Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Marsala Birjuzova.


Zanimljivo je da se nesto radi i na objektu tacno iza njenih ledja, na Toplicinom vencu. Jedan mucenik je bio veoma uporan u pokusaju da mi zabrani fotografisanje.


 
Vjeovatno neko nelegalno dvorisno budzenje a ti fotografises taj proces dotura matrijala
Ova fasada pod skelom jel ima tablu gradjevinsku
 
Kralja Petra

1f3575a6ccbea38a0f93eaccdc26e256.jpg


Zaštita za trotoar, ne viđam ovo često kod izvođača

656dd6fec6691655f62b4aeb44aea3a2.jpg


8b77a5d309b0471408470dca4a8b31c7.jpg
 
hm ovo je onaj butik sto se renovira nije cela fasada koliko znam.

Odlican primer


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A zadnja etaza kome su to ostavili mogli su klime posloziti i prefarbati nije lose
 
Od 66 najavljenih fasada, spali smo na 30 + po 10 svake naredne godine. Ergo, ova ekipa do kraja mandata neće obnoviti broj fasada koji je u kampanji najvaljivala samo za ovu godinu. Ne umanjujem značaj obnavljanja i ovih fasada koje sada najavljuju, ali mi njihovi lažovski maniri već opasno idu na živce.

Синиша Мали: Крећемо у велику акцију обнове фасада

Градоначелник Београда Синиша Мали рекао је да Град Београд почиње велику акцију рестаурација фасада зграда под заштитом државе, те да је Секретаријат за комуналне и стамбене послове објавио тендер за извођење радова у Карађорђевој улици.

Он је истакао да се почетак радова очекује крајем октобра, а намера је да се овај посао повери високо стручним фирмама са значајним референцама за извођење радова на рестаурацији фасада и позвао је све заинтересоване да се јаве на тендер.

– Град Београд има богато културно-историјско наслеђе и велики је број споменика културе чије фасаде су оштећене и оронуле. Поред тога што естетски нарушавају изглед града, многе угрожавају безбедност и зато смо оценили као неопходно да предузмемо одрђене мере. За те намене издвојили смо 360 милиона динара, а очекујемо и помоћ од Владе Републике Србије до краја године – истакао је градоначелник.

Синиша Мали је назначио да ће се ове године радити 30 фасада, а да је план да се сваке наредне године обнови по 10 фасада, како би ужи центар града изгледао лепше. Он је подсетио да је Скупштина града Београда у јуну донела је Програм спровођења мера техничке заштитеобјеката и просторних културно-историјских целина на територији града Београда.

– Крећемо са Карађорђевом улицом, а већ у новембру настављамо са акцијом на Косанчићевом венцу, у Задарској, Фрушкогорској и Поп Лукиној. На тај начин ће се заокружити радови на заштити објеката у просторно културно-историјској целини „Косанчићев венац”, а током следеће године радићемо Бранкову улицу и очекујемо наставак реализације плана у Карађорђевој улици – указао је Мали и додао да је обнова центра града незаустављив процес.

Поред обнове фасада, тренутно се ради и на пројекту који предвиђа да свака зграда на потезу од Трга Републике до Трга Славија добије декоративно осветљење, што ће дати нову перспективу граду, према оцени градоначелника.

– Наша намера је да оплеменимо центар града и зато уже језгро претварамо у пешачку зону, обнављамо Трг Републике, Славију, подземне пролазе, Безистан, али и рестаурирамо фасаде и уводимо декоративно осветљење. Центар једног града је његово огледало и ми желимо да Београд има репрезентативан центар, по узору на светске метрополе – закључује Синиша Мали.

Izvor: Grad Beograd
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401600#p401600:19kh0vj2 je napisao(la):
Homer Jay » 21 Aug 2016 04:11 pm[/url]":19kh0vj2]Od 66 najavljenih fasada, spali smo na 30 + po 10 svake naredne godine. Ergo, ova ekipa do kraja mandata neće obnoviti broj fasada koji je u kampanji najvaljivala samo za ovu godinu. Ne umanjujem značaj obnavljanja i ovih fasada koje sada najavljuju, ali mi njihovi lažovski maniri već opasno idu na živce.

