Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Ne, skandal je sto su tokom postavljanja fasadnih panela, pesaci a medju njima i ja, naterani da idu ulicom. Pritom je u tom trenutku pored nas prosao tramvaj i kamion u istom smeru i nije mi bilo nimalo prijatno.
Nikakvo obelezje nije bilo.

Zanima me zasto se Mikser Haus nije pobunio? Zasto postoji dvostruki arsini za potpuno istu stvar. Krsenje zakona je krsenje, nebitno da li se radilo 1 godinu ili 1 dan.
 
Чекајте, ако су ови уредно платили таксе итд, зашто је проблем да се заузме тротоар на пар дана? Како очекујете да се ускоро реконструишу фасаде ако скеле не буду поставили на тротоаре, додуше још пре пар година се причало на београдској хроници да се поприлично плаћа за само један дан закупа тротоара за скеле итд, не знам који је закон онда прекршен?
Са јарболима је колико се сећам био проблем што нису имали никакве дозволе и што су заузимали пола улице, не само део испред неке зграде и постављени су на дужи период, а при том је реч искључиво о реклами, другу сврху нису имали.
Мислим да је пар људи овде пре мене исту ствар већ објаснило, ако стварно тврдите да је прекршен неки од закона дајте изворе итд.
 
Zakon je prekrsen zato sto nije obelezeno lepo. Nebitno da li su placene takse ili ne. Nije obezbedjen alternativni pravac posto su blokirani trotoari na obe strane ulice. Zato sam besan.
Ne branim BNV, nego me nerviraju dvostruki standardi.
 
Arsa arsa nardski receno lupas ko maksim po diviziji
Galeks ja licno prolazio sto trotoarom sto ulicom bez problema bilo u toku montiranje kulisa
Moguce da su napravil propust i neko zaduzen za bezbjednost snimanja je trebao za to da odgovara
sto nema table upozorenja cuvara obavjestenha da se koristi druga strana ulice ili druga paralelna ulica .
Mikser se nije bunio jer im odgovara kao ni stanari jer dobijaju gratis fasade .
Obaveza filmadzija da sve vrate u prvobitno stanje ako nije dogovoreno drugacije
Sto se tice jarbola oni su tu i dalje nelegalno bez papira bez dozvola i bilo kakvog placanja
 
direktor":2gukn3dq je napisao(la):
Arsa arsa nardski receno lupas ko maksim po diviziji
Galeks ja licno prolazio sto trotoarom sto ulicom bez problema bilo u toku montiranje kulisa
Moguce da su napravil propust i neko zaduzen za bezbjednost snimanja je trebao za to da odgovara
sto nema table upozorenja cuvara obavjestenha da se koristi druga strana ulice ili druga paralelna ulica .
Mikser se nije bunio jer im odgovara kao ni stanari jer dobijaju gratis fasade .
Obaveza filmadzija da sve vrate u prvobitno stanje ako nije dogovoreno drugacije
Sto se tice jarbola oni su tu i dalje nelegalno bez papira bez dozvola i bilo kakvog placanja

a pa ako je "nardski" onda si sigurno u pravu sto se tice lupanja... :lool:
 
Homer Jay":xt0yc19g je napisao(la):
Ko kaže da mogu da se krše propisi? Kao da nikada niste videli da se u Beogradu snima film!? Za sav period zauzeća lokacije izdaju se dozvole i plaćaju se takse.

Inače, nazad na temu - izabran je izvođač za rekonstrukciju prvih deset fasada u Karađorđevoj, odnosno grupa izvođača "Jadran", "Jugogradnja" i "M enterijer gradnja". Tako da uskoro možemo očekivati skele.
Da li se nešto zna o stručnosti preduzeća koja su dobile posao?

Gledam njihove sajtove, dobijalu su neke velike poslove u proslosti.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409386#p409386:13xph1uq je napisao(la):
Homer Jay » Thu Oct 06, 2016 6:58 pm[/url]":13xph1uq]Ko kaže da mogu da se krše propisi? Kao da nikada niste videli da se u Beogradu snima film!? Za sav period zauzeća lokacije izdaju se dozvole i plaćaju se takse.

