Šta je novo?

Фасаде / Fasade

20230822_125030.jpg

Iz drugog ugla skidaju skele polako nzm da li su kamen mjenjali ili su ga samo sredili
 
Mislim da polako grad treba da pocne da sredjuje fasade Novobeogradskih blokova, naravno tamo gde je moguce.
Dosla mi je koleginica, rodjena Singapurcanka u Beograd i kaze da je Novobeogradski blokovi podsecaju na Singapur 60ih, a sada su te fasade tamo sredili da izgledaju pristojnije
 
То ће бити велики подухват и изазов. Да ли изоловати старе фасаде од голог бетона? Шта радити са неким украсима попут опеке, ситних плочица?
 
Mislim da polako grad treba da pocne da sredjuje fasade Novobeogradskih blokova, naravno tamo gde je moguce.
Dosla mi je koleginica, rodjena Singapurcanka u Beograd i kaze da je Novobeogradski blokovi podsecaju na Singapur 60ih, a sada su te fasade tamo sredili da izgledaju pristojnije
A za kad joj to treba?
 
То ће бити велики подухват и изазов. Да ли изоловати старе фасаде од голог бетона? Шта радити са неким украсима попут опеке, ситних плочица?
Za malterisane fasade (a ima ih) moze da se sredi, za goli beton vec malo teze
 
Може ли технички да се лепи изолација на бруталистичке зграде од голог бетона? Или је боље такве зграде изоловати изнутра?
Постоје ли можда неки хидрофобни премази за бетон да се ставе након чишћења бетона пескарењем?
 
У 99% случајева не постоји ама баш икакво оправдање да се обнављају фасаде на новобеоградским блоковима осим ако то није нешто што ће станари да плате. За шачицу зграда са архитектонском вредношћу то можда и може да се прогура из чисто културноисторијских аспеката али све друго би било тежак безобразлук.

Прво и основно, имамо стотине зграда које су неколико пута старије од новобеоградских и историјски значајне а чије фасаде (дословно) падају људима на главе. Ако би кренули хронолошки новобеоградске зграде би биле међу последњим за обнову.

Друго, већина тих зграда немају никакву посебну естетску или историјску вредност, и ако имају естетика се управо крије у њиховом бетону. То су биле јефтине зграде у послератном периоду грађене за радничку класу, чак и Русија руши своје хрушчовке.

Треће, чак и ако би обнављали фасаде из доба комунизма морали би да кренемо из самог центра и туристичког срца града, не да то радимо по блоковима.

Четврто, ти станови су дељени бесплатно; порески обвезници који ту не живе не би ништа добили од тога што је тим станарима урађена изолација или лепша фасада. Ако они после 50 година не могу да окрече своју зграду у којој су добили бесплатно некретнину онда и треба да им се зграда распада.

И пето, постоји више зграда на Новом Београду чије су изолације и обнове фасаде већ платили станари, да остали то добију бесплатно би био тежак шамар поштеним и нормалним људима. Испало би да су они будале што плаћају обнову својих зграда када ће другима то град платити и то од њихових пореза.

И ово све кажем као неко ко је рођен и одрастао у савским блоковима.
 
Država to i radi. Vrlo često se pojavljuju konkursi (oglasi) po zgradama. Mislim da sam viđao i na sajtovima pojedinih opština.
 
Ни то не треба да се ради, фасаде се морају одржавати и сређивати од пара људи који тамо живе. И да то буде законом обавезно.

А да ли ће то да ради скупштина станара или градска управа преко таксе за одржавање фасаде је одлука за сваку стамбену заједницу посебно.

Крајње је време да "држава" престане да буде само обично средство за отимање пара где се разне интересне групе туку ко ће више пара пореских обвезника да себи присвоји кроз разне државне "помоћи" и "субвенције"
 
Ни то не треба да се ради, фасаде се морају одржавати и сређивати од пара људи који тамо живе. И да то буде законом обавезно.

А да ли ће то да ради скупштина станара или градска управа преко таксе за одржавање фасаде је одлука за сваку стамбену заједницу посебно.

Крајње је време да "држава" престане да буде само обично средство за отимање пара где се разне интересне групе туку ко ће више пара пореских обвезника да себи присвоји кроз разне државне "помоћи" и "субвенције"

Apsolutno se slažem. Ali za početak da država vrati sve pare koje su stanari decenijama plaćali preko Infostana Gradskom stambenom. Ogromne pare su samo izbrisane preko noći i više nije bitno koliko je plaćano i svi se prave blesavi. Zamisli decenijama uplaćuješ štednju, odeš u banku, a oni ti kažu nema para. Suludo.

Npr, kod mojih sam izračunao da, ako uzmemo samo poslednjih 20 godina, stanari su dovoljno uplatili da se obnove fasada, krov i okreči ulaz. Ništa nisu koristili od usluga Gradskog stambenog tako da bi pare bile netaknute. Pošto ne živimo u pravnoj državi, selektivna primena bi bila mnogo gora od neprimene zakona.
 
