Šta je novo?

Фасаде / Fasade

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=785679#p785679:3dn0vox4 je napisao(la):
direktor » Sre Okt 21, 2020 1:03 am[/url]":3dn0vox4]Opet se iz budžeta peru privatne fasade umjesto da to rade sami stanari zgrada i javne ustanove koje koriste zgrade lakše je živeti u svinjcu i čekati da neko drugi pocisti...

A zamisli stanare koji plate čišćenje, pa za tri dana neko opet sve išvrlja. Svake nedelje da plaćaju ili kako?
 
Vidi postoji nesto stao se zove u psihologiji sindrom slomljenog prozora isto važi za grafite ...
Imas Švajcarsku ambasadu koja nije ishrana lijevo i desno zgrade ishrane prosto ovdje se uklanja odma vamo se uopšte ne uklanja...
Ja sam ovdje vec par puta pisao detaljno uputstvo kako se izboriti protiv grafitamnijaka...
Postoje firme u bg koje rade uklanjanje grafita uz mjesecni ugovor za održavanje fasade čistom ....
 
Ja lično ne mislim da je ok očekivati od stanara da plaćaju mesečnu pretplatu kako bi se borili sa posledicama nečeg čiji uzrok treba da rešava država.
 
Pričam ovo po deseti put, ali nema veze, pričaću i sto deset puta ako treba jer kad se radi o hohštapleraju bilo koje vrste, tu sam lud do koske a tvrdoglav ko mazga.

Dokle god MUP ignoriše vandalizam pod izgovorom da ''više nisu nadležni'', a Komunalna policija piše 5 do 10 prijava za grafite GODIŠNJE u dvomilionskom gradu, svaka polemika na temu da li treba stanari i vlasnici nekretnina da bacaju pare na svakodnevno čišćenje fasada, je bespredmetna i apsurdna.

Pogotovu imajući u vidu hohštaplersku politiku koju Grad pa i Republika sprovode, pumpanjem cena kvadrata i samim tim visina poreza, zatim harača za grejanje, Infostan (ostalo), parkiranje, tzv. ekstra zone stanovanja, razbojničke marže i akcize na razne potrepštine i slično.

Za početak, grafite neka skidaju oni što prosipaju belu i žutu farbu po kolovozima i trotoarima Beograda i mlate nenormalne pare na tome a 20 godina kurblom nisu mrdnuli da unaprede parkiranje i saobraćaj u Beogradu. Za početak...


Evo, sledeće godine poskupljuje voda, verovatno i struja, a povećavaju se porezi na nekretnine zbog ''stanja na tržištu''. Iza kojeg, naravno, stoje džava i njeni partijski partneri i ''investitori''. Epa eto lepo, od tih dodatnih para što će da ogule tim povećanjima cena i poreza, neka od toga Grad plaća ekipe majstora da skidaju grafite ili neka plati ekipe čega god hoće (može i onih Fantomimičara iz Savamale) da love grafiterske svinje. Dosta je više narod bio i krava muzara i mazga i žrtveno jagnje za svaki problem u ovom društvu. :kafa:
 
I jedni i drugi radovi stoje, verovatno zbog jakog vetra.
Na Etnografskom je vec pokidana nova cirada koja je juce stavljena.

_IMG_000000_000000.jpg

IMG_20201206_163810898.jpg
IMG_20201206_163801765.jpg
 
Završili su jednu od dve fasade u Dragoslava Popovića, videh u petak uveče. Slikaću sutra ako budem stigao.
 
Evo davno apsolvirano kako treba sa grafitima raditi ....

