Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Мени су овакви графити најогавни. Има их на више места у граду, нпр. у строгом центру на ћошку Радивоја Кораћа, мада често и преко Београдизација графита или других графита и тагова. Овај жврљотина је у Земуну на скоро обнивљеној фасади. Надам се да ће град брзо да је уклонити.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210212_182132.jpg
    Screenshot_20210212_182132.jpg
    456,1 KB · Pregleda: 3.322
Ovo postaje globalni gradski problem pred kim se zmuri...

Ako se ovako nastavi, svi cemo se pretvoriti u jednu veliku zvrljotinu. :(
 
Zvrljanje grafita dolazi zbog drustvenog pritiska, ne samo zbog, kao sto se kaze, "loseg kucnog vaspitanja". Tacnije, sve je to povezano, a zvrljanje mu dodje kao nekakav ventil.
 
Ако је некоме вентил да пише ове наркоманске небулозе свуда онда је притисак у глави од неке баш гадне дроге.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822887#p822887:39hnys4x je napisao(la):
Drakche » Sub Feb 13, 2021 8:45 am[/url]":39hnys4x]Zvrljanje grafita dolazi zbog drustvenog pritiska, ne samo zbog, kao sto se kaze, "loseg kucnog vaspitanja". Tacnije, sve je to povezano, a zvrljanje mu dodje kao nekakav ventil.
Žvrljanje nema veze sa društvenim pritiskom i to ne može biti ventil. Odnosno, za bilo koji kriminal i anti-socijalno ponašanje se može naći izgovor.
To je obična nezrelost, neodgovornost i egoisticko iživljavanje. Na šta bi ličio život u gradu, kada bi svako sebi dopuštao svaki hir bez unutrašnje cenzure?
 
Pa mislim da je sve povezano na malo kompleksnijem nivou. Nije izgovor, vec objasnjenje, barem za ovaj deo (mahom mladih) ljudi, koji svoj ventil pronalaze bas u zvrljanju poruka na fasadama. Nije to specificno samo za Srbiju, ali ono sto u instranstvu nisam bas vidjao je zvrljanje po novookrecenim fasadama istorijskih zgrada u centru. Kod nas nijedna nije svetinja, sem crkvene, i svaka okrecena povrsina je otvoren poziv na zvrljanje.
 
Ево још једног идентичног графита близу Певца. Очигледно није у питању нечији уметнички израз већ чиста свињарија са шизофреним садржајем.
 

Prilozi

  • Screenshot_20210213_113546.jpg
    Screenshot_20210213_113546.jpg
    256,1 KB · Pregleda: 2.914
Drakce hoce da kaze da zvrljaju zato sto su nezadovoljni rezimomi Aleksandra Vucica samo sto mu je malo neprijatno da to napise jer i sam zna da je to debilana pa uvija u oblandu app, ako prodje prodje.
 
Nije ništa napisao po čemu bi mogao da zaključiš da je na to mislio. Osim ako si ti takodje neko ko misli da živimo u zlatnom dobu pa je svaka društvena kritika automatski kritika Vučićevog režima.
Meni nezaposlenost mladih od 20% i generalno nepostojanje perspektiva imaju više veze sa grafitima nego Vučićev režim.
 
Bilo bi previse jednostavno reci da nezadovoljstvo dolazi samo zbog sadasnje klike na vlasti. Problem je, plasim se, mnogo dublji.
Klinci, mladji i stariji, zvrljanjem po fasadama pokazuju bunt prema ludackom svetu nas odraslih, koji ih pritiska sa svih strana. Oni odbijaju da odrastu i postanu deo tog sveta tj. isti kao mi. Ovo mi je sada rendom palo na pamet.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822956#p822956:3an3h2rv je napisao(la):
Drakche » Sub Feb 13, 2021 12:30 pm[/url]":3an3h2rv]Bilo bi previse jednostavno reci da nezadovoljstvo dolazi samo zbog sadasnje klike na vlasti. Problem je, plasim se, mnogo dublji.
Klinci, mladji i stariji, zvrljanjem po fasadama pokazuju bunt prema ludackom svetu nas odraslih, koji ih pritiska sa svih strana. Oni odbijaju da odrastu i postanu deo tog sveta tj. isti kao mi. Ovo mi je sada rendom palo na pamet.
Bunt koji plaćaju mama i tata.
 
