Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Svakako je bio poznatiji u Beogradu nego neki tamo Azerbejdžanski pesnik. Samo što kada bi je dobio, zvala bi se Ulica Jovana Bulja. A ne znam koliko ljudi bi to želelo.

Ali da treba ukidati debilne duplikate ulica po Beogradu, svakako da treba. Štaviše, meni ne bi smetalo da je i Azerbejdžanski pesnik dobio svoju ulicu, ali umesto nekog duplikata ili neke bezimene. A ne ovako, da se izbacuje višedecenijski naziv Borska da bi se zvala Bahtijara Vagabazde. A za to vreme po Beogradu desetine raznih sa duplikatima ili fazon Beogradska Nova 3, 2. red 6. prolaz 4. krak... i slične plemenske gluposti.

U suštini, mene zabole za nazive većine ulica sve dok se ne radi o ličnostima tipa Ante Pavelić ili Slobodan Milošević ili Seka Aleksić i tako te abominacije. I naravno nisam za menjanje postojećim, pogotovu ne postojećim poznatijim. A ako je ovim poglavicama do deljenja novih imena po političkoj liniji, eno im XY duplikata i XY bezimenih pa nek se igLaju s njima do mile volje.
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko šta se dešava sa bivšom zgradom Komgrapa na Terazijama? I kako je uopšte moguće da nešto tolike veličine i na tako dobroj lokaciji stoji netaknuto skoro pa 10 godina? Kapiram da sudski sporovi i imovinski odnosi umeju da potraju, ali govorimo o jednoj od najpoželjnijih lokacija u gradu i to o zgradi koja je srednje starosti, useljiva je i nema nekih strukturalnih problema. Meni je neverovatno da toliki čopori investitora koji očijukaju dobre lokacije, ne poguraju celu stvar odnosno sporove i procese.
Komgrap.jpg
 
Mislim da je M enterijer puko zato se i ne nastavlja. Koliko sam shvatio investitor je hteo da vrati originalni izgled ali zavod za uništavanja spomenika nije dozvolio. Erker je bio problem. Sada mene plaši da ćemo da dobijemo novog investitora koji će da napravi kompletno nešto drugo što se tiče fasade. :(
 
Zavod za uništavanje spomenika treba ukinuti! Ovako samo služe kao alibi nekome ko ruši bitne zgrade da kaže kako je "sve odobreno od strane Zavoda"...

@Bender Rodriguez
Što se Komgrapa tiče, preporučujem da baciš pogled u katastar, a dovoljno je i proguglati "Komgrap terazije", pa da izađe cela stečajna sapunica. Kuriozitet je što veći deo objekta poseduje firma sa sedištem u Kneza Miloša 62 😁
Tako da, rekao bih da nije da niko nije bacio oko na to, nego više njih, pa se još svađaju ko će da uzme.
 
Jуче сам пролазио од Карађорђевог парка до Калемегда пешке и чини ми се да је најмање 30% локала потпуно затворено и задашчано. Такође има још барем једно 20% излога који делују пред затварањем, неке државне пропале фирме, фирме у стечају. Доста јефтиних прљавих излога брзе хране. Једино што је лепо је што се повећао број књижара. Центар града убрзано пропада.
 
Poslednja izmena:
То је последица експанзије тржних центара и маркета по целом граду, као и повећања цене закупа локала у центру. Мислим да би град могао да додатно опорезује запуштене и празне локале у централној зони и тако подстакне смањење празних локала и олакша мањим занатлијама и предузетницима да послују у центру.
 
Ljudi traže nerealne cene zakupa. Ja sam imao slučaj gde je lokal u kome sam bio vraćen restitucijom gde mi je čovek digao kiriju pet puta u odnosu na poslovni prostor koji je tad pripadao opštini. Za 30 kvadrata-1000e + 20% porez na lokal. Plus lokal star 50 godina.
 
To je tačno, cene zakupa su smešno visoke. Pisalo se o tome u medijima još pre Korone i 2020. i svih pičvajza i kriza koje su usledile nakon nje.

Kao što su neki srpski poslodavci u stanju da sebe odvedu u bankrot čuvenim stavom ''ako ti nećeš da mi radiš za bedu, ima ko hoće'', tako su i neki spremni da dovedu sebe i svoju nekretninu do minusa jer neće da odustanu od misli ''ako ti nećeš da platiš bogatstvo, ima ko hoće''.
 
