Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=818595#p818595:2w7ee5pk je napisao(la):
Biciklistkinja » 29 Jan 2021 09:17 pm[/url]":2w7ee5pk]Na mestu parka treba da ostane park na koji su se ljudi navikli. Ima jako malo parkova u centru i to treba da sačuvamo.

Moze, ali onda ostaje problem ovih bocnih strana zgrada koje sada sluze za reklame.
Tako je ispresecano i neskladno. Ove dve tacke (miticeva rupa i parking) bi morale nekako da se rese.
Ja sam za izgradnju.

miticeva-rupa.jpg
 
Bolje da sklone reklame i sredi ona bočna strana fasada?
 
Решење за Митићеву рупу може да буде компромисно. Да зграда буде увучена у односу на Београдску толико да остане до улице пола постојећег парка, и обавезно да буде висока толико да заклони све задње фасаде зграда у Краља Милутина.
Што се тиче друге рупе, ка Макензијевој, ту бих градио на целом плацу без икаквих приблема. Мада би ваљало да на једном делу изграде велику гаражу.
 
Ne mora da zauzima ni pola parka, vec trecinu ili manje, ako je gabarita i oblika ne vise od hotela Hilton np.
Park ne mora da se vidi sa Slavije, bitno je da postoji, i da nije oteto mnogo povrsine od njega.

Da bi koncept Slavije i okoline bio potpun, mislim da bi zgrada trebala da stoji do linija trotoara obe ulice, ovako kao na slici.
Kako je nekad trebala da stoji "miticeva palata", jelte.
 

Prilozi

  • miticeva_park.jpg
    miticeva_park.jpg
    366 KB · Pregleda: 3.238
Ovaj dosljakov predlog mi nije najbolji, jer zeli po svaku cenu to da se sa Slavije vidi zelenilo parka i da se zatvori ovaj niz zadnjica zgrada do K.Milutina, sto licno smatram ne tako bitnim.
Ovako bi se pokvario koncept Slavije kao 'skvera', dobili bi jednu novu frontalnu liniju bez odnosa sa bilo cim u svojoj siroj okolini, a i oblik je prilicno dosadan, rekao bih.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661638#p661638:2tjl4g8x je napisao(la):
Дошљак » 18 Sep 2019 09:07 pm[/url]":2tjl4g8x]З.
file.php

Mozda ovo ne bi ispalo tako lose, ali ne bi bilo idealno.
 
Restitucija je u toku, a ceo blok je planiran GUP-om kao prostor za komercijalne namene. Vidim da će biti vraćen prostor vlasnicima i da će biti protesti kada se izađe sa planom da se park koji to formalno pravno nije ni bio pretvori u poslovni prostor.
 
Teшко да ће ико оставити две трећине парка. Што се тиче концепта Славије као сквера, то је одавно нарушено.
 
Cini mi se da gomila clanova na ovoj temi zaboravlja da se trgovi, i uopste gradski prostori, ne dizajniraju gledajuci datu lokaciju iz helikoptera ili satelita nego sa zemlje odnosno iz perspektive coveka koji njima prolazi.

Sta me briga da li je Slavija zaokruzena sa svih strana, da li je pravougaona, sestougaona, osmougaona... bitno je kako izgleda sa zemlje obicnom coveku i sta mu time pruza. A bloku gde je Miticeva rupa nista ne fali ni ovako.

Deo na dnu Beogradske izmedju Prote Mateje bi valjalo da se popuni, ali ne tako da se nabiju zgradurine do ivice trotoara samo "da bi trg iz satelita delovao kompletitano"...
 
Aкo би гледали на функционалност парка за локалне грађане, пошто га једино они користе да прошетају децу или кућне љубимце од ове дугуљасте варијанте где би тај "парк" био само улаз за пословни простор не би имали ништа...Боље би било да се подели тако да остане најмање једна трећина горњег дела парка ка Његошевој. Доњи део ка Славији је ионако празан због буке...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819102#p819102:31vt2fl3 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Jan 2021 03:03 pm[/url]":31vt2fl3]Cini mi se da gomila clanova na ovoj temi zaboravlja da se trgovi, i uopste gradski prostori, ne dizajniraju gledajuci datu lokaciju iz helikoptera ili satelita nego sa zemlje odnosno iz perspektive coveka koji njima prolazi.

