Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Evo sad kad vec spominjemo ciste fasade itd... pre par nedelja sam bio u Rigi, sve fasade sredjene kao da su juce skinute skele, i onda mi je nesto bilo cudno, a to je koliko god mi ovde pricali treba da se renoviraju fasade bla bla.. RIga izgleda potpuno sterilno, i iskreno uopste mi se ni to ne svidja, kao da su otisli u drugu krajnost...
 
praguc":1yypitee je napisao(la):
Evo sad kad vec spominjemo ciste fasade itd... pre par nedelja sam bio u Rigi, sve fasade sredjene kao da su juce skinute skele, i onda mi je nesto bilo cudno, a to je koliko god mi ovde pricali treba da se renoviraju fasade bla bla.. RIga izgleda potpuno sterilno, i iskreno uopste mi se ni to ne svidja, kao da su otisli u drugu krajnost...
Pa zato ti je cudno. Mi smo otisli u drugu krajnost a ne oni sa sredjenim fasadama.
 
BOKI SMOKI":2azq4ol3 je napisao(la):
praguc":2azq4ol3 je napisao(la):
Evo sad kad vec spominjemo ciste fasade itd... pre par nedelja sam bio u Rigi, sve fasade sredjene kao da su juce skinute skele, i onda mi je nesto bilo cudno, a to je koliko god mi ovde pricali treba da se renoviraju fasade bla bla.. RIga izgleda potpuno sterilno, i iskreno uopste mi se ni to ne svidja, kao da su otisli u drugu krajnost...
Pa zato ti je cudno. Mi smo otisli u drugu krajnost a ne oni sa sredjenim fasadama.
Idi vidi, bice ti jasno o cemu govorim.
 
riga_latvia.jpg



Ima samo veci kontrast.
 
Ne mozes suditi na osnovu slike, no nebitno necu sada da debatujem, to je moje misljenje, i kao sto ti imas svoje, imam i ja svoje i razlikuju se i to je to :)
 
Mora da u ovom obnavljanju fasade hotela "Moskva" ima nečeg magijskog kad je mene, večnog posmatrača i pasivnog ovisnika o BB-u i SSC-u, nagnalo da se registrujem i pojavim na sceni.
Ovde sam, u potaji i iz najplemenitijih pobuda, od samih početaka. I, kao što rekoh, teško sam navučen.
Nadam se da ću biti dovoljno aktivan (koliko mi to svakodnevna rabota dopusti) da čitavoj našoj komuni budem od koristi. Trudiću se da fotografišem, prikupljam podatke, otkrivam istine i poluistine, demantujem laži... Obećavam da ću dati sve od sebe. :gobb:
Što se tiče ove teme koja me je gurnula u igru razotkrivanja, moram priznati da sam prijatno iznenađen izgledom hotela. Ako je suditi po fotografijama, rekonstrukcija deluje odmereno, taman koliko treba. Sve je tu kao što je bilo, samo je vraćen nekadašnji sjaj. Prošetaću se već ovih dana do Terazija da vidim da li fotografije lažu ili je i u prirodi situacija kako slike kažu.
Ono što upada u oči je još izraženiji kontrast između "Moskve" i čitavog niza zgrada s druge strane. Ne bih da budem pogrešno shvaćen: nisam od rigidnih konzervativaca koji sanjaju romantičarske snove i izuzetno "štujem" (dobru) modernu arhitekturu, ali ono preko puta je tužno. Kada bi se taj turobni monolit razbio na više delova i nekim radikalnijim intervencijama osavremenio (ne plavim staklom, samo to ne!), mislim da bi Terazije delovale znamenitije, reprezentativnije i da bi zaista mogle da ponesu lentu centralnog prestoničkog mesta. Ako to danas nije moguće, ajde za početak da se skinu one nakaradne i prastare klime i, naročito, onaj arogantno postavljeni mts-ov predajnik,
Valjda Terazije kao srce Beograda to zaslužuju.
Pozdrav svima.
 
Kolko ce tim bakarnim siljcima od bakra trebatiu da prime finu zelenkastu patinu da ne strce

:kafa:
 
Pretpostavljam da neće gledati u nebo i čekati da priroda odradi svoje. :grand:
Mislim da postoje neki hemijski premazi koju ubrzavaju proces "ozelenjavanja". Ovako zaista deluje "čirovito".
 
