Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Ne žive ali će živeti. Imam osećaj da ima puno botova kojima su obećani kvadrati.
Kamo sreće da je tako jednostavno ali mislim da nije. Mislim da na forumu iza profila ima i dosta investitora, agenata za nekretnine ili prosto marketing agenata koji reklamiraju neke projekte. A uz to, ima i dosta ljudi koji nemaju takvih veza sa investitorom ili vlašću ali imaju komplekse od svog grada ili makar svog kraja, pa navijaju da se Beograd izgradi i napuni ljudima i betonom po svaku cenu, preko svake mere.

Na stranu navijanje za neki konkretan projekat ili investitora, nego sam video neka imena sa podužim stažom ovde kako pišu da npr treba još da se grade velike zgrade po starim delovima grada jer "još uvek imaju previše vetra, previše vetrometine" i da "ima previše praznog neiskorišćenog prostora", čak i na desnoj obali Save, gde više nema gde igla da padne. Tako da mislim da pored onih koji su po službenim dužnostima ovde, mislim da ima i onih koji su prosto izgubili kompas ili su ih opseli kompleksi do te mere da ne mogu više ni racionalno da razmišljaju.

Na kraju krajeva, to se vidi i iz toga što par istih faca svaku drugu temu na forumu uspeju da pretvore u bilten i pamflet o komunizmu i kapitalizmu. A ako ne o tome, onda se propoveda o divnoći industrijalizacije društva i totalnog utilitarizma, bez marenja za bilo šta izvan toga. Neretko čak ne mareći ni za saobraćajnu i infrastrukturnu problematiku koje rastu sa populacijom i izgrađenošću.
 
Poslednja izmena:
Omašio si poentu mog posta. Poenta nije bila da li će se ti gmazovi bez obraza i duše potresti, nego osvrt na odvalu malo iznad mog posta po kojoj ispada da samo investitori i vlast treba da se pitaju o Beogradu. A na raji je da plaća poreze i da ćuti i trpi sve.

Ironično, najviše podrške i ljubavi ovom i sličnim projektima izražavaju oni koji u datim delovima grada ni ne žive, a prolaze tu par puta
Па питају се урбанисти, архитекте, Завод. Они чији је то посао. Шта подразумеваш под раја? 80% упитаних шта би желели. би одговорили, парк, дечије игралиште. То што је Мањеж преко пута, нема везе. Ту мантру понављају и за Митићеву рупу. Зато и постоје, урбанисти, стручне службе. А они то сондирање јавности и врше код планирања. И у овом случају постоје урбанистички услови, однос приватног, стамбеног , јавних површина… нико од овде расељених се не буни. Значи да су лепо збринути. И то је добро. Шта о њима рећи, јел ми треба да говоримо у њихово име? Оно што јесте недопустиво је Светозара Марковића и прорачунато скидање заштите са неких објеката пре три године. А доводити у питање рушење блока из Краља Милана је неозбиљно. Оно зашта се треба борити бескомпромисно је самосталност, интегритет стручњака и стручних служби. Али то је овде мислена именица.
 
Ma kakvi, nema od toga ništa već par godina. U Internacionalnih brigada je srušena stara raskošna vila koja je bila pod zaštitom. Investitor ju je srušio do pola (i to tako da se nikada ne može obmoviti) i nikakve prave sankcije nije snosio. Iako je bilo i medija, a i inspekcija došla lično i učinila zapisnik sa policijom. Godinu ili dve kasnije, pre mesec dana, rušenje je suptilno nastavljeno. Kao što je od starta i planirano.

Za to vreme, Zavod za zaštitu spomenika nekima šalje dopise kako ne smeju da ruše i grade, a oni opet nastavljaju. Onda im pošalju inspekcije kada se podigne dovoljno prašine u javnosti. Ovi opet nastave čim inspekcija ode, a neki čak i otvoreno spreče inspekcije da uđu ili im prete. Onda Zavod, u strahu da će da se vidi koliko su nemoćni i korumpirani, proglasi ruine, ali bukvalno ruine i gredne kosture Pamučnog kombinata za kulturno dobro, a drugom investitoru dozvoli da sruši savršeno funkcionalnu i lepu zgradu u Avalskoj.