1.sredi se fasada stave kamere i antigrafit zastita
2.ugovori se odrzavanje fasade sa firmmama koje se tim bave .
3.firmi se placa naknada na mjesecnom nivou da cisti grafit u roku 48 h od njegovog pojavljivanja
4.firma ima ugovor sa stambenom zajednicom firmom skom javnom ustanovom
5.zvrljaci poslije 5 puta odustaju od zgrade pod ugovorom
6.prelaze na zgrade pored obratite paznju ima zgrada koje su ciste izmedju dvije izvrljane
7.mogu samo stanari da prekrece grafiti u roku 48h
Ali po definisanoj proceduri isti uslikati zatim osmirglati pa prekreciti bojom u odgovarajucem ralu
Nikako sivom masnom farbom kao sto znaju da urade
8.fasade od kamena i vjestackog kamena peskirati
9.Navodno jagodinski princip picajci u civilu uhvate zvrljaca na djelu
10 .vode kod sudije za prekrsaje ovaj odredjuje novcanu kaznu od 200 e za pricinjenu stetu

Policajcu nagrada u iznosu od 5000 din od kazne
plus sredjivanje fasafe
Kladim se da bi bgd zvrljacka mafija bila u roku od mjesec dana u padinjaku na poljoprivrednim radovima
Da maksi kod marakane su sarali pred.svaku utakmicu odustali su jer im grafiti nebi docekali da budu vidjeni
Cilj st*** grafiterske da nihovo zvrljanje bude vidjeno.
 
Taчно, зато воле да жврљају возове поготову.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=800285#p800285:1ml24ol4 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Dec 06, 2020 3:11 pm[/url]":1ml24ol4]Pričam ovo po deseti put, ali nema veze, pričaću i sto deset puta ako treba jer kad se radi o hohštapleraju bilo koje vrste, tu sam lud do koske a tvrdoglav ko mazga.

A ne ne, pa vidiš da je odavno apsolvirano da treba stanari da se oderu ili da sami kreče :D
 
Pa zato je i grad jedan veliki svinjac predji moja briga na drugog...
Kad sam rekao da je apsolvirano onda za tebe koji si ovdje od skoro mikelo90 o grafitima se pisalo naširoko na strani 94 teme o kosancicu...kako sprečiti i predupredti upropastavanje fasada i svega sta im dopune pod ruku ...
Zašto uopšte plaćati održavanje zgrade nemoj to da plaćaš...
 
Na odlicnu Direktorovu analizu, a u skladu sa Platonovom izrekom " Država nece mnogo izgubiti ako obucar nema pojma o svome zanatu - jedino ce Atinjani biti loše obuveni. Ali, ako vaspitaci omladine budu rdjavo ispunjavali svoje obaveze onda ce stvoriti pokoljenje neznalica i porocnih ljudi koji ce upropastiti buducnost otadžbine" , dodao bih da bi jos da je krajnje vreme da se na ovaj problem skrene paznja i deci u sto ranijem uzrastu. A da ne pricam tek tako evo jednog australiskog skolskog programa koj daje sveobuhvatne instrukcije nastavnicima kako edukovati decu uzrata 6-12 godina o "grafickom vandalizmu"

https://www.goodbyegraffiti.wa.gov.au/S ... -Resources
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=800486#p800486:1wwj5d1e je napisao(la):
mikelo90 » Pon Dec 07, 2020 1:14 am[/url]":1wwj5d1e]
A ne ne, pa vidiš da je odavno apsolvirano da treba stanari da se oderu ili da sami kreče :D
Jbg, Direktor još uvek živi u vremenu Jugoslavije i radnih akcija. Misli da će ljudi danas povrh svih harača i problema još da se svako popodne bave i sređivanjem svoje zgrade, pentranjem po merdevinama i krečenjem fasade. ''Al u odgovarajućem ralu, nikako masnom farbom kao što umeju da rade.'' A ispred će nonstop da prolazi Narodna milicija koja čim vidi nekog kako se nedolično ponaša, staje, prilazi i bije po prstima ili vuče za uši. Kad njih nema, tu je lokalna baba-špijun da sa prozora iz partera ili stoličice ispred ulaza motri na svakog ko se mota.