Али опет центар је пун странаца. Не капирам како се не отварају неки кафићи, посластичарнице, ресторани, сувенирнице.

Да ли можда ово све има неке везе са реституцијом где имамо сада по 10 власника неког простора, и треба сви то законски да реше и продају, и тако се чека годинама?

Нека, нека. Природна селекција.

Ja се бојим да том природном селекцијом не страда цео стари центар Београда.
 
Živim na Vračaru i sigurno sam milion puta prošao ovu deonicu peške i toliko mi je otužna da bih je najradije preskočio. Ne mislim da tržni centri imaju ikakve veze sa stanjem u kojem se nalazi, nego da je trenutno u mrtvoj petlji - nema dovoljno sadržaja zato što nema dovoljno prometa, a nema dovoljno (pešačkog) prometa zato što nema dovoljno sadržaja. Ako izuzmemo formiranje pešačke zone ili nekih kompromisnih rešenja (ostavljanja samo jedne žute trake) kao nerealne na kraće staze, mislim da bukvalno par projekata, kao neke inicijalne kapisle, mogu motivisati ljude da deonicu Terazije-Hram prelaze peške, a time i raspale dalji razvoj sadržaja. Bukvalno nam fali samo par POI-ova između Terazija i Hrama i sve ostalo će doći na svoje samo od sebe.
 
То је последица експанзије тржних центара и маркета по целом граду, као и повећања цене закупа локала у центру. Мислим да би град могао да додатно опорезује запуштене и празне локале у централној зони и тако подстакне смањење празних локала и олакша мањим занатлијама и предузетницима да послују у центру.
Čak ni Hawkins, Indiana nije ostao otporan na tu pojavu. Mali off. 😁
 
Али опет центар је пун странаца. Не капирам како се не отварају неки кафићи, посластичарнице, ресторани, сувенирнице.

Да ли можда ово све има неке везе са реституцијом где имамо сада по 10 власника неког простора, и треба сви то законски да реше и продају, и тако се чека годинама?



Ja се бојим да том природном селекцијом не страда цео стари центар Београда.
Па пола форума би драмило да крену да се отварају кафићи, посластичарнице, ресторани и сувенирнице, то није по немачким супериорним естетским сензибилитетима

Боље овако да буде сиво и напуштено, поштеђено капитализма и јужњачких културних утицаја
 
Ja lično, radije bih i zapuštene lokale, nego kafiće, sa sve baštama i gubitkom trotoara. Isto se odnosi i na poslastičarnice, jer sam primetio da su na Bulevaru počele i one da dobijaju bašte. Ako bi bila suvenirnica, to bi bilo OK.
 
Биоскоп који су нажалост срушили нпр. Само решење Славије свима скраћује кретање до стајалишта тролејбуса, па се до храма иде са 31 због према пешацима непријатељски лоцираних прелаза.
Што се тиче кафића, није да их нема, али није ни реално да баш све буду кафићи. Са друге стране изумиру продавнице специјализоване робе по центру, тешко ће неко продавати електроопрему или позамантерију у Краља Милана, или да има кројачку радњу. Још се некако држе неке крзнаре, продавнице обуће и књижаре (а да нису Вулкан и Делфи).
У самој најужој пешачкој зони има око 10 празних локала што је срамно.
 
Ja lično, radije bih i zapuštene lokale, nego kafiće, sa sve baštama i gubitkom trotoara. Isto se odnosi i na poslastičarnice, jer sam primetio da su na Bulevaru počele i one da dobijaju bašte. Ako bi bila suvenirnica, to bi bilo OK.
Kao što sam nedavno pisao na temi o zagađenju, u Beogradu za mnoge ugostitelje važi ono ''daj mu prst, tražiće ti šaku. Daj mu šaku, tražiće ti ruku. Ne daj mu ruku, reći će ti da mu ne daš da radi''. Većina njih nikada nema meru, i neće da se zadovolji samo prostorom unutra nego bi da uzurpira i trotoare ispred, a često prave i druge komunalne i društvene probleme (ako su kafići, restorani sa svirkama ili klubovi). Ali nekim neiskusnim ljudima koji nisu imali posla s takvima se to ne može objasniti, a još kada su opterećeni im se svuda priviđaju Nemci i komunisti, počnu svakakve gluposti da pišu. To su iste glave koje kada vide beskrajna mora favela u Brazilu ili neonske košnice Hong Konga počnu da uzdišu koliko im je to romantično.
 