Nema više ni u Urbanističkom zavodu ni u Zavodu za zaštitu spomenika nikakve stručnosti i etike. Te "institucije" postoje pro forme i da bi aminovale ono što investitori i vlast kaže i naredi. Odavno to nisu institucije. I neće biti dokle god se slučajevi kao Internacionalnih brigada i Avalska ponavljaju i tolerišu, a i nakon toga bi im trebalo jedno 20 godina da vrate ugled a i da se ratosiljaju parazita i neznalica dovedenih po partijskoj liniji.
 
Poslednja izmena:
Оно што јесте недопустиво је Светозара Марковића и прорачунато скидање заштите са неких објеката пре три године. А доводити у питање рушење блока из Краља Милана је неозбиљно
Ako si čitao moje postove na ovoj temi u zadnjih nedelju dana, znaćeš da ja nisam protestovao zbog uklanjanja objekata u Kralja Milana. (mada verujem da nisi, jer me ionako dosta ljudi na forumu bojkotuje ili smatra ludakom) Doduše nisam ni išao i govorio protiv onih koji su se bunili zbog toga, jer razumem i njihove perspetive, iako se ne slažem skroz sa njima.

Što se ostalog tiče, objasnio sam u postu iznad ovog i postu pre toga.
 
Зграда у левом углу, срушена у немачком бомбардовању 1941.
254884_94016299_271554536_5258042400918683_3799074880261658025_n.jpg

254884_84614411_$_57trhrtr.jpg
 
Ako si čitao moje postove na ovoj temi u zadnjih nedelju dana, znaćeš da ja nisam protestovao zbog uklanjanja objekata u Kralja Milana. (mada verujem da nisi, jer me ionako dosta ljudi na forumu bojkotuje ili smatra ludakom) Doduše nisam ni išao i govorio protiv onih koji su se bunili zbog toga, jer razumem i njihove perspetive, iako se ne slažem skroz sa njima.

Što se ostalog tiče, objasnio sam u postu iznad ovog i postu pre toga.
Нисам ни мислио на тебе поводом Краља Милана. То је коментар на коментаре.
А Стојчић, “градски архитекта” неколико дана пре рушења изјављује да се ти објекти у СМ неће рушити! Комедија. Толико о кредибилитету. И он види да га нико не зарезује, више се готово и не оглашава.
Дигресија, биће интересантно пратити колико дуго ће блок Смиљанићева/Његошева/Крунска/Зорина издржати.
 
Ma Stojčić je čovek postavljen pro forme. Niti je stručan, niti častan, niti se nešto pita. Osim kad mu izričito kažu i dozvole.
Дигресија, биће интересантно пратити колико дуго ће блок Смиљанићева/Његошева/Крунска/Зорина издржати.
Kad smo kod toga, ja sam već duže vreme šokiran da investitori + SNS nisu počeli da kidišu na deo Ruzveltove između Vukovog spomenika i Groblja. Tu isto ima dosta malih zgrada i prizemljuša. Dosta njih čak i nisu stambene a neke su i napuštene. Čudi me da se nisu okomili na to, s obzirom na lokaciju i izgrađenost odnosno dostupnost infrastrukture i prevoza.
 
Ma Stojčić je čovek postavljen pro forme. Niti je stručan, niti častan, niti se nešto pita. Osim kad mu izričito kažu i dozvole.

Kad smo kod toga, ja sam već duže vreme šokiran da investitori + SNS nisu počeli da kidišu na deo Ruzveltove između Vukovog spomenika i Groblja. Tu isto ima dosta malih zgrada i prizemljuša. Dosta njih čak i nisu stambene a neke su i napuštene. Čudi me da se nisu okomili na to, s obzirom na lokaciju i izgrađenost odnosno dostupnost infrastrukture i prevoza.
Realno bio bi red da se neko okomi na Ruzveltovu, pa onda na onaj deo oko OFK… ceo taj potez je ruglo Beograda…
 
