Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Ratel: Prve dozvole za satelitske TV provajdere početkom 2009.
Autor: Beta | 26.11.2008. - 09:21

Republička agencija za telekomunikacije (Ratel) Srbije saopštila je da planira da u prvom tromesečju 2009. izda prve dozvole za provajdere televizijskog satelitskog programa tipa DTH.

Izvršni direktor Ratela Milan Janković je kazao da će nacrt pravilnika o načinu izdavanja dozvola za distribuciju televizijskog programa preko satelita do gledalaca biti napravljen do kraja ove godine. U Srbiji, prema njegovim rečima, tu vrstu satelitskih usluga već pružaju kompanije SBB, Pink i rumunska firma Digisat. Te kompanije gledaocima nude različite pakete televizijskih programa.
Na skupu o digitalnom emitovanuju televizijskog programa, koji je održan u Intro centru Telenora, Janković je rekao da odlučeno da za licence za DTH privajdere neće biti izdavane na tenderima, već da će se zainteresovane kompanije same prijavljivati.
"Na taj način će biti regulisan ovaj segment telekomunikaciong tržišta u Srbiji", rekao je izvršni direktor Ratela.
Janković je naveo da Srbija ima obavezu da do 2015. godine pređe na digitalno emitovanje televizijskog programa, ali da će, kako je istakao, pokušati da to uradi do 2012. godine, do kada će to uraditi sve zemlje Evropske unije.

Izvor: Blic
http://www.blic.rs/drustvo.php?id=67144
 
jovanovm":2k49elja je napisao(la):
I brate, smanji telefon, predji na kablovski net ako mozes i uzivaj...:D Imaces 2Mbps+televiziju za 1500din...
Нисам причао свој ,,случај", али ни мој није далеко од овога...:)

Иначе, похвале за РТС што се полако мрдају од нуле...мада је то сада врло тешко пошто су са променама разјурили све што је било стручно тамо...и тако се приближили Пинку...:)))
Сећам се давно, млађи брат је био на пракси у Пинку...и, сад неколико њих узело да смара камермана да им објасни карактеристике камере, 3 ццд, пал, фрејм, сочива...бла бла бла...гледа их камерман и каже...брате ја сам аутомеханичар, не знам...
 
Meni je ovaj logo bas cool. Zanima me ko ga je radio. Zna li neko?
 
Probao sam danas da uhvatim, ali ne mogu (odavno sam izbacio sve spoljne antene iz kuce, a samo na kabl ne hvata)...

Ima li neko noviji televizor/digitalni tjuner i spoljnu antenu? Multiplex DVB-T RTS-a sa Avale je na 27-om kanalu, mislim....
 
Milance":1h2lulmh je napisao(la):
Meni je ovaj logo bas cool. Zanima me ko ga je radio. Zna li neko?
Mislim da je u pitanju Boris Miljkovic. Dali su mu u zadatak da promeni kompletno imidz rts-a, od studija pa verovatno i do samog loga. Inace on je osmislio onu ideju sa razglednicom za svaku drzavu za evroviziju (sto je realno bilo stvarno ekstra).
 
Screenshot:

rtskulturaoh3.jpg


Pocetak programa i spica (nazalost, nizeg kvaliteta, i snimak nije rasiren :()...
http://www.youtube.com/watch?v=mojhnGBgQ94

Inace, neke spice izgleda idu u 720p!!! (po screenshotovima ljudi sa nekih foruma..) Nadam se da ce ostati tako...

Program:
http://www.rts.rs/page/tv/ci/РТС+Digital.html

Mozda je nekima ovo svejedno, ali meni je strava, neki drzavni sistem je uveo modernu tehnologiju, i to pre Hrvata (njihov HRT HD je test signal samo prenosi spice za sada)...koji su do sada bili uvek pre nas...

Dobro je sto je i rollout bio bez previse pompe, i sto je sadrzaj visokog kvaliteta (u kulturnom smislu).. podseca me na neke nemacke kanale...
 
:kk: Bravo za Borisa Miljkovića!!!

Infant terible srpske televizije s početka osamdesetih (zajedno sa Branimirom Tuckom Dimitrijevićem bio je autor emisija "Niko kao ja" i "Rokenroler" i brojnih umetničkih filmova; spot "Across in Universe" Lajbaha je ušao u Top 100 svih vremena) i jedan od retkih ovdašnjih stvaralaca koji je devedesetih napravio internacionalnu karijeru (završna svečanost Solun - evropska prestonica kulture, recimo). Tijanić je napravio pun pogodak angažujući Botu, prvo za Pesmu Evrovizije, a potom za kreiranje novog identiteta Javnog servisa.