Inače, nazad na temu - izabran je izvođač za rekonstrukciju prvih deset fasada u Karađorđevoj, odnosno grupa izvođača "Jadran", "Jugogradnja" i "M enterijer gradnja". Tako da uskoro možemo očekivati skele.

odlicne vesti!
ima li negde decidno navedeno koje fasade spadaju u prvih deset?
ne znam sta se moze rekonstruisati u karadjordjevoj na delu izmedju brankovog i kalemegdana, sve zgrade sem dve treba sravniti sa zemljom. nadam se da ce raditi od geozavoda nadalje.

EDIT: pet zgrada sa gradske strane + kapetanija
 
SLEDEĆE nedelje počinje restauracija osam fasada u Karađorđevoj ulici. Za šminkanje zgrada koje se protežu od Brankovog mosta do Velikih stepenica, iz gradske kase biće izdvojeno 53,9 miliona dinara. Očekuje se da će obnova trajati dva meseca, odnosno da će radovi biti gotovi pre Nove godine.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... adjordjeve (ceo tekst)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409720#p409720:3rek2725 je napisao(la):
milos.tro » Sat Oct 08, 2016 10:22 pm[/url]":3rek2725]SLEDEĆE nedelje počinje restauracija osam fasada u Karađorđevoj ulici. Za šminkanje zgrada koje se protežu od Brankovog mosta do Velikih stepenica, iz gradske kase biće izdvojeno 53,9 miliona dinara. Očekuje se da će obnova trajati dva meseca, odnosno da će radovi biti gotovi pre Nove godine.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... adjordjeve (ceo tekst)

Ovo je odlična poruka svim vlasnicima stanova/skupštinama stanara u Beogradu. Nemojte renovirati vaše zgrade i trošiti novac. U nekom trenutku će Grad Beograd to besplatno da uradi za vas.

Umesto da grad donese odluku da se sve fasade moraju renovirati u određenom roku, a ako same skupštine stanara to ne urade, grad će preuzeti sam tu obavezu i naplatiti se od stanara, oni donose ad hoc odluke.

Uopšte nije teško organizovati ovako nešto:

- napraviš tender za komercijalne kredite za koje bi Grad garantovao (budući da je reč o značajnim iznosima, a da bi Grad garantovao, banke bi bile zainteresovane da tako nešto kreditiraju uz niže kamate)
- obavežeš sve skupštine stanara da u roku od x meseci raspišu tendere za obnovu fasada
- Grad plaća izvođače radova, a stanari ih otplaćuju kroz Infostan u nekom periodu od npr. 7-10 godina kako bi iznos bio što niži, tj. prihvatljiv najvećem delu stanara

Ovu akciju iskoristiti-uvezati sa projektima za energetsku efikasnost kako se ne bi samo krečilo već i uvela savremena izolacija koja bi donela uštede stanarima u vidu računa za struju-grejanje.




Što se tiče Karađorđeve, da li će barem poreska uprava da revidira vrednost stanova u tim zgradama pa da barem kroz povećan porez prihoduje sredstva koja se mogu vratiti u budžet (i koristiti se za dalja renoviranja)? Čisto sumnjam da postoji neko sa iole dva grama mozga da je tako nešto pomislio. Takođe, po kom osnovu-zakonu Grad plaća renoviranja ovih fasada, tj privatne imovine?!
 
Grad bi kad je vec krenuo mogao da uradi ove fasade i poslije to raspodjeli stanarima
A da bude zamajac za obrt sredstava
Obnavljaju ih pod parolom da su fasade pod zastitom drzave
Vvv odlicna analiza mozes poslati pitanje po kom osnovu se rade fasade iz budzeta
 
Upravo kako je VVV naveo. Da ima nekog mozga grad bi odredio rok u kome se fasade moraju renovirati/održavati i na kraju ili radio umesto stanara pa povećavao infostan ili uveo nekakvu kaznenu politiku za neodgovarajuće elemente na fasadi (za neodgovarajuće prozore, klime, itd. )

Obzirom na žalosno pak stanje u kome se nalazimo, trebao bi se ostaviti dosta dug rok 5-10 godina, kako ne bi bilo odmah namet, ali da bi imalo vremena i da "legne" među stanovništvom.
 
