Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Znaci neke rupe su bitnije od jednog uredjenog ulicnog fronta najreprezentativnijeg naseg grada sa reke?
 
Na temi "Karadjordjeva ulica - ulicni front" je svasta napisano i predlozeno o ovom delu ulice:
viewtopic.php?f=8&t=2512&hilit=Karadjordjeva
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411829#p411829:tkrh76ad je napisao(la):
Homer Jay » 20 Okt 2016 09:14 pm[/url]":tkrh76ad]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411731#p411731:tkrh76ad je napisao(la):
Drakche » 20 Oct 2016 06:53 am[/url]

Nove zgrade ce definitivno zakloniti zelenu padinu sa kosancicevog venca, kao i pogled na reku sa "terase" kosancica.
Jeste da bi te nove zgrade trebale biti u novou ovih starih najvisih zgrada, ali nekako celi ovaj deo Karadjordjeve nije od pocetka trebao da sadrzi zgrade vise od dva, tri sprata, odnosno ne vise od nivoa prizemlja zgrada frontalnog dela kosancicevog venca. KV ce biti skroz zatvoren za reku.
Samo kazem.

Da ima nešto arhitektonski vredno i reprezentativno u "dupetu" Kosančićevog venca, pa da razumem. Da će biti žrtvovan bilo čiji pogled osim par stanara (a i to je upitno), pa da razumem.

Ovako se sve malo pretvorilo u jednu "zaklanjanjevizurafobiju" :D

Pritom će front biti podignut samo u ovom delu ka mostu koji se pominje u Beobuildovoj vesti. U delu bliže Velikim stepenicama ostaju niže zgrade. Uz to, prema važećem PDR-u, planirano je probijanje još dva stepeništna silaza (kod nove Galerije i u tzv. trouglastom bloku ka Pariskoj).
Pa i dupe je neki front kada se gleda od pozadi :) U pitanju su zgrade na KV koje su zasticene u sklopu istor. celine, ne izgledaju bas toliko kao dupe, samo je sve krajnje zanemareno. U pitanju je, dakle, potez od ul. kralja petra do fruskogorske, KV brojevi 15-23, gledano s reke.

Evo jedne stare forke koja malo bolje ilustruje:
http://img4.hostingpics.net/pics/820984ng93q.jpg

Moje skromno misljenje je da bi ova "terasa" trebala da bude sastavni deo celine KV, sa ili bez pogleda. Ulazilo bi se od ul. kralja petra, kod barake gde Jaric hoce da podigne kafic-galeriju. Fali "samo" par metara sirine. Privatno? Ne znam. Nesto tu treba uciniti.

Posto BG nije Prag i Budimpesta smatram da bi trebalo izvuci maksimum iz tog tipa vizure grada na reci. Jasno mi je da hiljadu stvari govori protiv logike ovakvog koncepta i da od toga verovatno nema nista, no drugu lepsu vizuru tog tipa Beograd nema. Samo kazem da je steta, donekle, ili kako se popularno kaze "propustena sansa".
 
Ja mislim da bi ulični front u Karađorđevoj (kao i na Kosančićevom vencu) trebalo popunjavati zgradama koje će nositi replike vrednih fasada izgubljenih u Beogradu tokom prethodnih 100 godina.
Početi, naravno, sa istorijskim vrednim zgradama koje su izgubljene u samoj Karađorđevoj ulici (Ćumrukana) i nastaviti sa replikama fasada koje su izgubljene na parnoj strani Karađorđeve (pošto nema rezona da se ponovo grade na istom mestu, podići ih na neparnoj strani Karađorđeve). Zatim nastaviti sa istorijskim zgradama iz drugih ulica (zgrada prve pošte/apoteke koja je bila pored kafane "?")...

Panorama starog grada od Kalemegdana do Brankovog mosta je jedina slobodna od staklenih fasada i kao takvu je ovakvim programom treba očuvati, bilo bi dragoceno s obzirom na sve ono što se gradi uzvodno, da će cela obala uzvodno od Brankovog mosta biti zastakljena...
 
