Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Na B92 ima clanak o zgradi Beogradske zadruge iz Karadjordjeve.
Samo jos jedan lament nad ovom divnom zgradom.Nista posebno nisu rekli,zato i ne kopiram clanak ovde.

P.S. Vaistinu! Dobro su se setili da okrece grafite u Knezu!
 
cimbur milan":2izxj1hw je napisao(la):
Na B92 ima clanak o zgradi Beogradske zadruge iz Karadjordjeve.
Samo jos jedan lament nad ovom divnom zgradom.Nista posebno nisu rekli,zato i ne kopiram clanak ovde.

P.S. Vaistinu! Dobro su se setili da okrece grafite u Knezu!

Boje da su sačekali da se odigra derbi :D
 
Drugi put pominjes derbi, reklo bi se da imas neka grafiterska ocekivanja i to po celom gradu :)
 
Pa pa kao po obicaju i jedna i druga stran poziva na isti zvrljanjem po fasadama
 
Шта мислите, да ли је у недостатку новца прихватљиво делимично обнављање фасада?

Постављам две моје слике. Једна је Беч, друга Праг где су у уским улицама у центру зграде које су премазане само у приземљу.





Уважавам, нормално, чињеницу да су то градови другоразредног значаја у односу на наш!
 
Imas tih slucajeva u beogradu obrati paznju na zgrade u cika ljubinoj kad budes prolazio ,a ima i drugih mjesta gdje je svaki zakupac lokala svoj dio obojio bojom po sopstvenom izboru natoklasio reklamu koliku i kakvu hoce e to se nemoze desiti u Becu jer te lupe po dzepu da ti vise nikad ne pane na pamet
 
Не знам шта је горе: остављање у запуштеном стању (што код нас значи још пар деценија) или накарадна обнова...

Често се згрозим када видим квалитет 'реконструкције'. То је обичне мрљање и мацкање фарбом, неретко тамо где фарбе никада није ни било, нити је треба бити. Премазавање камена фарбом и слично. А ту је и питање избора боје..

Замислите да неко опет 'ушарени' Партенон, тиме му вративши оригинални изглед? Верујем да се сви слажу да би то било лудило. Значи, није зграда само оно што је била. Није увек у реду вређати пређашњи изглед. Већ деценијама су ове зграде далеко блеђе него што су биле после изградње. Ми смо навикли на те нежније - понекад нису баш ни нежне, већ прилично тмурне и прљаво-сиве - нијансе, на то сиветнило.. Није у реду сада то све преокренути наглавачке и префарбати у дугине боје. Морају постојати - и бити примењена, што је код нас вечити проблем - одређена правила. Мора постојати неко ко може рећи 'не' фарбању пред-ратне зграде у љубичасто и сличном лудилу.

И када смо већ код промена, историјске целине и старе зграде, кроз драстичне промене, таман оне водиле и ка неком ремек делу, неизбежно и неповратно губе део своје вредности (опет, чак и ако добијају у другим погледима). Нема стварања без уништавања, али треба размислити о томе шта се постиже, а шта губи. Понекад су такве драстичне промене прихватљиве, али ипак, ако вам је циљ да стари објекат промените до те мере да је непрепознатљим и губи сву историјску вредност, зашто једноставно не изградите нови објекат на неком другом месту, тиме избегавши непотребну деструкцију? (Знам зашто - не мисле они о историји и наслеђу) Не схватам како људи могу бити толико себични, самовољни и крстковиди. Па зграда је за деценије и векове. Једним вашим идиотлуком унаказите град за сва времена - или до следећег бомбардовања.

Претпостављам да овде има доста далеко стручнијих и паметнијих, па можда не требам да превише паметујем.

---

Само једно питање, молим. Како су те старије фасада изгледале када су биле нове? Знам да је питање мало прешироко (нису све фасаде исте), али, колико видим, мало њих је било офарбано, а фарба је све што виђам у свим обновама. Као што рекох, префарбавају и камен.
 
Igor":2wz3yrvu je napisao(la):
Drugi put pominjes derbi, reklo bi se da imas neka grafiterska ocekivanja i to po celom gradu :)

Slutim na svinjariju, samo to.
 

Шта мислите, да ли је у недостатку новца прихватљиво делимично обнављање фасада?