Realno bio bi red da se neko okomi na Ruzveltovu, pa onda na onaj deo oko OFK… ceo taj potez je ruglo Beograda…
Pazi, ja se s time slažem. Problem je samo što ima tri scenarija šta će biti sa time:
1) ostaće sve kako jeste, neugledno, još dugi niz godina
2) srušiće se neugledni, napušteni i beznačajni prizemni objekti i na njihovom mestu izgraditi novi, umerenih i skladnih oblika i gabarita, a stari pristojni objekti pristojne spratnosti ostaviti
3) srušiće se svi do jednog, i neugledni i pristojni, i prizemljuše ali i skladne stare veće zgrade, i zameniće se sve novim mastodontima i kocketinama koje će i stilovima i dimenzijama pojesti ulicu a i stvoriti nove funkcionalne probleme (saobraćaj, parkiranje, infrastruktura, prenaseljenost)

E problem je što i gradska vlast, i deo forumaša ovde, ne mogu da pojme i prihvate kompromisni scenario 2). Samo "granične" ekstremističke i isključive scenarije poput 1) i 3).

Prosto rečeno - mnogi nemaju mere i razuma da urade/podrže nešto odmereno i skladno. Mnogi vole samo ekstreme.


Štaviše, na osnovu više decenija iskustva, ne bi me čudilo da se desi da se sruše stare i lepe skladne stambene zgrade sa po 4-5 spratova... a ostave prčvarnice u gornjem delu ulice ili recimo ruine Zastava prometa u donjem delu Ruzveltove. Jer mozga i logike ovde više odavno nema.
 
Poslednja izmena:
Даш бога оца новца да купиш велику парцелу на Славији и онда делиш бесплатно станове тамо људима јер су написали на Беобилду да подржавају ту зграду

tumblr_inline_p4vlomsKAc1srwt8s_400.gif
 
Па питају се урбанисти, архитекте, Завод. Они чији је то посао. Шта подразумеваш под раја? 80% упитаних шта би желели. би одговорили, парк, дечије игралиште. То што је Мањеж преко пута, нема везе. Ту мантру понављају и за Митићеву рупу. Зато и постоје, урбанисти, стручне службе. А они то сондирање јавности и врше код планирања. И у овом случају постоје урбанистички услови, однос приватног, стамбеног , јавних површина…
Urbanisti se pitaju jel im više odgovara sad ili odmah da proguraju neki projekat. Zavod se pita koliko je ostalo do isteka zaštite. Arhitekta se pita jel hoće da dizajnira on ili njegov kolega ono što je traženo da se uradi.

A što se tiče parkova, zelenila oko zgrada i sl. , neki prosto dobiju nervni napad kad čuju da neko hoće da ima i zelenilo u neposrednom okruženju, a ne tržni centar, visoke višespratnice, kladionice / kockarnice i sl. , da hoće da ima ulice normalnog profila, a ne sokake iz XIX veka...
 
1. Dobijamo jednu zgradu za koju je fingiran arhitektonski konkurs i koja je natrpana viškom kvadrata plus ce biti dobro ako nas dekica po njegovom običaju ne počasti jos jednim spratom viska
2.Interes građana Bg i bilo kojeg grada da se dotrajali objekti zamjene novim prikladnim kvalitetnim
3.Trebaju ali da se izvode na adekvatan način znaci imao si konkurs izabrao si rešenje nema sad tu cinculiranja guranja kvadrata
@Bezaninac
Uostalom, građani Beograda ni u jednom sistemu nisu i ne treba da budu neki eksluzivni klub koji će plebiscitarno odlučivati treba li da se izgradi ova ili ona stambena zgrada, treba li ili ne treba da neko tu da živi i parkira svoj automobil, itsl...

Građani beograda trebaju više da učestvuju i da se pitaju šta se radi od njihovih para i sta rade njihovi izabrani predstavnici i da učestvuju u javnim raspravama prilikom donošenja planova jer upravo će oni da žive posledice tih planova