Ne shvata čovek da toga nema već 40 godina. Mada razumem ga ja. Nostalgija nekad ume da obuzme čoveka toliko da ne može više da vidi realnost.
Sama činjenica da pominje sudije u istom kontekstu sa grafiterima to potvrđuje. Kakve sudije, kakvi bakrači... Pet grafitera godišnje stignu do sudije, a i ti što stignu, ko zna da li ikad plate za svoje prekršaje. Neće bre niko od nadležnih da se bakće s time. Ne zanima ih, nije profitabilno a traži puno posla i papirologije. To nekad rešavao duet iz Tristaća ili Stojadina tako što oplavi prste ili pozove da se prespava u pritvoru. Al toga više nema. Nego neki ljudi ne mogu to da shvate. A i razumem ih, ni ja pre 15 godina nisam mislio da uvođenje dodatne policijske službe u gradove može da bude korak na gore. Pa eto... u Srbistanu je sve moguće.
 
Pritom, "brigo moja, pređi na drugoga" nije upotrebljiva izreka u situaciji kada je taj drugi na koga briga treba da pređe onaj kome plaćam porez da to bude njegova briga.
 
Slažem se. Al vidiš da sad dolaze neka nova vremena a i novi mentaliteti, koje političMari prenose i na narod.

Eto, pre neki dan smo imali izjavu ''ko neće da se vakciniše, nek se ne pojavljuje u bolnicama''. Al naravno, neka i dalje plaća poreze.
Sad imamo i ovo ''ajde malo da stanari vode računa o fasadama''. Al naravno, da i dalje plaćaju dadžbine za Gradsko stambeno, Komunalce i MUP koji kurblom ne mrdaju.

To je ta neka nova logika koja sad promalja...
 
Ja tebi vojvodo ti meni serdare....
Prvo nigde nisam pominjao radne akcije ...
Drugo je to sto ljudi navikli da žive u svinjcu i da uživaju u brlogu...druga stvar GS je firma sa kojom ne treba poslovati ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=800504#p800504:2r94nphk je napisao(la):
Bender Rodriguez » 07 Dec 2020 03:39[/url]":2r94nphk]Slažem se. Al vidiš da sad dolaze neka nova vremena a i novi mentaliteti, koje političMari prenose i na narod.

Eto, pre neki dan smo imali izjavu ''ko neće da se vakciniše, nek se ne pojavljuje u bolnicama''. Al naravno, neka i dalje plaća poreze.
Sad imamo i ovo ''ajde malo da stanari vode računa o fasadama''. Al naravno, da i dalje plaćaju dadžbine za Gradsko stambeno, Komunalce i MUP koji kurblom ne mrdaju.

To je ta neka nova logika koja sad promalja...
Izgleda da ti je promaklo da planiraju da imamo i ovo "Ovi što rade u inostranstvu da plaćaju porez u Srbiji, al' da se ne pojavljuju sa ove strane granice, da nam ne opterete već preopterećen zdravstveni sistem". :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=800513#p800513:1p6arm50 je napisao(la):
direktor » Pon Dec 07, 2020 7:28 am[/url]":1p6arm50]Ja tebi vojvodo ti meni serdare....
Ako nisi imao nikakvu nameru da kontriraš, onda ti se iskreno izvinjavam.
Što se tematike tiče, rekao sam već šta imam na tu temu. I teško da će se promeniti. Nema to veze s tobom, nego to je moj stav oko toga generalno. Dosta mi je da narod bude i krava muzaka i ovca i mazga i pas čuvar i žrtveno jagnje i sve redom... za one stvari koje država neće da radi.
 
