Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Danas je nekoliko radnika, u punoj alpinističkoj opremi, nekim dugačkim alatkama strugalo fasadu sa stambene zgrade u Kralja Milutina, tik pored zgrade NBS.
Prošao autom, nisam moga da slikam, a baš je bio prizor...
 
Crkva svetog Dimitrija, Novi Beograd. Postavlja se skela :)

csd.jpg
 
Jel se to postavlja zavrsna fasada posto vidim iznad i oko ulaza nove detalje i fasadnu oblogu?
 
To oko ulaza je rađeno pre par meseci i pretpostavljam da na osnovu tog dela možemo da pretpostavimo kako će izgledati fasada hrama. U pitanju je neki kamen - neko struniji će znati da objasni.

Inače, istovremeno se odvijaju obimni radovi u enterijeru. Konačno je privode kraju :)
 
Luka;123696164 je napisao(la):
Sredjuje se fasada u Cika Ljubinoj pored novog hotela. Bice u zuto-beloj kombinaciji

photochooser-a873a937-e4.jpg


photochooser-c1081def-9a.jpg


Skoro sredjena fasada u Hilandarskoj

photochooser-7a5c5c58-29.jpg

sa ssc luka

st*** nema mira

20150502185736.jpg
 
sve vise ce toga biti...
vreme cini svoje, a lose odrzavanje i nemar samo su pogorsali situaciju...
 
Svetogorska djeluje mi sredjivano
20150521115721.jpg

koste stojanovica
20150521120830.jpg


20150521121208.jpg

milutina boica i palmoticeve
20150521121306.jpg
 
U jeee
"
Nasli su crkvu u kojoj ce se bogu moliti"...

'Cenjeni reprezentativac' je za radove na adaptaciji ostao duzan mnogima, a jednog od njih i licno poznajem.

Mozda bi ipak bilo adekvatnije da ga umesto 'cenjeni reprezentativac' nazovemo 'kontraverzni biznismen' sobzirom da na zahtev da plati posao zavrsen pre tri godine, preti da zna gde odredjena osoba zivi i gde joj se krecu potomci!!!
 
U cijoj nadleznosti je renoviranje fasada? Grada ili korisnika objekata?
 
Znaci ako je u pitanju zgrada sa vise stambeno-poslovnih jedinica i vise vlasnika onda bi oni morali kolektivno da snose troskove. Postoji li mogucnost subvencije od strane grada bar za najugrozenije objekte?
 
RioBL":1px1rjpa je napisao(la):
Znaci ako je u pitanju zgrada sa vise stambeno-poslovnih jedinica i vise vlasnika onda bi oni morali kolektivno da snose troskove. Postoji li mogucnost subvencije od strane grada bar za najugrozenije objekte?

Mogu da dobiju beskamatni kredit od strane grada na neki duži period vezan za evro, ali ne i bespovratni novac. Onda bi to bilo gajenje siromaštva. Pre 6-10 god. još je i nekako moglo da 30% da grad kao što je to radio za remont liftova po principu konkursa i prioriteta i nisu mogli svi da dobiju, ali danas za fasadu ili za bilo šta što treba za privatnu kolektivnu stambenu zgradu bi bilo gajenje prosjačenja. Dok je kredit i to beskamatni vezan za evro već mnogo pošteniji i pravedniji za sve poreske obveznike, a pogotovu za one koji su novac dali za tu zgradu, a nisu vlasnici te zgrade (čitaj ostali građani Srbije - Beograda). Da sada ne nabrajam koji se sve državni objekti raspadaju, tako da ne bi bilo logično davati bespovratno privatnim licima, to ni u socijalizmu nije bilo jer tamo nema privatne imovine. :)
Već ako ti stanari nemaju mogu da prodaju svoje stanove i onda će neko imati da popravi fasadu ako se popravka isplati jer neke su pre za rušenje nego za popravku. Pričam o zgradama koje nisu pod zaštitom.
 
Grad tj opstibe su do sad placale 70 posto stanari 30 posto fasade uradjene su nedavno poslednje iz tog paketa drzavni revizor zabranio isti zadnje su bile u resavskoj i bka .Drzava placa u potpunosti one koje su pod zastitom i plan je da se radi odredjen broj .Bila je akcija za doniranje nivca za sredjivanje fasada samo su obezbjedili pare za jednu u krunskoj citajte malo sta ljudi pisu najlskse je samo pitati
 
Mair":1hf9eyyj je napisao(la):
...Već ako ti stanari nemaju mogu da prodaju svoje stanove i onda će neko imati da popravi fasadu ako se popravka isplati jer neke su pre za rušenje nego za popravku. Pričam o zgradama koje nisu pod zaštitom.