Posle ovoga ništa neće biti isto, osim ako neko ne počne da istražuje koliko je dobio para za ovaj posao, pa se prenerazi i počne da računa "koliko je to penzija" itd. U Srbiji pamet i uspeh bole.
 
Majku mu jel iako znam sta je..ja sam procitao PeTeCe DiGiTaL A znam da je logo eRTeeS DiGiTaL... po meni je ovo propust..bar logo treba da bude apsolutno nedvosmislen. Malo mi nije za mesanje Ћирилицa и Latinica.

Trebalo je da pise РТС дигитал ....или...ili....RTS digital Ne shvatam..
 
Mislim da se trenutno emituje samo preko zemaljskih DVB-T predajnika... nisam siguran kada ce SBB preuzeti, i da li ce biti dostupan svima ili samo korisnicima digitalnih servisa (D3, PayTV, TotalTV)... ali ne vidim zasto bi to trebao da bude problem, mislim da je pitanje dana, ne meseci...

Poslao sam mejl danas redakciji, videcemo da li ce odgovoriti...
 
Vrhunska (HD) tehnologija u RTS-u

Radio televizija Srbije, prva u regionu počeće da emituje signal iz reportažnih kola visoke definicije, odnosno HD (high definition) reportažnih kola.

Sliku koju će prenositi prva digitalna reportažna kola, sa 12 kamera i jednom tzv. super slow(super sporom) kamerom, gledaoci će moći da vide već u decembru.

U januaru 2009. trebalo bi da stignu još jedna dititalna reportažna kola ali bez super slow kamere. Ta kola moći će da se povežu sa prvim pa će RTS moći da prenosi i najzahtevnije sportske događaje koristeći digitalni signal i čak 24 kamere.

Tehnički i produkcioni tim će se u narednih 15-ak dana upoznati sa novom digitalnom tehnologijom, a planirano je da prvi prenosi budu urađeni krajem decembra. Kada su sportski događaji u pitanju, prvi pravi test je prenos Partizanove utakmice u Ligi šampiona, 7.januara i u februaru, utakmica Federejšn kupa koji se održava u Beogradskoj areni.
Izvor:
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Društvo/30342/Vrhunska+(HD)+tehnologija+u+RTS-u.html
 
2015 ide SHV (Super Hi-Vision), drugi naziv je UHDV (Ultra High Definition Video) iliti treci naziv UHDTV (Ultra High Definition Television).
Ima rezoluciju 7680x4320 piksela i za sada je u eksperimentalnoj fazi u konzorcijumu NHK, BBC i RAI. Audio sistem je 22,2 kanalni. Na nasu nesrecu ekrani jos nisu pstigli toliku rezoluciju ali se uveliko radi na tome, tako da 2015 kada treba da krene prenos svi svetski proizvodjaci ekrana ce vec imati rezolucije 8k, u kojoj tehnologiji nije vazno, bilo to LCD, Plasma, LED, OLED, AMOLED, Nanotubes ili Laser tv, nadam se da cemo imati sve na raspolaganju.

Nego, glavni problem uvodjenja tog signala danas umesto obicnog HD jeste to sto je za 18 minuta prenosa bilo potrebno 16 BD-rezaca!!! Odnosno glavni problem nisu ekrani vec skladistenje tj mediji.

Evo linka na wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Hi-Vision
 
^^^ Nema sanse, pa cak i u Americi je HD redak, a oni su krenuli sa digitalizacijom pre 10 godina... za SHV cemo se nacekati... plus, pitanje je kome je to potrebno, na ekranu dijagonale manje od 100cm ljudsko oko ne primecuje razliku izmedju obicne HDTV 720p i 1080p ... da ne gresim dusu, verovatno postoji razlog inace ljudi ne bi razvijali ovu tehnologiju, ali jednostavno mislim da je 2015 isuuuvise optimisticna prognoza.

