Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Ova u Nemanjinoj je krmača tu nema pomoći, mora to pod mač.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=667227#p667227:1tmr8uni je napisao(la):
maršalsavo » 06 Oct 2019 08:35 pm[/url]":1tmr8uni]zato sto su te zgrade underdogs arhitekture, i uvek prikazane najgorem svetlu, potpuno neshvacene

Definicija underdog-a: a person who has little status in society.

A ti reče da je ova zgrada underdog arhitekture. Ovaj put ćemo se složiti.

Ali pitanje je glasilo šta ti vidiš lepo u njoj a dobili smo odgovor da je braniš zato sto je ozloglašena njena estetika.
 
Saosecam se sa ljudima koji su posvetili svoju karijeru praveci ovakav dizajn, pokusali su da od njih pocne nesto potpuno novo i moderno, nesto avangardno, njihovi uspesi su kako gde, ali shvatam sta su pokusali, i nemogu da vise slusam nepravdu da nisu imali ukusa, i veze, tacno su znali sta rade, njihov problem je bio manjak para posle rata, to se moze videti svuda po evropi, sad imamo srece da se para ima vise generalno (makar investitori) i da je tehnologija napredovala pa imamo evoluiranu modernu, post modernizam.
 
E eto, taman posto ima viska para, mozemo ponuditi nekom imucnom investitoru da Dom stampe "renovira". :)

@ lukarts - Slazem se, ali lepota je i u oku demokratije tih sto gledaju. Ako se vecini nesto ne dopada (u ovom slucaju Dom stampe), onda to prosto nije "lepo", odnosno projekat je "propao".

Ova zgrada bar meni licno (iako volim i modernu i malo manje postmodernu) izuzetno hladna, bezlicna, gabaritno predimenzionirana (pojela je skoro ceo blok), i zaista ne vidim apsolutno nista, ali nista sto bi je moglo svrstati u biser arhitekture. Tako da bih zaista voleo da cujem sta je to toliko jedinstveno kod ovog objekta.

Po mom skromnom miljsljenju, tu su trebale da se podignu makar dve reprezentativne zgrade, jedna ka trgu a druga na Knez Mihailovoj i da obe koketiraju (svaka za sebe) sa arhitekturom palate Albanija i sa palatom Reunion.
 
To nije poenta menjati istoriju i namenu te zgrade, ponovo najveca uvreda je menjati viziju arhitekte, najvise sto moze da se uradi je da se osvezi fasada
 
@Maršalsavo
Nije uvreda ulepšati zgradu koju je neki arhitekta projektovao i koja je ispala mediokritetno.

Uvreda je da nam je nametnut svima nama tako ružan prizor svaki put kad prolazimo tuda, e to je uvreda.

Ne može svašta da se projektuje, arhitekte imaju odgovornost prema gradjanina.
 
Tacno, a samo se zaboravlja i jedna vrlo vazna cinjenica, na to koliko arhitekata iz medjuratnog perioda se od 1945. godine pa do danas uveliko vec okrece po grobovima jer je na stotine, da na stotine zgrada je prepravljeno/dozidano/prezidano/obmotano/nazubljeno/oribano/zastakljeno - tacnijje devastirano u ovom gradu.

Sta cemo da kazemo za te uvrede i menjanje stotina vizija raznih arhitekata.

Favelizacija je upropastila Beograd, tako da je Dom stampe gotovo pa neprimetan.
 
Pa moje misljenje nije tolko bitno za ovaj grad, meni je ta zgrada OK, od moderne arhitekture mi nije favorit, ali je retro moderna, daje dobar utisak nocnog zivota, svidja mi se restoran velikih stakla koji ima odlican pogled na trg, a unutra si, prozori u kancelarijama su veliki i prozracnost je dobra, jedina stvar koja mi se nesvidja je ona izbočina iznad prozora koja je mogla biti druge boje ovako izgleda zarđalo ili jeste zarđala, njena istorija je isto veliki plus, a trg bi bio pust bez nje
 
Svacije misljenje je bitno. I slazem se za delove gde si naveo da je zgrada prozracna i da ima velike staklene panele u prizemlju koji otvaraju restorane sto jeste dobro. Samo je na pogresnom mestu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=667195#p667195:2447o8vf je napisao(la):
maršalsavo » Sun Oct 06, 2019 7:24 pm[/url]":2447o8vf]
image.png


Na toj zgradi da se skinu klime i stave ista stakla kao na Palati pravde bila bi skroz ok.
 
Inace iz daljine mozda izgleda kao da je jeftina fasada, ali ustvari je od mermernih ploca cela, tako da dobro pranje bi je ucinilo 200% lepsom
 
Kad smo već kod zgrada oko trga...meni je Palata Reuniona oduvek bila čudna na trgu...glomazna...nezanimljiva...Dom Štampe mi je za nju arhitektura...ukusi su različiti...
 
Izdvojiću ovaj deo iz teksta koji me najviše raduje.
Drago mi je da postoje ljudi koji znaju da odrede prave prioritete i prepoznaju šta je arhitektonski vredno i u šta treba uložiti novac.

– Osnovna ideja jeste da se dobiju uređene ambijentalne celine, posebno u delovima gde se nalaze objekti nastali između dva svetska rata, koji su veoma arhitektonski značajni. Njihov pun arhitektonski izraz vidi se tek kada su rekonstruisane fasade – istakao je Stojčić, prenosi Beoinfo.
 
Naravno da rade kompletne redove u nizu tako se nadju neke zgrade iz 60ih u nizu zgrada iz dvadesetih i tridesetih koje budu takodje renovirane.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=667310#p667310:3oebnm1d je napisao(la):
maršalsavo » 07 Oct 2019 01:18 am[/url]":3oebnm1d]Inace iz daljine mozda izgleda kao da je jeftina fasada, ali ustvari je od mermernih ploca cela, tako da dobro pranje bi je ucinilo 200% lepsom

Mogla bi da izgleda kao ona zgrada sa sudskim institucijama iza Hrama Sv. Save

A ovo sad je stvarno strašno. Pogledam tu zgradu i pomislim, au gde moja država živi, pa tu je brdo organa... I teško onome ku unutra radi ili mora nešto da obavi
 
Koliko bolje izgleda ova zgrada bez drveća ispred, šteta što ne može da se vidi zbog one šume ispred osnovne škole.
 
Штета што парк није направљен са стазом у оси улаза у команду РВ и ПВО. Мислим да је Вулин нешто најављивао обнову овог бисера.
 
Vrh