Ovo mi nije bas najjasnije. Ako stanari nemaju novca za popravke fasada, onda da prodaju stanove nekom ko bi ulozio u popravku? :roll:

Ne vjerujem da je stanarima mnogo stalo do fasada. Svako gleda svoj stan i eventualno krov, lift, stubisnu rasvjetu i slicno.
Zato i fasade izgledaju tako ocajno.
Trebalo bi ili sredjivanje fasada staviti pod obavezu (nekom zakonskom odredbom) ili naci neki drugi nacin da se stanari motivisu. Mozda recimo da se promjeni zakon o skupstinama stanara na nacin da im se odredi nacin prikupljanja novca i nacin na koji ce ga trositi. Ili da grad preuzme upravu nad "problematicnim" zgradama i usmjerava prikupljeni novac tamo gdje je potrebno.

Takodje mi je zanimljivo to sto kazes "gajenje siromastva"...nisam razmisljao na taj nacin. Ajd da se nadamo da ce Beograd ubuduce biti ljepsi :)
 
Vlasnici prodaju svoj stan jer nemaju novca ili zanata da svojim delom učestvuju u sređivanju stambene zgrade u kojoj žive, novi kupci ako imaju interesa (zakonska je obaveza da vlasnici poprave fasadu odnosno svoju zgradu) oni poprave fasadu, ako ne oni sruše zgradu i naprave novu na tom mestu možda stambenu, možda za neku drugu namenu svejedno jer je njihova. Rezultat zgrada sređena, prolaz pored nje je bezbedan i sve u skladu sa raznim zakonima i njihovim izmenama i pravilnicima o kolektivnom stanovanju koji oko 10 do 20 god. postoje. Jer pre toga nije bilo privatne svojine u drugoj polovini XX veka.

Jedna zanimljivost kod tebe, ti bi da predložiš da država otme sakupljen novac od stanara i onda ga ona koristi jer ona to zna najbolje. Vidi se da ne živiš u kolektivnoj stambenoj zgradi i vidi se po tome što misliš da stanarima nije u interesu da srede fasadu. Rećiću ti da je stanarima u interesu sve da srede u svojoj zgradi i stanari to znaju.
 
Zaboravili smo da kažemo da su, barem kada je reč o fasadama i zgradama koje danas smatramo vrednim (nastalim do 1941. godine), sve one bile u vlasništvu pojedinačnih lica. Posle 1945. stanovi su rasparcelisani, oduzimani od vlasnika i preprodani ili su u njih nasilno useljavana lica, cele zgrade nacionalizovane sa sve zemljištem koje je takođe pripadalo vlasnicima. "Nešto posle", svi ti stanovi su otkupljivani. U međuvremenu, za održavanje fasada u doba posle rata, kao i krovova, instalacija itd. bio je zadužen Infostan jer privatna svojina nije postojala.
Sada znamo čije je sve to. Održavanje fasada je u nadležnosti stanara. Radovi se izvode tobože pod "nadzorom" ZZSK grada, a to je sve u praksi, jalov i loš posao, jer se svodi na uništenje onoga što je postojalo, uz poneki redak primer koji više potvrđuje pravilo.
 
Mair":2w8wj9ka je napisao(la):
Jedna zanimljivost kod tebe, ti bi da predložiš da država otme sakupljen novac od stanara i onda ga ona koristi jer ona to zna najbolje. Vidi se da ne živiš u kolektivnoj stambenoj zgradi i vidi se po tome što misliš da stanarima nije u interesu da srede fasadu. Rećiću ti da je stanarima u interesu sve da srede u svojoj zgradi i stanari to znaju.

Pogresio si. Zivim u stambenoj zgradi i znam sta mi stanari i kako radimo.
A takodje si pogresno protumacio da bih ja da "drzava otme skupljen novac" od stanara. Pomenuo sam mogucnost da drzava ili grad preuzme ulogu menadzera za problematicne zgrade i da upravlja novcem umjesto stanara koji bi recimo radije da sade cvjece oko zgrade umjesto da poprave fasadu koja moze nekog ubiti. Ali dobro, necu puno da se petljam u tu tematiku. Zanimalo me je samo zasto su u Beogradu tako ocajne fasade a uz to jos i opasne po prolaznike.
 
Vrh