Inace, ukoliko RTS ostvari ovo sto je obecao, bicemo sigurno lideri u regionu sto se HD prenosa tice. Jedva cekam tenis!!! :kk:
 
Na wikipediji jasno i glasno pise broj 2015. HD je protraceno vreme jer je HD trebao biti u upotrebi jos od 1980te jer je krenuo s razvijanjem davne 1960te, ali prvo kompjuteri su kocili razvoj a i sami ekrani kao i telekomunikacione tehnologije odnosno sam prenos signala pa su uspeli tek sad da ostvare, ali sada razvoj ide ne znatno, vec neuporedivo brze pa je sada moguce da preskoce citavu jednu epohu koju su zakasnili iz tehnickih razloga. 2015 ce realno biti moguce i to, verovali ili ne :kafa:
 
BgdExplorer":11vqv2vl je napisao(la):
2015 ide SHV (Super Hi-Vision), drugi naziv je UHDV (Ultra High Definition Video) iliti treci naziv UHDTV (Ultra High Definition Television).
Ima rezoluciju 7680x4320 piksela i za sada je u eksperimentalnoj fazi u konzorcijumu NHK, BBC i RAI. Audio sistem je 22,2 kanalni. Na nasu nesrecu ekrani jos nisu pstigli toliku rezoluciju ali se uveliko radi na tome, tako da 2015 kada treba da krene prenos svi svetski proizvodjaci ekrana ce vec imati rezolucije 8k, u kojoj tehnologiji nije vazno, bilo to LCD, Plasma, LED, OLED, AMOLED, Nanotubes ili Laser tv, nadam se da cemo imati sve na raspolaganju.

Nego, glavni problem uvodjenja tog signala danas umesto obicnog HD jeste to sto je za 18 minuta prenosa bilo potrebno 16 BD-rezaca!!! Odnosno glavni problem nisu ekrani vec skladistenje tj mediji.

Evo linka na wikipediji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Hi-Vision
Lele koliki će to televizori biti. Koliko će prostora samo zauzeti?
Ja za tako nešto nemam mesta u stanu, jedino da izabacim ormane. A to ne dolazi u obzir.
I onako ne gledam TV.
 
Da se smrzneš


Kao što znamo, televizija visoke definicije je sistem digitalnog prenosa televizijskog signala sa mnogo većom rezolucijom od tradicionalne. Ali, može to i još bolje!

sknt01a.velika.jpg

HDTV u poređenju sa standardnim TV formatima

Komercijalnu HDTV (High-definition Television) prvi je razvio japanski Nippon Hoso Kyokai 1969. godine. Međutim, sistem nije postao opšteprihvaćen sve do samog kraja prošlog veka, a početkom ovog stoleća standardi televizije visoke rezolucije takmiče se u globalnoj trci da postanu opšteprihvaćen vid prenosa televizijskog signala.

Internacionalna Telekomunikaciona Unija (ITU-R) je dokumentom sa oznakom BT.709 definisala tri HDTV standarda. Oni uključuju 1080i sa 1080 aktivno prepletenih (interlaced) linija, 1080p sa 1080 progresivno skeniranih linija, kao i 720p sa 720 progresivno skeniranih linija. Svi standardi koriste proporcije slike 16:9 navodeći mnoge korisnike na pogrešan zaključak izjednačavanja televizora širokih ekrana sa HDTV-om. Svi trenutni HDTV standardi emitovanja usaglašeni su sa specifikacijama ATSC (Advanced Television Systems Committee) i DVB (Digital Video Broadcasting) , američkim i evropskim specifikacijama za digitalnu televiziju.

HDTV ima mogućnost reprodukcije zvuka „bioskopske atmosfere” jer koristi Dolby Digital (AC-3) format koji podržava „5.1” sistem okružujućeg (surround) zvuka, ali sa još boljim kvalitetom (više od standardnih 48 KHz koje pruža DVD).

HDTV počeci

Televizija visoke definicije je sistem digitalnog prenosa TV signala sa mnogo većom rezolucijom od tradicionalnih SDTV (Standard-definition television) formata, kao što su NTSC, SECAM i PAL. Mada su se neki rani formati analogne HDTV emitovali u Japanu i Evropi, HDTV se emituje digitalno zbog toga što digitalna televizija (DTV) zahteva mnogo manju širinu propusnog opsega ako se koristi dovoljna video kompresija. Digitalnu HDTV tehnologiju prvi put je predstavila grupa elektronskih kompanija zvanih „Digital HDTV Grand Alliance” u Sjedinjenim Američkim Državama tokom 1990-tih.