Pa razmislja se iz perspektive coveka, a demonstrira na mapi. Racunam da forumasi imaju tu moc maste, da mogu da zamisle kako bi izgledalo iz drugih perspektiva.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819064#p819064:31vt2fl3 je napisao(la):
Дошљак » 31 Jan 2021 12:29 pm[/url]":31vt2fl3]. Што се тиче концепта Славије као сквера, то је одавно нарушено.

Ne bih se slozio. Izgradnjom ovih dveju zgrada zaokruzio bi se koncept 'skvera' - kruznog toka, po uzoru na velike metropole.
 
Ne znam bogami, baa kad se radi o potezu Slavija - Kalemegdan, forumasi imaju tendenciju da se zaborave u mastanju, zaborave na razum i odlete u oblake. :D

Izgleda da ima nesto na toj deonici sto im remeti razum. Mozda one podzemne vode ispod Terazija i Moskve. :D
 
Juče autobus upao u krater, nakon pucanja vodovodne cevi. Prošao tuda, nešto kasnije:
 

Prilozi

  • 20210223_131215.jpg
    20210223_131215.jpg
    362,7 KB · Pregleda: 1.484
  • 20210223_131229.jpg
    20210223_131229.jpg
    448,4 KB · Pregleda: 1.497
Јесу рађене цеви уопште током реконструкције Краља Милана?
 
Mislim da jesu, ali su posle još dva ili tri puta pre ovog pucanja menjane iz istog razloga.
 
Muka mi je od društvenih mreža u vezi ovog kvara. Svi su se napravili pametni i traže smenu gradske vlasti zbog toga što je pukla ova cev. N
 
Ne branim ih (te sto su kukali) ali verovatno je zato sto vec dva dana traju radovi i prave se velike guzve.

A ono, prevoz je ionako vec dosta osakacen.
 
Iste sekunde su pošizeli, ali ljudi ne kapiraju funkcionisanje grada i mnogo veće probleme već što je pukla cev u ulici koja je rekonstruisana pre 15 godina. Tako nešto ne može da se predvidi i razumeo bi bes da je pukla cev u nekoj skoro rekonstruisanoj ulici.
 
Вечерас је овај потез баш био романтичан без саобраћаја и са пуно пешака :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=819141#p819141:326qkckf je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Jan 2021 05:07 pm[/url]":326qkckf]Ne znam bogami, baa kad se radi o potezu Slavija - Kalemegdan, forumasi imaju tendenciju da se zaborave u mastanju, zaborave na razum i odlete u oblake. :D

Tja, sta je arhitektura, ako ne svojevrsno covekovo ludilo maste :) Drzati se "realnih" prica je razumno koliko i pricati o tehnici u slikarstvu, a ignoristati ono sto je naslikano. U umetnosti razum je maska ludilu.
 
Okej, ali u ovom slučaju se ne radi samo o platnu na koje može da stavi ko šta poželi, i nema nikakvih efekata po druge... nego o gradu, sa svojim ulicama, infrastrukturom, sadržajima i tokovima. Što itekako ima uticaja na druge, na grad, na njegovu ekonomiju, i njegovo funkcionisanje.

Na platnu (primera radi) čovek slika nešto od nule. U urbanizmu i arhitekturi, čovek menja nešto na nečemu što već postoji. I to nešto nije prazno platno za razonodu, nego živ, funkcionalan sistem sa svojom dinamikom i potrebama. I zato neki kriterijumi tu moraju da se ispoštuju. A na prvom mestu je kriterijum funkcionalnosti. Jer džaba lep grad ako ne može normalno da funkcioniše.
 
Naravno, radi se u ramu strogo zadatih pravila, pogotovu u danasnje doba, ali tamno gde ima prostora treba teziti sto vecoj kreativnosti i izuzetnosti.
 
Fotografije od popodne. Kada sam prolazio oko 20h, već je bilo asfaltirano i iscrtana horizontalna signalizacija. Još uvek je blokirana ulica za saobraćaj i kamioni Beograd puta su tamo parkirani. Pretpostavljam da će sutra da puste ulicu u saobraćaj.



 
Vrh