Privatni interes nesmije u normalno društvu biti ispred javnog čak u kanadi americi se organizuju referendumi lokalnih zajednica da li prihvataju projekat i pod kojim uslovima
I vrlo često investitor porod onog što mu traži država mora da napravi nešto i za lokalnu zajednicu tj da lokalna zajednica ima korist od toga
Не знам, али ја то уопште тако не видим. Заступате тезу да су уместо старих малих зграда потребне нове велике зграде. Ја вам на то кажем да је урбанизација мач са две оштрице и да није увек позитивна, поготово у случајевима када је непланска. На том месту имали сте рецимо 100 људи са овим пројектом добићете мин. 10 пута више људи. Да би прилагодили овај пројекат или сличне пројекте потребно је уложити огроман новац у инфраструктуру, што овде није случај.
Мој интерес сигурно није да уместо старог објекта на том месту гледам нови објекат, већ је законска обавеза станара да сређују свој објекат или договоре се са инвеститором да добију нови. Мој интерес је нпр. да нађем место у вртићу у крају, а не да због непланске изградње извисим и слично. Мој интерес ако живим у близини је да ми због висине не заклони светло и добијем мрачан стан који после није за живот или који тржишно мање вреди, да нађем место за паркинг и сл.
По мени, не можеш да распишеш конкурс а да предходно ниси тражио од инвеститора или сам обезбедио услове за јавним услугама и инфраструктуром.На ту тему има пуно анализа о одрживим градовима, а имали смо и захтеве становника насеља ВС и Белвила и сл.
Шта је неком лепо, то је безвезе коментарисати.
Ја лично овде пишем јер заиста верујем да Београд још увек може да буде добар град за живот, само што не могу да сложим да су нам приоритет нови квадрати.Ту треба да буде јавно доступно шта је интерес града, а шта локалне заједнице …
 
Voleo bi da znam sta je bio motiv rušenje zgrade u Pragu. Uopšte mi ne deluje kao nestabilna zgrada.

Ali opet sada svi skoče sa mosta pa moramo i mi??? Mi kao nacija obično volimo da radimo suprotno od onoga što radi skoro ceo svet 😀

Meni uvek teško pada kada me u inostranstvu pitaju "Šta ima u Beogradu da se vidi ? Ima stari grad ? Neke ambijentalne celine ..... moram uvek da kažem " Ima još ali je sve manje. Nešto porušeno u 2 sv. ratu , nešto su komunisti a nešto današnji investitori.
 
A dobro sad, imaćemo jarbolčinu i točak. Pošto to pristaje ovom narodu koji glasa za ovakve. Jarbolčina da se sa ponosom diže u vis i točak kao reprezent intelekt glasačkog tela i svih ovih što "nisu za SNS" ali podržavaju "izgradnju".
 
Причао сам ја да имају већи степен културе од нас али сам нападан због тога и изношени су контрааргументи како смо ми били запад за њих са Брегом и Дугмићима, пили кокаколу и у Трст по фармерке фићом.
 
Распис конкурса који сам својевремено анализирао је већ био лош и следио је бесмилице из ПДР-а о некаквом чувању фасада и могућој доградњи.

То је једна надри-урбанистичка флоскула заостала из постмедернизма која доводи до заправо још горег сценарија од самог рушења здања, што се и види из свих конкурсних радова али и на примеру несрећне Рајићеве. Надоградње класичистичке вишеспратне зграде неким модерним етажама просто не функционишу, никада и нигде и то се у цивилизованом свету више и не ради.

Оно што може да функцонише и јесте одраз органских потреба градова јесу приземне или п+1 једнопородичне куће које се надограђају за једну, максимално две, углавном визуелно отворене, прозрачне етаже без мењања намене или претварање у неки јавни објекат, углавном угоститељски. У Буенос Аиресу имате на стотине таквих примера.

Е сад, зашто сми ми читаве квартове и делове града са таквим стамбеним фондом уништили то је питање за поштоваоце тековина југословенског самоуправног социјализма и национализације, након којих су овакви инвеститори једино што смо могли и добити у оквиру наредне генерације и транзиције. Прави власници обесправљени, сатанизовани и осиромашени а куће оронуле - Лак плен за транзиционе вукове и партијске прваке.

Назвао бих ово транзициони самоуправни капитализам.

Тачно је да је пројекат који ће се градити добио спратове и додатне квадрате под сумњивим, нелегалним околностима али са аспекта обликовне усклађености целог блока то је заправо корак напред јер НБС, НБС и само НБС! Димензије те зграде су гротескне и нови објекат ће га, по мени, на добар начин интегрисати у урбану матрицу припадајућег и околних блокова. Архитектура зграде са изузетком оних шараених момената ми је одлична. Подвучена колонада са вертикалама на фасади које су сужавају са већом спратношћу ми је фанстастичан детаљ и врло оригиналан.