Dokaz ozbiljnosti gradske uprave - čista šarena laža

Ustaljena je vec predugo praksa - usvinjavanje grada, na taj način što nadležni odobravaju firmama koje koriste prizemlje da urede samo prizmelje, čime se očigledno umišljajem dovode u zabludu gradjani
ne samo da je uredjeno, nego i da je bezbedno :bash:
te ne retko zbog omogucavanje činjenja takve zablude
prolaznici se nalaze u životnoj opasnosti
privuceni ,,sredjenim,, izlogom i fasadom, dok kodmadi iste fasade padaju na glavu

ko da zaboravi ovako nesto u Bgdu ,,. . . Petra Šćepanović (30) iz Beograda teško je povređena juče oko 13 časova kada se na nju obrušio deo betonske nadstrešnice dok je prolazila ispred Hipo banke u Bulevaru kralja Aleksandra. ... ,,
http://www.pressonline.rs/info/hronika/ ... glavu.html
 
Ево како изгледају рекламе које помињеш директоре, нека њихова кнез Михајлова.






А ово су случајни узорци фасада у трку...





Још једна приземна обнова, фарбање...


И неке модерније улице...



Ово су примери градова где је у фасаде улагано доста, али... Ако некада нађемо нафту и стекнемо финансијска средства, волео би да умијемо лице града. Само пазио би да то никада не изгледа као Беч и Праг у центру. Значи фасаде 5+, али оне у једном граду не иду саме за себе. Погледајте како тужно изгледају зграде са екстра фасадама на мојим сликама, ако око њих нема зеленила, по неког детаља, мало живота... хладно, некако без живота. Да не испуњавамо само задатке, већ да за своју душу радимо.
Можда је то само мој утисак, ствари посматрам самостално и без пред убеђења и идолопоклонства. Од престоница средње европе, чак ми друга бивша престоница аустроугарског царства, Братислава има неког духа више од окречене фасаде. Много има величанствених ствари тамо, али кад дођеш опет овде, поред мусавог града, осетиш и радост, спонтаност, живот. То не смемо да уништимо, тренутно нам је једина предност. А кад се средимо, биће фасаде, само додатна вредност. Ваљда ће и такво време једном доћи...
 
Rekonstrukcija u Bulevaru kralja Aleksandra 54 skoro gotova. Ne znam sta da mislim, nadogradnja ima jednu boju, donji deo drugu.

dsc2090.jpg


dsc2091.jpg
 
Šta se dešava sa Terazijama 22, pored "Moskve"?
 
relja":t85hhpfq je napisao(la):
Šta se dešava sa Terazijama 22, pored "Moskve"?

Prošao sam pre neki dan i video kroz "zavese" da su nabacili aluminijsku prozore, možda preterujem ali deluje kao nešto što se stavlja u jeftinijoj gradnji. Totalno odudara od sve u okolini. Bojazan koju sam imao da se to radi bez table (možda i na divlje) se možda ostvarila. Fotkam i kačim kad stignem.
 
Борчанац":3vttdpto je napisao(la):
Ево како изгледају рекламе које помињеш директоре, нека њихова кнез Михајлова.
Ово су примери градова где је у фасаде улагано доста, али... Ако некада нађемо нафту и стекнемо финансијска средства, волео би да умијемо лице града. Само пазио би да то никада не изгледа као Беч и Праг у центру. Значи фасаде 5+, али оне у једном граду не иду саме за себе. Погледајте како тужно изгледају зграде са екстра фасадама на мојим сликама, ако око њих нема зеленила, по неког детаља, мало живота... хладно, некако без живота. Да не испуњавамо само задатке, већ да за своју душу радимо.
Можда је то само мој утисак, ствари посматрам самостално и без пред убеђења и идолопоклонства. Од престоница средње европе, чак ми друга бивша престоница аустроугарског царства, Братислава има неког духа више од окречене фасаде. Много има величанствених ствари тамо, али кад дођеш опет овде, поред мусавог града, осетиш и радост, спонтаност, живот. То не смемо да уништимо, тренутно нам је једина предност. А кад се средимо, биће фасаде, само додатна вредност. Ваљда ће и такво време једном доћи...

Потпуно се слажем. Живим у иностранству већ неко време и знам тачно о чему говорите. Не знају то људ док се не одселе.

Најлепши градови, ма колико 'мусави', су они у којима има неког живота и чији грађани имају љубави за своју околину. Када видите свеће, чиста стубишта, ометне улице, ведра лица, чак и ако је фасада мало мусава, све је некако лепше.

А и џаба нам обнова фасада ако то нико не цени. Ако родитељи пусте деци да скитају и шврљају по зидовима, док они сами буше исте и уграђују климе. Није ту више проблем само у немару за архитектонско наслеђе - проблем је првенствено друштвене природе, баш као и на Западу, где се тај проблем сагледа не у немару (већина западноевропских престоница је колико-толико сређена), као код нас, већ у одсуству радости.
 
Pa ja bih pre rekao da je bg pun nervoznih ljudi svih dobi spremnih da se biju u svako doba na svakom mestu, prodavnica, tramvaj, ulica, proslava rođenja deteta.

