U toku akcija pregleda fasada, do sada pregledane 2.783
Beoinfo | 05. 04. 2015. - 11:04h | Foto: Đ. Kojadinović | Komentara: 0
JKP "Gradsko Stambeno" pokrenulo je akciju pregleda svih 13.850 fasada koje održava ovo preduzeće, do juče je pregledano 2.783 fasade, a sve će biti pregledane do 20. aprila, rekao je jutros gradski menadžer Goran Vesić.
Prvo su pregledane fasade koje su najugroženije i sa 434 fasade, na osnovu odluka naših inspekcija, uklonjeni su delovi koji ugrožavaju bezbednost građana. To smo uradili bez obzira na zakonski osnov jer je u pitanju bezbednost ljudi. Tokom pregleda ovih fasada konstatovano je da je za 456 fasada neophodna obnova. Nastavićemo sa pregledom fasada i posle toga ćemo izaći sa potpuno jasnom slikom šta sve treba da se uradi u Beogradu - rekao je Vesić.
On je naglasio da Grad Beograd nema zakonski osnov da popravlja fasade osim u slučaju fasada koje su kulturno-istorijski spomenici.
- Na sednici Skupštine grada koja je održana pre tri dana doneli smo odluku da fasade koji su kulturno istorijski-spomenici, po zakonu koji reguliše njihovo očuvanje možemo da uređujemo. To je veliki pomak jer ćemo one fasade koje su najvrednije i koje predstavljaju spomenik kulture sada moći da očuvamo. Želim da istaknem da teško stanje u ovoj oblasti nije nastalo juče, već traje više decenija i naprosto nije ga moguće rešiti za jedan dan. Pokrenuli smo pre nekoliko meseci i inicijativu za izmenu Zakona o stanovanju kako bi stvorili pravni osnov da Grad može da uđe u dogovor sa stanarima i da ponudi program koji će za njih biti najpogodniji. Znači da zajedno stanari i Grad ulože deo novca, naravno kada su u pitanju fasade koje održava JKP "Gradsko stambeno", a to bi se naplaćivalo preko uplatnica Infostana na više godina. Tu akciju pokrenućemo odmah posle izmene ovog zakona jer napominjem, prema našim propisima, vlasnici fasada su vlasnici stanova - rekao je gradski menadžer.
On je dodao da je u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture oformljena Radna grupa za izmenu zakona u kojoj se nalaze i predstavnci grada Beograda.
Ova grupa radi na izmeni Zakona kojom bi se ponudilo rešavanje više problema, a to su pored fasada i liftovi kao i ravni krovovi.
- Prosečna starost liftova u Beogradu je više od 40 godina, a njima se preveze više ljudi dnevno nego gradskim saobraćajem. Rešavamo i ravne krovove koji su takođe veliki problem. Ono što je daleko najveći problem je što u Beogradu postoji oko 12.000 zgrada koje niko ne održava zato što nisu formirali skupštine stanara ili ni sa kim nisu sklopili ugovor održavanju. To više neće biti moguće jer će izmenama zakona biti ostavljen rok da se formira skupština stanara i izabere kompanija koja će se brinuti o održavanju zgrade kako ne bi došli u situaciju da bezbednost stanara bude ugrožena kao posledica neodržavanja zgrada - rekao je gradski menadžer Goran Vesić.
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/548318 ... edane-2783