А кукњава о страшним новим квадратима у центру центра Београда и то на Славији је нешто што разуман човек више не треба толерисати. Ради се о потпуној просторној и социо-економској несвести и бављењем последицама а не узроцима. Ако нам фали инфраструктура, јавне услуге и превоз кукајте за то а не над привредном делатношћу која стицајем несрећних околности јесте основа читаве економије овога града и државе.

И да се оградим. Ово важи само за парцеле у центру које су требале и пре 80 година да буду изграђене.

Разни београди на води, стамбени комплекси по ширем центру града у сред или одмах поред зона једнпородичног становања и/или у зонама са нааслеђеном касаба инфраструктуром су друга, трагична прича.
 
Mi 25 godina zivimo pod sps-radikalskom vlascu. I jace bi slomilo.
 
постмедернизма
Назвао бих ово транзициони самоуправни капитализам.
Kako vas par zaludnih tvrdih lobanja ne smori da se stalno frljate terminima koje uglavnom ni sami ne razumete. Sve morate da zavedete pod neku grupu i školu misli, sve morate da nazivate nekim opskurnim terminima za koje nikog drugog nije briga sem vas par zaludnika. Valjda mislite da time ispadate bog zna kakvi akademici i intelektualci, a zapravo sa svakim postom sve više zvučite kao zaludni zadrti fanatici koji ništa drugo i ne rade osim što pišu beskorisne eseje u kojima istovare sav sekret iz sebe.
Ако нам фали инфраструктура, јавне услуге и превоз кукајте за то
Pa i kukamo. Odnosno, ne samo što kukamo, nego neki od nas šalju i prijave, apele, mape, nacrte, predloge...
Ironično, upravo vas par najzadrtijih i najdrskijih kapitaljarskih glava koje samo kokodaču o političkim podelama i nebuloznim terminima, upravo vi ste ti koji na forumu iznosite najmanje predloga i rešenja, a verujem da i van foruma šaljete najmanje apela i prijava i obavljate najmanje aktivizma izvan svojih domova. Jer kao što sam napisao u ranijem postu na ovoj temi - vas takve stvari ne zanimaju, jer traže vreme, trud i neko poznavanje svog grada. Umesto toga, vama je lakše i draže da sedite zavaljeni u fotelju, u stanovima koje mrzite, u otvorenim komunjarskim blokovima, i da besedite o kapitalizmu, komunizmu, postmodernizmu, uništavanju Srbije, srpstvu, Miltonu Fridmanu, anarhizmu, kpalcima...

Isto tako, na ovoj temi o Slaviji, najbučniji i najgrlatiji zagovornici izgradnje i tovarenja kvadrata su oni koji žive kilometrima daleko od Slavije. Opet, u komunjarskim stanovima i blokovima, na drugoj strani reke. Jer vas zabole kako će ovdašnje ulice, prevoz i infrastruktura da primi tovarenje novih kvadrata, kulčina i megalomanija. Ne samo da vas zabole, nego ni ne znate ništa. Ne prolazite ovim delovima grada, ne vozite se prevozom, ne obitavate među ljudima, ne poznajete ovaj deo grada. I samim tim naravno da ćete vi sa bezbedne udaljenosti iz komunjarskih blokova i stanova na drugoj strani reke, sasvim drugačije da gledate na sve to i da samo želite da vidite još kulčina pored Hrama, bez ikakvog razmišljanja kako će sve to posle da funkcioniše. Bole vas Deki Stanković, lako je besediti o izgradnji i kapitalizmu i zatvaranju ulica i pretvaranju svega u kanjone iz komfora komunjarskog stana i otvorenog prostranog bloka na drugoj strani reke (oh, the irony).

P.S.
I kako bre ''nesrećna Rajićeva''. Pa Rajićeva je jedan od simbola trijumfa kapitalizma nad komunizmom u Beogradu. I trijumfa zatvorenih blokova nad otvorenim. Realno, vi takvi treba da slavite Rajićevu. A sad vam ni ona ne valja. Pih. Ovim modernim mladim kapital-fundamentalistima, anarho-liberalima i neo-monarhistima (a, jel se dobro frljam izrazima? :p) se baš ne može ugoditi.
 
Deliju zabolela istina i ostao bez reči pa sad gleda kako opet da šmugne sa teme a da se ne osramoti i ne diskredituje. 😟
 
Vrh