BEOGRAD 01. 06. 2012
PRESS
Dekorativno osvetljenje prestonice
Biblioteka u punom sjaju
Od večeras - Beograđani i njihovi gosti mogu da uživaju u lepoti ovog objekta u Knez Mihailovoj ulici, prvobitno hotela, sagrađenog u drugoj polovini pretprošlog veka. Planovi - U planu je da dekorativno osvetljenje ove godine dobiju i zgrada Muzeja Vuka i Dositeja, Muzeja grada Beograda, Narodnog pozorišta, SANU i kafana „?"
Zgradu Biblioteke grada Beograda od večeras će osvetljavati više od 150 reflektora, pa će Beograđani i njihovi gosti u lepoti ovog objekta sagrađenog u drugoj polovini pretprošlog veka moći da uživaju i tokom noći.
Biblioteka grada Beograda, koja do sada nije bila dekorativno osvetljena, večeras će zasijati u punom sjaju. Rešenje za dekorativno osvetljenje urađeno je na osnovu odluke gradske Komisije za osvetljenje i podrazumeva postavljanje 158 reflektora izrađenih u LED tehnologiji, koji imaju potrošnju kao 15 konvencionalnih reflektora.
Umesto gostiju knjige
Zgrada u Knez Mihailovoj 56, u kojoj se danas nalazi Biblioteka grada Beograda, sagrađena je 1869. godine kao hotel „Srpska kruna" u stilu romantizma. U to vreme bio je to najmoderniji, najreprezentativniji i najbolje opremljen hotel u Beogradu. Najverovatnije ga je sagradila porodica imućnih trgovaca Krsmanovića. U ovaj prostor 1986, umesto gostiju iz celog sveta, uselile su se knjige. Novu zgradu Biblioteke grada Beograda te godine svečano je otvorila pesnikinja Desanka Maksimović.
Marko Stojanović, direktor Uprave za energetiku, kaže da osvetljenje ovog tipa, osim uštede električne energije, obezbeđuje dug vek upotrebe i minimalne troškove održavanja.
Sija hram knjige
- Kako su u pitanju najsavremeniji izvori svetlosti, njihovom primenom omogućena je i promena boje, intenziteta svetlosti, kao i kreiranje različitih svetlosnih scenarija na fasadama objekata. U planu je da dekorativno osvetljenje ove godine dobiju i zgrada Muzeja Vuka i Dositeja, Muzeja grada Beograda, Narodnog pozorišta, SANU i kafana „?".
Osim navedenih objekata, u razmatranju je mogućnost dekorativnog osvetljavanja Pančevačkog mosta i Gazele - kaže Stojanović.
Šezdesetogodišnja Marina Simić, koja živi u neposrednoj blizini Knez Mihailove ulice, kaže da je bilo krajnje vreme da se zgrada Biblioteke grada Beograda osvetli, budući da su objekti poput gradske biblioteke osvetljeni svuda u svetu.
Osvetljeno
Od početka godine najsavremenije osvetljenje dobila su dva prepoznatljiva simbola prestonice, ambijentalne celine „Pobednik" i Kula Gardoš, dok su prošle godine savremenu rasvetu dobili Kapetan Mišino zdanje, Zadužbina Ilije M. Kolarca, Igumanova palata i Zemunska gimnazija, kao i Dom Narodne skupštine.
Prošle godine je za rekonstrukciju i modernizaciju dekoratinog osvetljenja izdvojeno 120 miliona dinara, dok je za iste namene ove godine iz gradskog budžeta izdvojeno 100 miliona dinara.
- Drago mi je što će gradski hram knjige zasijati u punom sjaju. Fasada zgrade je veoma lepa i bilo bi tužno da ta lepota bude vidljiva samo tokom dana. Većina mojih prijatelja živi u Beču i Pragu, i svaki put kada ih posetim oduševim se kako su osvetljene istorijski značajne građevine u gradu. Noćnoj panorami grada to daje neku posebnu draž - kaže ova Beograđanka.
Noćna panorama
Iz Uprave za energetiku kažu da se poslednjih nekoliko godina posebna pažnja poklanja osvetljenju značajnih kulturno-istorijskih objekata, što doprinosi ulepšavanju noćne panorame Beograda.
- Poslednjih nekoliko godina dodatnim angažovanjem grada u ovoj oblasti i uticajem mnogobrojnih faktora, kao što su formiranje gradskog preduzeća „Javno osvetljenje Beograd" i Komisije za javno funkcionalno i dekorativno osvetljenje, stižu potvrde stručne javnosti o tome da je sada Beograd jedan od gradova Evrope sa najlepšom noćnom vizurom, na koji bi mnogi gradovi mogli da se ugledaju po pitanju dekorativnog osvetljenja - navode iz Uprave za energetiku.
Aleksandra Andrić