To je lepa zamisao, samo to veoma često ispadne kičeraj.

Možda bi najbolje bilo da se te "rupe" u Karađorđevoj popune ovakvim i sličnim zgradama.



resenje-8-2.jpg



resenje-8-3.jpg



resenje-53-4.jpg


5675f33d5e3f2dfcbe1bacd7e2f864b1.jpg
 
Koliko se sećam @delija je imao neki dobar rad na tu temu - ali ne znam tačno za koje zgrade na uličnom frontu u Karađorđevoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=411912#p411912:3s1zi0l5 je napisao(la):
kkorisnikk » 21 Oct 2016 11:58 am[/url]":3s1zi0l5]To je lepa zamisao, samo to veoma često ispadne kičeraj.

Ne vidim kako bi rekonstrukcija zgrade koja je stajala u tom delu Beograda mogla da bude kičeraj. Gomila gradova u Evropi ima rekonstruisane centralne četvrti, koje nisu autentične jer posle rata kamen na kamenu nije ostao. S obzirom da je to prvi pogled na Beograd sa pristaništa, ima mnogo razloga da se ide na tourist-friendly fasade.

Inače fasada od opeke iz Subotice koju si postavio je zaista dobro rešenje. Ova u sredini nikako, druga je praktično tipska fasada sa rendera BNV-a, toga ćemo u Savamali uzvodno od mosta imati i previše i mislim da bi to trebalo zabraniti duž Karađorđeve.
 
Kaže Mali Siniša da će do kraja godine biti osnovan Fond za energetsku efikasnost. Sve zainteresovane skupštine stanara moći će da srede fasadu tako što će 50% cene radova pokriti Fond, a drugu polovinu stanari u 60 mesečnih rata.

Najavio je i da će se do kraja godine raditi još 25 fasada, što već znamo (Kosančićev venac, Zadarska, Fruškogorska i deo Pop Lukine), ali kaže da posle idu Brankova, kao i Bulevar do Pravnog (mada je na tom delu dosta fasada već sređeno), Kralja Milana, Kneza Miloša i Nemanjina. Žao mi je što ne pominje Bulevar despota Stefana, tamo su radovi potrebniji nego u svim navedenim ulicama zajedno!

Glupo mi je, međutim, što toliko insistiraju na dekorativnom osvetljenju. Naročito kada kaže da će morati da budu osvetljene sve nove zgrade ili ove što se obnavljaju iz Fonda. To mi deluje baš kompeksaški, kao "vidite, imamo i mi lepe zgrade". Apsolutno nema razloga osvetljavati sve i svašta, treba istaći samo najreprezentativnija zdanja i to je sasvim dovoljno.
 
"Kako kaže stanari koji se odluče da rade fasadu na taj način povećavaju energetsku efikasnost te će plaćati manje račune Beogradskim elektranama."

Nisu objasnili da li paralelno sa izolovanjem fasade treba da se radi i projekat prelaska zgrade na grejanje po utrošku, ili će zgradama sa izolacijom obračunavati neku povoljniju paušalnu cenu grejanja...

Inače mislim da je insistiranje na belim i bež nijansama fasade čist promašaj, a pogotovo u ulicama koje su u oblacima čađi, tipa Brankova, 29. novembra...
 
povecavanje energetske efikasnosti osvetljavanjem prizemljusa :D jos ako se odabere "pogodna" tehnologija, osvetljenje moze i da greje, bez sredjivanja fasade.. fiesta!
 
Bulevar do pravnog sa strane pravnog ima 2 fasade da se urade
Sa suprotne strane mozda 12 fasada
Zaokruzimo to na 15 fasada od toga najvise 3 zasluzuju dekorativno osvjetljenje
 
Pošto se tema Karađorđeva usijala povodom saobraćajnog rešenja, ja ću ipak ovde nastaviti pisanije povodom obnavljanja zgrada u Karađorđevoj.
Evo još jedne slike pomenute zgrade slikane od prekoputa pod skelom. Kao što sam pomenuo, na zgradi su bitno pokrivljeni balkoni, ali ne toliko i sama zgrada u odnosu na ravan ulice (ili skele).