Zgrada RK Beograd i jeste jedan od nekoliko najvecih promasaja koji su naruzili lice grada,pored Glavne poste i Telkomunikcionog centra u Katicevoj.Zaista je potrebno resenje u prvavcu koji si naznacio, a kojim bi se ponovo otvorila i Nusiceva ul.
 
U Balkanskoj se jedan dobar deo fasade obrusio na trotoar i lakse povredio dve osobe. Moglo je da bude mnogo gore jer je sreca da fasada nije pala direktno na prolaznike i da je, koliko sam razumeo, neka tenda ublazila pad.

Nazalost, tempo obnove fasada je daleko sporiji od tempa njihovog propadanja i mogli bi za pocetak one zastitne fasadne mreze da stave gde god se nesto klima ili visi sa zida.
 
Uvek sam smatrao da je jedini način da se ozbiljno obnovi Beograd, ne pojedinačna već ambijentalna rekonstrukcija zgrada. Uzmimo kao primer bilo koju ulicu u središtu Beograda: dok se u prvobitno stanje vrati i poslednja propala fasada, ona prva će već biti za ponovno doterivanje. E, sad, što su to u ovom trenutku pusti snovi (finansije i druge tričarije) druga je priča.
 
Obnovljene fasade brzo propadaju, jer se ne obnavljaju adekvatnim bojama. Ni fasade na tek izgradjenim zdanjima ce brzo propasti. Evo, prodjoh bajsom kroz Belvil prosle nedelje, i primetio sam da su fasade vec dobile onu sivu patinu izduvnih gasova, a na mnogim mestima, je fasada vec krenula da puca.
Kada ce nasi investitori skapirati da se na fasadu ne namazuje ista boja kao u enterijerima.
Kada sam bio na ekskurziji u Budimpesti pre vise godina, video sam kako komunalci sa cisternoma za pranje ulica, peru i fasade zgrada do visine drugog sprata. A sa fasade se sliva crna voda. Kod nas kad bi usmerili smrk na obnovljenu fasadu, ne bi skinuli samo boju, vec i malter.
 
I da ne bude da sam neki bezdušnik koji više mari za zgrade no za ljude - zaista mi je žao nastradalih prolaznika, nadam se da nisu suviše dobili po glavi. Kad vidim u kakvom su stanju pojedine zgrade, čudi me da svakodnevno nema žrtava među pešacima.

A to kako se obnavljaju ili rade nove fasade kod nas, to je da sedneš i da danima ne prestaneš da cmizdriš. Kada se upotrebe najkvalitetnije fasadne boje i rekonstrukcija obavi pedantno (kao, na primer, u slučaju zgrade na ćošku Kralja Milana i Kneza Miloša krajem osamdesetih, one u kojoj je pre 2. svetskog rata bio Bata, posle Borovo a sada je DM), ni najveća koncentracija izduvnih gasova (a raskrsnica kod Londona je zvanično jedno od dva najzagađenija mesta u Beogradu) ne može da im naudi, barem ne za kratko vreme.
 
Minnheima":12w4k8r7 je napisao(la):
Uvek sam smatrao da je jedini način da se ozbiljno obnovi Beograd, ne pojedinačna već ambijentalna rekonstrukcija zgrada. Uzmimo kao primer bilo koju ulicu u središtu Beograda: dok se u prvobitno stanje vrati i poslednja propala fasada, ona prva će već biti za ponovno doterivanje. E, sad, što su to u ovom trenutku pusti snovi (finansije i druge tričarije) druga je priča.
tako se radilo krajem 80-ih. a to da svaka fasada treba da bude cakum-pakum je poseban kompleks nastao na preseku turske prvljavstine i bele palanacke arhitekture sa jedne strane i habzburske paradne pedantnosti sa druge.
 