Ona prostakusa "Marija Lukic" i dalje crta NOVE grafite po gradu :mad::mad::mad:

Sta da radimo povodom ovoga? Da zovemo komunalce? Neku inspekciju?
 
Ona prostakusa "Marija Lukic" i dalje crta NOVE grafite po gradu :mad::mad::mad:

Sta da radimo povodom ovoga? Da zovemo komunalce? Neku inspekciju?
Ја сам био пријавио недавно, и то велик број адреса на више општина. Још нисам добио информације о неком конкретном резултату. Где су те нове жврљотине?
 
У 99% случајева не постоји ама баш икакво оправдање да се обнављају фасаде на новобеоградским блоковима осим ако то није нешто што ће станари да плате. За шачицу зграда са архитектонском вредношћу то можда и може да се прогура из чисто културноисторијских аспеката али све друго би било тежак безобразлук.

Прво и основно, имамо стотине зграда које су неколико пута старије од новобеоградских и историјски значајне а чије фасаде (дословно) падају људима на главе. Ако би кренули хронолошки новобеоградске зграде би биле међу последњим за обнову.

Друго, већина тих зграда немају никакву посебну естетску или историјску вредност, и ако имају естетика се управо крије у њиховом бетону. То су биле јефтине зграде у послератном периоду грађене за радничку класу, чак и Русија руши своје хрушчовке.

Треће, чак и ако би обнављали фасаде из доба комунизма морали би да кренемо из самог центра и туристичког срца града, не да то радимо по блоковима.

Четврто, ти станови су дељени бесплатно; порески обвезници који ту не живе не би ништа добили од тога што је тим станарима урађена изолација или лепша фасада. Ако они после 50 година не могу да окрече своју зграду у којој су добили бесплатно некретнину онда и треба да им се зграда распада.

И пето, постоји више зграда на Новом Београду чије су изолације и обнове фасаде већ платили станари, да остали то добију бесплатно би био тежак шамар поштеним и нормалним људима. Испало би да су они будале што плаћају обнову својих зграда када ће другима то град платити и то од њихових пореза.

И ово све кажем као неко ко је рођен и одрастао у савским блоковима.
Po cemu neki naslednik stana u centru zasluzuje da mu se sredi fasada od para poreskih obveznika a neko na NBG ne osim sto je ta u centru "istorijski znacajna" a sam dinar nije ulozio nego docekao da mu drzava uradi?
Ni jedno ni drugo nije fer, jer zasto bi nekog ko zivi u Zemunu ili u blokovima bilo briga za to sto ce turistima lepse da izgleda Kosancicev Venac kapiras
 
A da joj se dopise nesto nesto ispod kreativno posto drugačije ne može da razumije odvratna pjevaljka

Мислим да би одвратна крмача најбоље разумела када би се све жврљотине сабрале и када би за сваку појединачно платила казну.
Само нула саосећања и нула емпатије према људском смећу и отпаду који нам овако бахато урнише град.
 
A da joj se dopise nesto nesto ispod kreativno posto drugačije ne može da razumije odvratna pjevaljka
To bi ti bilo isto kao kada bi prežvljao ili dopisao nešto na navijačkom grafitu. Ništa se ne bi promenilo.

Ја сам био пријавио недавно, и то велик број адреса на више општина. Још нисам добио информације о неком конкретном резултату. Где су те нове жврљотине?
Napisao sam na forumu, ne znam da li baš u ovoj temi, da je uklonjeno sa ograde parka Manjež. Drugo, počeo sam da pravim spisak sa lokacijama, kada idem gradom pa primetim usput. Kao i prošli put, šaljem PP, pa ne bi bilo loše da opet prijaviš, ako te ne mrzi.​
 
Обнова фасаде и крова: Официрски магазин

Још једна зграда која ће синути и украсити град по завршетку радова.




Низа степенице с малог платоа код Беоограђанке често се слива вода, и то се види на њима:

Сувишне степенице које прече пролаз:








Могли су, по узору на овај стуб (в. и сл. горе) на углу Краља Милана и Ресавске, да направе сличне на Тргу Републике (коме би било добро да врате старо име, а Тргом Републике да се назове главни трг на НБг):




 
Poslednja izmena:
Saša motiv ,,glave,, na stubu, šta simbolizuje ?
Kao kroz maglu potsecame na ko antičku ne čistu silu... verovatno grešim, 🤔
Kad ga vec predlažeš za repliciranje molim te za tumačenje tog motiva 😀
 
Пан, човек-јарац из митологије античке Грчке, после у средњем веку искоришћен је за илустрацију ђавола. Овде видим овнујске рогове, може бити нека варијација.
 
Vrh