да се немачка Врховна команда поклонила пред жилавим отпором непријатеља привикнутог на рат, који се храбро бори и по жилавости и непопустљивој енергији једва да може да се премаши, него су и стотине хиљада Немаца својим очима виделе највише клеветани народ и земљу, чудећи се како је велика разлика између њихових представа потхрањиваних црно-жутим лажима и стварности која се не може оспорити.
Херман Вендел, немачки политичар и публициста
Крајем октобра непријатељ је стајао пред Београдом. Србији припаде награда за њен трогодишњи рад; то је јединствен пример и за њихове непријатеље да народ који се не преда може поново да се уздигне из најтежег пада.
Ото Ландрид, немачки генералштабни пуковник
Србија је платила учешће у рату губитком готово целокупног одраслог станоништва.
Албер Монуар, швајцарски пуковник и члан Парламента
Ратна слава припада српском сељаку. Он је сјајан војни материјал, којим би се свака земља могла поносити.
А. Баркет, енглески новинар
Споредно ратиште постаје на тај начин и главно ратиште, а догађаји на њему били су довољни да у склопу Четворног савеза ударе одлучну брешу.
Хуго Кархнаве, аустријски генералмајор
Слом Бугарске је начинио опасну брешу у одбранбеном систему Централних сила на једном веома важноме месту. Балканска политика царских сила беше срушена.
Ганзе фон Хорстенау, аустроугарски пуковник (доцније генералобрст код владе НДХ)
Само је српски војник могао да изведе ово ратно чудо. Слабо храњен, али високог морала и пун осећања дужности, храбар и ретко истрајан у непрекидним маршевима и борбама, надирао је пун поуздања у успех.
Франш д'Епере
Шездесет и две хиљаде српских војника одлучило је о исходу рата. Срамота!
Цар Виљем, (телеграм упућен бугарској Врховној команди)
28. IХ 1918.
Бугарска је положила оружје и капитулирала. Главнокомандујући немачког Западног фронта маршал Хинденбург шаље немачком канцелару депешу следеће садржине: ,,Пошто је непријатељска војска пробила Солунски фронт, а ми немамо свежих резерви, потебно је одмах закључити мир са непријатељем''.
Хинденбург
Осми август 1918. године је дан жалости за немачку војску. Теже часове сам само доживео за време догађаја који су се збивали на бугарском фронту почев од 17.септембра и који су запечатили субину Четворног савеза.
Лудендорф
После Бугарске – Турска. После Турске – Аустрија. Срби су у Београду. Ми се поносимо што смо били на страни ових хероја за време њиховог трогодишњег изгнанства.
Изјава Пола Дешанела, председника француског парламента, доцније председник Републике Француске
Ниједна земља није показала већу издржљивост и храброст од Србије...Српски народ, који је опевао своје раније поразе, неумрли је народ...До јесени 1915. године држала нам је отворену капију Балкана српска војска, једна од најбољих борачких јединица на бојном пољу. Србе је предводио један од најспособнијих генерала овог рата, војвода Мишић.
Лорд Џорџ
Ноћу између 13. и 14. септембра на Солунском фронту један српски поднаредник митраљезац дао је своје гусле другу Французу осматрачу, док су се заједно налазили на положају Перино брдо. При праштању су се загрлили и изљубили: ,,Нека те Бог чува и до виђења у Србији''.
*
Нема довољно речи којима би се изразила смелост, способност за маневрисање, техничка извежбаност у планинском ратовању и сјајан дух иницијативе одличне српске пешадије.
Генерал Ј. Револ, француски војни писац
Заузеће Битоља била је несумњиво победа и, после онога што је названо битком на Марни, наше армије нису забележиле ниједан стварни успех...Срби, ви сте први отворили пут, ви сте најзад први видели своје непријатеље у бекству.
Генерал Сарај
Србија се ставила међу највеће нације и чини ми част у моме животу морнара што сам на обалама Јадрана могао прикупити ту дивну војску, за коју је непријатељ рачунао да ју је уништио заувек, што сам јој могао помоћи да се реорганизује невероватном брзином, да бих је превезао на Солунски фронт, где је она славно допринела да се рат заврши.
Адмирал Лаказ
Српска армија је учествовала у свим биткама, марширала је без одмора, без заустављања, врло често без хране, увек у тесном контакту са непријатељем, не знајући ни за умор ни за глад, гоњена увек напред вољом да пошто-пото победи.
Франше д'Епере
Српска војска војводе Мишића с одушевљењеми жарко у срцу чека тренутак да се баци на непријатеља, да би поново заузела своју земљу и вратила напуштена огњишта.
Франше д'Епере
Који јунаци могу да се подиче да су заслужили једно од највећих одликовања у свету? То су Срби, готово сви сељаци, тврди на муци, трезвени, скромни, несаломљиви; то су људи горди на своју расу и господари својих њива. Ти сељаци претворили су се, без напора, у војнике најхрабрије, најистрајније, најбоље од свих.
Франше д'Епере
Ниједан генерал, школован у војним академијама на западу, не би захтевао од једне војске да нападне на оваквом терену какав је имала српска војска на Добром пољу, сем ако је безуман...
Ален Палмер, енглески историчар Солунског фронта
Срби су били најупорнији војници у Европи. Били су чврсти и мало су захтевали, марширали су данима без редовног снабдевања, живећи од онога што нађу на територији.
Ален Палмер, енглески историчар