Pre godinu dana neki matori čiča kaže mi u tramvaju udariću te. Pri tome ja nisam sitne građe i u najboljim godinama. Pa kako ja da reagujem? Da izudaram čiču na sred tramvaja ljudi bi mislili da sam jedan od ovih patrijota što žvrljaju fasade. A opet ne ide i da mu to precutim.

Послато са GT-N7100 користећи Тапаток 2
 
MilisaV wrote ,,...Da izudaram čiču na sred tramvaja ljudi bi mislili da sam jedan od ovih patrijota što žvrljaju fasade.... ,,

:lool: :laugh: :lool:

Edit
ne vredi pauza , jos uvek se smejem evo i
+1 :lool:
Dajte ljudi da otvorimo temu Biseri BBa (u pozitivnom smislu)
 
Nepopravljivi optimista":2i37bius je napisao(la):
relja":2i37bius je napisao(la):
Šta se dešava sa Terazijama 22, pored "Moskve"?

Prošao sam pre neki dan i video kroz "zavese" da su nabacili aluminijsku prozore, možda preterujem ali deluje kao nešto što se stavlja u jeftinijoj gradnji. Totalno odudara od sve u okolini. Bojazan koju sam imao da se to radi bez table (možda i na divlje) se možda ostvarila. Fotkam i kačim kad stignem.

Hvala.
Sve hoću namenski da odem i da bacim pogled, ali ne stiže se...
 
Evo dobio sam mejl od opstine Savski Venac.....mislim,ako nekome nije jasno,da mu od sad bude jasno

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Хвала Вам на интересовању које показујете за дешавања на нашој општини.

ГО Савски венац нема у плану обнављање и реконструисање фасада. Наши програми заједничких улагања са грађанима се не односе на фасаде, већ на дворишта и улазе. Средства којима располажемо за ове акције су довољна да покрију седамдесетак улаза, а била би довољна за само две или три фасаде. Стога је одлука да се програми за фасаде не покрећу.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Strava!! A oderu svakog roditelja za prijavu novorodjenih beba,a ovamo nemaju para.

Neka se nama drze Stari grad i Vracar,bolje ista nego nista.
 
Nadleznosti beogradskih opstina i budzeti su katastrofa... To mora da se menja...
 
Evo jednog primjera fino postavljenih reklama u bg bulevar
dsc09949.jpg
 
relja":241uz513 je napisao(la):
Šta se dešava sa Terazijama 22, pored "Moskve"?

Радови у току...

Слике данашње. Радње у приземљу биће оковане по мени некако недоличним пвц-ом, али никако нисам стекао комплетан утисак.




 
Hvala. A da li si možda primetio - da li su sačuvane kamene ploče sa fasade i originalna ulazna vrata?
 
Камен је још ту, вероватно ће га пескирати, опрати само или тако нешто, изнад њега су офарбали. Улазна врата или нисам приметио још нека, или је то овај балконац на последњој слици, као са кућа у Крњачи.
Излози и сеоских радњи би требало да су мало маштовитији.




Милешевска
 
Valjda moze info i ovde

Galerija 12HUB i Raiffeisen banka organizuju nagradni konkurs „Novi zid“ za izradu kreativnog rešenja murala ili instalacije za zidnu površinu u novoj upravnoj zgradi banke na Novom Beogradu.

Cilj ovog konkursa je afirmacija potencijala mladih kreativaca i umetnika, kao i osnaživanje aktivne saradnje studentske populacije sa poslovnim sektorom.
Kreativno rešenje treba da pokaže inovativnost, mogućnost da oblikuje poslovni prostor i komunicira sa klijentima banke i zaposlenima kojima će biti sastavni deo radnog prostora.
Rok za predaju idejnih rešenja je 20. maj 2013. godine.
Po završenom konkursu, stručni žiri izabraće najboljih 10 autorskih rešenja, koja će biti nagrađena Raiffeisen CLUB paketom za mlade, uz bonus iznos od 300 evra na Raiffeisen CLUB kartici. Pobednički rad će dobiti Raiffeisen CLUB paket, uz bonus nagradu u iznosu od čak 3.000 evra na Raiffeisen CLUB kartici. Banka će producirati izradu pobedničkog rešenja, koje će biti postavljeno na zidu u novoj poslovnoj zgradi Raiffeisen banke.
 
Jedna osvežena fasada novogradnje, skele su bile vrlo kratko postavljene, malo boje i cap. Satelitske smaraju ali makar nisu zarđale, klime postaljene solidno. Ugao Kralja Petra i Strahinjića Bana:

dsc2101.jpg


dsc2103.jpg


I moja omiljena rekostrukcija u centru :)

dsc2099.jpg
 
Vrh