Poslednja izmena:
Већина "проблема" у Србији попут овог је сасвим очигледна кад човек схвати у каквом систему живи

Након Другог светског рата изграђен је државни систем где се напредовало по стручности и партијској линији, само онај који је био вољан да погази свој понос, самосталност или родољубивост је могао да напредује. И онда су највише и најутицајније позиције попунили управо такви људи. Када је систем кренуо да се руши дошло је до још једне негативне селекције где је подскуп поменутих спремних да краду себи приграбио капитал

И та класа олоша са одличним знањем марксизма и материјализма се постарала да се снађе у новонасталом свету тако да остане најутицајнија. Свуда и увек је друштвени поредак био угрожен настанком нове класе која је приграбила капитал (буржоазија против аристократије или трговци против земљопоседника) и они су тога итекако свесни, одлучни за задрже овакав друштвени поредак где су на врху. Самим тим, раде све у својој моћи да не допусте богаћење обичних људи нити настанак нове класе. А поготово не јачање њихове моћи. To је скоро било јако евидентно са ударом на фриленсере који су дотакли критичну масу и кренули да дрмају кавез елитама са својим протестима за чист ваздух и сличним скандалозним идејама, бахати балавци који зарађују без икавке везе са државом и не могу се уценити јер је потпуно заобилазе.

Зато је "привлачење страних инвеститора" сасвим логично и нимало контрадикторно њиховом спутавању развоја српске буржоазије; иако су се томе противили за време Милошевића схватили су да то не могу да избегну и пристали на то докле год су у питању странци. Они ће да извлаче паре али неће угрожавати друштвену стратификацију. Нико се радом није обогатио тако да то што ће Срби да црнче за странце није проблем, претња су домаћи капиталисти али њих ће бити лако затрти кроз порезе, регулације и субвенције странцима. Јавно мњење ионако има зависти и мизантропије на претек а међународни мегакорпорације имају итекако капитала да потопе ситне домаће рибе. Све што домаћа владајућа класа треба да уради јесте да сатире домаће предузетништво и куповину деоница а странце субвенционише и пропагира и гарантоваће да се неофеудалистички систем одржи. Срби су ионако навикли да буду кметови и одушевљено ће дати што је могуће више моћи владару да их гази.

Зашто би онда напуштене продавнице у центру биле зачуђујуће? Па свако ко покуша да отвори свој бизнис у њима би открио да се истовремено бори са државом, богатим корпорацијама које га уз њену помоћ сатиру и са јавним мњењем које ће да га криви за "похлепу" што покушава да стекне новац на добровољној бази. За разлику од армије бирократа и ухлеба који себи више пута годишње дижу плате од наших пореза непохлепно, из узвишених и хуманих порива.

Докле год нама буде већи проблем што је неко направио парклет на тротоару него што пије воду са арсеником систем ће остати овакав какав јесте; град ће бити напуштених локала али са никад већим буџетом градске управе за гланц нове инвестиције за исту ствар на сваких 10 година
 
Šta ti je forumski Fridman... Nema šta, kad se zagreje i uđe u mod, u stanju je i pomor dinosaurusa da poveže sa komunizmom i SFRJ... :D
61jvFuizWrL.jpg


P.S.
Dobro je pa danas nije kao tada, danas ne napreduju oni koji se pridruže Partiji i oni koji su spremni da gaze svoj ponos, svoju samostalnost i rodoljubivost. L O L
 
Партократија, клептократија и корупција код нас немају везе са тим да ли је капитализам или комунизам, МЦ_ је то више пута објаснио.
Капитализам је свакако бољи амбијент за развој предузетништва, али неискључује појаву празних локала.
 
E, da dodam da je likvidacija bioskopa najveći udar na centar Beograda svih vremena. Bilo bi krajnje poželjno da se otvori jedan multipleks sa 10 sala u Mitićevoj rupi ili na placu prekoputa Beogradske, i, naravno, da se vrate Kozara i 20. oktobar.

Pitanje je, međutim, šta sa delom Kralja Milana oko dvorova, koji je izuzetno mrtav. Pa, da se političari iz dvorova isele, i da se dvorovima dá javna namena.
 
Vrh