HDTV izvori

Porast popularnosti velikih ekrana i projektora ukazao je na ograničenja standardne televizije (SDTV). Naravno, televizori sa mogućnošću prijema HDTV signala neće popraviti kvalitet SDTV kanala. Da bi mogli da emituju bolju sliku, HDTV televizori moraju da prime HDTV signal, a izvori signala mogu biti različiti.

Najviše stanice u SAD emituje HD signal kroz vazduh – antenama ili se signal isporučuje kablom. Za prijem ovog signala potreban je HD prijemnik i najveći broj novih HD televizora ima ga ugrađenog. Za HDTV televizore bez ugrađenog HD prijemnika, odvojeni HD prijemnik može se dobiti od kablovske ili satelitske kompanije ili kupiti na tržištu.

Kompanije kablovske televizije često nude emitovanje HDTV-a u sklopu svog digitalnog emitujućeg servisa. Satelitske TV kompanije, kao što su DirecTV i Dish Network (obe u Severnoj Americi), Sky Digital (u Velikoj Britaniji, Irskoj i Italiji), Bell ExpressVu (u Kanadi) i mnogi drugi, korisnicima nude HDTV kao nadogradnju standardne televizije.

Igrački video sistemi, kao što su Xbox (samo NTSC), Xbox 360, i Playstation 3, mogu da emituju HD signal. Dodatno, za Plastation 3 ja na raspolaganju dodatni HDTV prijemnik pod nazivom PlayTV.

Za potrebe izdavača, postoje dva standarda. BluRay i HD DVD omogućavaju skladištenje HD video sadržaja na optičke diskove, pri čemu je, čini se, HD DVD izgubio trku.

Prednosti

sknt01b.velika.jpg

Približna ilustracija razlike kvaliteta SDTV i HDTV slike

Televizija visoke rezolucije (HDTV) potencijalno nudi mnogo bolji kvalitet slike od standardne televizije, kretanje bez zastoja, bogatije i prirodnije boje, kao i sposobnost da dopusti da više ulaznih uređaja radi odjednom. Skoro sav komercijalno dostupni HD sadržaj je digitalni, tako da nema slike sa „snegom” zbog slabog signala i efekata od interferencije signala, kao što je efekat „riblje kosti” ili vertikalno uvijanje.

Generalno, boje će biti mnogo realističnije, što se očekuje pri većem propusnom opsegu. Razmaci između skeniranja su manji ili nevidljivi. TV sadržaj koji je bio sniman i sačuvan na 35-milimetarskom filmu sada se može gledati u skoro istoj rezoluciji na kojoj je bio fotografisan u originalu. HDTV nudi stepen jasnoće koji je mnogo bliži tome.

Sa prepletenim skeniranjem, 1080 linija je prepolovljeno – prvih 540 je na prvom frejmu, a drugih 540 na drugom. Ovaj metod smanjuje propusni opseg i povećava brzinu frejmova do 50–60 frejmova u sekundi. Progresivno skeniranje prikazuje svih 1080 linija u isto vreme, sa 60 frejmova u sekundi, koristeći širi propusni opseg.

Zvučni sistem Dolby Digital 5.1 Surround emituje se pomoću standardnih HDTV video signala, omogućavajući celokupne zvučne mogućnosti okružujućeg zvučnog sistema (standardno emitovani televizijski signali obično samo uključuju mono i stereo zvuk; stereo emitovanje se može kodirati sa Dolby Surround, ranijim kućnim video surround sistemom.) Oba dizajna omogućuju efikasnije iskorišćenje elektronike od SDTV dizajna iste veličine.

Mane

Međutim, postoji čitav niz razloga zašto najbolji HD kvalitet obično nije zadovoljen. Glavni problem je nedostatak HD izvora. Mnogi kablovski i satelitski kanali samo su „kanali visoke rezolucije” i zapravo se ne emituju u stvarnom HD-u. Za razliku od slabijih signala koji se emituju prilikom smetnji u prenosa kod obične televizije, smetnje kod digitalne televizije zamrznuće, preskočiti ili emitovati „škart” informacije.

Filmovi i emisije na tradicionalnim televizorima standardne definicije (uglavnom filmovi pre 1953. godine) u originalu su bili zapisani u standardnoj 4:3 proporciji, a kada se prikažu na HDTV monitoru, imaće prazna mesta na ekranu levo i desno od slike. Mnogi korisnici nisu zadovoljni ovim neiskorišćenim prostorom na svom ekranu i tada biraju da izobliče sliku šireći je horizontalno da bi popunili ekran, davajući, pri tome, svemu preširok ili nedovoljno visok izgled. Alternativno, biraju da zumiraju sliku koja briše sadržaj koji je bio na vrhu i na dnu originalnog signala TV emisije.