Синиша Мали: Крећемо у велику акцију обнове фасада

Градоначелник Београда Синиша Мали рекао је да Град Београд почиње велику акцију рестаурација фасада зграда под заштитом државе, те да је Секретаријат за комуналне и стамбене послове објавио тендер за извођење радова у Карађорђевој улици.
.......


Evo i kućnih brojeva:
петак, 19. август 2016.

Секретаријат за комуналне и стамбене послове

Позив за подношење понуда за јавну набавку број 1/16

На основу члана 60. Закона о јавним набавкама („Службени гласник Републике Србије“, број 124/12, 14/15, 68/15)

ГРАДСКА УПРАВА ГРАДА БЕОГРАДА
Секретаријат за комуналне и стамбене послове
ул. Краљице Марије бр.1

објављује

ПОЗИВ
за подношење понуда за јавну набавку број 1/16 – Извођење радова на спровођењу мера техничке заштите на објектима за које је утврђено да су културно добро у ул. Карађорђева бр. 17-19, Карађорђева бр. 21, Карађорђева бр. 23, Карађорђева бр. 35, Карађорђева бр. 37, Карађорђева бр. 39, Карађорђева бр. 41, Карађорђева бр. 43.

Zgrade na brojevima 37 i 39
https://www.google.rs/maps/@44.815695,2 ... 6656?hl=sr
se obnavljaju?
Mogli su ekspresno da dozvole gradnju one rugobe u Rajućevoj koja je bila stopirana decenijama, a ovo što bi i inače bilo srušeno da nije došao rat, će da čuvaju i obnavljaju?
 
Obnavljaju sve što iole liči na zgradu od Fakulteta primenjenih umetnosti do Brankovog mosta. U pravu je Relja za zgrade na broju 37 i 39. Takvih je gomila porušena po Vračaru.
 
Mogli su da podignu spratnost tih zgrada kad ih vec obnavljaju i da se tako polako kompletira ulicni front prema reci.
 
Ovim zgradama u Karadjordjevoj treba kompletna obnova ne samo fasada…pogledajte na sta lici krov a tek mogu da zamislim kakve su unutra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401636#p401636:33h9owy6 je napisao(la):
spatiotecte » 21 Aug 2016 09:01 pm[/url]":33h9owy6]Mogli su da podignu spratnost tih zgrada kad ih vec obnavljaju i da se tako polako kompletira ulicni front prema reci.


Ovde se radi sam oo obnovi fasada.
Tih nekoliko jednospratnih i prizemnih kućića su i trošne i nemaju temelje za bilo kakvo nadziđivanje... osim ako će da se radi kao "promenada" :roll: ... dovedeš majstore bez projekta i udri.

Mene čudi da su u isti koš stavili i zgradu na broju 41
https://www.google.rs/maps/@44.8153076, ... 4864?hl=sr
za koju je vidi, po istoj toj fasadi, bakonima i stolariji, da tone po središnjoj vetikali.
Pre sređivanja fasade treba stabilizovati zgradu.

I da bi sve to imalo bilo kakvog smisla, trebalo bi prvo i pre svega izmestiti, od mosta do Kapetanije, deo kolovoza i tramvajske šine bliže Savi kako bi se proširio trotoar ispred ovih zgrada.
https://www.google.rs/maps/@44.81518,20 ... 6656?hl=sr

Sa trotoarom od pola metra taj deo ulice će biti - mrtav, bez obzira kako lepo izgledao bio ulični front.
 