Pogledajte prilog 2

Pogled na enterijer pivnice Gvožđara 1870 u prizemlju. Generalno u celoj zgradi se ide na ovaj rustični fazon uređenja enterijera, sa golim zidovima, tako da kad bi postojalo bilo kakvo dramatičnije pucanje zidova usled sleganja zgrade, to bi moralo da se pokaže.

Pogledajte prilog 1

Ovo je pogled na zgradu iz zadnjeg dvorišta. Zbog litice na kojem se nalazi, ovaj dvorišni ulaz je na međuspratu između 2. i 3. sprata. Odavde se lepo vide gabariti zidane nadogradnje 4. sprata, koja je pristupačna samo iz dvorišnog ulaza.

 
Ovo je pogled iz Džez bašte koja je smeštena u dvorištu zgrade, ulaz sa Malih stepenica. Ovaj interesantan ventilacioni toranj nad lagumima stoji od 1871. godine.

 
Vidm dzez basta se opremila namjestajem u zgradi geozavoda fine fotke hvala jos da si fotko unutrasnje dovriste sa stepenica cini mi se :gobb:
 
Hvala Stanislawe na slikama zbog nas koji nismo u prilici da licno vidimo sve.
Ako sam dobro shvatio, projektom rekonstrukcije fasada nije obuhvacen zadnji dio ove zgrade sa dvoristem. Bilo bi fino srediti i ovaj ventilacioni toranj.
 
Tako je. Zadnje dvorište nije obuhvaćeno rekonstrukcijom fasade, tako da će zadržati svoj totalno rustični izgled. Ostaje, dakle, gola cigla, kao interesantno svedočanstvo da se tokom 80 godina dograđivanja objekta građevinski materijal ništa nije izmenio :)

Inače beli stub koji se na slici iznad vidi odmah do starog ventilacionog tornja je obelisk beogradskog samita nesvrstanih iz parka iznad Brankovog mosta.
 
20161024_114907.jpg


bulevar ka u visini stajlista sredacka

20161024_110302.jpg


ovako akademija cuva fasadu pod zastitom drzave umjesto da uklone grafiti pranjem

tu je cetka i bjela farba ulica vuka karadzica
 
Deda Mraz radi samo u decembru, dok Vesić baroniše cele godine :D

Весић: Обнова 21 фасаде на Врачару креће следеће године

Следеће године покренућемо обнову 21 фасаде на Врачару, а посебно ће бити урађена Катанићева улица, односно цео фронт зграда које гледају према Храму Светог Саве, што ће и те како утицати на туристе који посећују овај део града, најавио је градски менаџер Горан Весић гостујући на Студију Б.

Према његовим речима, оронуле фасаде и графити морају бити замењени обновљеним и чистим фасадама, поготово у самом центру града како би он личио на друге европске метрополе, а обновљене фасаде биће прекривене антиграфит бојама које омогућавају лако скидање.

Како је рекао, у новембру почиње уређење Трга Моме Капора, а следеће године трга испред Београдског драмског позоришта.

– Ове године град је одлучио да уреди фасаде у Карађорђевој улици и на Косанчићевом венцу. Већ је кренула обнова девет фасада у Карађорђевој, ускоро ће кренути радови за још 12, а укупно ће у овом делу града бити обновљено 45 фасада – рекао је Весић.

Што се тиче уређења центра града и пешачких зона, он је рекао да је почетком октобра изабрана компанија која ће радити Улицу маршала Бирјузова, од Царице Милице до пешачког пролаза на Зеленом венцу, а вредност радова је 77 милиона динара. Друга фаза обнове Обилићевог венца коштаће 164 милиона динара, а затим је у плану Нушићева улица, пa почетком новембра и друга фаза Косанчићевог венца.