HD ready

sknt01c.velika.jpg

UHDV u poređenju sa ostalim HD video formatima

„HD ready” je oznaka koja predstavlja sposobnost televizijskih prijemnika da prikazuju slike visoke definicije. Ovaj pojam je počeo da se koristi u zvaničnoj upotrebi u Evropi od januara 2005. godine kada je EICTA (European Information Communications & Consumer Electronics Technology Industry Associations) objavila potrebu za ovim obeležjem.

U Sjedinjenim Američkim Državama, oznaku „HD Ready” nosi bilo koji uređaj koji ima sposobnost primanja i prikazivanja slike visoke definicije u 720p, 1080i ili 1080p, koristeći analogne (komponentni video) ili digitalne ulaze (HDMI – High-Definition Multimedia Interface, ili DVI – Digital Visual Interface), ali koji nema ugrađen HD prijemnik.

Već sada su mnogi računari i monitori zapravo više „HD ready”, u pravom smislu ove fraze, nego što ta oznaka zahteva. Međutim ni oni se neće kvalifikovati za HD ready oznaku, ukoliko se ne ispune zahtevi za konektorima.

Svaki iole brz kompjuter sa 1280 x 720 ili višom rezolucijom ekrana je sposoban da prikazuje HD video, čak iako kompjuteri generalno nisu označeni za takve stvari. Ovakav video može doći sa Interneta, iz baze podataka ili DTV prijemne kartice. Internet već nudi neki HD sadržaj, kao što su inserti iz filmova koji se skidaju besplatno.

BluRay Disc

Po svemu sudeći, BluRay Disc (zvani i BD) je u „ratu formata” sa rivalskim HD DVD odneo pobedu i postaje vodeći prenosilac sadržaja visoke definicije do korisnika. Kao što smo na ovim stranicama više puta pominjali, BluRay koristi „plavi” (tačnije: plavo-ultraljubičasti) laser koji radi na talasnoj dužini od 405 nm. Konvencionalni DVD-ovi i CD-ovi koriste crvene i infracrvene lasere pri 650 nm i 780 nm respektivno. Kraća talasna dužina plavog lasera omogućava skladištenje više informacija na diskovima standardnog prečnika od 12 cm, što omogućava i video visoke definicije u standardnom trajanju.

Ultra visoka video definicija

Super Hi-Vision, takođe poznat i kao UHDV (Ultra High Definition Video), UHDTV (Ultra High Definition Television) ili samo UHD, jeste digitalni video format trenutno predložen od strane NHK iz Japana.

Glavne specifikacije Super Hi-Vision formata su: rezolucija 7,680 × 4,320 piksela (oko 33 megapiksela), proporcije 16:9, 60 frejmova u sekundi, 22+2 audio kanala (zvučna slika se diže i u treću prostornu dimenziju; zvuk je raspoređen u tri vertikalna sloja: 10 kanala u visini ušiju slušaoca, 9 kanala iznad i 3 kanala ispod slušaoca, plus 2 kanala za niskim frekvencijama); propusni opseg 500-6000 Mbit/s.

Novi formati sa rezolucijom od 7,680 × 4,320 piksela su četiri puta širi i četiri puta viši (ukupno 16 puta veća piksel rezolucija) od postojeće HDTV, koja ima maksimalnu rezoluciju od 1920 × 1080 piksela.

Branislav VUKIĆEVIĆ

Izvor: Svet Kompjutera
http://www.sk.co.yu/2008/03/sknt01.html
 
Bravo Vlado! Taj clanak sam video al ne znam kako se kopira :bash:
O tome sam i pricao ;)

Buducnost je bliza nego sto mislimo ;)
I ja sam pomalo skeptican ali videcemo sta ce biti :vops:
 
Mejl koji sam dobio od mr. Dusana Markovica, jednog od inzenjera na projektu HDTV pri RTS-u.

Dusan Markovic":16pgqc5n je napisao(la):
Uvezi vašeg pitanja za HDTV, odgovor je sledeći:

HDTV se ozbiljno razmatra da se uvede u Beogradu,
DVB-T predajnik je u fazi isporuke, ali neophodan je MPEG-4
koder, i rad na posebnom TV kanalu (jer se u Beogradu ne može
iznaći poseban, a na postojećem 27. sa Avale ne mogu se smestiti
HDTV i 4 SDTV.