Apsolutno se slazem sa VVV, ali se ne slazem sa rokom DusanBG. Zive na ekskluzivnim lokacijama a nemaju novca za fasadu? Pa ne pravi se ista od zlata. Ako nemas za osnovno odrzavanje, produzi dalje, nije ti mesto u Karadjordjevoj i slicno.
 
Ja sam tu vrlo strog. Već sam rekao da život u centru ima neku cenu, a to je između ostalog i prioritet da ti fasada bude pristojna. OK je da grad malo pomaže, ali mi i dalje živimo u nekim starim vremenima, kada se neko drugi brinuo za ono što je realno naše.
 
Izvini Dusane, onda je rok primeren. Pre neki dan je bio neko iz gradskog stambenog na tv-u i pricao kako oni nude ili ce tek ponuditi opciju sredjivanja fasada sa zamenom stolarije po ceni od 45e/m2, preko infostana, da li na 5 godina otplate.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409838#p409838:1m2tibrs je napisao(la):
11030 » Mon Oct 10, 2016 10:12 am[/url]":1m2tibrs]Apsolutno se slazem sa VVV, ali se ne slazem sa rokom DusanBG. Zive na ekskluzivnim lokacijama a nemaju novca za fasadu? Pa ne pravi se ista od zlata. Ako nemas za osnovno odrzavanje, produzi dalje, nije ti mesto u Karadjordjevoj i slicno.

U većini evropskih gradova, na "ekskluzivnim" lokacijama žive imućniji ljudi i/ili potomci srednje (tada nastale buržoazije) i više klase, koji imaju sredstava (a i moraju) da sprovode zakone o održavanju zgrada.

Nažalost, ta srednja i viša klasa je nakon Drugog svetskog rata proterana i u stanove su useljivani ljudi po "zaslugama", od kojih većina nije nikada znala kako izgleda živeti u gradu, kako se ponašati prema zajedničkoj imovini isl. (Da ne generalizujem, ima izuzetaka naravno, ali su manjina). Ti isti ljudi, su u socijalizmu naviknuti na to da je Država ta koja treba da se brine o svemu. Šta god oni pokvarili, usvinjili isl, obaveza ne bi bila na njima već na nekom imaginarnom trećem licu.

Kada je došlo do privatizacije državne svojine, ljudi su po nerealno niskim cenama otkupljivali stanove, a da nisu shvatili da samim time preuzimaju i obavezu održavanja. Kada nešto dobiješ za dž, ili za male pare, shodno tome ga i manje ceniš. Kada si za nešto mukotrpno radio, i pogled na tu stvar je drugačiji. Većina ovih ljudi koji žive po centru, od svog nerada nikada ne bi mogli da priušte slične nekretnine u drugom organizovanijem sistemu-društvu. Oni žive od niskih penzija, i realno, nisu u mogućnosti da pokriju troškove održavanja (a i ne da im se). Isto tako, smatraju da imaju neko pravo da ostanu u tim ćumezima do kraja svojih života, da bi potom iste nasledili njihova deca-unuci, koji su podjednako, ne znam koju reč da upotrebim, kao i ovi prethodni.

Ako želiš da se uveriš u sve ovo, evo ti jedan eksperiment. Pozovi neku agenciju za prodaju nekretnina, i traži da ti pokažu stanove u centru grada koji su na prodaju. Nemoj da tražiš luksuzne, sređene stanove, nego normalne. Idi u te stanove i pogledaj u kakvim uslovima ljudi žive. Blago rečeno strašno. Pogledaj i unutrašnjost zgrada, hodnike, ulazna vrata, liftove. Pogledaj kese sa đubretom koje ljudi ostavljaju ispred svojih vrata (ovo mi nikada neće biti jasno). Pogledaj sijalice u hodnicima koje ne rade...