Весић је најавио и обнову Скадарлије, у шта ће бити уложено 14 милиона динара, а радови ће почети на пролеће, као и дефинисање туристичких зона у граду, међу којима ће бити и ова боемска четврт.

Градски менаџер је подсетио и на пројекат изградње подземне гараже дуж Улице кнеза Милоша, по угледу на Барселону и Мадрид, према коме ће радови почети крајем идуће године. У овој улици је у току и рушење зграде бившег СМУП-а, где ће израелска компанија изградити велики стамбено-пословни комплекс са преко 60.000 квадрата.

– План је да се овакве гараже направе дуж Таковске, Цара Душана, Његошеве и делом Булевара краља Александра, од Главне поште до Правног факултета – рекао је Весић.

Говорећи о изградњи инфраструктуре у приградским општинама, он је навео пример Калуђерице, где ће се радити четири километра водоводне мреже па ће насеље бити повезано са резервоаром и сви грађани Калуђерице, Лештана, Болеча, Ритопека биће прикључени на регионални водовод Макиш–Младеновац. Подсетио је и да је град пре годину и по поново покренуо изградњу овог водовода. Очекује се да се до 2021. године заврши регионални водовод Макиш–Младеновац, што значи да сва насеља буду прикључена на градски водовод преко овог регионалног. Вредност водовода у Калуђерици је 164 милиона динара.

Весић је нагласио да је посебно поносан на то да у граду има скоро 500 активних градилишта, а сам Град Београд има отворено 61 градилиште.

– Пре три године затекли смо само три отворена градилишта, што говори о томе колико велики посао је урађен – рекао је Весић и изразио задовољство како теку радови на обнови Каленић пијаце и додао да ће се обновити и Сењачка, Бајлонијева и Палилулска пијаца.

Izvor: Grad Beograd
 
Koliko lupanja ajd da vidimo i te fasade kod hrama kako ce da urade
 
Pogledajte prilog 9
Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1



Baš razmišljam koliko su neinteligentni ispali vlasnici zgrade u Karađorđevoj 31, koji su verovatno sami platili rekonstrukciju fasade. I koliko je zapravo teško ubediti nekoga da rekonstruiše fasadu, jer će Grad u nekom trenutku, možda, odlučiti da sam pokrije te troškove. Em nekima besplatno, em nekima 70% pokrivaju, em nekima ništa.

To je ono što kod nas ne postoji, pravila igre. Nikada ne znaš šta će nekome tamo da padne napamet, ili na koju nogu će da ustane. Kao što je i privredi potrebna sigurnost i predvidivost (ako se planira dovođenja investicija i gradnja fabrika BEZ podsticaja), tako i građani moraju da znaju na čemu su.

Podržavam svaku obnovu fasada, ali sve mora da ima svoju cenu. Da li će tim vlasnicima iz Karađorđeva da dignu porez zbog porasta vrednosti njihovih PRIVATNIH nektretnina?
 
Hoće samo indirektno, jer se visina poreza formira samo na osnovu fiksno određene zone (prva zona) i prosečne ostvarene kupoprodajne cene kvadrata na toj lokaciji, koja se menja od godine do godine. S tim što od momenta kada se znalo da će biti rekonstrukcija fasada u Karađorđevoj, prodajna cena tih kvadrata momentalno je skočila za 20%.
 
Na zahtev slušalaca, evo i slika dvorišta koje se nalazi "u rupi" ove zgrade na uglu Karađorđeve i Malih stepenica.
Džez bašta se nalazi na terasi na vrhu prve slike, odatle je i dvorišni ulaz u zgradu (direktno na 2/3. sprat). Domaćin džez bašte kaže da bela stolarija što tu leži nije iz Beogradske zadruge, već iz banatskih kuća.

Pogledajte prilog 2

Pogledajte prilog 1



Vrlo impresivne zidine u kombinaciji kamena i cigle, a vidi se da postoji i štošta unutra u brdu...
 
Vrh