20160828_114146.jpg


20160828_114221.jpg


kralja petra

20160828_114730.jpg


jbn umjetnost upropastvanja fasda u knez mihajlovoj platio bi mi cjelu fadadu kvazi umjetnik
 
Podržavam ovu kampanju krečenja Karađorđeve do Brankovog mosta.
Iako su i neugledne kuće u to uključene, mislim da je jako lepo umiti jednu autentičnu ulicu koja se prva vidi sa pristaništa, pogotovo što će Beograd na vodi postepeno zaklanjati ono što je južnije.
Taj deo Karađorđeve (i cela padina do Kosančićevog venca) je kao ambijentalna celina po meni nejveći dragulj Beograda zato što izgradnja novih objekata skoro da nije ni krenula. Treba rekonstruisati fasade (uključujući i one na najskromnijim kućama), treba rekonstruisati istorijske objekte koji su izgubljeni (Ćumrukana, Biblioteka na Kosančićevom vencu) a za nove objekte usvojiti princip da se fasade projektuju kao replike autentičnih, izgubljenih fasada u Beogradu. Ako se tako bude radilo, ovaj deo Beograda će nešto vredeti u idućem veku i biće prvorazredna turistička atrakcija, a ako se sve bude prepustilo stihiji investitorske arhitekture, po svim ambijentalnim celinama raširiće nam se kancer raznoraznih Meriota...
 
Problem sa ovim autentučnim nizom zgrada je što je 50% objekata pored pristaništa zrelo za rušenje, oni magacini posebno.

Duže vreme razmišljam o tome da bi u tim rupama trebalo sagraditi lepe predratne zgrade koje su srušene tokom bombardovanja u II Svetskom ratu po centru. Na taj način se njihova lepota vraća u život i ne izmišljamo vruću vodu kao projektanti Skopja 2014.

Evo par primera:

http://www.blic.rs/vesti/beograd/da-nije-bilo-6-aprila-najlepse-srusene-zgrade-beograda/9hjel3n


Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 
To bi bilo ok. Mozda bi neko mogao da uradi montazu na temi paralelni Beograd.
 
Ja mislim da ove fasade koje se nalazue Karadjordjevoj ulici nisu toliko lose koliko su prljave.Ipak je do skora(a mozda i sad) to bila ulica gde se je kretao ogroman broj kamiona.
Znaci potrebno je i odrzavanje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Srbija u programu energetske efikasnosti 50 mil evra od eu za fasade da li ce koja fasada vidjeti taj novac
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401650#p401650:294jnovw je napisao(la):
relja » 21 Avg 2016 10:45 pm[/url]":294jnovw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=401636#p401636:294jnovw je napisao(la):
spatiotecte » 21 Aug 2016 09:01 pm[/url]":294jnovw]Mogli su da podignu spratnost tih zgrada kad ih vec obnavljaju i da se tako polako kompletira ulicni front prema reci.


Ovde se radi sam oo obnovi fasada.
Tih nekoliko jednospratnih i prizemnih kućića su i trošne i nemaju temelje za bilo kakvo nadziđivanje... osim ako će da se radi kao "promenada" :roll: ... dovedeš majstore bez projekta i udri.

Zar ne postoji metoda gde se ostavlja spoljna fasada, a ostatak zgrade sagradi kompletno nov, sa novim temeljem? Videli smo negde vec slicne primera po temama. Ako su manje zgrade utoliko lakse i jeftinije, a ukoliko zgrade objektivno nisu istorijski vredne, prelepe i pod zastitom, onda utoliko manje dileme.

Evo da zloupotrebim momenat da se ubacim u "zexland mode" i pokazem nesto sto sam radio sa jednom zgradom na ulglu Cara Dusana, u malo duhovitom smislu.

 
Donja desno u duhu tradicionalne, srpske, pravoslavne arhitekture nadogradnje.
Svidja mi se :)
 
Hvala, ta je onako malo radikalnija :laugh: Kuca jeste pravljena po modelu kuce iz Srbije, ali po stilu bi mogla biti iz puno regiona na Balkanu, a i sire.
 
Vrh