Situacija bi se sigurno promenila kada bi:

- bilo uvedeno obavezno osiguranje zgrada (kao za automobile) za štetu koju mogu pričiniti trećim licima (npr. pad fasade). Pa kada odu do osiguravajućeg društva, i isto izađe na teret i nametne 2, 3, 4, x puta veću premiju zbog loše fasade, neodržavanog lifta, isl.
- kada bi Grad uveo obavezu da fasada svake zgrade mora da bude oprana ili rekonstruisana najmanje jednom u npr. 10 godina. U 19. vekom je takvo pravilo postojalo u Parizu, a uveo je Osman.
- Kada bi Grad sam renovirao fasade koje nisu renovirane u propisanim rokovima i za to teretio svaku zgradu. Ako zgrada ne može da plati, postoje razne mere. Ne mora se odmah ići na oduzimanje stanova. Može se krenuti sa oduzimanjem zajedničkih prostorija i konvertovanjem istih u poslovni prostor (eto prihoda za Grad). To mi nikada nije bilo jasno zašto se skupštine stanara ne organizuje i konvertuju podrume u poslovni prostor. Od iznajmljivanja istih bi zgrade mogle da izmiruju svoje obaveze i redovno se održavaju. Ovo je naročito zanimljivo u centralnim zonama gde postoji interes za poslovnim prostorom (a gde su i zgrade u najgorem stanju). Zamislite koliko bi grad živnuo kada bi svaki zapušteni, prljavi, neupotrebljeni podrum bio sređen. A i koliko bi vrednost stanova porasla.
- Kada bi Grad uveo porez na ružnoću, tj. na neodržavanu fasadu. Pa ako su raznim hotelima hteli da naplate ovakvu kaznu, zašto ne i zgradama koje ruže Grad.

Postoji MNOGO načina i rešenja za ovakav haos. Samo je pitanje koliko malo mozga imaju oni koji o tome odlučuju.
 
Nema potrebe za obaveznim osiguranjem ukoliko se srede zgrade. To je samo jos jedan nacin isisavanja novca bez pozitivnog ishoda za stanare, kao porez na imovinu.
Porez na ruznocu je prava stvar. Definitvno neko resenje mora da se nametne jer kao sto si rekao, ljudi ne mogu sijalice da zamene a ne nesto vise.
 
Znam za primere gde IT firme rade u podrumima zgrada.
I to kada se sredi deluje sasvim lepo.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nažalost, ta srednja i viša klasa je nakon Drugog svetskog rata proterana i u stanove su useljivani ljudi po "zaslugama", od kojih većina nije nikada znala kako izgleda živeti u gradu, kako se ponašati prema zajedničkoj imovini isl. (Da ne generalizujem, ima izuzetaka naravno, ali su manjina). Ti isti ljudi, su u socijalizmu naviknuti na to da je Država ta koja treba da se brine o svemu. Šta god oni pokvarili, usvinjili isl, obaveza ne bi bila na njima već na nekom imaginarnom trećem licu.
Da se nadovezem na ovo i postavim link snimaka zivota iz ''komunalki''. Snimljeno je 2006.god, u St.Petersburgu. Pored nehumanog koncepta zajednickog zivljenja koji eto jos postoji, vidi se odnos stanara prema zajednickoj imovini, odnos drzave prema samim stanarima i prema tim nekada lepim zdanjima koje danas propadaju. Na kraju, kad ih pitaju zasto i dalje zive u tim uslovima iako im je ponudjeno da se presele u nove blokove na periferiji, njihovi odgovori su da su navikli na visoke tavanice i zivot u centru, te da ne bi izdrzali u skucenim stanovima, okruzeni ''seljacima'' na periferiji. Koga zanima nek pogleda, zaista je interesantno.

http://kommunalka.colgate.edu/cfm/v_tours.cfm?KommLanguage=English
 
Интересантно и уједно застрашујуће, људима отпада плафон а они ништа не радо поводом тога. Ова мала деца се згранула кад су видела где људи живе, ужас. Нисам цело одгледао, али планирам вечерас да довршим. Вреди гледати :kk:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409936#p409936:1833iu5d je napisao(la):
autoputevi kao hobi » 10 Oct 2016 10:21 pm[/url]":1833iu5d]Znam za primere gde IT firme rade u podrumima zgrada.
I to kada se sredi deluje sasvim lepo.

Sent from my iPhone using Tapatalk

To su nehumani uslovi za rad. Rad bez prirodnog osvetljenja je stetan za oci, a pogotovo je izrazen u poslovima gde se provodi velika kolicina vremena za monitorom.
 
Malopre sam prosao ispod Brankovog mosta.... krenuli su da postavljaju skele za sredjivanje fasada na tim zgradama.
 
Ta zgrada malo tone malo je popucala i malo se balkoni odvalili
 
Vrh