Lucifer":3bv07dx5 je napisao(la):
Minnheima":3bv07dx5 je napisao(la):
Uvek sam smatrao da je jedini način da se ozbiljno obnovi Beograd, ne pojedinačna već ambijentalna rekonstrukcija zgrada. Uzmimo kao primer bilo koju ulicu u središtu Beograda: dok se u prvobitno stanje vrati i poslednja propala fasada, ona prva će već biti za ponovno doterivanje. E, sad, što su to u ovom trenutku pusti snovi (finansije i druge tričarije) druga je priča.
tako se radilo krajem 80-ih. a to da svaka fasada treba da bude cakum-pakum je poseban kompleks nastao na preseku turske prvljavstine i bele palanacke arhitekture sa jedne strane i habzburske paradne pedantnosti sa druge.
Ne prizivam sterilnu pedantnost mitteleuropskog tipa, nikako ;) Za početak bih bio zadovoljan "bezbednosnom" doteranošću - da ljudima ne padaju balkoni na glave.
 
Ja zaista ne vidim sta ima pogresno u "sterilnoj pedantnosti mitteleuropskog tipa"! Sta ima pogresno u tome sto su fasade okrecene, ulice ciste, parkovi uredni i puni cveca, svi parkiraju tamo gde je predvidjeno za parkiranje..To sto su nam fasade takve kakve jesu, oronule i isarane, ulice prljave, parkovi unnisteni, to sto se svako parkira gde hoce i kako hoce nije nikakav poseban i neodoljiv "beogradski sarm ili duh" nego jedan vrhunski vandalizam, javasluk i naprosto receno, divljastvo!
 
boggy":2c3j0mdu je napisao(la):
Ja zaista ne vidim sta ima pogresno u "sterilnoj pedantnosti mitteleuropskog tipa"! Sta ima pogresno u tome sto su fasade okrecene, ulice ciste, parkovi uredni i puni cveca, svi parkiraju tamo gde je predvidjeno za parkiranje..To sto su nam fasade takve kakve jesu, oronule i isarane, ulice prljave, parkovi unnisteni, to sto se svako parkira gde hoce i kako hoce nije nikakav poseban i neodoljiv "beogradski sarm ili duh" nego jedan vrhunski vandalizam, javasluk i naprosto receno, divljastvo!
+1
 
boggy":1xj89gi4 je napisao(la):
Ja zaista ne vidim sta ima pogresno u "sterilnoj pedantnosti mitteleuropskog tipa"! Sta ima pogresno u tome sto su fasade okrecene, ulice ciste, parkovi uredni i puni cveca, svi parkiraju tamo gde je predvidjeno za parkiranje..To sto su nam fasade takve kakve jesu, oronule i isarane, ulice prljave, parkovi unnisteni, to sto se svako parkira gde hoce i kako hoce nije nikakav poseban i neodoljiv "beogradski sarm ili duh" nego jedan vrhunski vandalizam, javasluk i naprosto receno, divljastvo!
Upravo tako. Uvek ne mogu da se nacudim dovoljno kada mi neko kaze da je neki grad "previse cist" i da je zbog svoje sredjenosti "sterilan". Voleo bi da vidim kako ti isti odrzavaju svoju sobu npr., da li im je "toplo" kada vide neko djubre po podu. Ili im je "kul" sto imaju pukotinu u zidu. I tako. Mada, s'o bi rekli juznjaci, ima gi raznih.

Cetke i metle, bre!
 
Ako se fasade ne obnavljaju suvise cesto i ako se koriste 2 do 3 boje ili nijanse, izgledace lepo, vedro i za nekoliko godina ce dobiti patinu koja nam ostavlja utisak topline, a ne sterilnosti. Sterilno tj. bezlicno izgledaju fasade koje se potpuno premazu jednom bojom, cak i preko svih ukrasa ili jednobojne zgrade bez reljefnosti i razudjenosti fasadnog platna. Tako da sve u svemu da bi se izbegla bezlicnost teba koristiti vise boja, a izbegavanje cestog bojenja nije nam potrebno, jer kod nas se zgrade obnavljaju jednom u pola veka i vise.

Zapustene fasade su jedan od nekoliko najvecih nedostataka Beograda, obnavljaju se presporo i zaista je potrebno da se pitanje obnove zgrada drugacije resi, a pre svega tako da se prvo obnove najvrednije i najlepse zgrade i ulice, i gradske celine, npr. ulica cara Lazara je vrlo kratka, a nekoliko zgrada izuzetnih fasada i dalje imaju tamne, oronule fasade, u najuzem jezgru grada, ulica nije predvidjena ni za poplocavanje, a ukrasena je onim zivopisno obojenim bumbar stubicima, a ne stilizovanim koji se postavljaju u mnogim ulicama.
 
Vrh