Grad Beograd moze da sredi fasade tj da ukloni grafite samo u dva slucaja.
Prvi, da stanari plate gradskoj cistoci da ukloni. I to nije moglo do skoro, sad moze i cena je od 1000din do 3000din po metru kvadratnom, zavisi dal ke autolak, farba, flomaster...
Drugi, da se prethodno zgrada i ceo kraj proglase ambientalnom celinom pa tek onda mogu da rade posto je to jedini nacin da se zaobidje ono da je zgrada privatna svojina i da se radi kao visi interes, tako su nabudzili u statut grada pre par godina cini mi se.
 
Taj isti grad može i da donese uredbu po kojoj bi on bio odgovoranza uklanjanje grafita, ali zašto kada je mnogo lakše muko moja pređi na drugoga.
 
Најлакше решење би било да се просто уведе обавезна месечна ставка за одржавање фасаде зграде свима који живе у зградама са недефинисаним власништвом (бивша "друштвена својина") уз опцију да се станари сложе да преузму на себе одржавање своје фасаде ако желе и сами бирају извођаче/плаћају их и слично. То, уз евентуално приморавање да се одржава основна хигијена сваке фасаде би покренуло одржив процес сређивања и одржавања фасада. Уз то би одржавање сопствене фасаде плаћали људи који у њима живе, имали опцију да преузму на себе ту одговорност кад год желе без да дају граду динара за цео процес и порези људи у приватним кућама се не би трошили на туђе зграде.

Као што плаћамо инфостан или одржавање унутрашњости зграде просто би плаћали и одржавање спољашњости и готова прича.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=800326#p800326:1dcnntww je napisao(la):
Bender Rodriguez » Ned Dec 06, 2020 5:43 pm[/url]":1dcnntww]
file.php
Hoće li se ovo uopšte raditi? Meni deluje kao da je skela tu samo da štiti ljude od oronule fasade.
 
Сасвим је небитно власништво фасаде која је запрљана. Загађење је потпуно јавна и свеопшта појава, било да долази из димњака, ауспуха или спреја. Зато је једини начин финансирања уређења фасада - таксативан. Једино што би било добро да се не додају, него издвоје средства из већ постојећих давања која су прилична... Али што се жврљања тиче, то не може да се реши само уређењем фасада, то је сасвим очигледно, а не може извесно ни васпитањем, јер то је дугорочан начин, нешто што и ми писањем чинимо, али са врло скромним учинком...

Али чињеница је да много људи долази и рађа се у Београду, али и даље нема довољно садржаја који би Београђанима, приближили њихов град, кроз упознавање његовог значаја, вредности, поређењем и са другим градовима. Повремени чланци у новинама, прилози у емисијама и интернет портали и мреже, нису довољни, потребно је много више личног и непосредног обраћања и садржаја који нису површни, пропагандни, кампањски. Сем тог има пуно појава које чине да нам наш град постаје и изгледа стран, непријатан и непрепознатљив, то је велика препрека за све који некоме желе да приближе значај, вредности и лепоту Београда.
 
Evo primjer jeste da je reklama zasarana je za vikend a odma zabjeljeno bjelim sprejom preko zvrljotine

fasade01-2020-12-07-17-38-38.jpg

fasade02-2020-12-07-17-38-38.jpg
 
Istina je negde izmedju. Kao i za sve ostalo u zivotu, tako i za ovaku veliku, obimnu i skupu akcijiju uklanjanja grafita u Bgd ( ili makar u sirem centru) trebace nevidjeno dobra sinhronizacija . Upravo je sinhronizacija kljuc. Mislim da i grad i stanari moraju da participiraju, ne zanam doduse u kom odnosu. Voleo bi da vidim jednu kvalitetno odradjenju anketu i analizu koliko ljudima zapravo smetaju garfiti , po generacijama . Ako se nista ne preduzme ja problem vidim tek kroz generaciju, dve, jer se ovakav odnos prema grafitima i odrzavanju tek kroz trans-generacijski transfer multiplikovati. Ja sam odrastao u Bgd koji je koliko-toliko vodio racuna o fasadama , a mladje generacije u "bronksu iz 70tih"
 
Vrh