Neki bi i u rečenici: "O kako je danas divan dan" našli da imaš nešto protiv Vučića.
Meni je čak i ta definicija da mladi odbijaju da budu kao mi, besmislena, jer primera radi, ugledaju se na starlete, pa po pola sata čekaju u redu da dobiju potpisan primer knjige jedne od njih, ili ono što slušaju Grand i sl., što su naše tvorevine. Jednostavno određeni broj mladih ne zna šta bi radio sa sobom i viškom energije koju ima, pa ili idu tako i žvrljaju sprejevima ili se tuku... Jedna stvar je kada se iskazuje stav, a sasvim druga kada vidiš nebulozne grafite na fasadama zgrada u nizu, bilo da su zgrade sređene ili ne. A iz nekog razloga posebnu inspiraciju dobiju da baš tamo gde je neko prekrečio njihove žvrljotine, da ponovo usvinje, bilo da je reč o navijačkim grupama bilo o nekim bezveznim porukama ili tako nečim.
Kada bi se samo malo pozabavili sa ovim i uposlili sve te sa viškom energije da rade neki društveno korisni rad, ne bi imali ni volje ni energije za šaranjem i sl.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=804608#p804608:1lfnfk3j je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Dec 18, 2020 6:59 pm[/url]":1lfnfk3j]Radovi na zgradi na uglu Jevremove i Kralja Petra jos uvek nisu krenuli
file.php
Ovo jos stoji ovako. Nema nikakvih izmena.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822940#p822940:1absnzm2 je napisao(la):
Дошљак » Sub Feb 13, 2021 11:36 am[/url]":1absnzm2]Ево још једног идентичног графита близу Певца. Очигледно није у питању нечији уметнички израз већ чиста свињарија са шизофреним садржајем.
file.php

Ja sam prijavljivao ovu fasadu zgrade na uglu Jaksiceve i Carice Milice.

Stanari zgrade koji su zaduzeni za deo zgrade prema ulici Carice Milice su bili revnosni i uklonili grafite sa njihovog dela fasade, a problem sa ovom delom (deo zgrade prema Jaksicevoj) je sto je valjda skidanje grafita u nadleznosti onoga ko je iznajmio lokal(nekad Reiffeisen banka) na kome se ovi grafiti nalaze, cak iako se on trenutno ne koristi i prazan je, pa nisu hteli da pipnu i izbrisu i to sa njihove zgrade.

Problem je sto se vise ne zna ko je nadlezan, a ni ko je zaduzen za koji deo fasade, pa sve ostane brljavo.
 
Tako je, deo te fasade se povremeno cisti i odrzava. Ali ne moze jedna strana (jedna grupa) da se stara o svemu. To brate kosta i para i vremena. I pravi je Sizifovski posao, jer se svinje opet vrate i poniste to.

A komunalci se grafitima ne bave, j im se. Godisnje napisu 5-10 prijava za grafite i to je to. Sami su to priznali.
 
Овде се лепо види да једна те иста екипа жврља ове умоболне текстове "wc invazija pentagone ne daj se ..." и то не по неким бетонима дуж аутопута или огради од Хиподрома већ по фасадама углавном у центру. Ево у Земуну су жврљали тачно испод камере. Комунална милиција би стварно могла мало да ради свој посао.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823050#p823050:331678zh je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Feb 13, 2021 4:48 pm[/url]":331678zh]Tako je, deo te fasade se povremeno cisti i odrzava. Ali ne moze jedna strana (jedna grupa) da se stara o svemu. To brate kosta i para i vremena. I pravi je Sizifovski posao, jer se svinje opet vrate i poniste to.