Najverovatnije će biti tokom ove godine, možda čak i za
Univerzijadu,
ali neophodno je da se od strane RATEL-a i RRA dobije
saglasnost za 21. kanal
(ne kojem trenutno bez dozvole emituje samo
nemodulisani nosilac jedna druga TV stanica)
 
„Počinje digitalizacija RTV programa u Srbiji“

12. januar 2009. | 13:32

Izvor: EMportal

Grad: Beograd

Srbija najkasnije do 2015. mora da pređe na digitalno emitovanje radio i televizijskog programa, za šta će biti potrebne investicije do oko 50 miliona evra, rekla je Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije u Vladi Srbije.

Matićeva je na konferenciji za novinare najavila da će tokom februara biti održani okrugli stolovi o strategiji digitalizacije u Beogradu, Novom Sadu i Nišu. Sam proces izrade strategije odvija se u okviru radne grupe koja se sastoji od predstavnika Ministarstva za telekomunikacije i informaciono društvo, Ministarstva kulture, Republičke radiodifuzne agencije i Republičke agencije za telekomunikacije.

"Plan Ministarstva je da se strategija usvoji do kraja prvog kvartala ove godine", rekla je ona i dodala da je digitalizacija jedan od prioriteta Ministarstva za telekomunikacije jer Srbija u tom segmentu kasni za drugim evropskim zemljama ali i zemljama regiona. Sve zemlje u okruženju već su izradile strategije o digitalizaciji.

Jasna Matić rekla je da će prelazak na digitalno emitovanje iziskivati ulaganja i građanstva i emitera. Prema njenim rečima, troškovi emitera zavisiće od opreme kojom svaki emiter raspolaže. RTV stanice koje su nabavljale opremu u prethodnih nekoliko godina imaju mogućnost da emituju i digitalni i analogni signal.

Kad je u pitanju stanovništvo, uobičajeno je u drugim zemljama da se nađe način za subvencionisanje ugroženih kategorija stanovništva sa 20 do 50 evra po televizoru.

"Za sistem emisione tehnike na republičkom nivou investicije će iznositi između 20 i 50 miliona evra, rekla je ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo.

Dana 25. decembra je na Vladi usvojen zaključak o potrebi izdvajanja emisione tehnike iz javnog servisa, odnosno Radio televizije Srbije. “Predviđeno je da u toku prve polovine godine emisiona tehnika postane samostalno preduzeće, što je takođe pretpostavka za uspešan prelazak na digitalno emitovanje”, rekla je Matićeva.

Rok za prelazak na digitalno emitovanje u svetu postavila je agencija Ujedinjenih nacija Međunarodna telekomunikaciona unija koji ističe 17. juna 2015. godine, a zemlje Evropske unije dogovorile su se da rok za prelazak na digitalno emitovanje skrate do 2012. godine.

Digitalizacija, odnosno prelazak s analognog na digitalno emitovanje, već je sprovedena u nekim zemljama poput Luksemburga, Holandije, Finske, Švajcarske, Švedske. U SAD se za mesec dana analogno emitovanje isključuje i prelazi se isključivo na digitalno.

Osnovne prednosti prelaska na digitalno emitovanje su bolji kvalitet slike i tona, uvođenje novih usluga kao i poboljšanje kvaliteta postojećih usluga poput teleteksta i usluga namenjenih grupama korisnika sa posebnim potrebama i omogućuje da se kroz raspoloživi radiofrekvencijski opseg emituje veći broj programa.

http://www.ekonomist.co.yu/vesti/srbija/75373.html
 
Ovi nasi ni nisu poceli sa digitalizacijom :(, ali jel ovo tacno:
"Srbija najkasnije do 2015" ??

Mi moramo najkasnije do 2011....
 
Jeste tacno je, s tim sto kod nas digitalno emituju vec RTS 1, 2 i Kanal Kulture, TV Avala, TV5 Nis i Stankom... mada su pokriveni samo okolina Beograda i Novog Sada.

Problem je u drzavnoj administraciji (RATEL), ne u emiterima, vecina stanica sa nac. pokrivenoscu je sposobna da predje na digitalno emitovanje odmah.
 
Pa cudno mi je da kod nas to nema, a moraju da zavrse sve do 2011, a vi imate do 2015, a vec ste poceli.
 
Vrh