Fankmaster
Beginner
- Učlanjen(a)
- 27.12.2024.
- Poruke
- 69
- Pohvaljen
- 194
Sve je to i svojevrstan duh vremena jer je slično i na zapadu, mnogo fušeraja, mnogo marketinga i finih obladni, a iznutra jadac.Ови пре болоње су студирали у једном тоталитарном, привидно социјалистичком друштву. И није ни чудо што су и тада све дисциплине осим инжењерских доживеле свој минимум. Уосталом, како је уопште могуће на иоле научан, објективан начин изучавати економију, социологију или историју у диктатотрском систему проистеклом из комунистичке насилне револуције и са култом личности? Дакле, овде се образују медиокритети и полтрони ограничених знања из својих дисциплина 80 а не 15-20 година.
Ево баш синоћ добих потврду да је један од нашироко хваљених објеката из пера врха струке - дивљи објекат који је послужио за превару велике стране компаније а којим се цењени аутори свакако и даље хвале и прикупљају похвале од остатка бранше.
Идеологија, политиканство, полтронство, корупција...Све је то одавно ушло и у инжењерске струке, поготово у инжењерске струке. То је један од разлога зашто смо сада на улици.
Тако да ако је и било исто и пре болоње онда је иста крива што није зауставила тренд пропадања високог образовања.
Verujem da je to posledica hiper-demokratizacije visokog obrazovanja, opšti pad kriterijuma zbog hiperprodukcije, ultra-levih ideja koje širi akademska zajednica zapada, a ovde se posledično reflektuju. Jednom rečenicom "važno je učestvovati" sistem. Kod nas sam diplomirao, a na zapadu magistrirao na dva univerziteta, jedan srednjovekovni, drugi osnovan pre 20 godina i imao vrlo slična iskustva.
Ovo nikako nije opravdanje za užasno srozavanje naše struke, jer osim tih boljki koje ima i zapad, mi imamo i teško nasleđe raspada države, ratova, sprege kriminala i izvršne vlasti itd.
Nemoj me pogrešno razumeti, to nasleđe samoupravnog socijalizma je užasno breme i jednom kad se totalitarni crv uvuče u narod, jako ga je teško isterati, pogotovu bez razmontiranja bezbednosnih struktura, koje su u BG i Podgorici i dalje jake. Samo ne treba ni precenjivati obrazovni sistem, jer čak i u Sovjetskom savezu, gde je sve ipak bilo za klasu rigidnije, imao si disidente koji su se obrazovali na komunističkim univerzitetima. Kao što imaš dva divna roditelja a dete ispadne nesoj, isto tako može od dva skota da ispadne divno dete. Ljudski um samo je donekle moguće oblikovati spolja, taj stepen varira od pojedinca do pojedinca i jako ga je teško "izmeriti". Dakle, da - bolje demokratija nego totalitarni režim, svakako, ali obrazovni sistem, naročito u 2025 i eri interneta, snosi samo deo odgovornosti za konačni "proizvod".
Ne smem dalje o ovome, spaliće nas moderatori zbog udaljavanja od teme.