A komunalci se grafitima ne bave, j im se. Godisnje napisu 5-10 prijava za grafite i to je to. Sami su to priznali.

Imaju vise, veruj mi. :wink:

Samo ja sam im za prijavljivao jedno 200-300 za proteklih 2-3 godine. :bash:

Uvek stize isti copy/paste odgovor:

"ОДГОВОР:

Чланом 6. Одлуке о комуналном реду („Службени лист града Београда“, бр. 10/11, 60/12, 51/14, 92/14, 11/15, 61/15 и 75/16), прописано је да је власник зграде, односно корисник зграде у државној својини, дужан да се стара о уредном стању спољних делова зграде, тако да су у складу са наведеним, сви власници и корисници објеката у обавези да уклоне графите са фасада својих објеката. Надзор над извршењем одредаба ове Одлуке врши орган комуналне инспекције (градске или општинске) издавањем налога власницима и корисницима објекта да уклоне графите са спољних делова зграде, ако је увидом на лицу места констатовано да исти нису уклоњени.

Сходно члану 9. Одлуке о комуналном реду, надлежност по питању спречавања константног исписивања графита, лепљења плаката, прљања или нарушавања изгледа спољних делова зграде на неки други начин, има Комунална полиција која може, појачаним присуством и контролом на одређеној локацији, у оквиру својих овлашћења утврђених законом и у складу са чланом 63. Одлуке о комуналном реду, на лицу места да идентификује и санкционише починиоце, чиме спречава нарушавање комуналног реда прописаног поменутом Одлуком.

С поштовањем,

СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА КОМУНАЛНЕ И СТАМБЕНЕ ПОСЛОВЕ"

:notok:
 
Верујем да је Бендер мислио на пријаве против конкретних вандала који су цртали графите.

Иначе, ево једна занимљива емисија :)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=1mKaAql-7Nc[/youtube]
 
Grafitari (ili "crtaci" kako ih Djus zove) obicno kriju svoj identitet kada se snimaju :laugh:
Meni su veci problem ovi koji zvrljaju poruke po zgradama, pogotovu na istorijskim zgradama, koje su pritom sveze okrecene (primer gore).
Crtaci poput Djusa barem osmisle sta ce da crtaju i biraju povrsine.
 
@Došljak, @Marc

Da da, mislim na to koliko prijava Komunalci ispišu zbog grafita, ne koliko dobiju. Sećam se konkretno jednog intervjua, od pre tri godine, koji sam kačio ovde na forum, gde su sami izjavili da ''su prošle godine napisali 10 prijava zbog crtanja grafita''. To sam kačio onomad kad je Grad pustio niz vodu (''Đulasovski'') lift na Brankovom mostu i kad su ga grafiteri unakazili. Iskopao bih iz forumskih arhiva da mogu da se setim tačnog redosleda reči.

Ali tačno se sećam te izjave, ''prošle godine smo napisali 10 prijava za grafite''. A ceo grad prekriven njima! Još se balvani hvale tom brojkom, kao da ispadne da mnogo rade. :kafa:
 
Само Кнез Михаилова има преко 100 графита и жврљотина по фасадама, олуцима, стубовима, трафијама и кантама.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=823241#p823241:3bheqslo je napisao(la):
Дошљак » Ned Feb 14, 2021 11:15 am[/url]":3bheqslo]Само Кнез Михаилова има преко 100 графита и жврљотина по фасадама, олуцима, стубовима, трафијама и кантама.

Knez Mihailova, Toplicin venac ceo ofarban, Carice Milice cela od Tanjuga do Brankove, Cara Lazara, Jaksiceva, Obilicev venac, Marsala Birjuzova...uzas!
 
И Карађорђева, поготову скоро сређиване фасаде, и Поп Лукина, поготову чувени мурал град који једе шуму, и Бранкова, доста скоро сређених фасада такође.
 
Vrh